Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Dobrý den, jak od 1.1.2020 platí ochranný limit u invalidů, znamená to, že pokud bude můj doplatek za léky měsíčně více než 500 Kč, tak částku nad 500 Kč dostanu zpět? Ale pokud za léky nedoplácím každý měsíc, ale např. 1x za 3 měsíce, tak se mě ochranný limit netýká? Děkuji za opdověď.

18.11.2019

Dobrý den,

abyste byla u Vaší zdravotní pojišťovny evidována jako pojištěnec se sníženým lékovým limitem, je třeba do konce tohoto roku - tj. do konce r. 2019 - dodat Vaší zdravotní pojišťovně obyčejnou kopii rozhodnutí o přiznání invalidity - doporučeně poštou, pokud to pojišťovna umožňuje, tak i elektronicky, či osobně na podatelně zdravotní pojišťovny.Vždy je vhodné si ověřit, zda Vás pojišťovna eviduje jako pojištěnce se sníženým lékovým limitem.

Nadlimitní úhrady by pojišťovny měly vracet po uplynutí čtvrtletí (4 x do roka) a to formou poštovní poukázky nebo jinou formou, kterou si zvolí pojištěnec, pokud je to možné. Nadlimitní úhrady by se měly vrátit do 60 kalendářních dnů po ukončení čtvrtletí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím uvedla k tématu vrácení nadlimitních úhrad tento materiál. Zde se odkazuje také na výklad započitatelných doplatků. 

Konkrétní informace o doplatcích Vámi užívaných léků žádejte u Vaší zdravotní pojišťovny.

Naše kolegyně v tuto chvíli zjišťuje u jednotlivých zdravotních pojišťoven informace, které v nejbližších dnech zpracuje do informačního článku na webových stránkách VOZEJKOV.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Hezký den. 
do hojení ran chodím. Doktor mi doporučil lůžkovou péči. Dříve jsem bydlel ve Frýdku-Místku a v Ostravě a po gangréně jsem se přestěhoval do Chrudimi. Hojení ran Chr. nemocnice, kde mají i lůžkové jsem odmítl. Protože jsem byl na ranní chirurgii a říkali, že to vypadá jak nic. A chtěl do Pardubic. V Pardubicích mi řekli, že to je paráda.
Domácí péče, která mne denně převažuje tak říkají že už to nestačí.

Budete mít alespoň seznam Ldn nebo Hospiců bez nadstandardních doplatků?

Děkuji Dovhun

12.11.2019

Dobrý den,

Váš dotaz je na individuální konzultaci. Pokud byste měl zájem, kontaktujte nás tel. čísle - 775 980 952.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Mám Gangrénu-dekubity celého zadku. A hledám pro sebe lůžkové oddělení kdekoliv ČR. Kde mne vezmou nejlépe ihned. Poraďte nebo doporučte

4.11.2019

Dobrý den,

v současné chvíli asi neseženete zařízení, které by Vás ihned hospitalizovalo, pokud Váš stav není život ohrožující. Pokud Váš stav je život ohrožující a nejste schopen se sám dopravit do zdravotnického zařízení, zavolejte rychlou záchrannou službu. Ta Vás převeze do zdravotnického zařízení, kde zhodnotí Váš stav a případnou hospitalizaci.  

V případě, že  Váš stav není tak vážný, můžete jej zkusit zkonzultovat se spinálním pracovištěm (pokud jste spinálním pacientem), které je nejblíže Vašemu bydlišti.

Otázkou léčby dekubitů se zabývají Centra pro hojení ran. Kontakt na nejbližší Centrum pro hojení ran by Vám měl sdělit Váš praktický lékař nebo chirurgické pracoviště.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, můj bratr vozíčkář po několika letech bez cvičení má atrofované svaly a zkrácené šlachy. Dříve dovedl chodit malinko o berlích, nyní se už vůbec nepostaví. Rád by začal procvičovat v posteli natahování skrčených nohou – chtěl by si na kolena dávat nějaké závaží (on mluví o pytlíku s pískem). Nevíte, jestli se nějaká taková pomůcka nevyrábí, resp. kde by se dala sehnat? Jsme z Liberce.

Děkujeme moc za odpověď.

2.10.2019

Dobrý den,

dříve než Váš bratr začne v domácím prostředí cvičit, je třeba se poradit s odborným lékařem/pracovníkem a to z důvodu předejití zdravotní újmy.

Pokud je Váš bratr spinálním pacientem (je po poškození míchy) doporučujeme konzultaci v ambulanci na spinální jednotce v Krajské nemocnici Liberec (tel.: 485 313 252). Pokud Váš bratr spinálním pacientem není, je třeba konzultace u rehabilitačního lékaře.

Dne 10.10.2019 (čtvrtek) budu přítomna na spinální jednotce v Krajské nemocnici Liberec. V případě zájmu, můžu nabídnout Vašemu bratrovi osobní konzultaci. Pokud byste tuto možnost chtěli využít, předem mě kontaktujte, abychom se mohli konkrétně domluvit - tel.: 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, chtěl bych se optat, zda jste se setkali s následujícím. Pořizoval jsem si EIV v hodnotě několika set tisíc, kde 130tisíc jsem doplácel, zbytek platila pojišťovna. Moje spoluúčast byla hlavně na polohovací příslušenství. Vozík je samozřejmě v majetku pojišťovny. Momentálně se mi rozbilo jedna z polohovacích ploten vozíku(cena opravy 90000) a dle firmy pojišťovna nechce uhradit tuto opravu, že prý to není součást vozíku. Je toto normální?

3.9.2019

Bohužel, pokud jste si opravované příslušenství hradil z vlastních prostředků (při koupi EIV), není toto majetkem pojišťovny (i když je součástí vozíku), tudíž Vám tato oprava nebude proplacena.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Zdravím, má tady někdo zkušenosti se zařizováním papírů do Dignitas? Díky.

29.8.2019

Dobrý den,
předpokládám, že se ptáte na zařízení Dignitas, které ve Švýcarsku poskytuje asistované ukončení života. Možná Vás zajímají názory či zkušenosti přímo od osob ochrnutých po poškození míchy, sekci  "poradna" však odpovídají pracovníci asociace CZEPA či externí spolupracovníci - specialisté. S "vyřizováním papírů do Dignitas" zkušenost nemáme.

Z Vašeho dotazu chápu, že jste ve složité životní situaci, ze které těžko hledáte východisko. Zabývám se otázkou, zda Vám můžeme být nápomocni při řešení Vašich záležitostí a starostí. Pokud byste měl/měla zájem, napište mi na email sixtova@czepa.cz, v jakých oblastech byste potřeboval/a pomoc (či využijte opět této anonymní poradny). Pomoc nabízíme v mnoha rovinách všem klientům bez rozdílu, tedy i těm s nejtěžší formou postižení či v závažných životních situacích. Společně bychom snad mohli hledat jiné možnosti řešení...

Hodně sil!
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, loni jsem koupil auto s příspěvkem úřadu práce a finanční úřad mi vrátil DPH. Měl jsem ale nehodu, jde o totální škodu, z auta je vrak. Vím, že musím nahlásit změnu na úřad práce, vrátit poměrnou část příspěvku a pak můžu znovu požádat o nový příspěvek. Jak je to s finančním úřadem a vrácením DPH? Děkuji.

29.8.2019

Dobrý den,
správně uvádíte, že pokud přestanete automobil s poskytnutým příspěvkem užívat či přestanete být jeho vlastníkem, musíte na Úřadu práce ohlásit změny a vypočítanou poměrnou část příspěvku vrátit. Pak máte možnost podat novou žádost na automobil.

Finanční úřad řeší vrácení DPH podle § 85 zákona č. 235/2004 Sb., kde se uvádí (volně tlumočím, přesné znění zákona najdete v odkazu): (1) DPH se vrací na automobil, na který Úřad práce poskytl příspěvek na zvláštní pomůcku. (2) DPH se vrací podle zákona jednou za 5 let, to ale neplatí, pokud ÚP poskytne nový příspěvek na zvláštní pomůcku. (3) V případě, že osoba se zdravotním postižením během 60 měsíců (5 let) vlastnické právo převede nebo vozidlo pronajme, je povinna vrátit vyplacenou částku nebo její poměrnou část Finančnímu úřadu. 

Jak jsem telefonicky konzultovala na Finančním úřadě, v případě zničení či zcizení se poměrná část vyplacené částky vracet nemusí. Bude-li od ÚP přiznán nový příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo, budete moci opět požádat o vrácení DPH.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

potřebuji v brzké době zakoupit novější automobil pro moji přepravu.  Našel jsem informaci že o příspěvek od Úřadu práce můžu žádat do 12 měsíců od zakoupení vozidla. Ale také jsem slyšel že  žádost po zakoupení vozidla je mnohem komplikovanější než vyřízení žádosti před samotnou koupí vozidla. 

Vozidlo potřebuji co nejdříve a bojím se že než proběhne proces žádosti, vozidlo které chci bude prodáno. Jedná se totiž o ojeté vozidlo.

Děkuji

 

29.8.2019

Dobrý den,
zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením č. 329/2011 Sb. v § 14 (Nárok na dávku a na její výplatu) uvádí: "Příspěvek na zvláštní pomůcku lze poskytnout též na zvláštní pomůcku, která byla zakoupena v průběhu 12 kalendářních měsíců předcházejících dni zahájení řízení o poskytnutí příspěvku  na zvláštní pomůcku podle tohoto zákona.". Ze zákona tedy vyplývá, že je možné nejprve zakoupit automobil a poté ve stanovené lhůtě podat žádost o příspěvek. 

Také formulář žádosti o zvláštní pomůcku (ke stažení zde) v oddíle G (Požadovaná pomůcka) nabízí k vyplnění varianty "zakoupil jsem" nebo "hodlám zakoupit" zvláštní pomůcku.

Možnost podat žádost o příspěvek před či po zakoupení automobilu považuji za srovnatelnou. Pro obě varianty platí, že se posuzují dva základní parametry: (1) zdravotní stav žadatele vůči zákonným indikacím zdravotního stavu a (2) příjem žadatele a společně posuzovaných osob.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

můj manžel po úrazu páteře - mícha - vozíčkář, může udělat asi 10 kroků, nohy necítí...dostatečné pro použití WC, bude si také muset hradit berle ? st 3....a ostatní pomůcky...židlička do sprchy aj....

 

1.7.2019

Dobrý den, zdravotní prostředky pro mobilitu - berle a zdravotní prostředky pro hygienu - sprchová sedačka předepíše Vašemu manželovi nejlépe rehabilitační lékař, který po vyšetření manžela nejlépe zhodnotí typ konkrétní pomůcky. Jen upozorňuji, že od prosince tohoto roku pojišťovny nebudou hradit tzv. bílý program, kterým jsou i sprchové sedačky.

Zdenka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková

Ahoj, neumím to nikde dohledat a na úřadu se rozhodne ptát nechci 😉 Dostála jsem příspěvek na auto, které jsem si také pořídila. Provozovatelem je můj muž, který mě všude dopravuje. Ted řešíme otázku, kdy má kamarádka se bude vdávat a zajímalo by mě zda ji mohu na pár dní půjčit toto auto i do zahraničí. Marně obě hledáme, ale neumíme dohledat. Děkuji 

17.6.2019

Dobrý den,

zapůjčení Vašeho motorového vozidla kamarádce by neměl být problém. Je však dobré myslet na případ, kdy kamarádka například auto nabourá a to se stane nepojízdným. V tomto případě byste mohla pozbýt vlastnické právo a musela byste vracet poměrnou část příspěvku. Zkuste zvážit sepsání dohody / smlouvy, kdyby k této situaci došlo.

Níže Vám zasílám citaci ze zákona, která se váže na povinnost vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku:

Zákon č. 329/2011 Sb., § 12

c) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla pozbyla vlastnické právo ke zvláštní pomůcce,

d) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat,

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jsem šestnáct roků na vozíku, paraplegik. Za celou tuto dobu jsem měl třikrát dekubit, vždy se mně podařil zahojit, bohužel tentokrát se mi udělal pod sedacím hrbolem na pravé straně asi 4cm v průměru, rána není nijak hluboká, jen bez kůže, ale cca před měsícem jsem do rány dostal zánět, přeléčili jsme ATB, když jsem potom byl ale na kontrole v Brně Bohunicích zjistili mně, že se mi udělala "kapsa" pod kůží, která začíná na okraji rány a není normálně vidět. Objednali mě na plastiku, bohužel nejdřívější možný termín je 9.10. Chodím do práce, v současné době jen na dvě hodiny denně, zbytek dělám z domu, do 9.10 je hrozně dlouhá doba, chtěl bych se zeptat, jestli se dá na plastiku objednat někde jinde s dřívějším termínem, nebo jaká je možnost zahojení dekubitu, což bych byl samozřejmě nejraději. Do "kapsy" dáváme Aquacel se stříbrem, Biodress, Betadine mast, Actimaris mast atd. střídáme to. Dokážete říct, jestli je reálné toto zahojit, nebo je plastika opravdu nutná? Potřeboval bych zase začít fungovat, takhle se jen válím doma u pc:)

Děkuji předem za jakoukoliv radu

11.6.2019

Dobrý den,

jste v péči renomovaného pracoviště, na které se obrací klienti z celé České republiky, proto až tento pozdní termín, který ještě není z našich zkušeností tak pozdní.

V tuto chvíli pro Vás můžeme udělat to, že pokud byste měl zájem, můžeme s Vámi konzultovat individuální sedák pro krátkodobé sezení s odlehčením rány. V případě zájmu se mi ozvěte na e-mail faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, jaký je doplatek na Betmigu 50 mg 90 tablet? Je doplatek všude stejný a existuje alternativa tohoto preparátu? Děkuju za odpověď.

20.5.2019

Dobrý den,

doplatky na léky se liší v jednotlivých lékárnách, proto doporučujeme poptat konkrétní lék u různých prodejců. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mimo jiné určuje maximální cenu výrobce na trhu, maximální úhradu ze zdravotního pojištění a nejvyšší možný doplatek pacienta. V případě léku Betmiga 50 mg 90 tablet je maximální možný doplatek pacienta 1919,87 Kč na balení léku na 3 měsíce - viz. informace k léku na webu SÚKL. Případnou alternativu léku Vám doporučujeme konzultovat s Vaším urologem.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
| 1 | .. | 12 | 13 | | 15 | | .. | 27 |
banner-handy.jpg
banner-vdv-podcast-550x160