Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Dobrý den,

žena je po operaci ploténky L4/L5 toho času bez citlivosti v oblasti nohou bez inkontinence. Bez citlivosti v oblasti genitálií. Je možnost zlepšení citlivosti s použitím cvičení, či masáží? Nikde jsme nenašli informace tohoto charakteru. Děkuji a přeji příjemný den.

30.9.2020

Dobrý den,
doporučila bych stimulovat kožní čití technikou míčkování pomocí molitanového míčku (míčková facilitace např. https://maserkamirka.cz/zazrak-jmenem-mickovani/), i když je tato technika určena pro jinou terapii, nic nezkazíte v případě lehkého míčkování necitlivých míst. Také lze použít ke stimulaci kožních receptorů přírodního materiálu kartáčku na ruce (je dřevěný), je třeba kartáčovat necitlivá místa lehce, jen do jemného prokrvení kůže.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku CZEPA

 


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

mám prosbu ohledně syna,který je kvadruplegik. Potřebovala bych sehnat kontakt na protialkoholní ústavní léčebnu,kde berou právě vozíčkáře. 

Bohužel jsem sehnala pouze jednu a ta má až 5 měsíců čekací dobu.

Předem děkuji za pomoc.

S přáním hezkého dne

Pavlíková Miriam

 

29.9.2020

Dobrý den,
poptávat možnost protialkoholní léčby pro člověka se zdravotním postižením/pohybovým omezením bude třeba u organizací a institucí, které se specializují na adiktologické služby. U nich je třeba mapovat, zda splňují individuální podmínky, které člověk na vozíku potřebuje (zejména přístup bez schodů či přístup výtahem, Xcm široké dveře, vyhrazenou toaletu pro vozíčkáře, polohovací lůžko?, ale i podle individuálních potřeb zajištění asistenčních služeb).

Pokusila jsem se získat alespoň tipy a možnosti, většinu jsem i obvolala. Některé kontakty se mi dnes nepodařilo ověřit, prosím kontaktujte je sama:
- léčebna Červený Dvůr https://cervenydvur.cz/ - mají jeden pokoj pro osoby se zdravotním postižením, čekací lhůta 5-6 měsíců, je třeba diskutovat zajištění péče (nemají ošetřovatelky, pouze zdravotní sestry, které nejsou k dispozici 24 hod.)
- léčebna Horní Beřkovice https://pnhberkovice.cz/ - přístup výtahem pouze na příjmové oddělení, návazná léčebná terapie je v bariérovém prostředí 
- psychiatrická nemocnice Bílá Voda https://www.pnmo.cz/ - přístupné pouze oddělení pro režimové opatření, kde neprobíhá komunitní terapie; oddělení s komunitní léčebnou terapií je v bariérovém prostředí
- adiktologická klinika U Apolináře https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-adiktologie/informace-pro-pacienty/ - prostory neumožňují bezbariérovou léčebnou terapii
- psychiatrická léčebna Jemnice https://pateb.cz/ - zcela bariérové prostředí
-  psychiatrická nemocnice Kosmonosy http://www.plkosmonosy.cz/ - zcela bariérové prostředí
- léčebna Lnáře https://pllnare.cz/ - přístup se dnes nepodařilo ověřit
- Anonymní alkoholici https://www.anonymnialkoholici.cz/ - dnes se nepodařilo kontaktovat
- mapa pomoci na webu https://www.drogy-info.cz/

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice asociace CZEPA

 

Dobrý den,
doplňuji dnes ověřené informace:

- léčebna Lnáře https://pllnare.cz/ - budova je historická, ale základní bezbariérovost by měla být, soběstačné vozíčkáře již v léčbě měli. Konkrétní podmínky je třeba projednat, obtíže mohou nastat při požadavku na zajištění péče a asistence. Po dobu pandemie Covid 19 je provoz omezen, proto aktuálně možnost protialkoholní léčby není.
- Anonymní alkoholici https://www.anonymnialkoholici.cz/ - jde o svépomocnou organizaci alkoholiků (nikoli profesionální zdravotnickou instituci/organizaci), která však může pomoci např. v období čekání na termín řádné léčby. Mají pobočky v 64 městech, kontakty jsou uvedeny na webových stránkách.

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, již řadu let hledám bezbariérové bydlení vhodné pro vozíčkáře. Podané žádosti mám jak ve městě kde bydlím, tak i v přilehlých oblastech, ale vše je marné. Vyzkoušela jsme i oslovit vyšší místa, ale ty si jen přehazují, kdo toto vlastně má na starosti, kdo to vůbec řeší. Děkuji za odpovědi i informace

29.9.2020

Dobrý den,
postupujete správně. Při řešení bydlení doporučuji oslovit obec, kde máte trvalé bydliště (ev. kde se dlouhodobě zdržujete), případně přilehlé obce či krajský úřad. Pokud máte žádosti již podané, považuji za vhodný "aktivní-slušný" přístup - průběžně aktualizovat svou žádost (informovat, jak se vyvíjí Vaše situace, současně dotazovat, jak to vypadá s Vaší podanou žádostí). Otázka ale je, o jaké formě bydlení se bavíme - zda "pouze" o bydlení (bezbariérový byt), či o bydlení spolu s péčí (pobytové sociální služby typu domov pro osoby se zdravotním postižením, domov pro seniory, domov s pečovatelskou službou atp.).

Konkrétní řešení Vaší situace můžeme více probrat, pokud mě budete kontaktovat na emailu sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, prosím vás jsem na invalidním vozíku od prosince roku 2018 po úrazu páteře C-6. Cévkuji se, nicméně Vzhledem k neustálým zánětům močového měchýře jsem již bezradný, nepomáhají ani přírodní produkty ani léky předepsané urolologem. Chci se tedy zeptat na nějaké doporučení dezinfekčních prostředku.

25.9.2020

Dobrý den,

asociace CZEPA bohužel nemá k dispozici konzultanta - specialistu v oblasti urologie. Rozhodnutí a individuální léčba je v gesci urologa dle výsledků vyšetření funkce močového měchýře, nicméně se pokusíme nějaké tipy zprostředkovat. 

V rámci časopisu Helios č. 10 z prosince 2018 na straně 4 a 5 vysvětluje MUDr. Martin Sutorý, CSc., primář Urologického oddělení Úrazové nemocnice v Brně, vliv tlaku a osídlení bakteriemi v systému močového měchýře, o významu urodynamického vyšetření,  o dodržování hygienických postupů v domácím prostředí i během hospitalizace i o nezbytnosti dodržování předepsané antibiotické léčby.

Nevíme, z jakého kraje jste a nakolik je Váš urolog zkušený v péči o osoby s poškozením míchy, tak si dovolujeme také nabídnout kontakt na Urologickou kliniku Thomayerovy nemocnice v Praze, kde mají se spinálními pacienty odborné zkušenosti.

Také Vám můžeme nabídnout kontakt na paní Mgr. Olgu Panenkovou, edukační specialistku společnosti BBraun, která je připravena s klienty, kteří se katetrizují, konzultovat různé obtíže s tím spojené. Mgr. Panenkovou jsme kontaktovali a Váš požadavek jsem s ní konzultovali a je tedy připravena s Vámi hledat možná řešení. Kontakt - Mgr. Olga Panenková, mobil:  778 727 099, tel.: 271 091 111, e-mail: olga.panenkova@bbraun.com.

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice a Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
24.9.2020

Dobrý den.

Jelikož jsem nenašla, jak odpovědět na Vaši reakci na můj dotaz, píši takto. To, že je neurologie v KM nemocnici bezbariérová samozřejmě vím, jsem zde i dispenzarizovaná u pí doktorky. Ale jelikož si tady se mnou neví moc rady, nedokáží poradit ani pomoci, předpokládala jsem, že by se mi zde mohl někdo ozvat s odkazem na konkrétního lékaře někde v blízkosti, který je v této oblasti erudovaný a má smysl jej navštěvovat.

RL

24.9.2020

Dobrý den,

bohužel, takovéto reference jsou od našich členů (jeden z členů nemocnici v Kroměříži navštěvuje a proto ji doporučil) a peer mentorů. Jak jsem již zmiňovala naše organizace nemá databázi odborných lékařů, proto Vám již více pomoci nemůžeme.

Přes národní registr poskytovatelů zdravotních služeb či přes svoji zdravotní pojišťovnu neurologa jistě najdete.

Omlouvám se, že Vám více nepomůžeme.

S pozdravem

Kupková Monika DiS., sociální pracovnice

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
23.9.2020

Zdravím Vás.

Hledám nějakého neurologa/neuroložku, který má zkušenosti s léčbou lidí po úraze páteře a je někde ze zlínského nebo olomouckého kraje (bydlím kousek od Kroměříže) a u kterého by bylo možné se zaregistrovat.Děkuji předem. RL

30.9.2020

Dobrý den,

na základě informace od našeho peer mentora doplňuji kontakt na neurologickou ordinaci v Olomouci - odkaz naleznete zde.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
24.9.2020

Dobrý den,

jak jsem slíbila doplňuji získanou zpětnou vazbu.

Oslovili jsme uživatele s poškozením míchy (peer mentoři, člen CZEPA). Na základě jejich ojedinělých zkušeností doporučují oddělení neurologie Nemocnice Kroměříž, která má mít bezbariérový přístup. Odborné zkušenosti lékařů oslovení nebyli schopni posoudit.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
23.9.2020

Dobrý den,

naše asociace bohužel nemá k dispozici databázi odborných lékařů, proto Vám nemůžeme adekvátně odpovědět.

Doporučujeme Vám využít Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb, kde si v rámci filtru můžete vyhledat odbornost lékaře a místo jeho působnosti (tj. zadáte např. neurolog, Kroměříž). Bohužel v tomto registru nezjistíte, zda je lékař přístupný z pohledu bezbariérovosti a nenajdete tu ani informaci o aktuální kapacitě (tj. zda je schopen Vás zaregistrovat a přijmout do své péče). Je tedy třeba si tyto aspekty následně telefonicky ověřit u jednotlivých lékařů. Zde naleznete odkaz na Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb (zde tento vyhledavač najdete pod sekcí Pro veřejnost - vyhledat poskytovatele).

Další možností je oslovit Vaši zdravotní pojišťovnu, která by Vám měla poskytnout seznam neurologů (dle Vašeho místa pobytu), kteří pacienty do péče přibírají.

Můžete využít i portálu Vozejkov, kde je možnost poptat zkušenosti ostatních uživatelů.

Dle naší členské databáze zkusíme oslovit členy, kteří žijí v Kroměříži a poptáme u nich zkušenosti případně kontakty. Takto budou osloveni i naši peer mentoři působící ve výše uvedených krajích. Kdybychom od těchto členů či peer mentorů získali informace, které Vám budou užitečné, tak Vám je vložíme formou komentáře k tomuto dotazu následně.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý deň, 

priateľovi bol priznaný prípevok na péči v IV. stupni. Po prepustení z rehabilitačného ústavu sa budem oňho starať.  Chcela som sa spýtať ako to bude so zdravotným poistením a náhradnou dobou poistenia na důchod, na ktorý mám mať nárok, keď nie som občanom Českej republiky a nemám v nej ani trvalý pobyt. Ďakujem za odpoveď

8.9.2020

Dobrý den,
podmínky pro pečující občany ČR jsou zřejmé, podmínky pro občany jiných států jsme připraveni konzultovat na příslušných institucích (zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení). Otázka je, v jakém cizineckém režimu na území ČR jste? Platíte si zdravotní/sociální pojištění jako samoplátce? Jste na území ČR zaměstnaná, odvádí odvody na pojistném zaměstnavatel?

Budu ráda, když bližší okolnosti sdělíte na emailovou adresu sixtova@czepa.cz, abychom pro Vás mohli bližší informace zjistit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, sháním elektrický vozík který se vejde do kufru kombika kam bych ho dávala jeřábkem. Ten náš se nedá sklopit. Můžete poradit konkrétní značku /model. Potřebuji aby měl polohovací záda a šíře sedu 50cm.nikdo moc neporadil přesto vím že jsou. Na videích u úprav hurt taky dávají do kufru. Vratke typu flexithrone ne. Děkuji 

10.8.2020

Dobrý den,

elektrické vozíky, které mají skládací opěrku dopředu jsou vozíky bez ergonomického sedacího systému, který bývá manuálně či elektricky ovládaný. Jedná se spíše o základnější elektrické vozíky jako je např. vozík MINKO od firmy Ortoservis.

Pokud byste potřebovala ještě nějaké další informace, můžete se na mě obrátit buď telefonicky na čísle 607 453 501 nebo na e-mailu - faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

maminka je čerstvě na vozíku. Teď mi ji pustili z nemocnice a asi se jí ani do budoucna nepodaří přesouvat na klasické WC. Našla jsem na internetu kombinaci toaletního a sprchového křesla,které se dá použít i nad WC. Některé mají i velká kola,tak by si mohla jezdit na wc sama. Nevíte,jaké jsou s tím zkušenosti?Předem moc děkuji za odpověď. Horáková

odkaz:

https://www.distrimedpomucky.cz/toaletni-sprchove-zidle-a-kresla/toaletni-kreslo-do-sprchy-pojizdne-s-velkymi-koly.html?force_sid=841g2oajan8v254i492e69af25

15.7.2020

Vážená paní Horáková,
uvedené toaletní a sprchové vozíky jsou mezi našimi klienty často využívané. Výhodou je odnímatelná část sedáku, možnost využití sběrné nádoby i naopak možnost zajetí nad toaletní místu či možnost hygieny genitálií ve sprše. Toaletní vozík s velkými koly vzadu a obručemi (srovnatelný výrobek nabízí společnost Meyra) umožňuje, aby uživatel sám sebe převezl, čímž zvyšuje svou nezávislost na pomoci. Bohužel tyto vozíky již nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, uživatel je zakupuje jako samoplátce.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Hezký den,

ráda bych se zeptala kde je v Královehradeckém kraji vhodný ergoterapeut a fyzioterapeut pro spinální pacienty? Partnerova diagnóza je spastická tetraplegie. Bydlíme přímo v Opočně (okr.Rychnov nad Kněžnou). Také bych se ráda zeptala jaké další možnosti rehabilitací apod.v Královehradeckém kraji máme? A také na antidekubitní podsedák. V týdnu proběhlo měření a maximálně mu vyhovuje gelový podsedák. Víme, že musíme kontrolovat, aby se na něm partner nezpotil. Máme v plánu zakoupit ještě náhradní do vozidla, nějaký termovak a v případě potřeby jej vyměňovat. Problém je ale v tom, že na něm klouže z EIV. Kdyby neměl břišní pás, tak sjede. Dá se toto pořešit u výrobce jiným potahem? Moc děkuji za info.

8.7.2020

Dobrý den,
ohledně doporučení fyzioterapeutické péče v okolí Opočna jsme využili konzultaci našeho člena/klienta z místní lokality. Byly nám tak pro Vás doporučeny tyto kontakty:

- MUDr. Jiří Zilvar, Dobruška, ordinace rehabilitace a fyzioterapie https://www.fyzioterapie-rehabilitace.cz/mudr-jiri-zilvar/
- Rehabilitační klinika FN Hradec Králové https://www.fnhk.cz/rehab
- MUDr. Falta, Rehabilitační pracoviště Faust, Náchod http://www.faltarhb.cz/seznam-pracovist/nachod/
- Agentura domácí péče Mgr. Zuzana Luňáková, České Meziříčí https://www.lunakova.com/web/.

Řešení vhodného antidekubitního sedáku bych doporučila konzultovat s kolegyní Zdeňkou Faltýkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku, kterou můžete oslovit na emailu faltynkova@czepa.cz či volat na číslo 775 980 952.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Ahoj,

Lze u jednoho zaměstnavatele mít 2 dohody DPČ, pokud každá je vedena na jinou pracovní pozici. A taky každá z dohod je termínově jinak nastavena? Např. Jedna je uzavřena na celý rok a druhá třeba jen na 4 měsíce? Nebo existuje nějaká výjimka - podmínka, za které lze mít dvě dohody DPČ? (stále pod jedním zaměstnavatelem).

Děkuji moc za Váš čas pro odpověď

30.6.2020

Dobrý den,

Váš dotaz není předmětem odborného sociálního poradenství pro osoby se zdravotním postižením, tudíž nejsme schopni Vám relevantně odpovědět.

Domníváme se, že uzavření dle Vašeho popisu možné je, je však důležité si tuto skutečnost ověřit buď u zaměstnavatele, s kterým by měla být Dohoda o provedení činnosti uzavřena či u právníka, který se specializuje na oblast pracovního práva.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

nevíte prosím o nějaké organizaci, která by přepravila paní na elektrickém vozíku z Ostrova nad Ohří do Karlových Varů a zpět ?

Z důvodu výluky na trati jí není umožněno cestovat vlakem. Děkuji za odpověď

J. Večeřová (asistent)

29.6.2020

Dobrý den,

zkuste speciální přepravu osob se zdravotním postižením, kterou provozuje Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje, o.p.s.. Tato organizace má k dispozici speciálně upravený vůz - odkaz na službu zde. Pokud tuto službu budete chtít využit, je třeba vše předem naplánovat a domluvit. Organizace je schopna zařídit i asistenci, pokud je třeba - je však znovu na osobní domluvě a možnostech organizace.

Kontakt na odpovědnou osobu:

Brigita Fišerová, tel.: 353 234 666, mob.: 602 340 549.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 37 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png