Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda-li existuje typ vozíku s pohonem, který by sloužil pouze jako dopomoc pro asistenta/blízkou osobu. Předem mockrát děkuji za odpověď.
16.12.2014

Dobrý den, 

ano, existují elektrické vozíky s ovládáním pro asistující osobu nebo přídatná zařízení k mechanickému vozíku jako je například malé zařízení Smart Drive určené k jakémukoli mechanickému individuálně sestavenému vozíku pro konkrétního uživatele. Toto zařízení může využívat jak sám uživatel mechanického vozíku, tak asistent pro snadnou jízdu i v kopcovitém terénu. Informace získáte na www.provozejky.cz nebo na emailové adrese provozejky@seznam.cz.


Zdeňka Faltýnková
Cestování po USA - Poradí mi někdo zda jde v USA běžně v půjčovnách zapůjčit auto na ruční řízení - a nebo snad, jak jsem zaslechl - do půjčovaného auta ruční řízení namontují?
9.12.2014

Dobrý den, ředitelka CZEPA Alena Jančíková navštívila v roce 2013 v USA centra pro lidi se spinálním poškozením v Alabamě, Tennesse a Gerorgii - může nabídnout zprostředkování kontaktu na tato pracoviště. Avšak nemáme informace, zda mohou,např. v těchto centrech, automobily s ručním řízením zapůjčit. 

 

Navrhuji Vám, abyste v rámci sítě Vozejkov vytvořil téma k diskuzi, na kterou budou moci reagovat další uživatelé. Poradna má tým odborných pracovníků, v diskuzi se můžete setkat přímo s osobní zkušeností někoho z vozíčkářů.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
zajímalo by mne, zdá má nějaký vozíčkář zkušenost s úpravou obytného automobilu a cestování v něm. Velmi mne láká tento druh poznávání světa, teprve se seznamuji s možnostmi, ale zatím jsem žádné neobjevila.
Děkuji
P. Veselá
10.10.2014

Dobrý den, jsem ráda za Váš dotaz, protože z vlastní zkušenosti vím, jakou obytné auto přináší vozíčkáři i jeho asistentovi obrovskou svobodu a minimum starostí při cestování. Málokdo si může dovolit originály obytných aut ze zahraničí, proto sbírám několik let inspirace od lidí, kteří již takovou dodávku mají upravenou pro své potřeby. Je třeba si rozmyslet velikost auta, typ plošiny či jen nájezdových ramp (jinak spíte s plošinou), kolik osob je třeba převážet (nemusí v autě spát), zda bude auto řídit vozíčkář z elektrického vozíku, či bude přesedat na sedadlo řidiče...Je třeba si velmi rozmyslet využití každičkého místečka a zároveň musí být zachována určitá volnost pohybu vozíčkáře po interiéru auta. Nabízím bližší rady a zaslání fotek pro Vaši představu na Váš email.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Zdravím. Jsem quadruplegik a chtěl bych si pořídit čtyřkolku. Ale nikde nemůžu najít jestli se dělají i úpravy pro quadroše. Můžete mi prosím poradit? Děkuji ;-)
24.9.2014

Dobrý den,

se samotnými úpravami ručního řízení na čtyřkolce Vám jistě pomohou firmy, které se věnují úpravám ručního ovládání automobilů (např.: http://www.iroa.cz/http://www.rucniovladani.cz/http://www.jpservis.eu/http://www.apicz.com/cz/uvod/novinky, atd.). Váš dotaz jsem konzultovala s Ing. Pavolem Bahylem z firmy IROA, který se vyjádřil ve smyslu: úpravy řízení čtyřkolek umíme, ale záleží, jaký stroj si člověk vybere - jak na něj bude nasedat, jaké bude řazení, zda má uživatel dostatečnou sílu v rukou atp., vždy jde o individuální řešení podle zákazníka a stroje.  

 

Proto nabízím kontakt na Motoklub vozíčkářů - http://www.mkvcr.cz/, kde jistě najdete motorkáře ochotné předat vlastní zkušenosti a ukázat možnosti úprav. Zkuste zde požádat o setkání, či je kontaktujte na některé vyhlášené akci.  Osobní zkušenost jistě budou ochotni předat i Filip Mergental a Tomáš Pučálka - tetraplegici, kteří se na čtyřkolkách v těchto dnech vrací z velké cesty Dokolakolem Bajkalu. 

 

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Moc se omlouvám, vím že jsem tak úplně nepatřím, ale nikde jsem se zatím nedobrala odpovědi. Jsem po encefalitidě, mám problémy s rovnováhou a tak používám francouzské berle. Jinak až na tu hybnost, dřív ještě loni jsem aktivně sportovala, lozila po horách a chodila do práce. A ted mě odvodák posílá do invalidního důchodu. Pravděpodobně mize zdravotních důvodů seberou řidičák a já budu bez auta u nás v zapadákově v háji. Ted jsem si vždy sehnala odvoz, jenže nechci pokaždé někoho otravovat. Vím, že lze udělat nějaké psychotesty na vrácení papírů, chci se zeptat jestli to nebude mít vliv na invalidní důchod, aby u posudkové neřekli, může řídit je zdravá. Pracovala jsem jako výrobní operátorka na dvanáckách, takže fakt nevidím šanci se vrátit do práce.
2.6.2014

Dobrý den,
to, že máte pohybové problémy, nemusí znamenat, že automaticky přijdete o řidičské oprávnění.

Lékař, který má pochybnosti o tom, že je jeho pacient schopen řídit automobil, oznámí tuto skutečnost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ten na základě dodané lékařské zprávy či výsledků dalších vyšetření rozhodne, zda bude dotyčnému odejmuto řidičské oprávnění nebo zda dojde k nějakému omezení.

 

Není ale pravidlem, že osoby s pohybovými problémy automaticky s přiznáním invalidního důchodu přicházejí o řidičské oprávnění. Naši klienti (lidé po poškození míchy) řídí automobil a zpravidla jim nejsou odebírána řidičská oprávnění, přestože necítí dolní končetiny.

 

Pokud se domníváte, že nebudete schopna plně ovládat pedály svýma nohama, můžete si nechat do auta nainstalovat ruční řízení.

 

Pokud máte nějaké další dotazy či nejasnosti, můžete se na mě obrátit - horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Únoru jsem žádal o příspěvek na auto, v Červenci odjíždíme na dovolenou. Nevíte kde se dá půjčit auto s ručním řízením. Díky
13.5.2014

Dobrý den,

Česká asociace paraplegiků - CZEPA v současné době půjčuje dva osobní automobily s upraveným ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Více informací o autech a podmínkách zapůjčení naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud si budete chtít půjčit automobil přímo od nás, obraťte se na mne: horakova@czepa.cz.

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

O žádných dalších půjčovnách aut s upraveným ručním řízením bohužel nevíme.

 

S pozdravem

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
13.5.2014

Dobrý den,

pokud si chcete vypůjčit autumobil s upraveným ručním řízením, můžete se obrátit přímo na nás (Českou asociaci paraplegiků - CZEPA). V současné době máme k dispozici dva osobní automobily s ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Podmínky zapůjčení automobilů naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a zde: http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud budete mít zájem o zapůjčení našeho automobilu, obraťte se přímo na mne: horakova@czepa.cz

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

Bohužel nám není záno, že by v České republice existovala ještě nějaká další firma, která by půjčovala osobní automobily s upraveným ručním řízením.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou...mam, teď už asi kamarádku, o kterou se se svou kolegyňkou chodím starat. Je v domácí péči, quadruplegička na umělé plicní ventilaci. Chtěla bych se optat, zda existuje nějaký přístroj, kterým by mohla lépe komunikovat. Existuje vůbec něco takového nebo je to jen výmysl amerických filmů??
Děkuji moc za odpověď. Iveta Špačková
26.4.2014

Dobrý den,

naopak takových komunikačních pomůcek je celá řada, které pomohou tetraplegikům či pentaplegikům (to je vaše kamarádka) nejen umožnit komunikaci a práci s počítačem, ale také smostatně obsluhovat vybavení bytu. Ovšem jestli myslíte mluvení, pak je to věc tracheostomické kanyly. Dejte mi do mailu telefonní kontakt na Vás a probereme podrobněji potřeby Vaší kamarádky. Můj mail je faltynkova@czepa.cz.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Hledám zdravotní pomůcku resp jejího výrobce. Když jsem byla v lázních, tak jsem se nemohla zvednout z normálního vozíčkářského zvedáku z bazénu na nohy, protože u dystrofie je tohle problém, přijdeme dřív o schopnost vstát než o chůzi. Měli tam něco, co mě bylo schopný ze sedu dostat do stoje, bylo to mechanický, sestra to vytočila klikou, podobný princip jako u zvedáku. Chci to domů, ale nevím jak se to jmenuje, nebo kdo to vyrábí. Klidně i zahraniční firma. Neřeším co to stojí, jestli to proplácí ZP, jen potřebuji zjistit název výrobku a název firmy
11.2.2014

Dobrý den,

bohužel z Vašeho popisu nelze nejdnoznačně určit název/výrobce tohoto konkrétního zvedáku.

Doporučuji obrátit se na konkrétní lázně, kde byl tento zvedák použit a požádat je o tyto informace. 

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková

zdravotní specialistka


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den. Prosím Vás, existuje nějaký srovnávací test invalidních vozíků (cena/kvalita)? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám, pěkný nový rok. J.K.
3.1.2014

Dobrý den, nejlepším srovnávacím testem jsou zkušenosti našich klientů, které průběžně monitorujeme. Lze říci, že kvalitou jsou srovnatelné výrobky zahaničních i českých výrobců. Každá firma se snaží o nějakou inovaci ve variabilitě a možnosti nastavení vozíku a ta je pro koncového uživatele rozhodující. Vozík musí vždy odpovídat individuálním potřebám uživatele a nezáleží pak na výrobci. Je třeba si jen uvědomit, že český výrobce může na vozíku udělat jakékoli individuální úpravy a cenově se vozíky od zahraničních podstatně liší. Nezanedbatelným faktem je rychlost servisu konkrétní firmy v případě poruchy vozíku.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
chtěl bych se optat zda někdo z quadruplegiků chodí na ryby a jestli by mi neporadil s nějakou vychytávkou,co se týče úchopu prutu a točení kličkou.
Děkuji.
Honza.D
10.9.2013

Dobrý den,

rybáři - vozíčkáři se sdružují např. při místní organizaci Českého rybářského svazu v Kladrubech (členství je možné bez ohledu na bydliště), kontakt viz. článek http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/medailovi-rybari/

Pokud máte zájem, můžeme se poptávat mezi klienty/členy asociace, případně můžete vložit podnět do sekce "diskuze".

Úchopové rukavice pro tetraplegiky nabízí např. společnost PROvozejky, zkušenost je s použitím s činkami, pádlem, sekyrkou... Kontakt: Jiří Kuchta, provozejky@seznam.cz, tel.: 777 263 203.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
10.9.2013

Dobrý den, 

sdružení rybářů - vozíčkářů je například při místní organizaci Českého rybářského svazu v Kladrubech, odkaz v článku: http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/medailovi-rybari/. Pokud budete mít zájem, můžeme se také dotazovat klientů/členů, o kterých víme, že rybaří. Pokud máte zájem, napište na email: czepa@czepa.cz. 
Společnost PROvozejky nabízí úchopové rukavice, se kterými tetraplegik udrží např. činku, pádlo, sekyrku... Bližší informace poskytne Jiří Kuchta, provozejky@seznam.cz, tel.: 777 263 203.

Dobrý den!

Mohl bych Vaším prostřednictvím nabídnou k prodeji osobní vůz (Škod Fabia) z úpravou na ruční ovládání?

Děkuji s pozdravem Miloslav Kučera
19.8.2013

Dobrý den,

samozřejmě, že můžete. Nabídku si můžete vložit sám na náš komunitní portál. Pokud byste měl problémy s vložením Vaší inzerce, můžete se obrátit na našeho administrátora - e-mail: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

Dominika Horáková


Dominika Horáková
« | 1 | 2 | 3 | 4 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png