Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



11.1.2023

Dobrý večer, prosím pěkně po pěti letech po onemocnění mám nevyčerpaný možný příspěvek, myslí, že bylo 750tis., překlápí se nevyčerpaná část do dalšího 5-ti letého období, nebo je nový nárok a v jaké výši (myslím, zda se nezměnil od té doby) ? Prý také již není možné čerpat příspěvek na rekonstr.koupelny či kuchyně (info z ÚP).. chtěla jsem vzhledem k neměnné situaci zůstat na vozíčku přizpůsobit si pohyb v těchto místech. Děkuji moc za odpověď.

12.1.2023

Dobrý den,
na úvod bych ráda uvedla, že legislativa sociálních příspěvků na podporu osob se zdravotním postižením poměrně často prochází vývojem a změnami. Aktuálně čerpáme ze zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (zákon č. 329/2011 Sb.) a související vyhlášky (č. 388/2011 Sb.). Zákon uvádí obecná pravidla, vyhláška uvádí přesný výčet "zvláštních pomůcek", na které je možné čerpat podporu.

Mezi zvláštní pomůcky, které určuje vyhláška, na které můžete čerpat příspěvek od Úřadu práce patří (cituji):
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC, a to včetně stavebních prací spojených s rozšířením dveří v rámci uzpůsobení koupelny a WC; jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu, nikoli však o obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě
- speciální komponenty osobního počítače, například uzpůsobená klávesnice, myš, speciální programové vybavení umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy
- schodišťová sedačka, nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez, svislá zdvihací plošina, šikmá zvedací plošina, stropní zvedací systém, roštová rampy (tyto pomůcky včetně instalace)
- motorové vozidlo 
- dodatečná úprava motorového vozidla; jedná se o úpravy vyžadující montáž, například ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku.

U pomůcek, které jsou dražší než 10 000 Kč může ÚP přispět až 350 000 Kč. V případě příspěvku na svislé zdvihací a šikmé zvedací plošiny může být příspěvek nově až do výše 500 000 Kč. Předpokládá se 10% spoluúčast žadatele, případně lze požádat o snížení spoluúčasti až na 1 000 Kč.

Ovšem současně zákon říká: "Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800000 Kč nebo 850000 Kč, jestliže byl v této době poskytnut příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení svislé zdvihací plošiny nebo šikmé zvedací plošiny. Od vyplacených částek se při určování součtu odečítají částky, které osoba v tomto období vrátila nebo jejichž vrácení bylo prominuto.".

Pokud jste v minulosti příspěvek na zvláštní pomůcku čerpala, doporučuji, abyste se obrátila na příslušné referenty ÚP, kteří v systému vidí, jaké bylo Vaše čerpání v průběhu času a budou schopni říct, jaká částka je Vám aktuálně k dispozici. Na kuchyň příspěvek uplatnit nelze, ale na stavební práce s rekonstrukcí koupelny a WC ano (ve stanoveném rozsahu).

Při plánování rekonstrukce bytu můžeme nabídnout možnost konzultace s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku.

V úterý 24. ledna 2023 od 16.00 hod. budeme vysílat webinář na téma Dávky pro osoby se zdravotním postižením, ve kterém budeme více informovat o aktuálních změnách této legislativy. Pozvánku s možností přihlášení zveřejníme během dnešního dne na webu Vozejkov.cz.

V případě zájmu o bližší vysvětlení či zprostředkování kontaktu se neváhejte ozvat. 
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice (sixtova@czepa.cz)

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, 

tatínek je od 5/2021 na vozíku. Občas potřebuje zajet na kontroly k lékaři a do nemocnice. Existuje v libereckém kraji (konkrétně Jablonec nad Nisou) organizace, která nabízí přepravu vozíčkářů? Nyní vždy musíme využít sanitu a to vždy vleže, jelikož se vozík do sanity nevejde. Některá vyšetřeni jsou pak z lehu problematická. Velmi by nám to usnadnilo návštěvy lékařů apod. 

Děkuji, Menclová

11.1.2023

Dobrý den paní Menclová,

jediná přepravní služba, která nabízí přepravní služby pro osoby se zdravotním postižením na území Jablonce nad Nisou je Český červený kříž. Český červený kříž má zřízenou službu Senior doprava ČČK. 

Senior doprava ČČK

Základním cílem této služby je zajistit klientům dostupnou dopravu na dobu nezbytně nutnou v případech, kdy si nemohou zvolit jiný způsob přepravy a to zejména pro účely: přeprava klienta do zdravotnického zařízení, do obchodního zařízení k nákupu realizovaného osobně klientem (popř. i v doprovodu pečovatelky), za účelem kultury, realizace piety. 

Služba je určena přednostně fyzickým osobám od dovršení věku 65 let se sníženou nebo částečně sníženou soběstačností, osobám zdravotně postiženým ve věku od dovršení 26 let.

Dle telefonického hovoru má Senior doprava k dispozici 1 vůz - klient však musí být schopen přesednout na sedadlo spolujezdce (nemají automobil s plošinou, s následným ukotvením inv. vozíku).

Více informací o službě, včetně kontaktů nejdete ZDE.

Na území Jablonce nad Nisou převážela osoby se zdravotním postižením i firma Profi Taxi - dle telefonického hovoru však v současné době služby pro OZP nenabízejí. Zasílám však kontakt pro případné oslovení v budoucím období (je možné, že službu budou znovu nabízet - je třeba si situaci ověřit).

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství

PS: Aktualizace - soc. pracovnice p. Mikešová z Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje - pobočka Jablonec nad Nisou mi vytipovala další možné přepravy:

  • Taxík Maxík, tel. 773 773 778
  • Vratislavice expres, tel. 773 584 374
  • Novodobá sanitka, tel. 605 160 424

 


Monika Kupková
7.1.2023 Rehabilitace

Příbuzná je ochrnutá na levou polovinu těla, bez pomoci nepřesedne z postele na vozík a na přenosný suchý WC. Současně je závislá 3x týdně na dialýze v Praze, záchranka jí vozí do  nemocnici Na Homolce (bydlí v Praze-Slivenci).

Náš dotaz:

Existuje rehabilitační ústav,, který  by jí pomohl intenzivním cvičením dosáhnout toho, že by příbuzná se sama  přesunula na vozík a zpět t.j. bez asistence pečovatelky?  Docházka terapeuta do bytu je málo účinná. Je to žena velmi aktivní, snaživá,, trpělivá, toužící po částečné samostatnosti. 

Děkujeme za odpověď.

 

9.1.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni p. Zdeňku Faltýnkovou. Její odpověď uvádím níže.

Vážená paní, rehabilitační ústavy mají obecně problém poskytnout intenzivní péči pacientům závislým na dialýze. Rehabilitaci mohou poskytnout spíše rehabilitační lůžková oddělení. Doporučuji obrátit se na rehabilitační lůžkové oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského - Nemocnice pod Petřínem, kde jsou zkušení lékaři i terapeuti znalí problematiky neurologických pacientů. Odkaz s kontaktem naleznete ZDE.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka a Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den, hledáme pro syna 20 let na vozíčku po DMO asistentku/kamarádku, která by ho jednou týdně vyzvedla ze školy a strávila s ním odpoledne. Nemáte prosím kontakt na nějakou asistenční službu v Plzni? Zatím jsme oslovili HEWER, ale bohužel bez úspěchu. Jiná asistenční služba v Plzni se nám najít nepovedla. Asistenční služby můžeme platit.

Děkuji Monika Duffková

3.1.2023

Dobrý den paní Duffková,

dle registru MPSV by v Plzni měly působit ještě další 2 sociální služby, které poskytují osobní asistenci. Níže Vám zasílám kontakty, je třeba si zjistit volnou kapacitu (bohužel jinou službu osobní asistence jsem nedohledala):

Městská Charita Plzeň

- webový odkaz najdete ZDE 

- kontakt: Vedoucí osobní asistence Bc. Dana Levorová, tel. 377537700, 731619740, e-mail: dana.levorova@mchp.charita.cz

Muži a Ženy, o.p.s.

- webový odkaz najdete ZDE

- kontakt: Hlavní koordinátorka p. Lucie Prokopová, tel. 608515428, e-mail: prokopova@muziazeny.cz

- v Plzni by měla působit osobní asistentka p. Jana Pachnerová

Pokud výše uvedené organizace nebudou mít volnou kapacitu, zkuste si projít weby, které zprostředkovávají kontakty na osobní asistenty, kteří nabízejí služby za úplatu. Jen upozorňuji, že se nejedná o osoby, které pracují pod registrovanou soc. službou - je zde riziko, že nevíte, koho si pouštíte do bytu....

Web Domelie - zde si můžete vyfiltrovat kontakty na pečovatele / asistenty (jedná se o neprověřené kontakty) - https://www.domelie.cz/

Dále naši klienti využívají i web Hlídačky - https://www.hlidacky.cz/

V neposlední řadě můžete zkusit oslovit organizace, které se zabývají dobrovolnickou činností - třeba by se našel vhodný dobrovolník.

Dobrovolnické centrum ADRA Plzeň - webový odkaz najdete ZDE (cílovou skupinu, které poskytují služby jsou senioři a seniorky - ale třeba by Vám dokázali pomoci)

Dobrovolnictví TOTEM, z.s. - webový odkaz najdete ZDE

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den mám dotaz manžel je vážně nemocný a řekli mu že může kdy kolik skolabovat má problémi se srdcem cévami ledvinami páteří nohama cukrová 2 to péči 2 st invalidita 3 st inkon 3 st po roce se mu zhoršil stav tak jsem žádala zviseni příspěvků a příspěvek na auto jelikož chodím na kontrolu k lékařům a nedá se to sám doma nemůže být má deprese když sním nikdo není máte 2 kluky 8/11 tak tak mu bylo vše zamitnuto a příspěvek na auto že prý nepřijde o horní a dolní končetiny tak nemají důvod měnit rozhodnutí tak jsem šla na úřad péče a řekla abych skusila přes nakou organizací jestli by mi pomohli s autem ale vůbec nevím kam a kde se zeptat nic víc mi neřekla děkuji

22.12.2022

Dobrý den,

Přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo se řídí zákonem č. 329/2011 Sb. (Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením). Při přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo je posuzován zdravotní stav žadatele (pouze zákonem dané zdrav. stavy mají nárok na příspěvek na motorové vozidlo)  a výše příjmů žadatele (např. invalidní důchod, příjmy ze zaměstnání, nemocenská...) a společně posuzovaných osob, které s ním žijí ve společné domácnosti. Váš manžel tedy pravděpodobně nesplnil zdrav. stav, který opravňuje k přiznání příspěvku na zvl. pomůcku - motorové vozidlo. Níže zasílám zdravotní stavy, které zakládají nárok na příspěvek na motorové vozidlo:

a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,

b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,

f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,

i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,

l) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování,

m) anatomické ztráty horních končetin na úrovni obou zápěstí a výše nebo vrozené či získané vady obou horních končetin s úplnou ztrátou základní funkce obou rukou (úchopu a přidržování) závažně narušující posturální funkce těla,

a dále:

b) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace,

c) autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu.

Pokud nemáte dostatek financí na pořízení motorového vozidla, pak můžete zkusit zažádat o příspěvek u nadací či nadačních fondů (bohužel to však zdaleka nepokryje celou úhradu automobilu) - níže Vám zasílám kontakty na nadace, o kterých víme, že by na automobily mohly přispívat:

Tipy na nadace přispívající na motorové vozidlo:

Další možností, jak získat finance na motorové vozidlo je založení sbírky - níže zasílám kontakty (upozorňuji však na fakt, že je třeba být aktivní a zkoušet oslovit právnické (např. firmy) nebo fyzické osoby, které by Vám mohli poskytnout finanční dar na nákup dané pomůcky):

Konto Bariéry
- odkaz: https://www.kontobariery.cz/

Donio

- DONIO – on-line platforma pro snadné zakládání dobročinných sbírek
- odkaz, na kterém najdete více informací: https://www.donio.cz/

Z nesnáze
- jednoduché založení sbírky kýmkoliv na cokoliv. Jedná se o projekt Karla Janečka ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci

- odkaz, na kterém najdete více informací: https://www.znesnaze21.cz/

Pokud budete mít nějaké další doplňující dotazy, obraťte se na mě telefonicky či e-mailem. Kontakt: kupkova@seznam.cz, tel. 775 980 952

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den. Na facebooku jsem viděl pomůcku pro cvičení chůze pro děti. Jsem po amputaci levé DK a chtěl jsem se zeptat, jestli existuje podobná pomůcka (bradla) k nácviku chůze s protézou pro dospělé v domácnosti. Děkuji předem za Vaši laskavou odpověď.

Rydl

20.12.2022

Dobrý den,

pro rehabilitace chůze s protézou existuje rehabilitační pomůcka bradlový chodník, avšak otázkou je, jak velké domácí prostory pro tuto pomůcku máte k dispozici (pomůcka je objemná).

Na webu si dejte do vyhledavače klíčové slovo bradlový chodník - zde si můžete porovnat nabídky této pomůcky.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková
9.12.2022 Zdravotní

Dobry den,

Tatinek (69 let) je onkologicky pacient. Nador poskodil michu, byl operovan, ale prestal chodit. Nasledne rozhodnuto o ukonceni onkologicke lecby a nastavena paliativni pece a presun na LDN a nasledne do hospicu. Navic rekli, ze musi uz jen lezet (pry protoze je paraplegik po operace patere, co na tom nechapu), do kresla ho vubec nezkousli posadit. Je ovsem pravda, ze po operaci je dost zeslably, navic ma spatne pohyblivou levou ruku. V hospicu ma kratkou postel, nepolohuji ho, necvici s nim, ma jen injekce proti bolesti (boli ho nohy a je osezeny). Az do operace leky proti bolesti nemel zadne. Za celou dobu nemel zadne rehabilitace, na LDN rekli, ze se jeho stav nelepsi, prito v hospocu uz parkrat vedome pohnul koleny. Rada bych se zeptala, jestli je takovy postup normalni, nebo zda ma narok na nejake rehabilitace, pripadne jestli mi muzete v praze doporucit nejake vhodnejsi zarizeni. 

Dekuji

9.12.2022

Dobrý den,

jestliže je Váš otec indikován na hospicovou péči, je plně v kompetenci zařízení, jakou zvolí terapii či režimová opatření nebo vertikalizaci...

Pokud byste chtěli mít tatínka v domácím prostředí, pak je možné využít služeb domácí paliativní péče. V tomto případě Vám můžeme doporučit organizaci Cesta domů, která Vám sdělí více informací o jejich možnostech a poskytovaných službách (jedná se o pražskou organizaci). Webový odkaz najdete ZDE.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Monika Kupková, sociální pracovnice

 


Monika Kupková

Dobrý den, přítelkyni (kvadruplegik) se výrazně zhoršil zdravotní stav po infekci během tohoto roku a z částečně samostatné osoby je zcela nesoběstačná. Na placená rehabilitační zařízení již vyčerpala všechny své peníze,ale nemůže se vrátit do svého bytu, ani nemá na další nadstandardní pobyt. Kam se máme obrátit? Kde můžeme hledat bydlení s odpovídající péčí pro čtyřicetiletou dámu? Děkuji.

24.11.2022

Dobrý den,
není jednoduchá a jasná odpověď na Vaši otázku, k tomu nemáme dostatek informací. V obecné rovině se hledá řešení dvojí cestou:

1) Zajistit/udržet vlastní bydlení s podporou rodiny a terénních služeb: Píšete, že se paní nemůže vrátit do svého bytu, ale neuvádíte bližší důvody (kterými jsou obvykle potřeba bezbariérových úprav či externí podpora služeb péče). Budu předpokládat, že byt pro život člověka na vozíku uzpůsobený je a řešíte asi spíš zajištění služeb při zvýšené závislosti na péči po zhoršení zdravotního stavu. V obecné rovině můžete poptávat terénní sociální služby, které docházejí za klientem domů, jako je typicky osobní asistence či pečovatelská služba. Na úhradu takových služeb je určený příspěvek na péči (při zhoršení zdravotního stavu a soběstačnosti můžeme poskytnout konzultace k tématu podání žádosti o zvýšení stupně příspěvku, pokud již nyní paní nepobírá nejvyšší IV. stupeň). Abyste zjistili, jaké organizace sociální služby ve vašem městě poskytují, můžete se obrátit na sociální odbor městského úřadu nebo na sociální odbor Krajského úřadu, který všechny poskytovatele sociálních služeb registruje (tedy má k dispozici adresář). Pokud paní potřebuje také ošetřovatelskou-zdravotní péči (odběry, převazy, péči o vybavení močového měchýře a střev, cévkování, stomie, zavedení čípku aj.), je třeba se obrátit na praktického lékaře a požádat o poukaz na domácí zdravotní péči (hrazena ze zdravotního pojištění podle předpisu praktika, terénní zdravotní sestry mohou docházet až 3x denně).

2) Pokud výše uvedené služby ve vaší lokalitě nejsou dostupné a není tak možné, aby paní dál bydlela ve svém bytě, je třeba hledat tzv. pobytové sociální služby. To jsou v obecné rovině třeba domovy pro seniory (přijímající klienty až od seniorského věku), domovy pro osoby se zdravotním postižením (dříve tzv. "ústavy"), ale také třeba domovy s pečovatelskou službou (který obvykle provozuje obec/město pro své obyvatele; v DPS má klient vlastní malý byt, v domě je pečovatelská služba, která je v omezených časech k dispozici, očekává se ale spíše soběstačný klient, který potřebuje "dopomoc"). Jednotlivé sociální služby opět registruje Krajský úřad, pracovníci sociálního odboru by vám měli být schopni nabídnout přímé kontakty. Existují i soukromé pobytové sociální služby, jejich úhrada ale obvykle začíná na částce 30 0000 Kč měsíčně a více.

Naše odpověď v rámci této poradny má své limity. Pokud byste chtěl či vaše paní chtěla probrat vaši situaci blíže, můžete se na nás obrátit přímo. Můj email je sixtova@czepa.cz.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem kvadruplegik, 2,5 roku po úrazu páteře (C6/7). žiji v Českém Krumlově.

V poslední době se můj stav zhoršuje - vysoká spasticita a neuropatické bolesti a tím i zhoršená soběstačnost. Prodělal jsem pobyty v RÚ Kladruby (2x) i v Parapleti (1x). Jezdím 1x týdně na 1 hodinu rehabilitace do místní nemocnice, což je málo.

Můžete prosím doporučit rehabilitační zařízení, která poskytují placené pobyty s intenzivní rehabilitací s přihlédnutím ke spinální problematice?

Děkuji, Pavel

11.11.2022

Vážený pane Pavle,
děkujeme za Váš dotaz, který jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku. Ta doporučila rehabilitační oddělení Nemocnice České Budějovice - https://www.nemcb.cz/oddeleni/rehabilitacni-oddeleni/, kde je možné požádat i o lůžkovou formu rehabilitace.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
24.10.2022

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko k on-line podané žádosti o průkaz OZP:

Je pravda, že mám povinnost dostavit se ještě osobně na pobočku Úřadu práce kvůli podpisu jakéhosi poučení k nové žádosti o průkaz OZP, ačkoliv tato byla ÚP v pořádku doručena online (přes bankovní identitu)?

Připadá mi to absurdní.

Podrobně o situaci: Mám postiženého nezletilého syna s průkazem ZTP/P, kterému končí platnost 1.1.2023. Telefonovala jsem na naši pobočku Úřadu práce s dotazem jak postupovat, neboť jsem dříve četla tiskovou zprávu ÚP o změnách platných od letošního roku. Bylo mi ale řečeno, že žádné změny nejsou, opakovaně že nemáme chodit dříve než v polovině listopadu, protože „se to stihne“. A také že na internetu není k dispozici formulář, natož možnost podat žádost on-line. To je hned několik nepravdivých informací.

Později přesně podle novely zákona přišlo poštou Informativní sdělení o konci platnosti synova průkazu za 90 dní s instrukcí ať včas podáme novou žádost a umístění formulářů na netu. Žádost jsem dne 5. 10. 2022 on-line vyplnila, vybavila požadovanými přílohami, přečetla a potvrdila všechna prohlášení a odeslala přes bankovní identitu. A necelých 24 hodin si pochvalovala tyto potěšující změny v řízení s Úřadem práce k lepšímu..

Načež jsem 6. 10. přijala telefonát od stejné pracovnice našeho ÚP, že "dostala naši žádost datovkou a že je nutné, abych se dostavila k tomu podepsat poučení, do té doby žádost zadávat nebude“. Údajně není žádný způsob, jak to udělat jinak na dálku. A navíc paní úřednice „nebude přítomna až do 18.10. a kolegyně by mohly na něco zapomenout, ať se prostě dostavím až potom“. 

Je pravda, že při on-line podání žádosti je takové poučení nutné, v elektronickém formuláři chybí a nejde doplnit na dálku?

Je pravda, že pracovník ÚP může ze svého rozhodnutí nezadat do systému žádost doručenou on-line?

Lze někde zkontrolovat, zda je vlastně řízení zahájeno, když k on-line žádosti podané dne 5.10. (s osobním podepsáním poučení dne 19.10.) stále do dneška nedorazilo žádné potvrzení o přijetí? (Při úspěšném odeslání je zobrazena hláška s evidenčním číslem a informací, že budeme po zpracování zkontaktováni.)

 

Mockrát děkuji za odpovědi

25.10.2022

Dobrý den,

zákon č. 329/2011 Sb. o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením, neuvádí informace o způsobech elektronického podání žádostí.

Vzhledem k tomu, že Váš dotaz je praktického charakteru, bylo by třeba doptávat na Generálním ředitelství Úřadu práce metodiku vázající se k elektronickému podání žádostí.

Můžeme Vás v této záležitosti zastoupit, avšak potřebujeme se Vás doptat na další informace. V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit.

Kontakt: Kupková Monika, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952 nebo Sixtová Hana, e-mail: sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice 


Monika Kupková

Dobrý den,

jsem vozíčkářka bez průkazu ZTP/P pouze ZTP.

Ráda bych se zeptala zda není protiprávní, když O2 aréna si ve svých stanovách pro vstup veřejnosti dává podmínku, že do haly, na místa pro vozík, můžou pouze držitele ZTP/P s doprovodem a na standartní místa sice můžete dojet s vozíkem, přesednout si, vozík složit a odvézt do úschovny, která je někde u vchodu. Tím pádem já jako vozíčkářka, která nemá ZTP/P a chtěla by zůstat sedět na vozíku, se  nemůžu účastnit jakékoliv akce pořádané touto firmou. Psala jsem si přímo jim, a bylo mi sděleno, že je jim to líto, ale jako pořadatel si můžou stanovovat podmínky samy.

Děkuju Ivana Zajíčková

 

4.10.2022

Dobrý den paní Zajíčková,

v zákoně č. 329/2011 Sb. - Dávky pro osoby se zdravotním postižením, konkrétně v § 36 máte uvedeny výhody, které s průkazem OZP souvisí.

V § 36, odst. 4 máte i mimo jiné uvedeno, že osobě, která je držitelem průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P, a průvodci držitele průkazu ZTP/P, může být poskytnuta sleva ze vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní akce (podstatné je slovíčko může).

Nikde však nemáte zakotveno, že tato sleva musí být poskytnuta.

Kulturní zařízení, sportovní akce, atd. se řídí pravidly / pokyny svých majitelů / pořadatelů a ti můžou rozhodnout o tom, jaké zde budou platit podmínky (pravidla / podmínky pak můžete dohledat např. v návštěvním řádu).

Stejné je to i s Vámi dotazovanou situací - je na provozovateli akce / pořadateli, jaké si nastaví podmínky.

Další nároky osob, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, upravují i jiné právní předpisy než je zákon č. 329/2011 Sb. - např. zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích; zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích; zákon č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích a zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti  - nikde však není zakotveno výše uvedené.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková
31.8.2022 ZdravotníSex

Dobrý den, jsem paraplegik a zajímalo jak by mě jak se řeší erekce penisu

1.9.2022

Dobrý den,
o vyjádření jsme požádali kolegyni Zdeňku Faltýnkovou, specialistku na spinální problematiku CZEPA, která se vyjádřila:

"U mužů po spinálním traumatu je několik možností řešení erekce. První volbou je medikamentózní léčba (Viagra, Cialis...) a pokud to nepomůže, tak je to Prostaglandin injekční formou do topořivých těles penisu. V každém případě je důležité spojit se spinální jednotkou (v brněnské SJ se problematice erekce věnuje MUDr. Taťána Šrámková) nebo s lékařem urologem - andrologem. Doporučuji shlédnout náš DVD filmu "Partnerské vztahy, sex a rodičovství se zaměřením na osoby s poškozením míchy", dostupný zde: https://czepa.cz/edukacni-videa/."

S pozdravem
Hana Sixtová a Zdeňka Faltýnková


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg