Dobrý den, počátkem ledna 2011 mi byl vyplacen příspěvek na pořízení motorového vozidla. Nyní jsem si podal žádost o nový příspěvek na pořízení mot. vozidla. Chci se zeptat zda auto, které mám od roku 2011 mohu prodat až po vydání rozhodnutí k žádosti, kterou jsem podal letos? Musím opět Úřadu práce předložit kupní smlouvu (kde budu jako prodávající) s ověřenými podpisy, že jsem toto auto skutečně prodal? Děkuji za odpověď.
5.2.2016

Dobrý den,

automobil, na který jste získal v roce 2011 příspěvek na jeho pořízení, můžete prodat kdykoliv po uplynutí 5-ti leté lhůty (lhůta 5 let dle vyhlášky č. 1982/1991 Sb. se počítá od měsíce, kdy byl příspěvk na nákup motorovéhé vozidla vyplacen) . O této skutečnosti - prodeji stávajícího automobilu - nemusíte Úřad práce informovat. Je pouze na Vašem rozhodnutí, kdy přestanete být vlastníkem svého současného automobilu. 

Pokud byste však svůj současný automobil prodal (přestal byste být vlastníkem automobilu) před uplynutím 5-ti let, musel byste tuto skutečnost Úřadu práce oznámit. Ten by následně vyměřil a požadoval vrácení poměrné části poskytnutého příspěvku.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, dne 8.12.2010 bylo vydáno rozhodnutí o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla. To znamená, že 9.12.2015 mohu podat novou žádost o příspěvek na zakoupení motorového vozidla a na jeho úpravu? Musím k žádosti přiložit jaké auto si budu pořizovat, co budu potřebovat upravit a kolik to bude stát? Děkuji za odpověď.
3.8.2015

Dobrý den,
příspěvek na zakoupení motorového vozidla podle rozhodnutí ze dne 8. 12. 2010 Vám byl přiznán podle (dnes již neplatné) vyhlášky č. 182/1991 Sb. Ta v § 35, odst. 4 říká, že příspěvek lze poskytnout opětovně nejdříve po uplynutí pěti let ode dne VYPLACENÍ předchozího příspěvku. Orientační datum pro podání nové žádosti tedy hledejte podle data vyplacení příspěvku.

 

Aktuálně se příspěvek na zakoupení motorového vozidla řídí zákonem č. 329/2011 Sb., hlava III. "Příspěvek na zvláštní pomůcku". Výčet jednotlivých "zvláštních pomůcek" určuje příloha č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb., kde je uvedeno jak samotné motorové vozidlo, tak "dodatečná úprava motorového vozidla; jedná se o úpravy vyžadující montáž, např. ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku".

 

Formuláře pro podání žádosti získáte na Úřadu práce či elektronicky na Integrovaném portále MPSV ČR. Formulář "Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku" musíte vyplnit a podat zvlášť na zakoupení automobilu a zvlášť na dodatečné úpravy vozidla (ruční řízení a jiné). Součástí bližší specifikace, na kterou pomůcku žádáte příspěvek, je i kolonka na předpokládanou cenu. Přílohy k žádosti jsou uvedeny v závěrečné části formuláře (část K - Prohlášení žadatele), který obsahuje text "K žádosti prosím doložte" (např. čestné prohlášení o opakované dopravě v kalendářním měsíci, doklad o výši čtvrtletních příjmů, prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech a jiné).

 

Podle odst. 5 § 10 zák. 329/2011 Sb. můžete na koupi motorového vozidla dostat příspěvek až 200 000 Kč (na deset let). Výše příspěvku se stanoví s přihlédnutím k:
- četnosti a důvodu dopravy
- k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných
- k celkovým sociálním a majetkovým poměrům.
V případě příspěvku na koupi motorového vozidla se nevyžaduje 10% spoluúčast, která je jinak vyžadována u jiných zvláštních pomůcek.

 

Nadále platí, že s přiznaným příspěvkem na zakoupení zvláštní pomůcky - motorového vozidla můžete požádat na Finančním úřadě o vrácení DPH.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem: co mě čeká, jestliže mám již několik let z běžné autoškoly řidičský průkaz na osobní automobil s běžným manuálním řízením a nyní jsem v důsledku zhoršení nemoci ztratila podstatnou hybnost nohou, takže již nemohu používat své dosavadní auto? Pokud si zařídím s různými státními příspěvky nový automobil (stávající vzhledem ke svému stáří není na přestavbu vhodný) s ručním řízením, budu muset znovu do nějaké speciální autoškoly nebo je povinný nějaký počet kondičních jízd, které s upraveným autem budu muset absolvovat, než budu smět samostatně do provozu? Děkuji moc za odpověď
3.6.2015

Dobrý den,

to, že se Váš zdravotní stav změnit, neznamená, že si budete muset znovu projít autoškolou. O tom, zda Vám bude řidičský průkaz ponechán či nikoliv, rozhoduje obecní úřad s rozšířenou působností na základě oznámení ošetřujícího lékaře.

Pokud Váš lékař shledá, že Váš zdravotní stav dovoluje, abyste řídila motorové vozidlo, řidičský průkaz Vám bude ponechán. Posuzující lékař zároveň ve svém zdravotním posudku uvede tzv. harmonizační kódy

(např. kód 20.06 – Ruční ovládání provozní brzdy apod.), které se následně zapíší do Vašeho řidičského průkazu.

 

V případě, že si nebudete jistá v řízení automobilu za pomoci ručního ovládání, můžete si udělat tzv. kondiční jízdy. Tuto možnost nabízí již několik autoškol v České republice  - např. autoškola paní Havránkové: 723 208 124, autoškola Peml: www.autoskola.peml.cz, autoškola Jenčovský: www.jenca.cz

 

Hezký den

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den.
Syn je v RU kladruby a čeká tam na vozík-vybral si aktivní vozík od MEYRY kde ale bude vysoký doplatek.Prosím je nějaká možnost příspěvku na doplatek mechanického vozíku,když ho pojištovna nehradí v plné výši.
Moc děkuji za odpověd
27.5.2015

Dobrý den,
ano - existuje několik možností, jak získat finance na doplatek mechanického vozíku.
V tomto odkazu (http://www.czepa.cz/news/nadace1/) naleznete seznam nadací, kam si může Váš syn nebo Vy podat žádost o finanční příspěvek na pokrytí doplatku mechanického vozíku. K žádosti se u většiny nadací přikládá rozpis ceny od výrobce vozíku. Na internetových stránkách jednotlivých nadací naleznete konkrétní podmínky pro poskytnutí příspěvku.

 

Dále můžete oslovit firmy s žádostí o poskytnutní sponzorského daru. Firmy si poté mohou poskytnutý dar uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně.

 

Pokud bych Vám mohla být nápomocná při sepisování žádosti na nadace nebo v jiné oblasti, neváhejte se na mě obrátit na e-mailové adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, jaký vozík je vhodný pro 3 letého chlapce, paraplegika.
Využití jak doma tak venku, pro pohyb ve školce, později ve škole. Chlapec má problém s únikem moči i stolicí, nemůže chodit, ale je bystrý, zvídavý, dobře mluví a má rád společnost. Váží asi 12kg a měří asi 120cm.

Moc děkuji,
Lucie
9.4.2015
Dobrý den, firem distribujících dětské vozíky, od kterých by mohl být vozík vhodný pro Vašeho syna je více. Pro erudovanější odpověď bych potřebovala zdravotní zprávu Vašeho syna, z které by byla jasná prognóza vývoje zdravotního a funkčního stavu. Také je rozdíl v úhradách vozíků od pojišťoven a v cenách od jednotlivých firem. To vše jsou faktory, které je třeba zohlednit. Dejte vědět na mou mailovou adresu faltynkova@czepa.cz.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda-li existuje typ vozíku s pohonem, který by sloužil pouze jako dopomoc pro asistenta/blízkou osobu. Předem mockrát děkuji za odpověď.
16.12.2014

Dobrý den, 

ano, existují elektrické vozíky s ovládáním pro asistující osobu nebo přídatná zařízení k mechanickému vozíku jako je například malé zařízení Smart Drive určené k jakémukoli mechanickému individuálně sestavenému vozíku pro konkrétního uživatele. Toto zařízení může využívat jak sám uživatel mechanického vozíku, tak asistent pro snadnou jízdu i v kopcovitém terénu. Informace získáte na www.provozejky.cz nebo na emailové adrese provozejky@seznam.cz.


Zdeňka Faltýnková
Cestování po USA - Poradí mi někdo zda jde v USA běžně v půjčovnách zapůjčit auto na ruční řízení - a nebo snad, jak jsem zaslechl - do půjčovaného auta ruční řízení namontují?
9.12.2014

Dobrý den, ředitelka CZEPA Alena Jančíková navštívila v roce 2013 v USA centra pro lidi se spinálním poškozením v Alabamě, Tennesse a Gerorgii - může nabídnout zprostředkování kontaktu na tato pracoviště. Avšak nemáme informace, zda mohou,např. v těchto centrech, automobily s ručním řízením zapůjčit. 

 

Navrhuji Vám, abyste v rámci sítě Vozejkov vytvořil téma k diskuzi, na kterou budou moci reagovat další uživatelé. Poradna má tým odborných pracovníků, v diskuzi se můžete setkat přímo s osobní zkušeností někoho z vozíčkářů.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
zajímalo by mne, zdá má nějaký vozíčkář zkušenost s úpravou obytného automobilu a cestování v něm. Velmi mne láká tento druh poznávání světa, teprve se seznamuji s možnostmi, ale zatím jsem žádné neobjevila.
Děkuji
P. Veselá
10.10.2014

Dobrý den, jsem ráda za Váš dotaz, protože z vlastní zkušenosti vím, jakou obytné auto přináší vozíčkáři i jeho asistentovi obrovskou svobodu a minimum starostí při cestování. Málokdo si může dovolit originály obytných aut ze zahraničí, proto sbírám několik let inspirace od lidí, kteří již takovou dodávku mají upravenou pro své potřeby. Je třeba si rozmyslet velikost auta, typ plošiny či jen nájezdových ramp (jinak spíte s plošinou), kolik osob je třeba převážet (nemusí v autě spát), zda bude auto řídit vozíčkář z elektrického vozíku, či bude přesedat na sedadlo řidiče...Je třeba si velmi rozmyslet využití každičkého místečka a zároveň musí být zachována určitá volnost pohybu vozíčkáře po interiéru auta. Nabízím bližší rady a zaslání fotek pro Vaši představu na Váš email.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Zdravím. Jsem quadruplegik a chtěl bych si pořídit čtyřkolku. Ale nikde nemůžu najít jestli se dělají i úpravy pro quadroše. Můžete mi prosím poradit? Děkuji ;-)
24.9.2014

Dobrý den,

se samotnými úpravami ručního řízení na čtyřkolce Vám jistě pomohou firmy, které se věnují úpravám ručního ovládání automobilů (např.: http://www.iroa.cz/http://www.rucniovladani.cz/http://www.jpservis.eu/http://www.apicz.com/cz/uvod/novinky, atd.). Váš dotaz jsem konzultovala s Ing. Pavolem Bahylem z firmy IROA, který se vyjádřil ve smyslu: úpravy řízení čtyřkolek umíme, ale záleží, jaký stroj si člověk vybere - jak na něj bude nasedat, jaké bude řazení, zda má uživatel dostatečnou sílu v rukou atp., vždy jde o individuální řešení podle zákazníka a stroje.  

 

Proto nabízím kontakt na Motoklub vozíčkářů - http://www.mkvcr.cz/, kde jistě najdete motorkáře ochotné předat vlastní zkušenosti a ukázat možnosti úprav. Zkuste zde požádat o setkání, či je kontaktujte na některé vyhlášené akci.  Osobní zkušenost jistě budou ochotni předat i Filip Mergental a Tomáš Pučálka - tetraplegici, kteří se na čtyřkolkách v těchto dnech vrací z velké cesty Dokolakolem Bajkalu. 

 

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | 2 | 3
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg