Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


jednorazove vyporadani ztraty na vydelku
26.7.2017

Dobrý den,

jednorázové vypořádání ztráty na výdělku, tzv. kapitalizace, není zákonným nárokem, ale někdy pojišťovny tento způsob vypořádání poškozeným nabízejí. Většinou bývají návrhy pojišťoven pro poškozené výhodné, a to jak z důvodu výše, tak proto, že poškození, pokud budou sami pracovat, výdělek se jim již nebude odečítat.

 

Pokud Vám částka nabízená pojišťovnou připadá nízká, samozřejmě o ní můžete jednat s pojišťovnou, nicméně doporučila bych věc zkonzultovat s advokátem, který se problematikou náhrady škody na zdraví zabývá.

 

 

JUDr. Zuzana Špitálská

Advokátní kancelář

Plzeňská 4, 150 00 Praha 5

tel./fax: 257322674


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
26.7.2017

Dobrý den,
o zodpovězení Vašeho dotazu jsme požádali externí poradkyni JUDr. Zuzanu Špitálskou, která se specializuje na odškodňování úrazů.  Prosíme o strpení v očekávání odpovědi, případně můžete paní doktorku kontaktovat přímo prostřednictvím kontaktů uvedených na její webové stránce (Advokátní kancelář Špitálská).

 

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
kde by se dalo koupit toto https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/12196009_385140391610339_169489009653923307_n.jpg?oh=0cdad749464687b3cd4b263e750aa107&oe=59FC4318
24.7.2017

Dobrý den, bohužel výrobce této mechanicky zvedací židle (zvedáku) neznáme, v historii obdobný zvedák vyvinul pan Oldřich Vojtěch. Nicméně oslovíme potenciálního výrobce a požádáme i o nacenění tohoto produktu.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, jsem vozíčkářka od narození (rozštěp páteře - paraplegie). V roce 2006 mi byl přiznám invalidní důchod třetího stupně. Postupně jsem se setkala s několika lidmi, kteří na tom jsou zdravotně stejně jako já a stejně jako já nikdy nepracovali a mají vyšší důchod. Chci se tedy zeptat, zda je možné důchod přepočítat,jak toto probíhá a popřípadě je-li možné, že bych si mohla ještě pohoršit? Děkuji za odpověď a přeji pěkné dny.
13.7.2017
Dobrý den,
při vydání rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu je možné v době do 30 dnů podat námitku, případně následně žalobu. Tuto možnost ale z důvodu uplynulých let využít nemůžete. 
 
S aktuálním časovým odstupem můžete podat na České správě sociálního zabezpečení (Křížová 25, 225 08  Praha 5) písemnou žádost o kontrolu výpočtu důchodu. Žádost nemá žádný tiskopis, můžete ji formulovat "já, (jméno + příjmení, adresa bydliště, rodné číslo), žádám o kontrolu přepočtu mého invalidního důchodu". ČSSZ Vaši žádost vyřídí a písemně se Vám k výsledku vyjádří. 
 
Protože je Vaše zdravotní postižení vrozené, byl Vám přiznán invalidní důchod  "v mimořádných případech", tzv. "invalidita z mládí". Obecně se každý důchod skládá ze základní výměry (pro všechny stejné) a z procentní výměry (která je individuální - např. podle délky doby pojištění, výše příjmů aj.). Svůj význam mají při výpočtu důchodu tzv. vyměřovací základy a jejich koeficienty, které stát každý rok vyhláškou upravuje, aby nedocházelo k znehodnocení dosažených mezd v předchozích letech. 
 
Ačkoli znáte lidi, shodně s vrozeným postižením podobného rozsahu, kteří mají důchody jinak vysoké, může hrát roli to, v jakém konkrétním roce dosáhli zletilosti a tedy přiznání invalidního důchodu (vliv koeficientů vyměřovacích základů v jednotlivých letech). Při případné kontrole důchodu byste si pohoršit neměla.
Bc. Hana Sixtová
sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám dotaz. Brat měl před půl rokem úraz s poraněním míchy. Je na vozíku. Svěřil se mi, že má šasté stopoření. Když se ale štipne nebo sáhne penis necítí. Je to normální? Je to pro jeho sexuální život dobré nebo špatné ? Dosud nezkoušel sex a to zda dokáže dosáhnout orgasmu myslíte, že by to bylo v jeho případě kdy je po poranění hrudních obratlů? Cítí vše do podbříška poté již jen občas kolena a boli ho prosezeniny které má na zadku takže zřejmě i zadek. Kdyz ho silně zmáčknu na noze cítí jen občas.¨


Předem díky, Hezký den
21.8.2017

Dobrý den, častější erekce u Vašeho bratra je pozitivní jev a pro zachování zdravé tkáně penisu je zásadní. U lidí po poranění míchy se obvykle vyvine porucha erekce neboli erektilní dysfunkce. Jak je tato porucha závažná, záleží na výšce a rozsahu poškození míchy. 

Erekce penisu je poměrně složitý komplexní neurovaskulární děj, který zahrnuje provázanou spolupráci nervového systému ( mozek, mícha i periferní nervy) a hladkého svalstva penisu a jeho možnosti prokrvení - ochablý či překrvený penis při erekci. Tyto děje jsou v těle muže řízeny ze dvou segmentových úrovní míchy. Horní centrum v oblasti Th 12 - L1 je zodpovědné za psychogenní řízení erekce ( např. vzrušení při pohledu na nahou ženu či jiné erotické vjemy) a dolní centrum v oblasti S2 - S4 zprostředkovává reflexní erekci, závislou na nějakém zevním dráždění ( dotykem přikrývky, ruční stimulací...) a tuto erekci muž necítí. To je pravděpodobně i u Vašeho bratra. Doporučuji tuto reflexní erekci pravidelně stimulovat vzhledem k možným vazivovým změnám ve tkáních penisu.

Co se týká orgasmu, někteří muži s míšním poškozením jsou schopni dosáhnout orgasmu skrze orgasmus partnerky, ale samozřejmě je to individuální a po půl roce po míšním poškození se vše bude ještě vyvíjet. Doporučuji poradit se na spádové spinální jednotce ( SJ Motol, SJ Ostrava, SJ Liberec, SJ Brno).


Zdeňka Faltýnková
Jak postupovat, když částka na os. asistenta nestačí na všechny úkony kvůli kterým byla postiženému přiznána? To znamená, že jde o příspěvek. K něčemu, k čemu když inv. důchod nestačí ani na stravu?
29.6.2017
Pokud je člověk ve finanční nouzi, může na Úřadu práce podat žádost o podporu v rámci příspěvků státní sociální podpory (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné, pohřebné) či dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc). Je třeba počítat s tím, že ÚP může posuzovat žadatele a s ním společně posuzované osoby, testovat jejich příjmy. Bližší informace např. na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR či v rámci Integrovaného portálu MPSV ČR.
Pokud je žadatel o tuto podporu neúspěšný, je třeba hledat individuální řešení - ať už formou hledání aktivních možností změny (vzdělání, zaměstnání, bydliště, zajištění péče) či hledáním podpory v rámci žádostí mezi potenciálními sponzory nebo nadacemi.
Hana Sixtová
sociální pracovnice

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Kde je výslovně napsáno, že příspěvek na péči je určen na péči o sebe a domácnost?
29.6.2017
Zákon o sociálních službách (108/2006 Sb.), § 7: "Tímto příspěvkem se stát podílí na zajištění sociálních služeb nebo jiných forem pomoci podle tohoto zákona při zvládání základních životních potřeb osob."
Vyhláška č. 505/2006 Sb. přílohou č. 1 uvádí "Vymezení schopností zvládat základní životní potřeby" v tomto znění:
"Příloha 1
Vymezení schopností zvládat základní životní potřeby
a) Mobilita
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna zvládat
1. vstávání a usedání,
2. stoj,
3. zaujímat a měnit polohy,
4. pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v bytě a běžném terénu v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu,
5. otevírat a zavírat dveře,
6. chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů,
7. nastupovat a vystupovat z dopravních prostředků včetně bariérových, a používat je.
b) Orientace
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. poznávat a rozeznávat zrakem a sluchem,
2. mít přiměřené duševní kompetence,
3. orientovat se osobou, časem a místem,
4. orientovat se v přirozeném sociálním prostředí,
5. orientovat se v obvyklých situacích a přiměřeně v nich reagovat.
c) Komunikace
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. vyjadřovat se srozumitelně mluvenou řečí a dorozumět se jejím prostřednictvím s jinými osobami v rozsahu běžné slovní zásoby odpovídající věku a sociálnímu postavení,
2. chápat obsah přijímaných a sdělovaných zpráv,
3. vytvářet rukou psanou krátkou zprávu,
4. porozumět všeobecně používaným základním obrazovým symbolům a zvukovým signálům,
5. používat běžné komunikační prostředky.
d) Stravování
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. vybrat si ke konzumaci hotový nápoj a potraviny,
2. nalít nápoj,
3. rozdělit stravu na menší kousky a naservírovat ji,
4. najíst se a napít,
5. dodržovat stanovený dietní režim,
6. konzumovat stravu v obvyklém denním režimu,
7. přemístit nápoj a stravu na místo konzumace.
e) Oblékání a obouvání
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. vybrat si oblečení a obutí přiměřené okolnostem,
2. rozeznat rub a líc oblečení a správně je vrstvit,
3. oblékat se a obouvat se,
4. svlékat se a zouvat se,
5. manipulovat s oblečením v souvislosti s denním režimem.
f) Tělesná hygiena
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. použít hygienické zařízení,
2. dodržovat tělesnou hygienu, mýt si a osušovat si jednotlivé části těla,
3. provádět celkovou hygienu,
4. česat se, provádět ústní hygienu, holit se.
g) Výkon fyziologické potřeby
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. včas používat WC,
2. zaujmout vhodnou polohu,
3. vyprázdnit se,
4. provést očistu,
5. používat hygienické pomůcky.
h) Péče o zdraví
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. dodržovat stanovený léčebný režim,
2. provádět stanovené preventivní, léčebné a léčebně rehabilitační a ošetřovatelské postupy a opatření a používat k tomu potřebné léky nebo pomůcky,
3. rozpoznat zdravotní problém a v případě potřeby vyhledat nebo přivolat pomoc.
i) Osobní aktivity
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. navazovat kontakty a vztahy s jinými osobami,
2. plánovat a uspořádat osobní aktivity,
3. styku se společenským prostředím,
4. stanovit si a dodržet denní program,
5. vykonávat aktivity obvyklé věku a prostředí, například vzdělávání, zaměstnání, volnočasové aktivity, vyřizovat své záležitosti.
j) Péče o domácnost
Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna
1. nakládat s penězi v rámci osobních příjmů a domácnosti,
2. manipulovat s předměty denní potřeby,
3. obstarat si běžný nákup,
4. ovládat běžné domácí spotřebiče,
5. uvařit si jednoduché teplé jídlo a nápoj,
6. vykonávat běžné domácí práce, nakládat s prádlem, mýt nádobí,
7. obsluhovat topení,
8. udržovat pořádek."
Hana Sixtová
sociální pracovnice

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Existuje nějaký úkonový ceník podle kterého by si třeba quadruplegik mohl spočítat na kolik hodin a na co mu onen tzv. příspěvek na péči stačí?
29.6.2017

Vyhláška č. 505/2006 Sb. určuje maximální výše úhrady u jednotlivých sociálních služeb.

 

Pro ukázku vyjímám příklady:

​- Maximální výše úhrady za poskytování osobní asistence činí 130 Kč za hodinu ...
- Maximální výše úhrady za poskytování pečovatelské služby činí...130 Kč za hodinu (za vymezené úkony péče o osobu), 170 Kč denně za poskytnutí celodenní stravy v rozsahu minimálně 3 hlavních jídel, 75 Kč za oběd, 30 Kč (za dovoz/donášku jídla), 115 Kč (velký nákup), 70 Kč za kilogram prádla
​ (praní, žehlení)...
- Maximální výše úhrady za poskytování průvodcovských a předčitatelských služeb činí 130 Kč za hodinu​...
- Maximální výše úhrady za poskytování sociálních služeb v týdenních stacionářích činí 210 Kč denně (ubytování, úklid, praní), 170 Kč denně za celodenní stravu, 75 Kč za oběd,​...
​- Maximální výše úhrady za poskytování sociálních služeb v domovech pro osoby se zdravotním postižením činí 210 Kč denně
​ (ubytování, úklid, praní), ​170 Kč denně za celodenní stravu, 75 Kč za oběd,​...
Hana Sixtová
sociální pracovnice

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Proč se mě úředníci ÚP výhružně ptají, když mě náhodou tlačí někdo jiný než os. asistent, proč mě netlačí on když je za to státem placen?
29.6.2017

Zákon o sociálních službách (108/2006 Sb.) v § 7, odstavci 2 mimo jiné uvádí: "Nárok na příspěvek má osoba..., která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc...., pokud jí tuto pomoc poskytuje osoba blízká nebo asistent sociální péče ... nebo poskytovatel sociálních služeb...".

 

Současně tento zákon v § 29 uvádí: "Krajská pobočka Úřadu práce kontroluje, zda a)...,  b) pomoc je poskytována osobou blízkou nebo asistentem sociální péče ... nebo poskytovatelem sociálních služeb ..., c) pomoc je poskytována osobně tím, kdo byl uveden v žádosti o příspěvek ..."

 

Plné znění zákona o sociálních službách najdete zde.

 

Příspěvek na péči je pouze "příspěvek" - tedy že stát ZČÁSTI PŘISPÍVÁ potřebným občanům na potřebnou asistenci a péči.

 

Je tak pochopitelné, že část asistence, kterou člověk s postižením potřebuje, si musí hradit/dofinancovat z vlastních zdrojů. Stát zavedeným systémem vidí, že konkrétní člověk s handicapem má přiznaný nějaký stupeň potřeby péče (tedy stanovenou konkrétní výši příspěvku na péči) a sám si vybral, kdo mu potřebnou péči zajistí (formulář ÚP, ohlašovací povinnost) s tím, že jednotlivé poskytovatele (osoba blízká, asistent sociální péče či oficiální poskytovatel sociálních služeb) lze kombinovat . Řekněme, že pan XY má přiznaný III. stupeň příspěvku, pobírá proto 8.800 Kč, což mu pokryje cca 2 hodiny asistence denně. Sám si volí, kdo mu jakou měrou asistenci poskytuje - manželka jako osoba blízká, kamarád jako asistent sociální péče a firma ZZ jako registrovaný poskytovatel sociálních služeb. A pokud pan XY potřebuje pomoc víc než z příspěvku na péči hrazené (v našem příkladě 2) hodiny péče, platí si koho chce z vlastních zdrojů. S poskytovatelem sociálních služeb je třeba mít sepsanou smlouvu; obecně pro případ kontroly je vhodné vést evidenci výplaty příspěvku (komu, kolik, ev. za jakou péči). 

  

Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den používám k přemistování tricykl
Můj je v opravě poradíte mi kde je možné si tricykl půjčit Černí koně ho mají půjčený

Děkuji za odpověd
28.6.2017

Dobrý den,

bohužel nám není známo, která jiná organizace by půjčovala Vámi požadovaný trickyl.

Zkuste se obrátit přímo na výrobce svého tricyklu, zda by Vám na přechodnou dobu nezapůjčil jiný tricykl nebo se obraťte např. na následující výrobce LopeHKK, s.r.o., Meta Plzeň, s.r.o., zda tyto firmy tricykly půjčují nebo někoho neznají, kdo tuto pomůcku půjčuje. 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,

chtěla bych jet v červenci se synem vozíčkářem na Praděd. Četla jsem váš článek na webu. Uvádíte, že pro výjezd autem až na horu Praděd je třeba mít povolení a na to stačí jeden telefon. Ale komu se volá a jaký telefon prosím? Omlouvám se, ale nevěděla jsem, do jaké sekce dotaz zařadit. děkuji mockrát za odpověď.
16.6.2017

Dobr ýden,

předpokládám, že jste četla tento článek: http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/lazne-velke-losiny-tipy-na-bezbarierove-vylety-a-aktivity-pro-vozickare--/. V době, kdy byl tento článek napsán, byl umožněn na základě povolení výjezd až přímo na Praděd.

Od roku 2017 však došlo ke změně a tyto povolenky k výjezdu přímo na Praděd se nevydávají. Dle provozovatele lze zaparkovat zhruba 3,5 km pod vrcholem Pradědu na hlídaném parkovišti Ovčárna (parkovné 250,-Kč/den). Přímo k vysílači vede nová asfalová cesta. 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 

 

Dominika Horáková
Po letech si budu zase kupovat auto a počítám, že podám žádost na finanční úřad o vrácení DPH. Platí pořád, že se vrací na osobní automobil? Uvažuju, že bych si koupil dodávku.
23.5.2017

Dobrý den,

platí, že pokud Vám byl přiznán příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo, můžete do 3 let požádat Finanční úřad o vrácení DPH (zák. č. 235/2004 Sb., § 85). 

 

V minulosti se daň vracela pouze u "osobního automobilu" podle kategorie vozidel, uvedených v technickém průkazu. Od 1. 1. 2015 tato specifikace neplatí, můžete proto požádat o vrácení DPH u motorového vozidla obecně (tedy např. i u dodávky, která je v technickém průkazu evidována jako nákladní vozidlo).

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den.

Prosím poradit, který multivitamínový přípravek se u našinců osvědčil pro posílení imunity,
abych si jej mohl zakoupit.
Zeleninu a ovoce konzumuji ve velkém, ale nezabírá to.
Děkuji.
29.5.2017
Dobrý den,
pro dlouhodobější užívání můžeme doporučit přípravky Befungin (koncentrovaný extrakt z Čagy) a EPA rybí olej
Pro posílení imunity stravou doporučujeme zakysané mléčné výrobky bez příchuti (jogurty Hollandia nebo ve skle, acidofilní mléko, kefír). Ovoce a marmelády jsou lepší z domácích zdrojů, kdy předpokládáme zpracování bez konzervantů. Wobenzym je vhodné používat spíše nárazově.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková
specialistka na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
| 1 | .. | 18 | | 20 | | 22 | .. | 27 |
banner-handy.jpg
banner-vdv-podcast-550x160