Dobrý den,

obracíme se na Vás s prosbou o radu v následující kauze.  V bytě handicapované osoby,  byly instalovány  zdravotní pomůcky, jedná se o závěsné zařízení  GH 1F a zvedací plošina Delta.

Opatrovník (otec) handicapované osoby zemřel, matka se ze zdravotních důvodů nemůže o syna starat, proto byl umístěn do zařízení soc. služeb, takže nebude zdravotní pomůcku využívat a byt, kde je pomůcka instalovaná bude vrácen majiteli,  městu. Matce byl přidělen byt v domě s pečovatelskou službou.

Nyní město,  opatrovník,  řeší  jak hospodárně naložit s pomůckami. Firma, která pomůcky instalovala (cca 450 tis. Kč), nabídla jejich  demontáž,  odvoz,  ale pomůcky neodkoupí.

Obracíme se na Vás s prosbou o radu, jak vhodně  naložit s pomůckami, mohly by ještě někomu posloužit.

Budeme vděčni za jakoukoli radu. 

 

S pozdravem

 

Drahomíra Lukšová, město Bystřice nad Pernštejnem, tel. 566 590 342, e-mail: drahomira.luksova@bystřicenp.cz

 

17.9.2021

Vážená paní Lukšová,
k Vašemu dotazu si dovolím navrhnout, aby byly pomůcky v městském bytě zachovány a byt byl nadále nabízen k užívání potřebným občanům se zdravotním postižením/seniorům k řešení jejich bytové situace. Tato cílová skupina v případě potřeby individuálně žádá na Úřadu práce o státní příspěvky pro zdravotně postižené, aby takovými pomůckami vybavili své domácnosti, mnoho takových klientů hledá přizpůsobené byty a marně řeší bytovou situaci... Sociální a bytové odbory obcí by mohly také občany evidovat.

Pokud vysloveně chcete pomůcky nabídnout (darovat/prodat?), domníváme se, že je vhodné nejprve nabídnout lokálním poskytovatelům sociálních služeb (domovy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory/osoby se zdravotním postižením, denní stacionáře atp.), kteří by mohli mít zájem o využití; organizacím zdravotně postižených, které by mohly vědět o potřebných klientech.

Inzerát s nabídkou pak navrhuji distribuovat na příslušné krajské pobočky ÚP (nepojistné sociální dávky/dávky pro OZP, kde se o takové pomůcky podávají žádosti), sociální odbory přilehlých obcí, dále např. Informační portál Helpnet či na Vozejkov.cz. 

Pokud byste měla zájem Vaši nabídku diskutovat, můžete nás kontaktovat přímo - sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Prosím o info, zda by někdo nedokázal poradit s mým problémem, - zda už někdo na káře neřešil podobný problém -

Když se objevila možnost ,,kotlíkové dotace,, viděl jsem v tom velkou šanci dostat do své chalupy kotel na pelety. Hned na začátku jsem se ptal , jak to bude s placením a bylo mi řečeno, že nebudu muset platit celou částku a tak jsem se rozhodl zkusit zažádat o dotaci na kotel na pelety,. který by mi hodně usnadnil můj život na vozíku a asi by to malinko i přispělo k životnímu prostředí.

V současné době to je tak, že moje žádost na kotel na biomasu byla schválena a já jsem s překvapením zjistil, že dotace bude proplacena , když dodám, že jsem celou částku zaplatil., tzn. že mám udělat mikroopatření ,, 24 000,-,, rozpočet na kotel je 157 000 - dohromady 181 000,-.

V současné době mám 61 000,- , tzn. že pokud bych nemusel platit těch 120 000,- , které mám schváleny, tak bych mohl využít kotlíkovou dotaci.

Takže je to postaveno tak, že Ti kteří nepočítají každou korunu, už dávno dražší kotle mají a ti, kteří by tento kotel potřebovali, tak si musí vzít úvěr, na který se s důchodem těžko dosáhne a u mne to asi dopadne tak, že bych ten rozdíl dokázal zaplatit, ale nakonec budu muset dotaci nechat propadnout a koupit si kotel na uhlí. V pořadu p. Jílkové ministr Mgr. Brabec říkal, že by mohla v takovém případě pomoci obec - bezúročnou půjčkou, ale stačí se zeptat a je vše jinak, kdyby mi někdo dokázal poradit, můžete mi i zavolat Jirka Tománek 722 603 568
8.8.2016

Dobrý den, pane Tománku, 

na základě Vašeho telefonického dotazu jsem volala na info linku projektu Ministerstva životního prostředí - Operačního programu životního prostředí, kde mi bylo potvrzeno, že tyto dotace skutečně poskytují zpětně. Tyto podmínky jsou stanoveny v rámci zadávacího řízení daného programu.

Jediný, kdo by v tuto chvíli mohl udělit výjimku je samo Ministerstvo životního prostředí, na které, jak jste sám řekl, jste se již obrátil. V tuto chvíli proto vyčkejte, jaká Vám přijde odpověd.

 

Pokud byste chtěl znát zkušenosti ostatních vozíčkářů na tuto problematiku - zda se někdo s touto situací již setkal a jak ji vyřešil, doporučuji Vám, abyste svůj dotaz vložit v rámci vozejkova ještě do sekce diskuze.

 

Bohužel Vám více v této souvislosti nemůžu pomoci.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, jsem vozíčkář a uvažuji nad vlastním bydlením. Jak je možné řešit vlastní bydlení osob se zdravotním postižením? Poskytují banky těmto lidem hypotéky, pokud je jejich příjmem pouze inv. důchod 3. stupně? Děkuji za odpověď.
14.1.2016

Dobrý den,

na tuto otázku Vám bohužel nemohu poskytnout jednoznačnou a kvalifikovanou odpověď.

V České republice si podmínky, za jakých se poskytne hypotéka (tzn. zda banky akceptují invalidní důchod ve III. stupni jako příjem či nikoliv), určují samy bankovní instituce. Pro některé z nich jsou akceptovatelným příjmem invalidní důchody bez ohledu na jeho stupeň, některé uznávají např. pouze invalidní důchod ve III. stupni. 

 

V tomto případě Vám doporučuji, abyste se obrátil na konkrétní banky s dotazem, zda jsou schopni akceptovat invalidní důchod III. stupně jako příjem, a zda pouze důchod bude dostačující pro získání hypotéky.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS. 

sociální pracovnice 

 

 


Dominika Horáková
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu.

Pro maminku, která je po úrazu páteře ochrnutá od prsou dolů sháníme polohovací postel.
Chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s kvalitou polohovacích postelí, které fungují bezporuchově a vyplatí se proto si za ně připlatit a kterým je naopak potřeba se obloukem vyhnout?

Na internetu jsme vybrali následující postele, které mají stejné parametry, použitý materiál a kvalitu je však těžké odhadnout:
1/ http://www.patron.eu/cs/eshop/produkty/luzka--podlozky-a-matrace/luzko-elektricke-polohovatelne
2/ http://www.rehateam.cz/Luzko-polohovaci-DALI-EKONOMIC-d4.htm
3/ http://www.sivak.cz/polohovaci-luzko-aks-l4-212/
4/ http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/luzka-polohovaci-a-polohovaci-postele-doplnky/luzka-elektricka/luyko-polohovaci-casa-classic-light.html

Chtěla jsem Vás proto poprosit, pokud je to možné, o doporučení kvalitní postele, která bude mamince bez poruch sloužit.

Dle jejího současného rehabilitačního lékaře nebude mamince schválen revizním lékařem případný poukaz na elektrickou polohovací postel.
11.3.2015

Dobrý den, pozitivní reakce od klientů na kvalitní repasovaná polohovací lůžka za dobrou cenu máme na distributora pana Petrička, kontakt: www.petricko.cz, ale zároveň jsme nezaznamenali negativní reakce na Vámi vybrané firmy a jejich lůžka.


Zdeňka Faltýnková
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg