Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den, jsem měsíc na vozíku. Sama se přesouvám z postele na vozík a z vozíku na záchod. Tím jsem asi neúměrně zatěžovala ruce a začaly mne bolet zápěstí a to jak při zatížení, tak i v klidu. Prosím o informaci zda to je běžné, co by to mohlo být a jak se tomuto vyhnout?
Předem moc děkuji za odpověď.
24.1.2019

Dobrý den,

 

bolesti zápěstí nemusí být jen z častých přesunů, ale objevují se častěji při špatně nastaveném těžišti vozíku, či ze špatného pohybového vzoru horních končetin při pohonu velkých kol. Doporučovala bych obrátit se na ergoterapeuta znalého problematiky vozíčkářů nebo se mi ozvete na email - faltynkova@czepa.cz.

 

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Zdravim,

Co vse zdarma za zdravotni material muze lekar napsat pokud ma pacient rozsahli dekubit?
15.1.2019

Dobrý den,

krycích materiálů na hojení dekubitů je velké množství a pokud některý z nich, který je vhodný pro daný defekt, indikuje lékař, je tento materiál hrazen ze zdravotního pojištění.
  
Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
platí i pro rok 2019, že parkovací karta pro OZP je také dálniční známkou?
14.1.2019

Dobrý den,

 

I v roce 2019 platí, že dle § 20 a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, zpoplatnění nepodléhá  užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem

- přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká

 

S pozdravem

 

Monika Kupková, DiS.

sociální pracovnice


Monika Kupková
Dobrý den, ráda bych doprovazela manzela(po těžké CMP s afazii) do lazni.Může mi moje zdrav.pojistovna(jsme oba u stejne) hradit ubytovani nebo nejak přispět?
5.12.2018

Dobrý den,

doprovod do lázní musí indikovat praktický/ošetřující lékař, který podává zdravotní pojišťovně návrh na lázeňskou léčebně rehabilitační péči pro manžela. Pokud praktický/ošetřující lékař manžela shledá, že je doprovod zapotřebí, pak by zdravotní pojišťovna měla náklady hradit. Bližší informace pak získáte u Vaší zdravotní pojišťovny.

 

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den,

zaslechla jsem na jednom semináři, který se týkal PnP, že v případě odvolání, které trvá déle než půl roku, je možné podat stížnost s žádostí o finanční kompenzaci za dlouhodobé čekání na výsledek. Chtěla bych se zeptat, komu se daná stížnost zasílá (přímo MPSV, konkrétnímu oddělení nebo ÚP)?

Předem Vám velice děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Martina
6.11.2018

Vážená Martino,

úřad Veřejného ochrnáce práv vydal v září 2018 tiskovou zprávu k tématu neúnosné délky vyřizování příspěvku na péči (v plném znění zde). V tomto článku se mimo jiné k tématu lhůt u odvolání uvádí (cituji): "Pokud ministerstvo o odvolání nerozhodne ve lhůtě, ombudsmanka lidem radí žádat ministryni práce a sociálních věcí o provedení opatření proti nečinnosti.  Rovněž by měli žádat ministerstvo o přiměřené zadostiučinění za nesprávný úřední postup (průtahy), protože nelze pouze konstatovat, že nedostatek posudkových lékařů neumožňuje rozhodnout ve lhůtě."

V asociaci CZEPA zatím s podáním žádosti o přiměřené zadostiučinění zkušenost nemáme. Podle zprávy úřadu VOP lze odvodit, že se podává k MPSV ČR, adresovala bych ho k rukám ministryně. Organizační struktura ministerstva je uvedena zde, kontakty zde

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den.
Kdo podle legislativy povoluje označení "chráněná dílna". Znám firmu, která zaměstnává postižené, má status, že si lidé u nich mohou z firem objednat náhradní plnění,ale nechce zřídit bezbariérový vstup do svých prostor a ani přístupné WC. Prý jsou v pronájmu a tak asi investovat nemohou. Je nějaký předpis na vybavení a provozování těchto typů pracovišť? děkuji
23.10.2018

Dobrý den,

"chráněná dílna" je v dnešním jazyce zákona o zaměstnanosti "uznaný zaměstnavatel na chráněném trhu práce". Využila jsem odborné konzultace u vedoucích pracovníků Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Odborná pracovnice potvrdila, že zákon o zaměstnanosti ve vztahu k uznanému zaměstnavateli na chráněném trhu práce povinnost přizpůsobit pracovní prostředí neudává a tento aspekt zaměstnávání neřeší. 

 

V obecné rovině zákoníku práce se v souvislosti s bezpečností a ochranou zdraví při práci hovoří o povinnosti zaměstnavatele "vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům". V této souvislosti vnímám za významné individuální požadavky zdravotně postižených zaměstnanců ve vztahu k výkonu jejich práce. Proto, pokud se jim nedaří prosadit adekvátní pracovní podmínky, doporučovala bych jim obrátit se na Státní úřad inspekce práce - http://www.suip.cz/ podle místa sídla zaměstnavatele. 

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
dobrý den, je možné sehnat samoobslužný schodolez ? jeden jsem našel ale přestaly ho dělat.
10.10.2018

Dobrý den,

při zadání hesla "schodolez samoobslužný" do internetových vyhledávačů jsem našla vícero nabídek - např.: 

- Altech - https://www.altech.cz/produkty/schodolezy/schodolez-samoobsluzny/

- SIV - https://www.pomuckyzdravotnicke.cz/detail/samoobsluzny-pasovy-schodolez/1892/

- Schodolezy Morava - https://schodolezymorava.cz/samoobsluzny-schodolez-explorer-a41

- Horizont-Nare - https://www.horizont-nare.com/climber_autonomic.htm.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobry den, chtel bych se zeptat na cviky pro vozickare.

dekuji Josef Klapka
26.9.2018

Vážený pane Klapko,

asociace CZEPA se dlouhodobě zabývá tvorbou edukačních materiálů - publikací a video programů na DVD. Materiiály jsou zdarma, většinu nabízíme i v elektronické podobě (ke stažení). K tématu cvičení vozíčkářů Vám můžeme nabídnout:

 

1) VIDEO PROGRAMY

- Co můžeš pro své tělo udělat sám I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/37694030

- Co můžeš pro své tělo udělat sám II. - (pouze na DVD)

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/57762555

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II. - https://vimeo.com/channels/czepatv/114758135

- Asistující osoba v roli cvičitele - https://vimeo.com/channels/czepatv/34546765

- cvičení ve vodě Aquaterapie I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/115960441

- cvičení ve vodě Aquaterapie II. - (pouze na DVD)

 

2) PUBLIKACE

- Cvičení na doma - tetraplegie (publikace s bohatou fotodokumentací jednotlivých cviků) - ke stažení zde: https://www.czepa.cz/cinnost/publikace-a-dvd/publikace/

 

Případně, podle Vašeho zdravotního stavu a lokality, kde žijete, můžeme hledat odborné rehabilitační pracoviště, kde byste mohl požádat o péči a zácvik pro vlastní rehabilitaci a udržení kondice.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, mám odřeninu 1-1 cm mezi stehnem a zadkem, místo odlehcuji a dávám Hemagel + krytí, odřenina je čistá, ale hrozně pomalu se zatahuje. Prosím o radu jak léčit správně. Děkuji a s pozdravem Marek
11.9.2018

Dobrý den, dekubit 1. stupně v této velikosti lze zahojit. Zásadní pro hojení je úplné odlehčení, to znamená sezení omezit pouze na dobu nezbytně nutnou, protože každým zatížením ničíte to, co se Vám zahojilo. Hemagel je dobrá volba, Pokud budete mít zájem, kontaktujte mne na spinální jednotce v Motole.

Děkuji, s pozdravem

Mgr. Hana Jirků
Vrchní sestra

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2.LF UK a FN Motol
e-mail: hana.jirku@fnmotol.cz


Hana Jirků
Dobrý den,manžel má cukrovku a špatně chodí,proto jsme koupili el.invalidní vozík.
Zajímalo by mne,zda jde pojistit .
30.8.2018

Dobrý den,

ano, pojištění elektrického vozíku jakožto kompenzační pomůcky je možné. Jistě můžete poptat pojištění kompenzační pomůcky u jakékoli pojišťovny, které dáte důvěru. Pokud byste váhala, koho oslovit, můžete konzultovat například u společnosti CarClub, která pojištění pomůcek může zprostředkovat. Více zde: https://www.carclub.cz/pojisteni/unikatni-pojisteni.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den,
Když je přiznán invalidní důchod, ale za rok 2018 od ledna byl příjem 0 Kč. Takže je schválen jen pouze základ 3470Kč. Bylo by možné po čerstvě získaní zaměstnání tenhle důchod navýšit? Nebo to hlásit až na další rok kde se to nejak vypočíta? Děkuji.
21.8.2018

Dobrý den, pokud dobře rozumím Vaší otázce, ptáte se na možnost zvýšení invalidního důchodu na základě Vaší případné výdělečné činnosti. 

 

V případě starobních důchodců lze požádat o přepočet starobního důchodu již po odpracovaných 360 dnech - viz. informace České správy sociálního zabezpečení.

 

V případě pracujících invalidních důchodců výše uvedené neplatí. Výše invalidního důchodu pro pracujícího invalidního důchodce se přepočítává až při přechodu na starobní důchod. Pokud to shrnu - můžete mnoho let pobírat svůj invalidní důchod a přivydělat si neomezenou výši platu, ale Vaše výdělečná činnost se do výše důchodu promítne teprve tehdy, až půjdete do starobního důchodu.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den.
Manžel je držitelem Rakouského parkovacího průkazu.Je možné s tímto průkazem parkovat v Rakousku na vyhrazeném parkovišti pro invalidy pokud ho dovezu s mým vozidlem s českou poznávací značkou?
děkuji Macho
9.8.2018

Vážená paní Macho,

v ČR je parkovací průkaz vázaný na vydaný průkaz ZTP, nezáleží na SPZ použitého vozidla, ale na tom, zda je v danou chvíli oprávněná osoba (s vydaným průkazem osoby se zdravotním postižením) ve vozidle s parkovací kartou přepravována.

 

Bohužel, nevíme, jaké jsou podmínky pro použití rakouského parkovacího průkazu v Rakousku. Předpokládám, že informace získáte na úřadu, který průkaz vydal.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice 


Hana Sixtová
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 31 | »