Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Dobrý den mám dotaz manžel je vážně nemocný a řekli mu že může kdy kolik skolabovat má problémi se srdcem cévami ledvinami páteří nohama cukrová 2 to péči 2 st invalidita 3 st inkon 3 st po roce se mu zhoršil stav tak jsem žádala zviseni příspěvků a příspěvek na auto jelikož chodím na kontrolu k lékařům a nedá se to sám doma nemůže být má deprese když sním nikdo není máte 2 kluky 8/11 tak tak mu bylo vše zamitnuto a příspěvek na auto že prý nepřijde o horní a dolní končetiny tak nemají důvod měnit rozhodnutí tak jsem šla na úřad péče a řekla abych skusila přes nakou organizací jestli by mi pomohli s autem ale vůbec nevím kam a kde se zeptat nic víc mi neřekla děkuji

22.12.2022

Dobrý den,

Přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo se řídí zákonem č. 329/2011 Sb. (Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením). Při přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo je posuzován zdravotní stav žadatele (pouze zákonem dané zdrav. stavy mají nárok na příspěvek na motorové vozidlo)  a výše příjmů žadatele (např. invalidní důchod, příjmy ze zaměstnání, nemocenská...) a společně posuzovaných osob, které s ním žijí ve společné domácnosti. Váš manžel tedy pravděpodobně nesplnil zdrav. stav, který opravňuje k přiznání příspěvku na zvl. pomůcku - motorové vozidlo. Níže zasílám zdravotní stavy, které zakládají nárok na příspěvek na motorové vozidlo:

a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,

b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,

f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,

i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,

l) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování,

m) anatomické ztráty horních končetin na úrovni obou zápěstí a výše nebo vrozené či získané vady obou horních končetin s úplnou ztrátou základní funkce obou rukou (úchopu a přidržování) závažně narušující posturální funkce těla,

a dále:

b) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace,

c) autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu.

Pokud nemáte dostatek financí na pořízení motorového vozidla, pak můžete zkusit zažádat o příspěvek u nadací či nadačních fondů (bohužel to však zdaleka nepokryje celou úhradu automobilu) - níže Vám zasílám kontakty na nadace, o kterých víme, že by na automobily mohly přispívat:

Tipy na nadace přispívající na motorové vozidlo:

Další možností, jak získat finance na motorové vozidlo je založení sbírky - níže zasílám kontakty (upozorňuji však na fakt, že je třeba být aktivní a zkoušet oslovit právnické (např. firmy) nebo fyzické osoby, které by Vám mohli poskytnout finanční dar na nákup dané pomůcky):

Konto Bariéry
- odkaz: https://www.kontobariery.cz/

Donio

- DONIO – on-line platforma pro snadné zakládání dobročinných sbírek
- odkaz, na kterém najdete více informací: https://www.donio.cz/

Z nesnáze
- jednoduché založení sbírky kýmkoliv na cokoliv. Jedná se o projekt Karla Janečka ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci

- odkaz, na kterém najdete více informací: https://www.znesnaze21.cz/

Pokud budete mít nějaké další doplňující dotazy, obraťte se na mě telefonicky či e-mailem. Kontakt: kupkova@seznam.cz, tel. 775 980 952

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Na facebooku jsem viděl pomůcku pro cvičení chůze pro děti. Jsem po amputaci levé DK a chtěl jsem se zeptat, jestli existuje podobná pomůcka (bradla) k nácviku chůze s protézou pro dospělé v domácnosti. Děkuji předem za Vaši laskavou odpověď.

Rydl

20.12.2022

Dobrý den,

pro rehabilitace chůze s protézou existuje rehabilitační pomůcka bradlový chodník, avšak otázkou je, jak velké domácí prostory pro tuto pomůcku máte k dispozici (pomůcka je objemná).

Na webu si dejte do vyhledavače klíčové slovo bradlový chodník - zde si můžete porovnat nabídky této pomůcky.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
9.12.2022 Zdravotní

Dobry den,

Tatinek (69 let) je onkologicky pacient. Nador poskodil michu, byl operovan, ale prestal chodit. Nasledne rozhodnuto o ukonceni onkologicke lecby a nastavena paliativni pece a presun na LDN a nasledne do hospicu. Navic rekli, ze musi uz jen lezet (pry protoze je paraplegik po operace patere, co na tom nechapu), do kresla ho vubec nezkousli posadit. Je ovsem pravda, ze po operaci je dost zeslably, navic ma spatne pohyblivou levou ruku. V hospicu ma kratkou postel, nepolohuji ho, necvici s nim, ma jen injekce proti bolesti (boli ho nohy a je osezeny). Az do operace leky proti bolesti nemel zadne. Za celou dobu nemel zadne rehabilitace, na LDN rekli, ze se jeho stav nelepsi, prito v hospocu uz parkrat vedome pohnul koleny. Rada bych se zeptala, jestli je takovy postup normalni, nebo zda ma narok na nejake rehabilitace, pripadne jestli mi muzete v praze doporucit nejake vhodnejsi zarizeni. 

Dekuji

9.12.2022

Dobrý den,

jestliže je Váš otec indikován na hospicovou péči, je plně v kompetenci zařízení, jakou zvolí terapii či režimová opatření nebo vertikalizaci...

Pokud byste chtěli mít tatínka v domácím prostředí, pak je možné využít služeb domácí paliativní péče. V tomto případě Vám můžeme doporučit organizaci Cesta domů, která Vám sdělí více informací o jejich možnostech a poskytovaných službách (jedná se o pražskou organizaci). Webový odkaz najdete ZDE.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Monika Kupková, sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, přítelkyni (kvadruplegik) se výrazně zhoršil zdravotní stav po infekci během tohoto roku a z částečně samostatné osoby je zcela nesoběstačná. Na placená rehabilitační zařízení již vyčerpala všechny své peníze,ale nemůže se vrátit do svého bytu, ani nemá na další nadstandardní pobyt. Kam se máme obrátit? Kde můžeme hledat bydlení s odpovídající péčí pro čtyřicetiletou dámu? Děkuji.

24.11.2022

Dobrý den,
není jednoduchá a jasná odpověď na Vaši otázku, k tomu nemáme dostatek informací. V obecné rovině se hledá řešení dvojí cestou:

1) Zajistit/udržet vlastní bydlení s podporou rodiny a terénních služeb: Píšete, že se paní nemůže vrátit do svého bytu, ale neuvádíte bližší důvody (kterými jsou obvykle potřeba bezbariérových úprav či externí podpora služeb péče). Budu předpokládat, že byt pro život člověka na vozíku uzpůsobený je a řešíte asi spíš zajištění služeb při zvýšené závislosti na péči po zhoršení zdravotního stavu. V obecné rovině můžete poptávat terénní sociální služby, které docházejí za klientem domů, jako je typicky osobní asistence či pečovatelská služba. Na úhradu takových služeb je určený příspěvek na péči (při zhoršení zdravotního stavu a soběstačnosti můžeme poskytnout konzultace k tématu podání žádosti o zvýšení stupně příspěvku, pokud již nyní paní nepobírá nejvyšší IV. stupeň). Abyste zjistili, jaké organizace sociální služby ve vašem městě poskytují, můžete se obrátit na sociální odbor městského úřadu nebo na sociální odbor Krajského úřadu, který všechny poskytovatele sociálních služeb registruje (tedy má k dispozici adresář). Pokud paní potřebuje také ošetřovatelskou-zdravotní péči (odběry, převazy, péči o vybavení močového měchýře a střev, cévkování, stomie, zavedení čípku aj.), je třeba se obrátit na praktického lékaře a požádat o poukaz na domácí zdravotní péči (hrazena ze zdravotního pojištění podle předpisu praktika, terénní zdravotní sestry mohou docházet až 3x denně).

2) Pokud výše uvedené služby ve vaší lokalitě nejsou dostupné a není tak možné, aby paní dál bydlela ve svém bytě, je třeba hledat tzv. pobytové sociální služby. To jsou v obecné rovině třeba domovy pro seniory (přijímající klienty až od seniorského věku), domovy pro osoby se zdravotním postižením (dříve tzv. "ústavy"), ale také třeba domovy s pečovatelskou službou (který obvykle provozuje obec/město pro své obyvatele; v DPS má klient vlastní malý byt, v domě je pečovatelská služba, která je v omezených časech k dispozici, očekává se ale spíše soběstačný klient, který potřebuje "dopomoc"). Jednotlivé sociální služby opět registruje Krajský úřad, pracovníci sociálního odboru by vám měli být schopni nabídnout přímé kontakty. Existují i soukromé pobytové sociální služby, jejich úhrada ale obvykle začíná na částce 30 0000 Kč měsíčně a více.

Naše odpověď v rámci této poradny má své limity. Pokud byste chtěl či vaše paní chtěla probrat vaši situaci blíže, můžete se na nás obrátit přímo. Můj email je sixtova@czepa.cz.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem kvadruplegik, 2,5 roku po úrazu páteře (C6/7). žiji v Českém Krumlově.

V poslední době se můj stav zhoršuje - vysoká spasticita a neuropatické bolesti a tím i zhoršená soběstačnost. Prodělal jsem pobyty v RÚ Kladruby (2x) i v Parapleti (1x). Jezdím 1x týdně na 1 hodinu rehabilitace do místní nemocnice, což je málo.

Můžete prosím doporučit rehabilitační zařízení, která poskytují placené pobyty s intenzivní rehabilitací s přihlédnutím ke spinální problematice?

Děkuji, Pavel

11.11.2022

Vážený pane Pavle,
děkujeme za Váš dotaz, který jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku. Ta doporučila rehabilitační oddělení Nemocnice České Budějovice - https://www.nemcb.cz/oddeleni/rehabilitacni-oddeleni/, kde je možné požádat i o lůžkovou formu rehabilitace.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
24.10.2022

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko k on-line podané žádosti o průkaz OZP:

Je pravda, že mám povinnost dostavit se ještě osobně na pobočku Úřadu práce kvůli podpisu jakéhosi poučení k nové žádosti o průkaz OZP, ačkoliv tato byla ÚP v pořádku doručena online (přes bankovní identitu)?

Připadá mi to absurdní.

Podrobně o situaci: Mám postiženého nezletilého syna s průkazem ZTP/P, kterému končí platnost 1.1.2023. Telefonovala jsem na naši pobočku Úřadu práce s dotazem jak postupovat, neboť jsem dříve četla tiskovou zprávu ÚP o změnách platných od letošního roku. Bylo mi ale řečeno, že žádné změny nejsou, opakovaně že nemáme chodit dříve než v polovině listopadu, protože „se to stihne“. A také že na internetu není k dispozici formulář, natož možnost podat žádost on-line. To je hned několik nepravdivých informací.

Později přesně podle novely zákona přišlo poštou Informativní sdělení o konci platnosti synova průkazu za 90 dní s instrukcí ať včas podáme novou žádost a umístění formulářů na netu. Žádost jsem dne 5. 10. 2022 on-line vyplnila, vybavila požadovanými přílohami, přečetla a potvrdila všechna prohlášení a odeslala přes bankovní identitu. A necelých 24 hodin si pochvalovala tyto potěšující změny v řízení s Úřadem práce k lepšímu..

Načež jsem 6. 10. přijala telefonát od stejné pracovnice našeho ÚP, že "dostala naši žádost datovkou a že je nutné, abych se dostavila k tomu podepsat poučení, do té doby žádost zadávat nebude“. Údajně není žádný způsob, jak to udělat jinak na dálku. A navíc paní úřednice „nebude přítomna až do 18.10. a kolegyně by mohly na něco zapomenout, ať se prostě dostavím až potom“. 

Je pravda, že při on-line podání žádosti je takové poučení nutné, v elektronickém formuláři chybí a nejde doplnit na dálku?

Je pravda, že pracovník ÚP může ze svého rozhodnutí nezadat do systému žádost doručenou on-line?

Lze někde zkontrolovat, zda je vlastně řízení zahájeno, když k on-line žádosti podané dne 5.10. (s osobním podepsáním poučení dne 19.10.) stále do dneška nedorazilo žádné potvrzení o přijetí? (Při úspěšném odeslání je zobrazena hláška s evidenčním číslem a informací, že budeme po zpracování zkontaktováni.)

 

Mockrát děkuji za odpovědi

25.10.2022

Dobrý den,

zákon č. 329/2011 Sb. o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením, neuvádí informace o způsobech elektronického podání žádostí.

Vzhledem k tomu, že Váš dotaz je praktického charakteru, bylo by třeba doptávat na Generálním ředitelství Úřadu práce metodiku vázající se k elektronickému podání žádostí.

Můžeme Vás v této záležitosti zastoupit, avšak potřebujeme se Vás doptat na další informace. V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit.

Kontakt: Kupková Monika, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952 nebo Sixtová Hana, e-mail: sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

jsem vozíčkářka bez průkazu ZTP/P pouze ZTP.

Ráda bych se zeptala zda není protiprávní, když O2 aréna si ve svých stanovách pro vstup veřejnosti dává podmínku, že do haly, na místa pro vozík, můžou pouze držitele ZTP/P s doprovodem a na standartní místa sice můžete dojet s vozíkem, přesednout si, vozík složit a odvézt do úschovny, která je někde u vchodu. Tím pádem já jako vozíčkářka, která nemá ZTP/P a chtěla by zůstat sedět na vozíku, se  nemůžu účastnit jakékoliv akce pořádané touto firmou. Psala jsem si přímo jim, a bylo mi sděleno, že je jim to líto, ale jako pořadatel si můžou stanovovat podmínky samy.

Děkuju Ivana Zajíčková

 

4.10.2022

Dobrý den paní Zajíčková,

v zákoně č. 329/2011 Sb. - Dávky pro osoby se zdravotním postižením, konkrétně v § 36 máte uvedeny výhody, které s průkazem OZP souvisí.

V § 36, odst. 4 máte i mimo jiné uvedeno, že osobě, která je držitelem průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P, a průvodci držitele průkazu ZTP/P, může být poskytnuta sleva ze vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní akce (podstatné je slovíčko může).

Nikde však nemáte zakotveno, že tato sleva musí být poskytnuta.

Kulturní zařízení, sportovní akce, atd. se řídí pravidly / pokyny svých majitelů / pořadatelů a ti můžou rozhodnout o tom, jaké zde budou platit podmínky (pravidla / podmínky pak můžete dohledat např. v návštěvním řádu).

Stejné je to i s Vámi dotazovanou situací - je na provozovateli akce / pořadateli, jaké si nastaví podmínky.

Další nároky osob, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, upravují i jiné právní předpisy než je zákon č. 329/2011 Sb. - např. zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích; zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích; zákon č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích a zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti  - nikde však není zakotveno výše uvedené.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
31.8.2022 ZdravotníSex

Dobrý den, jsem paraplegik a zajímalo jak by mě jak se řeší erekce penisu

1.9.2022

Dobrý den,
o vyjádření jsme požádali kolegyni Zdeňku Faltýnkovou, specialistku na spinální problematiku CZEPA, která se vyjádřila:

"U mužů po spinálním traumatu je několik možností řešení erekce. První volbou je medikamentózní léčba (Viagra, Cialis...) a pokud to nepomůže, tak je to Prostaglandin injekční formou do topořivých těles penisu. V každém případě je důležité spojit se spinální jednotkou (v brněnské SJ se problematice erekce věnuje MUDr. Taťána Šrámková) nebo s lékařem urologem - andrologem. Doporučuji shlédnout náš DVD filmu "Partnerské vztahy, sex a rodičovství se zaměřením na osoby s poškozením míchy", dostupný zde: https://czepa.cz/edukacni-videa/."

S pozdravem
Hana Sixtová a Zdeňka Faltýnková


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, prosím pěkně viděla jsem novou nabídku servisu a poradnu k vozíčkům přímo u vás. Mám vozíček v lednu 2023 pět let, kdy bývá asi nárok či je možné požádat o nový. S tímto vozíkem jsem spokojená, jen nutné asi servis, či přeměřit zda stále vyhovuje. Ale mám od firmy Medicco (zajišťovala jsem si tenkrát se Zdeni Faltýnkovou v RÚ Kladruby, prý majetek VZP s mým doplatkem), proto se chci zeptat i na tento vozíček je u vás možný servis? Kdo mi poradí zda nový či jen servis? Jak časově předem si popř. požádat a kam o vozíček, abych měla v lednu 2023 vše v pořádku? Stále platí, že vozíček, který mám, s přispěním pojišťovny i mým doplatkem, je majetkem pojišťovny? Je možné popř. odkoupení? Nedávno jsem si nechala vyrobit skvělý podsedák Libella, bylo by to škoda. Děkuji.

23.8.2022

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s mojí kolegyní, spinální specialistkou Zdeňkou Faltýnkovou. Odpověď Vám zasílám níže.

Vozíky, které byly vydány před účinností novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb., tedy před lednem 2019, podléhají cirkulaci, pojišťovna může chtít vozík vrátit. Pokud je vozík ve špatném technickém stavu a revizní technik jej nedoporučí k repasi, může Vám zůstat, ale pojišťovny to nemají rády. Také nelze vozík odkoupit. Pokud je Váš vozík ještě v dobrém technickém stavu, nevzniká Vám automaticky nárok na nový. Nový vozík si můžete nechat zaměřit od firmy, kterou si sama vyberete (vybírat můžete již před uplynutím 5ti leté lhůty). Firma Vám připraví podklady pro předepsání poukazu odborným lékařem, nejlépe rehabilitačním či neurologem.

Pokud budete chtít pomoci s výběrem vozíku, pak se můžete obrátit na p. Faltýnkovou, která toto poradenství poskytuje. 

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Co se týká servisu vozíků, tak můžete tento servis využít i v případě, že máte vozík od firmy Medicco. V prostorách CZEPA na Černém Mostě v Praze provádí tento servis firma Ultina a to vždy v pondělí od 8.00 do 16.00 hodin. Abyste na službu nemusela čekat a také abyste nejela zbytečně, je dobré se dopředu telefonicky objednat na telefonní lince Ultiny 776 261 756

Úhrada za diagnostiku a servis: poukazem od praktického lékaře nebo 200 Kč/hodinu + cena dílu.

Pokud nebudete mít dostatek finančních prostředků na případný doplatek nového vozíku, můžete zkusit zažádat o finanční příspěvek u nadací či nadačních fondů. 

V případě doplňujících dotazů se neváhejte obrátit na službu odborného sociálního poradenství. Kontakt - Monika Kupková, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

potřeboval bych zjistit kontakty na vhodné rehabilitační ústavy pro mého bratra z Pardubického kraje..

Bratr prodělal  poměrně vzácný zánět žil v oblasti mozku. Jeho stav je stabilizovaný, ale není spolupracující a pohyblivý.

Běžné ústavy  vyžadují spolupráci s pacientem, takže pro něho nevhodné.

Děkuji moc za odpověď.

 

4.8.2022

Dobrý den,
děkujeme za důvěru. Asociace CZEPA je organizace lidí ochrnutých po poškození míchy, známe poměrně dobře podmínky zdravotně-sociální péče a služeb pro tuto cílovou skupinu. Protože ale klienti/pacienti s poraněním mozku nepatří do systému spinálních a spinálních rehabilitačních jednotek, bohužel s jejich rehabilitací nemáme zkušenosti.

Doporučuji Vám obrátit se na některou z organizací, které se zabývají podporou osob s poškozením mozku, věřím, že tam budou mít zkušenosti, jaká rehabilitační zařízení tyto klienty přijímají do péči, ev. Vám nabídnou podpůrné služby:
- ErgoAktiv - https://www.ergoaktiv.cz/
- Klinika rehabilitačního lékařství Albertov, v rámci VFN - https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi/
- Cerebrum 2007- https://cerebrum2007.cz/

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

P.S. z prosince 2022: Nově doplňujeme nabídku podpory od Centra KOMPRE v rámci organizace CEDR Pardubice - https://cedrops.cz/popis-sluzby/.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobry den, nyni jsem mela pri vyuctovani od O2 vyssi fa-nebyl odecteny soc.prispevek. Na dotaz na O2 pry soc.prisp.jsou zrusene. Nevite duvod? Nebo chce O2 usetrit? Dekuji a pekne leto vsem☀️

28.7.2022

Dobrý den,

dle zákona o elektronických komunikací č. 127/2005 Sb., §38 a §43 a nařízení vlády č. 500/2021 Sb., §2 , i nadále platí, že stát přispívá lidem, kteří na tento příspěvek mají nárok částkou 200,- Kč / měsíc na telekomunikační služby. 

O2 na základě svého vlastního rozhodnutí přidávala k tomuto státnímu příspěvku z vlastních zdrojů navíc ještě 20,- Kč. O takto navýšený příspěvek snižovala účet k úhradě držitele průkazu ZTP/P.

Podmínkou (pro získání příspěvku) je, že držitel průkazu ZTP/P požádá společnost O2 o tuto slevu písemně a doloží kopii platného průkazu ZTP/P. 

Pokud je příspěvek zrušen, došlo pravděpodobně ke skončení platnosti doloženého průkazu. Společnost O2 si termín skončení platnosti průkazu eviduje. Pokud držitel průkazu nedoloží včas kopii nového platného průkazu ZTP/P, je příspěvek okamžitě zrušen.

Pokud tedy došlo k této situaci, je třeba v co nejkratším termínu společnost O2 písemně kontaktovat a doložit v příloze novou kopii platného průkazu ZTP/P. Poté bude příspěvek opětovně obnoven.

POZOR!!! Státní příspěvek zrušen nebyl a O2 ho z ceny tarifu odečítá, ale pouze ve výši zákonných 200,- Kč. Svůj podíl na úhradě ceny - zmíněných 20,- Kč (dotace z vlastních prostředků) O2 od května zrušil. 

Skutečnost, že nedošlo k žádným změnám, jsem dnes konzultovala s Českým telekomunikačním úřadem. Konkrétně jsem jednala s p. Novákovou, která eventuálně nabízí pomoc s řešením Vašeho případu. Je tedy možné se na ni v případě potřeby obrátit.

Kontakt: p. Nováková, Český telekomunikační úřad - tel.: 224 004 713

Dívala jsem se i na webové stránky O2 a zde je uvedeno, za jakých podmínek máte na státní příspěvek nárok. Odkaz na informace najdete ZDE.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,
v nedávné době jsme zrekonstruovali přízemní byt na Moravě v Jeseníku, nyní je ovšem prázdný a my bychom ho rádi použili k dobré věci a tím, že je přízemní (lze dojet až přímo k němu), si myslíme, že by za symbolickou částku mohl být vhodný ke krátkodobým pronájmům vozíčkářům, na dovolené, výlety atp.
Mohl bych se prosím zeptat na organizace, kterým bychom podobnou nabídku mohli podat?

Děkuji moc předem. 

7.7.2022

Dobrý den,

bohužel tato oblast není řešena odborným sociálním poradenstvím.

Mohu Vám doporučit vložení inzerátu na náš komunitní portál Vozejkov. V inzerátu můžete popsat ubytování, vložit fotografie. Dále se můžete spojit s kolegy z VozejkMap, kteří Vám eventuelně můžou předat nějaké tipy - kontakty uvádím níže.

Projekt VozejkMap

Aplikace a webová stránka VozejkMap je interaktivní mapou, která sdružuje bezbariérově přístupná místa. V současné době zahrnuje více než 13 400 míst. Místa vkládají samotní uživatelé mapy nebo provozovatelé jednotlivých bezbariérových míst a data ověřuje administrátor.

Kontakty:

Jakub Řičica, koordinátor projektu VozejkMap, tel. 721 502 700, e-mail: vozejkmap@czepa.cz

Aleš Zelený, administrátor aplikace VozejkMap, tel. 737 682 621, e-mail: vozejkmap@czepa.cz

Dále se můžete obrátit na cestovní kanceláře, které nabízejí bezbariérové zájezdy - např. Bezbatour (CA Pestrá Cestovka).

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 34 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png