Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den, děkuji za přesné informace o plánovaném povinném ručení pro elektrokoloběžky a vozíky. Možná jsem dotaz špatně formulovala, máte informace o tom, zda budou mít invalidní vozíky, které jedou rychleji, než 14 km/hod výjimku? A co třeba plně elektrické přídavné pohony pro invalidní vozíky, které také jezdí více, než 14 km/hod ? V soupravě s vozíkem budou jistě těžší, než 25 kg a podle návrhu tak spadají do kategorie motorových vozidel. Děkuji

Dana

25.8.2023

Vážená paní Dano,

děkujeme za Váš podnět. Váš dotaz nezapadá do oblastí, kterými se zabývá Odborné sociální poradenství, nicméně zašleme na Ministerstvo financí oficiální dotaz, kterým budeme dotazovat doplňující informace.

V současném vládním návrhu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je uvedeno (§2, odst 3), že za vozidlo se pro účely tohoto zákona nepovažuje vozík pro invalidity - upřesňující informace zde nejsou. 

Pokud zjistíme více informací k této problematice, doplníme je k Vašemu dotazu následně po zjištění.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

 

Dobrý den, včera jsem si četla o povinném ručení pro elektrokoloběžky a segway, zahradní traktůrky atd. V článku nic neříkali o tom, že by měli mít elektrické vozíky výjimku, víte o tom bližší informace? Já mám Genny - tedy Segway pro vozíčkáře a tím pádem by se mi to asi týkalo, proto se zajímám. Děkuji Dana

24.8.2023

Vážená paní Dano,

na Váš podnět jsme dohledaly, že včera byl schválen vládou ČR návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Návrh zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nově se vymezuje provoz vozidla – tím se nyní rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu. Návrh také rozšiřuje výjimky z povinnosti pojištění odpovědnosti včetně alternativního pojištění odpovědnosti při motoristických závodech nebo soutěžích. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele, tzn., že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.

Návrh zákona bude teprve předložen Poslanecké sněmovně.

Účinnost zákona je stanovena na 23. prosince 2023. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely by měly být realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období k 1. červenci 2024.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu naleznete na stránkách Ministerstva financí.

Bližší informace k Vámi položenému dotazu nemáme. Doporučujeme Vám kontaktovat distributora pomůcky. 

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
14.8.2023

Dobrý den,

je nutné, aby si doprovod k vozíčkáři hradil zvlášť lístek na přepravu vlakem při mezinárodní dopravě? Michal

15.8.2023

Vážený Michale,
na území ČR můžeme očekávat, že člověk na vozíku má přiznaný některý z průkazů osoby se zdravotním postižením - (TP), ZTP či ZTP/P.

K průkazům ZTP jsou podle zákona (č. 329/2011 Sb.) vázány výhody:
- vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky,
- přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních,
bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),
slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Osoba s průkazem ZTP/P má ke všem výše uvedeným výhodám navíc nárok na:
bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě,
- bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Z uvedené citace zákona vyplývá, že doprovod osoby s průkazem ZTP/P má bezplatnou jízdu pouze v rámci vnitrostátní dopravy. 

Výhody doprovodu na mezinárodní úrovni pak doporučuji zjišťovat u zahraničního poskytovatele dopravy.

S pozdravem

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, nedávno jsem dostal, pojišťovnou hrazený, elektrický vozík a přijde mi, že bych ho měl radši nechat pojistit proti odcizení/poškození (zatím zůstává při nepoužívání mimo být ve sdílených prostorech v paneláku), ale je to vůbec možné, když ho technicky nevlastním? Co by se pak dělo, kdyby mi ho někdo ukradl, nebo poškodil?

A ještě druhý dotaz, je potřeba uzavírat nějaké povinné ručení, nebo tak něco?

Děkuji za odpovědi, Milan.

18.7.2023

Dobrý den pane Milane,

Váš dotaz jsme konzultovali s revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Ten sdělil, že doporučuje elektrický vozík pojistit. Při uzavírání pojištění, je však třeba pomůcku pojistit ve prospěch vlastníka pomůcky (tj. ve prospěch Vaší zdravotní pojišťovny). 

Pokud by došlo k odcizení pomůcky a Vy jste ji neměl pojištěnou, pak po Vás zdravotní pojišťovna může vymáhat zaplacení elektrického vozíku.

Pro více informací kontaktujte Vaši zdravotní pojišťovnu a poté vybranou pojišťovnu, u které si budete chtít nechat pomůcku pojistit - ta Vám sdělí pojistné podmínky.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, rozbil se mi můj mechanický vozík a nelze opravit. Jak probíhá pořízení nového? Je to stále takto: 1, výběr a zaměření vozíku, 2. schválení pojišťovnou, 3. výroba vozíku, 4. předání vozíku? Děkuji za odpověď.

10.7.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni, spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Nejdříve musí být technikem firmy, od které máte stávající vozík, neopravitelný vozík odepsán. Mezi tím si můžete nový vozík nechat zaměřit, nechat vypsat poukazy se zdůvodněním lékařem, ten pošle poukaz ke schválení zdravotní pojišťovnou a pak vozík firma objedná.

V případě doplňujících dotazů můžete kontaktovat přímo paní Faltýnkovou, níže zasílám kontakt.

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, tel. 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,  jsem 7let po úrazu míchy c6. Hledám odpověď : kdybych chtěla do domova, doplatí mi stát to co pochybi? PNP 4.stupen a duchod 3.stupen přes 5000kc. Moc děkuji za odpověď 

10.7.2023

Dobrý den,

problematiku úhrad za poskytování služeb v domovech pro osoby se zdravotním postižením či v domovech pro seniory nám upravuje zákon o sociálních službách, č. 108/2006 Sb., konkrétně pak § 73.

Klient v rámci pobytových služeb hradí za ubytování, stravu a za péči poskytovanou ve sjednaném rozsahu.

Poskytnutou péči klient hradí příspěvkem na péči - dle výše uvedeného zákona pak celý přiznaný příspěvek na péči náleží pobytovému zařízení (viz § 73, odst. 4, písm. a).

Ubytování a strava by měla být hrazena z příjmů klienta (tj. např. z invalidního či starobního důchodu). Zákon č. 108/2006 Sb., § 73, odst. 3 nám říká: „Maximální výši úhrady za ubytování a stravu stanoví prováděcí právní předpis. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v týdenních stacionářích musí osobě zůstat alespoň 25 % jejího příjmu, a při poskytování pobytových služeb uvedených v odstavci 1 písm. b) až e) musí osobě zůstat alespoň 15 % jejího příjmu. (pozn.: domovy pro osoby se zdravotním postižením jsou v zákoně v § 73 pod písm. b, domovy pro seniory jsou v zákoně v § 73 pod písm. c. Vztahuje se na ně tedy povinnost ponechat kapesné ve výši 15 % příjmu).

Vaši situaci jsem ověřovala přímo u poskytovatelů pobytových soc. služeb neb s tímto nemáme praktické zkušenosti. Ti mi sdělili, že Váš příjem (pro přijetí) není směrodatný. Pokud tedy máte příjem ve výši 5 000 Kč, pak Vám z této částky musí zůstat dle zákona 15%, zbylá částka pak půjde na pokrytí ubytování a stravy. Zařízení může po dohodě s Vámi žádat na Vaši osobu různé příspěvky - např. příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Ve hře je i možná spoluúčast rodiny (nemělo by být však podmínkou). U svého zřizovatele pak pobytová služba může na zbývající částku (která chybí k pokrytí nákladů) žádat kompenzaci. 

Doporučuji Vám kontaktovat sociální pracovnici ve vybraných zařízení, kam byste si chtěla podat žádost a Vaši situaci a možnost přijetí s nimi probrat. Sociální pracovnice Vám sdělí podmínky pro přijetí, orientační čekací lhůty a další důležité informace. 

Pokud byste měla doplňující dotazy, neváhejte mě kontaktovat v rámci individuální konzultace.

Kontakt: Monika Kupková, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

S pozdravem

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, co je to neopravitelná závada vozíku? Děkuji za odpověď.

19.6.2023

Dobrý den,

bez konkrétní specifikace nelze Váš dotaz zodpovědět.

V případě zájmu využijte individuální konzultace, pro kterou kontaktujte spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou - níže zasílám kontakt.

Zdeňka Faltýnková, tel. 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
19.6.2023 Rehabilitace

Syn - přerušení míchy TH5-6 - vozíčkář, ruce v pořádku, potřeboval by posilovat ruse a záda, krk - jaké cviky, jaký způsob posilování, posilovací stroj. Hraje aktivně stolní tenis. Úraz podzim 2021.

19.6.2023

Dobrý den,
zejména při aktivním sportu doporučujeme individuální konzultaci s fyzioterapeutem, aby doporučené cviky a kompenzační cvičení byly odborně "na míru" danému člověku. Neuvádíte, kde syn žije, tak obecně můžeme doporučit kvalitní rehabilitační služby pracovišť Centrum Paraple a Rehafit v Praze, ParaCENTRUM Fenix v Brně či bezbariérovou posilovnu IFC Pardubice.

Jako inspiraci pro podporu samostatné rehabilitace v domácím prostředí vytvořila Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA, tyto dostupné edukační materiály:

- publikace Cvičení na doma (k dispozici elektronická verze)
- video Co můžeš pro své tělo udělat sám I.
- video Co můžeš pro své tělo udělat sám II.
- video Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I.
- video Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II.
- video Aquaterapie...stokrát jinak I.
- video Aquaterapie...stokrát jinak II.
- video Asistující osoba v roli cvičitele
- video Rady pro nejbližší II.
- video Rady pro všední den

Věříme, že uvedené materiály mohou pomoci alespoň částečně inspirovat, jak každodenně udržovat kondici.
S pozdravem

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, před čaem, více než 10 let jsem od UP dostal příspěvek na pořízení počítače, jako kvadruplegik, tuším, že to bylo vázané na průkaz ZTP/P, jako srovnatelná pomůcka se speciální klávesnicí, ve výši 50%. Nikde jsem nedohledal, zda je stále tato možnost. Je možné požádat o púodobný příspěvek v současné době?

31.5.2023

Dobrý den,

příspěvek na speciální komponenty osobního počítače, například uzpůsobenou klávesnici, myš, speciální programové vybavení umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy je možné žádat v rámci příspěvku na zvláštní pomůcku. Příspěvek na zvláštní pomůcku je poskytován na základě zákona č. 329/2011 Sb., Dávky pro osoby se zdravotním postižením.

Vyřizuje se na ÚP dle místa trvalého bydliště, na oddělení pro osoby se zdravotním postižením.

Při podání žádosti o zvláštní pomůcky je vždy posuzován nárok ke zdravotnímu stavu (posuzuje lékařská posudková služba) - pouze zákonem dané zdravotní stavy mají na příslušnou zvl. pomůcku nárok.

Nárok na výše uvedenou pomůcku mají dle zákona tyto zdravotní stavy:

I. Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku

1. Těžká vada nosného nebo pohybového ústrojí, za kterou se považuje:

c) anatomická ztráta podstatných částí jedné horní a jedné dolní končetiny v předloktí a výše a v bérci a výše,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

j) anatomická nebo funkční ztráta končetiny,

k) anatomická nebo funkční ztráta obou horních končetin

Více informací k příspěvku na zvláštní pomůcku, včetně formuláře najdete ZDE

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jeslí můžete doporučit urologie pro pacienta z cistostomijej?Syn má, pravidelní záněty močových cest,a dostává jen antibiotika na dálku.Jesli můžete doporučit,kdo už z doktorů má v tomto praxí? Předem moc děkuji za odpověď a pomoc.

29.5.2023

Dobrý den,

Váš dotaz jsem zaslala k zodpovězení kolegyni Zdeňce Faltýnkové, která je spinální specialistkou. Vzhledem k tomu, že jste neuvedla místo Vašeho pobytu, zodpovídáme dotaz ve všeobecné rovině.

V podstatě každá urologie v nemocnici musí zvládnout péči o pacienta s epicystostomií.

Pokud byste měla potřebu další konzultace, obraťte se na nás v rámci individuální konzultace. Kontakt na Zdeňku Faltýnkovou uvádím níže.

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kam se obrátit či na koho s dotazem, jaký vhodný automobil pořídit pro člověka s omezením chůze a výhledově s pohybem pouze na vozíku. Kde poradí, případně, kde se dá auto vyzkoušet. Jihomoravský kraj, popř. Vysočina. 

Děkuji, Zuzka 

25.5.2023

Vážená paní Zuzano,

co se týká výběru automobilu za zvýhodněnou cenu, můžete se obrátit např. na specialisty Škoda Handy, kteří poskytují poradenství v rámci prodejní sítě Škoda Auto Česká republika. Webový odkaz na program Škoda Handy najdete ZDE.

Automobil si osoba se zdravotním postižením může vybrat i sama. Důležitá je však konzultace úprav, které budou na automobilu třeba udělat, aby vyhovovali potřebám uživatele. S úpravou vozidla Vám pomůžou firmy, kteří se zabývají úpravou vozidel pro osoby se zdravotním postižením. Níže Vám zasílám kontakty na firmy, kteří se touto oblastí zabývají.

Úpravci vozidel pro osoby se zdravotním postižením

Vyzkoušet si řízení automobilu s ručním řízením nabízejí některé autoškoly - zasílám Vám odkaz na článek, kde jsme se tomuto tématu věnovali a kde jsou uvedené i autoškoly, které nabízejí kondiční jízdy a mají k dispozici automobil s ručním řízením - odkaz ZDE.

Naše organizace - Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s. nabízí půjčování automobilů s ručním řízením (máme k dispozici 2 automobily - jeden automobil je s úpravou vhodnou pro paraplegiky, druhý pak pro tetraplegiky). Služba slouží vozíčkářům, jejichž vůz je aktuálně v přestavbě, nebo těm, kteří si brzy po úraze chtějí vyzkoušet, že pro ně ruční řízení bude zvládnutelné a komfortní. Odkaz na zápůjčku automobilů najdete ZDE.

Problematika Harmonizačních kódů

V řidičském průkazu jsme podle zákona § 84 zákona č. 361/2000 Sb povinni uvádět jakákoli zdravotní omezení i technické úpravy na vozidle. Slouží k tomu zadní strana řidičského průkazu a kolonka 12. Právě na tomto místě musí být uveden speciální číselný kód, který přesně definuje všechna omezení při řízení. jedná se o tzv. harmonizační kódy.

Tzv. Harmonizační kódy určují způsobilost řidiče k řízení a přesně vymezují jeho zdravotní limity. Je nutností mít tato omezení uvedena v řidičském průkazu pod odpovídajícím označením. Článek k tomuto tématu najdete ZDE.

Pokud budete chtít upřesnit či doplnit některé informace, neváhejte se na nás obrátit v rámci individuální konzultace - kontakt uvádím níže.

Kontakt: Kupková Monika, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, kde je nejlepší objednat gelový podsedak?

Předem děkuji za odpověď.

23.5.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpověděla:

Pravděpodobně myslíte sedáky s hydrokoloidovou vložkou, která se běžně označuje jako gel. Tyto sedáky distribuuje firma Medicco, více informací najdete na www.medicco.cz.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 32 | »
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg