Zdravím. Jsem quadruplegik a chtěl bych si pořídit čtyřkolku. Ale nikde nemůžu najít jestli se dělají i úpravy pro quadroše. Můžete mi prosím poradit? Děkuji ;-)
24.9.2014

Dobrý den,

se samotnými úpravami ručního řízení na čtyřkolce Vám jistě pomohou firmy, které se věnují úpravám ručního ovládání automobilů (např.: http://www.iroa.cz/http://www.rucniovladani.cz/http://www.jpservis.eu/http://www.apicz.com/cz/uvod/novinky, atd.). Váš dotaz jsem konzultovala s Ing. Pavolem Bahylem z firmy IROA, který se vyjádřil ve smyslu: úpravy řízení čtyřkolek umíme, ale záleží, jaký stroj si člověk vybere - jak na něj bude nasedat, jaké bude řazení, zda má uživatel dostatečnou sílu v rukou atp., vždy jde o individuální řešení podle zákazníka a stroje.  

 

Proto nabízím kontakt na Motoklub vozíčkářů - http://www.mkvcr.cz/, kde jistě najdete motorkáře ochotné předat vlastní zkušenosti a ukázat možnosti úprav. Zkuste zde požádat o setkání, či je kontaktujte na některé vyhlášené akci.  Osobní zkušenost jistě budou ochotni předat i Filip Mergental a Tomáš Pučálka - tetraplegici, kteří se na čtyřkolkách v těchto dnech vrací z velké cesty Dokolakolem Bajkalu. 

 

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová
Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová
Moc se omlouvám, vím že jsem tak úplně nepatřím, ale nikde jsem se zatím nedobrala odpovědi. Jsem po encefalitidě, mám problémy s rovnováhou a tak používám francouzské berle. Jinak až na tu hybnost, dřív ještě loni jsem aktivně sportovala, lozila po horách a chodila do práce. A ted mě odvodák posílá do invalidního důchodu. Pravděpodobně mize zdravotních důvodů seberou řidičák a já budu bez auta u nás v zapadákově v háji. Ted jsem si vždy sehnala odvoz, jenže nechci pokaždé někoho otravovat. Vím, že lze udělat nějaké psychotesty na vrácení papírů, chci se zeptat jestli to nebude mít vliv na invalidní důchod, aby u posudkové neřekli, může řídit je zdravá. Pracovala jsem jako výrobní operátorka na dvanáckách, takže fakt nevidím šanci se vrátit do práce.
2.6.2014

Dobrý den,
to, že máte pohybové problémy, nemusí znamenat, že automaticky přijdete o řidičské oprávnění.

Lékař, který má pochybnosti o tom, že je jeho pacient schopen řídit automobil, oznámí tuto skutečnost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ten na základě dodané lékařské zprávy či výsledků dalších vyšetření rozhodne, zda bude dotyčnému odejmuto řidičské oprávnění nebo zda dojde k nějakému omezení.

 

Není ale pravidlem, že osoby s pohybovými problémy automaticky s přiznáním invalidního důchodu přicházejí o řidičské oprávnění. Naši klienti (lidé po poškození míchy) řídí automobil a zpravidla jim nejsou odebírána řidičská oprávnění, přestože necítí dolní končetiny.

 

Pokud se domníváte, že nebudete schopna plně ovládat pedály svýma nohama, můžete si nechat do auta nainstalovat ruční řízení.

 

Pokud máte nějaké další dotazy či nejasnosti, můžete se na mě obrátit - horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Únoru jsem žádal o příspěvek na auto, v Červenci odjíždíme na dovolenou. Nevíte kde se dá půjčit auto s ručním řízením. Díky
13.5.2014

Dobrý den,

Česká asociace paraplegiků - CZEPA v současné době půjčuje dva osobní automobily s upraveným ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Více informací o autech a podmínkách zapůjčení naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud si budete chtít půjčit automobil přímo od nás, obraťte se na mne: horakova@czepa.cz.

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

O žádných dalších půjčovnách aut s upraveným ručním řízením bohužel nevíme.

 

S pozdravem

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
13.5.2014

Dobrý den,

pokud si chcete vypůjčit autumobil s upraveným ručním řízením, můžete se obrátit přímo na nás (Českou asociaci paraplegiků - CZEPA). V současné době máme k dispozici dva osobní automobily s ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Podmínky zapůjčení automobilů naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a zde: http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud budete mít zájem o zapůjčení našeho automobilu, obraťte se přímo na mne: horakova@czepa.cz

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

Bohužel nám není záno, že by v České republice existovala ještě nějaká další firma, která by půjčovala osobní automobily s upraveným ručním řízením.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou...mam, teď už asi kamarádku, o kterou se se svou kolegyňkou chodím starat. Je v domácí péči, quadruplegička na umělé plicní ventilaci. Chtěla bych se optat, zda existuje nějaký přístroj, kterým by mohla lépe komunikovat. Existuje vůbec něco takového nebo je to jen výmysl amerických filmů??
Děkuji moc za odpověď. Iveta Špačková
26.4.2014

Dobrý den,

naopak takových komunikačních pomůcek je celá řada, které pomohou tetraplegikům či pentaplegikům (to je vaše kamarádka) nejen umožnit komunikaci a práci s počítačem, ale také smostatně obsluhovat vybavení bytu. Ovšem jestli myslíte mluvení, pak je to věc tracheostomické kanyly. Dejte mi do mailu telefonní kontakt na Vás a probereme podrobněji potřeby Vaší kamarádky. Můj mail je faltynkova@czepa.cz.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Hledám zdravotní pomůcku resp jejího výrobce. Když jsem byla v lázních, tak jsem se nemohla zvednout z normálního vozíčkářského zvedáku z bazénu na nohy, protože u dystrofie je tohle problém, přijdeme dřív o schopnost vstát než o chůzi. Měli tam něco, co mě bylo schopný ze sedu dostat do stoje, bylo to mechanický, sestra to vytočila klikou, podobný princip jako u zvedáku. Chci to domů, ale nevím jak se to jmenuje, nebo kdo to vyrábí. Klidně i zahraniční firma. Neřeším co to stojí, jestli to proplácí ZP, jen potřebuji zjistit název výrobku a název firmy
11.2.2014

Dobrý den,

bohužel z Vašeho popisu nelze nejdnoznačně určit název/výrobce tohoto konkrétního zvedáku.

Doporučuji obrátit se na konkrétní lázně, kde byl tento zvedák použit a požádat je o tyto informace. 

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková

zdravotní specialistka


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den. Prosím Vás, existuje nějaký srovnávací test invalidních vozíků (cena/kvalita)? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám, pěkný nový rok. J.K.
3.1.2014

Dobrý den, nejlepším srovnávacím testem jsou zkušenosti našich klientů, které průběžně monitorujeme. Lze říci, že kvalitou jsou srovnatelné výrobky zahaničních i českých výrobců. Každá firma se snaží o nějakou inovaci ve variabilitě a možnosti nastavení vozíku a ta je pro koncového uživatele rozhodující. Vozík musí vždy odpovídat individuálním potřebám uživatele a nezáleží pak na výrobci. Je třeba si jen uvědomit, že český výrobce může na vozíku udělat jakékoli individuální úpravy a cenově se vozíky od zahraničních podstatně liší. Nezanedbatelným faktem je rychlost servisu konkrétní firmy v případě poruchy vozíku.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
chtěl bych se optat zda někdo z quadruplegiků chodí na ryby a jestli by mi neporadil s nějakou vychytávkou,co se týče úchopu prutu a točení kličkou.
Děkuji.
Honza.D
10.9.2013

Dobrý den,

rybáři - vozíčkáři se sdružují např. při místní organizaci Českého rybářského svazu v Kladrubech (členství je možné bez ohledu na bydliště), kontakt viz. článek http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/medailovi-rybari/

Pokud máte zájem, můžeme se poptávat mezi klienty/členy asociace, případně můžete vložit podnět do sekce "diskuze".

Úchopové rukavice pro tetraplegiky nabízí např. společnost PROvozejky, zkušenost je s použitím s činkami, pádlem, sekyrkou... Kontakt: Jiří Kuchta, provozejky@seznam.cz, tel.: 777 263 203.


Hana Sixtová
10.9.2013

Dobrý den, 

sdružení rybářů - vozíčkářů je například při místní organizaci Českého rybářského svazu v Kladrubech, odkaz v článku: http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/medailovi-rybari/. Pokud budete mít zájem, můžeme se také dotazovat klientů/členů, o kterých víme, že rybaří. Pokud máte zájem, napište na email: czepa@czepa.cz. 
Společnost PROvozejky nabízí úchopové rukavice, se kterými tetraplegik udrží např. činku, pádlo, sekyrku... Bližší informace poskytne Jiří Kuchta, provozejky@seznam.cz, tel.: 777 263 203.

Dobrý den!

Mohl bych Vaším prostřednictvím nabídnou k prodeji osobní vůz (Škod Fabia) z úpravou na ruční ovládání?

Děkuji s pozdravem Miloslav Kučera
19.8.2013

Dobrý den,

samozřejmě, že můžete. Nabídku si můžete vložit sám na náš komunitní portál. Pokud byste měl problémy s vložením Vaší inzerce, můžete se obrátit na našeho administrátora - e-mail: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

Dominika Horáková


Dominika Horáková
Přítel je po úraze na vozíku. Poradí mi někdo, jak mu můžu pomáhat při přesunech?
1.7.2013

Dobrý den, protože má spousta lidí, kteří musí asistovat již v brzké době své blízké osobě,s poraněnmí míchy když jde na propustku z rehabiltačního ústavu domů, vytvořila naše asociace návodné instruktážní DVD (nejen) pro tyto situace. Obraťte se, prosím, na kancelář CZEPA, kde získáte DVD přímo nebo Vám jej zašleme poštou domů.


Zdeňka Faltýnková
26.6.2013

Dobrý den,

kolegyně Zdeňka Faltýnková se dlouhodobě věnuje přípravě vzdělávacích materiálů - publikací a DVD programů. Krátkých filmů k problematice vozíčkářů vytvořila celou řadu, postupně je uvádíme na stránkách České asociace paraplegiků - CZEPA - www.czepa.cz (sekce Foto/video, CZEPA.TV). Téma přesunů je zpracováno např. v titulu "Strategie přesunů", základní pomoc vozíčkáři je v titulu "Rady pro nejbližší 1". Mezi dalšími tituly najdete témata rehabilitace v domácím prostředí, péče o kůži, úpravy automobilů, úpravy domácího prostředí a další.


Hana Sixtová
Dobrý den, tuším, že existují pomůcky pro přesun, ale nevím jaké jsou možnosti a kde je seženu. Děkuji.
26.6.2013

Dobrý den,

častou pomůckou pro přesun vozíčkáře je tzv. skluzná deska. Jak vypadá a způsob jejího použití můžete vidět např. na edukačním programu "Rady pro nejbližší 1", který uvádíme na www.czepa.cz.

 

Skluznou desku klientům České asociace paraplegiků nabízíme k zakoupení v základní délce 60cm a v prodloužené délce 70cm. Zájemci se mohou hlásit na email: czepa@czepa.cz. 


Hana Sixtová
« | 1 | 2 | 3 | 4 | »