Přítel je po úraze na vozíku. Poradí mi někdo, jak mu můžu pomáhat při přesunech?
1.7.2013

Dobrý den, protože má spousta lidí, kteří musí asistovat již v brzké době své blízké osobě,s poraněnmí míchy když jde na propustku z rehabiltačního ústavu domů, vytvořila naše asociace návodné instruktážní DVD (nejen) pro tyto situace. Obraťte se, prosím, na kancelář CZEPA, kde získáte DVD přímo nebo Vám jej zašleme poštou domů.


Zdeňka Faltýnková
26.6.2013

Dobrý den,

kolegyně Zdeňka Faltýnková se dlouhodobě věnuje přípravě vzdělávacích materiálů - publikací a DVD programů. Krátkých filmů k problematice vozíčkářů vytvořila celou řadu, postupně je uvádíme na stránkách České asociace paraplegiků - CZEPA - www.czepa.cz (sekce Foto/video, CZEPA.TV). Téma přesunů je zpracováno např. v titulu "Strategie přesunů", základní pomoc vozíčkáři je v titulu "Rady pro nejbližší 1". Mezi dalšími tituly najdete témata rehabilitace v domácím prostředí, péče o kůži, úpravy automobilů, úpravy domácího prostředí a další.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, tuším, že existují pomůcky pro přesun, ale nevím jaké jsou možnosti a kde je seženu. Děkuji.
26.6.2013

Dobrý den,

častou pomůckou pro přesun vozíčkáře je tzv. skluzná deska. Jak vypadá a způsob jejího použití můžete vidět např. na edukačním programu "Rady pro nejbližší 1", který uvádíme na www.czepa.cz.

 

Skluznou desku klientům České asociace paraplegiků nabízíme k zakoupení v základní délce 60cm a v prodloužené délce 70cm. Zájemci se mohou hlásit na email: czepa@czepa.cz. 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, naše klientská rodina má na vozíku dítě, které trpí při oslnění sluncem záněty očí. Slunečníčky určené na dětský kočárek jim nevyhovují. Existují na vozík nějaké sluneční stříšky apod.? Nebo návod, jak si něco takového vyrobit? Případně firma, která to dělá na míru? Děkuji za odpověď, Jana Vachulová, Raná péče EDA
17.6.2013

Dobrý den, kontaktovala jsem společnost Patron Bohemia, která vyrábí slunečníky k dětským kočárkům a očekávám odpověď...

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
potřebuji nový mechanický vozík. Můžete mi, prosím, poradit jestli mohu oslovit nějakou nadaci ohledně dofinancování vozíku? Jakou a jak mám oslovit nadaci? Musím nejdříve vozík uhradit a pak teprve oslovit nadaci? Vozík mám již zaměřen a teď čekám jestli mi něco zdravotní pojišťovna uhradí. Nemám s tím žádné zkušenosti, nikdy jsem nic takového nedělal. A nový vozík skutečně potřebuji. Děkuji za jakoukoli radu.
1.5.2013

Dobrý den,

soupis nadací, o kterých víme, uvádíme na webu naší asociace: http://www.czepa.cz/news/nadace/.

Doporučuji Vám projít jednotlivé webové stránky jednotlivých nadací a nadačních fondů, protože jejich nabídka pomoci i podmínky pro poskytnutí podpory jsou  rozličné a mohou se v průběhu času měnit. Dlouhodobým podporovatelem v oblasti vozíků je např. Nadace Charty 77 - Konto Bariéry, ale jistě můžete oslovit i další.

 

Z pohledu nadace je obvykle podpořen klient, který doloží svou změnu zdravotního stavu, ví, jakou pomůcku potřebuje, kolik stojí (ev. kolik zaplatí zdravotní pojišťovna), jak vysoký je doplatek, kolik peněz může investovat sám, kolik peněz žádá od nadace. Pokud nemáte finance, abyste doplatek uhradil, žádejte o podporu, jakmile budete vědět, jakou částku potřebujete. Na výše uvedeném odkazu najdete i vzor žádosti.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
DOBRÝ DEN,
nevím zdali mi budete moci odpovědět, ale hledám už dlouho na toto odpovědi, rady.
JAK JE TO SE SPLÁCENÍM ČÁSTKY PŘESAHUJÍCÍ VÝŠI PŘÍSPĚVKU NA ZVLÁ -
ŠTNÍ POMŮCKU?
RÁD BYCH SI POŘÍDIL AUTO VE VÝŠI 150 000 KČ.BUDE LI MI PŘIZNÁN PŘÍ -
SPĚVEK 70 000 KČ A JAKOU MÁM COBY INV. DŮCHODCE MOŽNOST DO -
PLATIT ZBYTEK ( 80 000 KČ )? BUDU MÍT MOŽNOST SPLÁTEK, A NEBO MUSÍM ROZDÍL SPLATIT V HOTOVOSTI, NEBO SI POŘÍDIT AUTO VE VÝŠI
PŘIZNANÉHO PŘÍSPĚVKU POKUD NEMÁM PENÍZE NA DRAŽŠÍ AUTO NEŽ JE POSKYTNUTÝ PŘÍSPĚVEK?

DĚKUJI ZA RADY A ODPOVĚDI.
17.4.2013

Dobrý den,

jako člověku se zdravotním postižením Vám stát pomůže ke koupi auta prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcku - na motorové vozidlo. Dříve poskytované půjčky zanikly spolu s vyhláškou 182/1991 Sb. - momentálně jejich poskytování v legislativě není. 

Pokud nechcete řešit žádné půjčky, hledejte ke koupi auto v ceně příspěvku, který dostanete. Pokud byste rád auto, které stojí víc, hledejte možnosti financování např. ve společnosti CarClub nebo v rámci nového projektu Nadace Charty 77 - Auto bez bariér. V poslední době také pomoc handicapovaným motoristům nabízejí další společenosti a  autobazary - např.: Opel HandyCarsAuto ESA, AAA Auto Praha.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý de,
jaký lékař může napsat mechanický invalidní vozík? Ten současný budu mít už téměř 8 let a myslím si, že je čas ho vyměnit. Děkuji za odpověď.
25.2.2013
Dobrý den, vozík Vám může předepsat pouze odborný lékař - rehabilitační lékař, ortoped, neurolog a internista a poukaz podléhá schválení revizním lékařem. Upozorňuji na to, že lékař, vypisující poukaz, musí napsat zdravotní zdůvodnění výměny vozíku, pokud však vozík není ve špatném technickém stavu. Technik firmy, od které vozík máte, musí napsat vyřazovací protokol - musí se k technickému stavu vozíku vyjádřit a nezáleží na tom, jak je vozík starý, aby jej vyřadil.

Zdeňka Faltýnková

Vážená organizácia
som študentka Slovenskej zdravotnickej Uni v Banskej Bystrici, 2.roč. ošetrovateľstvo Mgr. Tento rok píšem diplomovú prácu na tému - Kvalita života pacienta s tetraplégiou-qvadruplégiou, nakoľko sa starám aj v Rakúsku o takéhoto pána.
Ak máte záujem vyplniť krátky dotazník WHO QOL Bref - je to dotazník svetovej zdravotníckej organizácie na tému kvalita života, veľmi by ma to potešilo. Je to 26 otázok a je možné ich vyplnit aj počítačom, stači ak mi pošlete mail a ja Vám ho pošlem,k.fogelova@centrum.sk. Ak náhodou niekoho poznáte a vedeli by ste si to medzi sebou rozposlať a potom mi ich vyplnené poslať mailom naspať, bola by som Vám veľmi zaviazaná. Prosím Vás o pomoc, chcem v práci použiť aj respondentov z Čiech.
Ďakujem.
S pozdravom Fógelová Katarína
9.10.2012
Vážená paní Fógelová,
přímo na tento komunitní portál můžete vložit článek - prosbu o vyplnění Vašeho dotazníku. Vozejkov.cz navštěvují lidé s poškozením páteře a míchy (paraplegici i tetraplegici), podle starších údajů evidujeme i přes 200 přístupů za den. Záleží tedy na samotných čtenářích, zda Váš dotazník vyplní. Děkujeme za pochopení.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chci se zeptat jestli je v jižních Čechách nebo v okolí autoškola pro vozíčkáře? Děkuji za odpověď
8.10.2012
Dobrý den,
ano, autoškola pro handicapované v Jižních Čechách existuje, ale ve svém vozovém parku disponují pouze s autem s automatickou převodovkou bez ručního řízení. Podle vyjádření majitele autoškoly můžete dělat autoškolu s vlastním nebo zapůjčeným upraveným autem.
Posílám Vám internetové stránky Autoškoly Martínek - Rakovec: http://www.autoskolamartinek.cz/o-nas/.

Pokud nevlastníte auto s ručním řízením, mohu Vám doporučit Autoškolu Pavla Pemla z Přelouče (vlastní auta s ručním řízením) http://autoskola.peml.cz nebo Autoškolu Šlechta z Hradce Králové (mají také auto s upraveným ručním řízením) http://www.autoskola-slechta.cz/.

Dominika Horáková
« | 1 | .. | 3 | 4
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png