Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Dobrý den,
přítel zvažuje po 3 letech na vozíku obnovit živnost. Má ID III. stupně a příspěvek na péči 4400 Kč. Jedná se o nákup a prodej ojetých aut, takže by určitě pak byl plátce DPH. Mělo by to vliv na výši příspěvku na péči a důchodu? A jak to je s DPH? Děkuji za odpověd.
11.8.2016

Dobrý den,

výdělečná činnost příjemce invalidního důchodu ve III. stupni nemá vliv na výši příspěvku na péči či invalidního důchodu. Přítel tedy nemusí mít obavy, že by o tyto příspěvky přišel, pokud by si obnovil svoji činnost.

Pokud Váš přítel začne pracovat, přestane za něj ale stát hradit zdravotní pojištění a přestane dobu pobírání invalidního důchodu započítávat jako náhradní dobu důchodového pojištění. Vašemu příteli tak vznikne povinnost hradit si zdravotní pojištění a zároveň se bude moci přihlásit jako plátce sociálního pojištění. 

 

Povinnost platit DPH bude mít bez ohledu na to, zda je či není invalidní. Jedinou slevu, kterou lze uplatit v případě pobírání invalidního důchodu nebo držení průkazu ZTP/P je sleva na dani z příjmu. Více informací ohledně těchto slev by pak měl Vašemu příteli poskytnout místně příslušný finanční úřad.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice 


Dominika Horáková
Prosím o info, zda by někdo nedokázal poradit s mým problémem, - zda už někdo na káře neřešil podobný problém -

Když se objevila možnost ,,kotlíkové dotace,, viděl jsem v tom velkou šanci dostat do své chalupy kotel na pelety. Hned na začátku jsem se ptal , jak to bude s placením a bylo mi řečeno, že nebudu muset platit celou částku a tak jsem se rozhodl zkusit zažádat o dotaci na kotel na pelety,. který by mi hodně usnadnil můj život na vozíku a asi by to malinko i přispělo k životnímu prostředí.

V současné době to je tak, že moje žádost na kotel na biomasu byla schválena a já jsem s překvapením zjistil, že dotace bude proplacena , když dodám, že jsem celou částku zaplatil., tzn. že mám udělat mikroopatření ,, 24 000,-,, rozpočet na kotel je 157 000 - dohromady 181 000,-.

V současné době mám 61 000,- , tzn. že pokud bych nemusel platit těch 120 000,- , které mám schváleny, tak bych mohl využít kotlíkovou dotaci.

Takže je to postaveno tak, že Ti kteří nepočítají každou korunu, už dávno dražší kotle mají a ti, kteří by tento kotel potřebovali, tak si musí vzít úvěr, na který se s důchodem těžko dosáhne a u mne to asi dopadne tak, že bych ten rozdíl dokázal zaplatit, ale nakonec budu muset dotaci nechat propadnout a koupit si kotel na uhlí. V pořadu p. Jílkové ministr Mgr. Brabec říkal, že by mohla v takovém případě pomoci obec - bezúročnou půjčkou, ale stačí se zeptat a je vše jinak, kdyby mi někdo dokázal poradit, můžete mi i zavolat Jirka Tománek 722 603 568
8.8.2016

Dobrý den, pane Tománku, 

na základě Vašeho telefonického dotazu jsem volala na info linku projektu Ministerstva životního prostředí - Operačního programu životního prostředí, kde mi bylo potvrzeno, že tyto dotace skutečně poskytují zpětně. Tyto podmínky jsou stanoveny v rámci zadávacího řízení daného programu.

Jediný, kdo by v tuto chvíli mohl udělit výjimku je samo Ministerstvo životního prostředí, na které, jak jste sám řekl, jste se již obrátil. V tuto chvíli proto vyčkejte, jaká Vám přijde odpověd.

 

Pokud byste chtěl znát zkušenosti ostatních vozíčkářů na tuto problematiku - zda se někdo s touto situací již setkal a jak ji vyřešil, doporučuji Vám, abyste svůj dotaz vložit v rámci vozejkova ještě do sekce diskuze.

 

Bohužel Vám více v této souvislosti nemůžu pomoci.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
dostal jsem blokovou pokutu, přestože jsem měl auto viditelně označené parkovací kartou. Důvodem bylo, že jsem měl parkovací kartu umístěnou fotkou ven. Postupovala policie správně, že mi dala pokutu? Děkuju za odpověď
1.8.2016

Dobrý den,

zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu v této souvislosti upravuje pouze umístění parkovací karty - tzn. že parkovací karta musí být viditelně umístěna za předním sklem. Jak má být parkovací karta umístěna - zda fotkou nebo znakem vozíčkáře ven - tento zákon ani jakýkoliv jiný výslovně neupravuje. 

V tomto případě doporučuji se obrátit na příslušnou policejní služebnu a požadovat vysvětlení, proč Vám byla uložena pokuta, přestože jste neporušil žádný zákon, 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 

 


Dominika Horáková
Dobrý den potřebuju poradit zhlediska intimniho problému Mám cholesterol vyšší tlak Mám dětskou mozkovou obrnu Je mi 38 a nejde mi erekce a zkusil jsem už pomalu všecko co by mohlo pomoct na tu erekci Nic nepomáhá a cholesterol je ucpání cev Tedˇmě se stavá že nemužu mluvit Můj problém je že když vypiju víc tekutiny čaje kafe štavy tak mě tam naroste tlak v hlavě a ten tlak uvolním masturbaci která mi ale nejde vubec sotva stěží Ucpavaji se mě cevy Tedˇještě dva problemy Odmocnim se jednou a to je takovej odpočívací system Odmocnim se podruhý a řeč a mozek mužu reagova a su chvilku v normalu pak se to zas ucpe v hlavičce semi utvoří tlak a zas to musím dostat ven onanii a mám poruchy spanku přibral jsem na váze těžko hybu nemáte někoho kdo mi muže poradit co stím děkuji Podepíšu se jako Terminator To je přezdivka nezlobte se Tedˇeště mám jaksi rozhopanou psychiku a dyž si nevemu prášek tak do sebe pomalu nic nedostanu a zvracel jsem stal se mi smutný příběh Mužete mi poradit?díky Už jsem vyzkošel pomalu na tu erekci všecko a nic moc nezabíra co pomuže?Nevite díky za odpovědˇMoc děkuju Terminator
5.8.2016

Tento i navazující dotazy uživatele "Terminátor" individuálně zodpověděla specialistka na zdravotní problematiku Zdeňka Faltýnková.

 

Lidé s dětskou mozkovou obrnou se mohou obrátit například na Sdružení pro komplextní péči při dětské mozkové obrně SDMO, které nabízí odborné poradenství, včetně zdravotního a psychologického.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
mám v autě 4-bodové pásy a v řidičáku kód "podpůrný systém". Při řízení je však již nepoužívám, mohl bych být proto při účasti na dopravní nehodě sankcionován? Vřele děkuji za odpověď.
26.7.2016

Dobrý den,

pokud máte v řidičském oprávnění napsáno, že při jízdě používáte 4 - bodové pásy (podpůrný systém), měl byste tyto pásy při řízení používat. Pokud se ale Váš zdravotní stav změnil a pásy již nepotřebujete, bylo by vhodné si nechat tento podpůrný systém z řidičského oprávnění vymazat (tento výmaz provede příslušný úřad na základě předložené lékařské zprávy).

V případě kontroly nebo nehody můžete být za nepoužítí těchto pásů sankcionován. Vždy ale záleží na posouzení a rozhodnutí daného policisty.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice 


Dominika Horáková
Dobrý den. V dubnu mi byl stržen nehet na palci nohy,kvůli otoku bříška palce a povolenému nehtu. Mám to převazovat a mazat betadinem, nehet nový roste, otok je pryč, ale rána se zaceluje jen pomalu. Od kolen dolů necítím takřka nic s výjimkou tepla z radiátoru, vodu nerozeznám.
Myslíte, že tato mast je vyhovující nebo můžete poradit jinou? Díky.
27.6.2016

Dobrý den, mast Betadine je antiseptický a desinfekční prostředek obsahující látku povidone iodatum, která podporuje hojení nedostatečně prokrvované a tudíž vyživované tkáně, což je pravděpodobně i Váš případ. Tato látka je obsažena i v krytí Inadine, které by měl mít každý vozíčkář stále k dispozici na jakékoli zranění jako první pomoc. Tato mast je proto na hojení Vášeho palce vhodná. Nicméně můžete zkusit i propolisovou mast, obsahující peruánský balzám a má obdobné účinky. Někdy není od věci léčivé prostředky prostřídat.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech jezdí pouze vozíčkáři čerstvě po úrazu, nebo můžou jezdit i ti, kteří jsou na vozíku již delší dobu? Mnohokrát děkuji za odpověď.
21.6.2016
O léčebný pobyt v RÚ Kladruby může zažádat i klient, který je z důvodu úrazu či onemocnění odkázán na pohyb pomocí vozíku i po delší době. Postup je takový, že Váš ošetřující lékař (obvodní lékař) musí vyplnit" Návrh na léčebně rehabilitační péči v odborné léčebně" na základě doporučení lékaře specialisty např. v oboru neurologie, rehabilitačního lékařství, ortopedie na formuláři zdravotní pojišťovny.Vyplněný návrh musí být nejprve zaslán ke schválení reviznímu lékaři příslušné pojišťovny a ten jej následně zašle do Rehabilitačního ústavu, ( netýká se překladu pojištěnce z akutního lůžka poskytovatele do léčebny). Formulář najdete i na webových stránkáchhttp://rehabilitace.cz/czech/index.php

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den. Jmenuji se Josef Brodský a mám tento dotaz.Manželka se doslechla, že existují nebo budou v nejbližší době existovat příspěvky, vyplácené OSSZ lidem, kteří se trvale starají o osoby nemocné. / Jako se stará manželka o mne/. Manželce je zaplaceno sociální a zdravotní pojištění, ale jinak je vlastně hrazena z příspěvku na péči, který pobírám já.
Existuje nebo bude existovat nějaký příspěvek (plat) pro osoby pečující o osoby zdravotně postižené?

Za odpověď děkuji.
15.6.2016

Vážený pane Brodský,
současný stav věci popisujete správně. Manželčiným příjmem je v tuto chvíli příspěvek na péči. Stát za ni současně hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění formou náhradní doby pojištění.
To co má nejspíš Vaše manželka na mysli, může být tzv. pečovatelské volno. O návrhu tohoto zákona se v současné době jedná. Základní myšlenkou je, že by příbuzní nemuseli opustit zaměstnání v případě dlouhodobého onemocnění/úrazu člena rodiny. Po dobu několika měsíců by pak pěčující osoba čerpala tzv. ošetřovateské volno s částečnou náhradou mzdy. Toto pečovatelské volno s náhradou mzdy by však následně po uzdravení člena rodiny nebo po přiznání příspěvku na péči zaniklo.

O jiných příspěvcích, které by měly být v budoucnu vypláceny pečujícím osobám bohužel nevím.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem vozíčkář a shanim bydlení + péči. Děkuji
31.5.2016

Dobrý den,
bohužel k tomu, abych Vám mohla konkrétně odpovědět, nemám dostatečné informace. V České republice existují dva základní typy bydlení:
- pobytové služby, v rámci kterých je zajištěna i péče (např. Domovy pro osoby se zdravotním postižením, Domovy se zvláštním režimem, Domovy pro seniory, Sociální rehabilitace formou pobytových služeb)
- klasické bydlení např. ve formě bytů zvláštního určení, kde si bydlející musí sám zajistit externího poskytovatele sociálních služeb.

 

Výběr vhodné služby záleží na několika faktorech:
- věku 
- míře závislosti na péči jiné fyzické osoby
- délce trvání bydlení/dlouhodobosti (některé pobytové služby jsou časově omezené)
a v neposlední řadě také finančním zajištění žadatele o toto bydlení.

 

Seznam poskytovatelů pobytových služeb ve Vašem městě by Vám měl poskytnout sociální odbor nebo jej můžete nalézt na stránkách registru poskytovatelů sociálních služeb: http://iregistr.mpsv.cz/.

 

Vzhledem k tomu, že o Vás nemáme bližší informace - např. věk, Vaše aktuální místo pobytu, míra závislosti na péči jiné fyzické osoby, Vaše bližší představy o bydlení, nemohu Vám dát konkrétní typy.


Pokud byste potřebovala poradit konkrétněji, napište na e-mail horakova@czepa.cz.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, jsem paraplegik a mám jet do RÚ Kladruby. Nedaří se u mě léčba inkontinence a musím používat plenky. Mají s tím to v Kladrubech zkušenosti? Mám obavy, že se tam na mě budou "divně" dívat. Děkuji.
30.5.2016

Dobrý den,

inkontinence moči či stolice je častým následkem poškození míchy a vědí to i pracovníci RÚ Kladruby. Proto nemusíte mít z přístupu personálu či klientů obavy. Naopak v rámci úzké spolupráce a komplexní péče o spinální pacienty do RÚ dojíždí specialista oboru urologie, který pomáhá potíže s inkontinencí pacientů řešit.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám dotaz za svého otce, který je na vozíku. Hl. domovní důvěrník mě zakázal přesunutí rampy pro vozíky, potažmo i kočárky z vedlejšího vchodu, který je už neužíván, s odůvodněním, že rampa by překážela v případných pracích na potrubí vody na chodníku, přičemž mám za to, že to v žádném případě nemůže být problém, rampa zasahuje pouze 1,5 m do chodníku, navíc je i odšroubovatelná. Mě se zdá že jde ze strany domovního důvěrníka o diskriminaci, a já se ptám, zda pamatuje nějaký zákon či vyhláška stavební apod. na tuto situaci. Nehodlám se už hádat s dom. důvěrníkem, jen chci abych to měl s otcem jednodušší s ohledem na tu skutečnost že rampa byla vedle ve vchodě celé roky a jemu to nevadilo, a mě to pomůže s výjezdem s vozíkem, když chci odvézt otce ven. Na schodech je jen taková úzká betonová rampička jen podél schodů a je to těžké i pro sanitˇáky. Děkuji za případnou odpověd.
16.5.2016

Dobrý den,
jestli jsem dobře pochopila, tak Váš otec žije v bytovém domě.
Současný zákon o dávkách pro osoby se zdravotním postižením říká, že majitel objektu (pokud jím není žadatel o příspěvek sám) musí dát souhlas s instalací plošiny nebo rampy. Pokud není tedy majitelem objektu hlavní domovní důvěrník, obrátila bych se s tuto chvíli přímo na majitele domu, aby Vám poskytl (resp. Vašemu otci) souhlas s instalací plošiny na nové místo.
Nicméně, pokud plošina zasahuje do chodníku, který je ve většině případů majetku města, je nutné obrátit se na stavební odbor, aby vydal rozhodnutí, že rampa může být instalovaná.
V tuto chvíli bych Vám doporučovala odbrátit se nejdřív na stavební obor města, aby se vyjádřil k instalaci rampy (i s ohledem na případné stavební práce na potrubí vody) a poté celou věc projednat s majitelem domu.


S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
jsem kvadruplegik od roku 1989 a pojišťovna ČPZP mi zamítla lázně. Chtěl jsem do Klimkovic Mám na ně ještě vůbec nárok a co mám udělat abych se tam dostal? Před pár lety jsem jezdíval pravidelně, to jsem byl u VZP.
Děkuji
Pavel Ermis
11.5.2016

Dotaz pana Pavla Ermise v souvislosti se získáním bližších informací individuálně zodpověděla zdravotní specialistka Zdeňka Faltýnková.

 

Z obecného hlediska, kdo má zájem o předepsání lázní, doporučujeme aby navštívil/a svého praktického lékaře. Ten podle zdravotního stavu pojištěnce doporučí odborného lékaře (např. neurologa, rehabilitačního lékaře aj.), který může poukaz (žádost) pro zdravotní pojišťovnu předepsat. Revizní lékař zdravotní pojišťovny se k poukazu vyjadřuje. Schválený či neschválený poukaz se zdůvodněním dostává zpět předepisující lékař, který tak má zpětnou vazbu, proč žádaná léčba (ne)byla schválena. V případě schválení lázeňského pobytu je v kompetenci zdravotní pojišťovny určit, ve kterém konkrétním lázeňském zařízení má pojištěnec léčebný pobyt absolvovat.

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
| 1 | .. | 21 | | 23 | | 25 | .. | 27 |
banner-handy.jpg
banner-vdv-podcast-550x160