Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se opatrovnictví. Mám syna se svalovou dystrofií Duchenne, kterému bude v září 18 let. Mentálně je zcela v pořádku, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen se dostavit na jakýkoliv úřad ani není schopen podpisu. Rozhodujeme se mezi zastoupením členem domácnosti a opatrovnictví bez omezení svéprávnosti a nevíme, co by bylo vhodnější. Také jsem se v jedné publikací o opatrovnictví dočetla, že je dobré uzavřít se synem dohodu o péči, protože příspěvek na péči chodí na můj účet a ne synovi, ale bohužel bližší podrobnosti už jsem nedohledala, takže nevím, jaké by tato dohoda měla mít náležitosti. Mockrát děkuji za případnou odpověď. Čutková 

26.3.2024

Vážená paní Čutková,

vzhledem k tomu, že naše Odborné sociální poradenství nemá zkušenosti z oblasti položeného dotazu a nedokázaly bychom Vám relevantně odpovědět, požádaly jsme o zodpovězení Vašeho dotazu naší externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. 

Odpověď Mgr. Radky Pešlové:

Dobrý den, paní Čutková,

tady je velmi otázkou, co zvolit...

Pokud je syn duševně schopný, rovnou můžeme vyloučit opatrovnictví s omezením svéprávnosti (nepotřebujete mít na seznamu /omezení/ deklarováno, čemu všemu syn nerozumí, abyste pak lehčeji dokazovala podvodníkům, pokud by ho chtěli zneužít).

Dále je ale vhodnější:

Plná moc formou notářského zápisu, tzv. generální na dobu neurčitou. Syn si rozhoduje, může dělat vše. Vám bude dávat pokyny, co mu máte pomoci vyřídit. Můžete pak být disponentem na účtu, vyřizovat sociální dávky, dá se vyřídit průkaz zmocněnce na poště...

Institut zastoupení členem domácnosti je pro duševně nemocné, kdy zastupující (tedy Vy) synovi oznámíte, že ho budete zastupovat a pak jen v běžných věcech jednáte za něj. Je to taková otočená plná moc, kdy už ten, kdo zplnomocňuje není schopen plně dávat pokyny a současně má rodinu, která kolem něj mnoho zajistí. Jenže zástupce nesmí nakládat třeba s prostředky na účtu ve vyšší výši než je životní minimum osoby (tj. 4 860 Kč), není v našem systému ještě tak zažitý a má velmi omezené možnosti (často musí být třeba ještě určen procesním opatrovníkem pro vyřizování sociálních dávek, zvláštním příjemcem dávek a banky si s tímto institutem mnohdy neví rady).

Další možnost – opatrovnictví pro správu jmění nebo opatrovník bez omezení svéprávnosti syna.

Syn má možnost si určit opatrovníka pro správu jmění, opatrovník rozhoduje s ním, ale to neřeší třeba vyřízení osobních dokladů.

Opatrovnictví bez omezení svéprávnosti by zde dávalo možnost a poměrně širokou. Jen se očekává, že se opatrovník zpovídá soudu a vždy do 30.6. dává zprávu (vyúčtování) majetku opatrovanému soudu. Na větší věci se nejde ptát na souhlas opatrovaného, ale soudu. Vychází se zde z předpokladu, že opatrovaný je slabý, potřebuje chránit a někdo místo něj musí opatrovníka kontrolovat.

Nejčastěji se opatrovnictví využívá pro duševně/mentálně postižené, které si samy už svojí aktivitou neuškodí (nejspíš nikdo nezneužije jejich podpisu), ale je potřeba za ně vše vyřizovat.

To, co píšete o dohodě o péči, tak najdete podrobněji zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit. A je tam i odkaz na dohodu (vzor). Nicméně – to je případ, když vše ovládá opatrovník (ve Vašem případě to bude spíše zmocněnec). Jako zmocněnec nemusíte řešit kolizní opatrovnictví na soudu.

U Vás syn musí vyřešit za sebe podepsání. Nejsem si jistá, zda by zvládl podpis třeba pusou. Anebo by zmocnil k podpisu někoho jiného než Vás, to ale přijde draho – mít notářským zápisem plnou moc pro Vás a pak pro druhou osobu – to by do budoucna řešilo hodně kolizních věcí. Např. až by ve Váš prospěch chtěl něco převádět, zastoupil by ho druhý člověk (třeba tatínek).

To, co vadí, je na jednom papíře dvakrát podepsaná tatáž osoba – v jednom případě sama za sebe a ve druhém jako zástupce syna. To je vadný doklad.

Je to takto srozumitelné? Usnadní Vám to výběr?

Mgr. Radka Pešlová


Monika Kupková

Dobrý den,

rád bych se zeptal na aktuální seznam míst, kde je možné odebrat sperma chirurgickou cestou v případě, kdy nedochází k výronu semene u vysokých krčních míšních lézí. (Gennet, FN Brno , Androgeos kontaktováno… tento zákrok neprovádí). 
Zároveň bych se rád zeptal, zda je výkon hrazen ZP nebo alespoň z části. 
Děkuji. 

5.3.2024

Dobrý den,

níže Vám zasílám shrnující informace, které jsem k tomuto tématu zjistila - bohužel nedisponujeme seznamem míst. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, kde se zdržujete (odkud jste), posíláme Vám tipy v rámci celé ČR.

Co se týká úhrady ze zdravotního pojištění, tak zákrok z části hrazen zdrav. pojišťovnou pravděpodobně je (viz odpověď  MUDr. Zámečníka, Ph.D.; můžete ověřit u své zdrav. pojišťovny), nicméně každé zdrav. pracoviště to má nastaveno jinak (ceny se tak pohybují v řádu desítek tisíc...). Musíte počítat i s náklady na uchování/zmražení spermií – ty se pohybují cca 3 000 Kč / rok.

Chtěla bych ještě doporučit konzultaci buď na spinální jednotce či urologii – ti by Vás měli odkázat na možná pracoviště, která chirurgický zákrok provádějí. Než se rozhodnete pro chirurgické odebrání spermatu, je možné konzultovat i možnost použití penilní vibrostimulace k získání ejakulátu.

Váš dotaz jsem přeposlala k vyjádření primářovi, urologovi a sexuologovi MUDr. Zámečníkovi, Ph. D., který působí v rámci Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

MUDr. Zámečník, Ph.D. odpovídá: „Po vyšetření pacienta a indikaci k chirurgickému výkonu typu MESA / TESE naše pracoviště provádí, je hrazeno z části pojišťovnou - platí se určitá část výkonu - info podá pan @Hess Jan, Bc. a poté také zamražení a zpracování tkáně varlete v rámci embryologické ambulance Apolinář (tel. 224 967 479)“.

Bc. Jan Hess následně posílá informace ohledně ceny zákroku: „Ceny výkonu MESA/TESE vychází na našem pracovišti na částku 15 000,-Kč vč. anestezie. Částku lze uhradit v den příjmu v hotovosti nebo kreditní kartou v kanceláři ekonoma kliniky“.

Váš dotaz byl anonymně zveřejněn i na FB Vozejkov. Naši čtenáři se podělili o tipy, kde zákrok podstoupili…. Všechna pracoviště však mají zákrok zpoplatněný. Možnou diskuzi můžete sledovat ZDE.

Tipy od čtenářů:

  1. „Nejlepší cesta je vybrat si kliniku, kde budou uloženy spermie a pak přes urologii, nejlépe, která je spojena se spinálními pacienty (Morava MUDr. Sutorý), kde si domluvíte tento zákrok“. Doplňuji, že MUDr. Sutorý, CSc. působí v rámci Urologie v Úrazové nemocnici v Brně. Odkaz ZDE.
  2. „Já byl na konzultaci ve Varech v Pronatalu a následný zákrok proběhl v Praze. A večer jsem byl doma“.
  3. „V Olomouci ve FnOl nebo IVF Clinic Horní Lán
  4. Gennet Praha (Letná)
  5. „Za nás doporučujeme MUDr. Navrátila a Arleta IVF" (Kostelec nad Orlicí)
  6. Reprofit (Brno, Ostrava)
  7. Sanatorium Art České Budějovice
  8. „Dobrý den, já jsem byl na chirurgickém odběru spermií v Brně na Obilném trhu“.
  9. Klinika ISCARE

Já jsem dohledala ještě například:

  1. Andrologická klinika

Dnes - tj. 6.3. - jsem obdržela ještě odpověď od MUDr. Švecové ze spinální jednotky FN Brno - Bohunice. Odpověď níže přikládám. Pro možný zákrok můžete kontaktovat sexuologické oddělení FN Brno - Bohunice.

Odpověď MUDr. Švecové - "s odchodem Doc. T. Šrámkové z FN Brno přišla Spinální jednotka o služby sexuologa. Nutno tedy kontaktovat paní primářku Sexuologického oddělení."

MUDr. Petra Sejbalová,

tel. 532 231 347, e-mail:

sejbalova.petra@fnbrno.cz

S pozdravem


Monika Kupková
25.2.2024

Dobré odpoledne,

prosím o radu ohledně porodu u vozíčkářky - máte doporučení/zkušenost či kontakt na porodnice/lékaře, kteří již mají zkušenosti? Kdekoliv v ČR, zatím dělám průzkum. 

Moc děkuji a přeji krásný den! :)

26.2.2024

Dobrý den,
celá řada žen se spinálním poraněním rodila ve FN Motol v péči MUDr. Ivany Špálové (https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-ambulance/kliniky-dospela-cast/gynekologicko-porodnicka-klinika-2-lf-uk-a-fn-motol/); vyhledávaným pracovištěm je i FN Brno s MUDr. Romanou Gerychovou (https://www.porodnicebrno.cz/). Obecně bych doporučila obrátit se na spádovou Spinální jednotku (kromě FN Motol a Brno také v KN Liberec a FN Ostrava), kde jistě sdělí aktuální doporučení na spolupracující porodnické pracoviště.

S pozdravem 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, 

jsem novým členem a blízkou osobou (neteř) vozíčkáře (amputace levé nohy nad kolenem), který má průkaz ZTP. Rád by si zakoupil elektrický vozík, který může využívat interně i externě. Bohužel, vozík bude hradit ze svých financí. Je již od mládí v invalidním důchodu, tak těch financí na nějaký extra vozík nemá. Na internetu je spoustu odkazů, takže je velmi složitý výběr, když jste laik. 

Tímto bych Vás poprosila o radu, jaký typ vozíku byste doporučili? Strýc je vysoký 168 cm a 65 kg. Amputace proběhla 5/2023. Max. útrata za vozík do 50.000 Kč.

20.2.2024

Dobrý den,
Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku. Paní Faltýnková se mj. zabývá poradenstvím ve výběru kompenzačních pomůcek, pokud ji budete kontaktovat přímo, může Vám poskytnout poradenství více "na míru" (email: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501).

V obecné rovině: pokud si pán chce koupit elektrický vozík jako samoplátce, má samozřejmě možnost koupit vozík nový nebo použitý.

Mezi nové elektrické vozíky s nižší cenou patří například vozíky:
- Quickie Q50R od spol. Medicco - https://www.medicco.cz/voziky/quickie/elektricke-invalidni-voziky/q50-r
- iTravel 1.054 od spol. Meyra - https://www.meyra.cz/itravel-1054.html
- FlexiThrone - https://www.flexithrone.cz/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4amkkxHajlcwvW7jToR-bD1WVe-83BAhNM9RH5j2XlF7Eu8WVPqsa8BoCr7wQAvD_BwE

Použité elektrické vozíky nabízí např.:
- KrosMedical - https://www.krosmedical.cz/169-elektricke-invalidni-voziky?_gl=1*6duez5*_up*MQ..*_ga*Mzc2NDE4OTc3LjE3MDg0MzIwMjI.*_ga_RS17L70B1C*MTcwODQzMjAyMi4xLjAuMTcwODQzMjAyMi4wLjAuMA..
- Petričko - https://www.zdravotnicke-potreby.com/invalidni-voziky/elektricke-invalidni-voziky/
- zde na portále Vozejkov.cz je také velmi využívaná inzerce k nabídce prodeje pomůcek (aktuálně v nabídce i elektrické vozíky) - https://vozejkov.cz/cz/inzerce/zbozi.
Ovšem v případě použitých elektrických vozíků záleží na stavu baterií a dalších náhradních dílech (zda jsou pro případné budoucí opravy na trhu k dispozici). 

S kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou můžete konzultovat samotný výběr vozíku (bude potřebovat více informací, než v dotazu uvádíte). 
Pokud byste potřebovali řešit případné žádosti o nadační podporu, můžete se návazně obrátit na mě (sixtova@czepa.cz), můžeme poskytnout tipy na nadace.

S pozdravem
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, chci se zeptat na správné léčení vozíčkářů v případě infekce močových cest - rezistence na ATB.

Mně již několik let pan doktor předepisuje chemoterapeutika dlouhodobě (Biseptol, Sumetrolim, Gyrablock), kontrola každého 1/2 roku. Pokud mám štěstí na paní doktorku, ta mi napíše antibiotika (naposledy Xorimax) a chce mě vidět každé 3 měsíce, přestože nemám žádné problémy, ledviny dle UZ v pořádku. Snažila jsem se je jednou odmítnout (předchozí mi způsobily průjem) a dostala jsem přednášku v tom smyslu, že se chovám nezodpovědně.

K zamyšlení nad různou léčbou mě přivedla návštěva urologie v jiné nemocnici. V daný termín neměli lékaře, tak mě poslali jinam. Tam mi pan doktor na základě kultivace doporučil kontrolu až za rok, pokud samozřejmě nebudu mít problémy a doporučil si nenechat stále psát ATB, právě kvůli rezistenci. Jen dodám, že se cévkuji  6 -7x a dlouhodobě užívám brusinky (Naturevia Cran-Max). Uvažuji tedy o změně lékaře.

Ještě se chci zeptat, jaké množství bakterií E-coli a leukocytů se ještě považuje za "normální" a nemusí se přeléčit .

Děkuji za radu.

Voronová

 

 

rezistence

16.2.2024

Vážená paní Voronová,

bohužel k zodpovězení Vašeho dotazu nejsme kompetentní. Vždy musí rozhodnout lékař, nejlépe neurourolog.

Nevíme z jaké jste lokality... Můžeme Vám však doporučit odbornou konzultaci u MUDr. Martina Sutorého, CSc., který je vedoucím lékařem urologie v Úrazové nemocnici Brno či je k dispozici v rámci Neurourologické ambulance Brno Campus.

S pozdravem


Monika Kupková

Dobrý den, 

mám přerušené sš studium do 2025, u pojišťovny jsem vedena pořád jako student (platí mi pojištění)....kdyby mi přiznali 1. stupeň invalidity, kde všude to musím hlásit? Hlavně se mi jedná o pojišťovnu, školu, nebo docházím na rehabilitaci. 

 

Děkuji

12.2.2024

Dobrý den, 

všeobecně invalidní důchod nahrazuje Váš příjem v době, kdy Váš zdravotní stav nedovoluje vykonávat běžné zaměstnání či jinou výdělečnou činnost. Takže výhody navázané na invalidní důchod souvisí převážně s prací / zaměstnáním....

Invalidní důchod a zdravotní pojištění

Osoby v invalidním důchodu jsou státními pojištěnci, což znamená, že zdravotní pojištění za ně hradí stát. Pokud by začaly vykonávat práci, která zakládá účast na pojištění, bude jim zdravotní pojištění odváděno i ze mzdy.

Potvrzení o přiznání invalidního důchodu tedy doložte zdravotní pojišťovně, u které jste registrována.

Potvrzení můžete doložit i škole, ale ptejte se na studijním oddělení, zda jej vyžadují. 

Pokud jste žadatelem o nepojistné soc. dávky (nebo v těchto dávkách figurujete jako společně posuzovaná osoba), pak vyplácený invalidní důchod se bude počítat jako Váš příjem.

Pokud jste vedena na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, doložte jim rozhodnutí o ID.

Vzhledem k tomu, že nedohlédneme do všech oblastí, kde je třeba přiznání ID dokladovat, nejsme schopni Vám poskytnout podrobnější informace (pokud máte uzavřené nějaké komerční pojištění - např. životní pojištění..., ptejte se přímo pojišťovny, zda musíte potvrzení o ID dokladovat).

V případě dalších dotazů, můžete využít individuální konzultace. Pokud byste o tuto možnost měla zájem, níže uvádím kontakt.

Kupková Monika, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem


Monika Kupková

Dobrý den,

prosím o radu. Maminka prodělala před dvěma lety rozsáhlou mrtvici a dnes je na půl těla ochrnutá, neschopná mluvy (cca 70% obsahu slov rozumí). Je zcela odkázána na péči. Tatínek se o ni vzorně stará, ale sil mu postupně ubývá. Rádi bychom mamku s tatkou poslali na nějaký wellnes pobyt, který by byl uzpůsobený pro vozíčkáře. Nejsem úplně zdatná v hledání a tak prosím o radu, znáte nějaké místo na Moravě nebo ve Slezsku (mamka neusedí v autě více jak dvě hodiny), kde by byli přizpůsobeni k pobytu s vozíčkem. Děkuji za radu. S pozdravem a přáním hezkého dne, Zuzana Drobníková

6.2.2024

Vážená paní Drobníková,

vzhledem k tomu, že nemáme přehled o wellnes pobytech, požádala jsem kolegu redaktora Vozejkov.cz, aby Váš dotaz zveřejnil v rámci Facebook. Požádali jsme naše čtenáře o tipy na wellnes pobyty.

Níže uvádím reakce / tipy čtenářů:

  • "Zkuste Velké Losiny je to tam krásné bazény byly pro vozíčkáře, cestičky na procházky lesem byly vysypané a přizpůsobené. My tam s maminkou byly třikrát a bylo fajn."
  • "Wellness pobyty nabízí i lázně Darkov v Karviné - Rehabilitační sanatorium Karviná-Hranice."
  • "Já je rada uvítám zdarma kdykoli v tydnu v mimosezonu od neděle do pátku u nas v Penzion a hospoda Na statku, víkendy nas živí, mám manzela co na tom není vůbec dobre a dceru na vozíku.., ale welness nemame..Nabízím bezba aparman."
  • "Doporučila bych Luhačovice, kde nabízí hotely i BB ubytování, je třeba se raději individuálně na všem domluvit a o bezbariérovosti se přesvědčit."

Kolegové z VozejkMap natipovali tyto místa:

Tipy mimo Vaši lokalitu:

  • "Pokud by nemusela být Morava, tak my na hranici Středočeského a Královehradeckého kraje provozujeme kompletně bezbariérový hotel Sport relax hotel Na kopečku včetně speciálního vybavení, přistupného wellness, fitness, bowlingu atd. 🙂"
  • "Janské Lázně"
  • "Mimo lokalitu. Ale Domov svatého Josefa by tohle přání mohl také splnit. Myslím."

Je možné, že na Facebooku budou ještě přibývat další tipy - prosbu jsme zveřejnili během včerejšího dne - proto sledujte náš Facebook - https://www.facebook.com/vozejkov/.

S pozdravem


Monika Kupková
20.1.2024 Zdravotní

Dobrý den,

hledám místo v Praze (nejlépe Praha 4, 10, 11, 2, 5 a okolo), kde by bylo možné zvážit mojí maminku i s vozíkem a pak váhu vozíku odečíst. Maminka se už neudrží ani chvilku na nohách.

Děkuji.

22.1.2024

Dobrý den,

podlahovou váhu pro vozíčkáře by mělo mít k dispozici Centrum Paraple - ti však poskytují služby pouze spinálním pacientům. Zkuste u nich ověřit možnost využití podlahové váhy pro zvážení Vaší maminky.

Kontakt: Centrum Paraple, tel.: 274 771 478, e-mail: paraple@paraple.cz

Pokud nebudete v Centru Paraple úspěšný/á, zkuste situaci konzultovat s ošetřujícím lékařem Vaší maminky nebo se zkuste dotázat v nemocnicích.

S pozdravem


Monika Kupková

Dobrý den,

jsem zaměstnán na plný úvazek v ops.

Je možné mít druhé zaměstnání v soukromém sektoru a je možné, aby na mě zaměstnavatel bral příspěvek od státu?

Děkuji a zdravím.

19.1.2024

Dobrý den,

níže Vám zasílám odpověď na Váš dotaz.

Příspěvek na zaměstnávání

Pokud je Váš zaměstnavatel uznaným zaměstnavatelem na chráněném trhu práce (musí mít uzavřenou písemnou dohodu s Úřadem práce), pak si dle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, může žádat o příspěvek na zaměstnávání. Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdu nebo plat v měsíční výši 75% prostředků skutečně vynaložených na mzdu nebo plat. Aktuální maximální výše příspěvku je 14.200,- Kč / měs. (tento příspěvek může zaměstnavatel žádat za osoby pobírající invalidní důchod I., II. či III. stupně). 

Čerpání příspěvku na zaměstnávání od vícero zaměstnavatelů

Příspěvek na zaměstnávání může čerpat pouze 1 zaměstnavatel (více zaměstnavatelů tento příspěvek na Vaši osobu čerpat nemůže). Čerpání příspěvku definuje §78a, odst. 6 následně:

(6) Požádá-li o poskytnutí příspěvku na téhož zaměstnance, který je osobou se zdravotním postižením, více zaměstnavatelů, poskytne se příspěvek tomu zaměstnavateli, u něhož vznikl zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, pracovní poměr nejdříve. Skončí-li tento pracovní poměr v průběhu kalendářního čtvrtletí, poskytne se příspěvek v poměrné části dalšímu zaměstnavateli, který o poskytnutí příspěvku požádal; v případě, že o poskytnutí příspěvku požádalo více zaměstnavatelů, postupuje se podle věty první. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, ve stejný den pracovní poměr u více zaměstnavatelů, kteří o poskytnutí příspěvku žádají, nelze příspěvek na tohoto zaměstnance poskytnout žádnému z nich. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, náleží příspěvek měsíčně ve výši uvedené v odstavcích 2 a 3. Pro účely stanovení výše příspěvku se skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, ve všech pracovních poměrech tohoto zaměstnance sčítají.

Pokud budete chtít informace doplnit, neváhejte se na mě obrátit v rámci individuální konzultace. Níže Vám zasílám kontakt.

Kupková Monika, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

Podrobné informace k příspěvku a podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce Vám poskytnou na Úřadu práce - pokud byste této varianty chtěl využít, níže zasílám kontakt na Ing. Václavíkovou.

Ing. Hana Václavíková, vedoucí oddělení zaměstnávání OZP, tel. 950 178 321, e-mail: hana.vaclavikova@uradprace.cz

S pozdravem


Monika Kupková
15.1.2024

Dobrý den
můj problém asi nemá řešení, přesto se zeptám, neb jsem se ocitla v dosti prekérní situaci. Odešel mi mobil, nejde nabít. Stačila jsem ještě přenést obsah do nového, ale mám tam také bankovnictví a tak je třeba aktivovat klíč. Účty mám naštěstí dva, ale základní objem úspor z nichž po smrti manžela žiji (ID mi měsíční náklady nepokryje), mám u Reffky. ¨Zatímco pro csob nebylo problém klíč mi aktivovat, Reffka ma podmínku prokázat se OP a druhým dokladem s fotkou,  řidičákem nebo pasem. Jinak smula a leda na pobočku. Nemám ani jeden. (s fotkou mám jen ztp/p, ale to prý není věrohodný doklad).
Nejbližší pobočka je ve městě vzdáleném cca 120km, bezbarierová doprava po čr v podstatě nefunguje, resp málokdy dopraví tam, kam člověk potřebuje. A v zimě, kdy nevyjedu často  ani před dům, a každý den je jiná sjizdnost, by leda blázen cestoval někam do neznáma s buhvijakym přesedanim, shanet nocleh, dvě takhle dlouhe cesty během jednoho dne by moje zda nedala. Nemám už nikoho, natož aby si kvuli mě někdo neznamy  dělal celoudenní výlet. Dříve měli pro tento případ kurýrní službu, kuryr proovedl "vizuální identifikaci", ale tu pry ted zrušili. Skoda, že  nedali vědět, zrušila bych u nich učet včas
Jediné řešení, duben, květen budu v Praze, ta, by mohla být pobočka dostupná, po Praze se pohybuje dobře. Jestli mi do te doby vystačí peníze z druhého učtu, je ale  ve hvězdách. Celý duchod pojme bydlení, zbyde mi necelá tísícícovka, PnP jsem měla do r 2019 ve 3st, v rámci zvyšování 3 a 4 mi je ale  3PnP na stáří odebrali a to "natrvalo". Ale to vše mi je jedno, nejde mi o peníze, neřeším, když nebudu moc dlouho naživu, uspory by mi mohly ¨jakž takž vystačit. Nikdy jsem neutrácela. za bolševika jsme žili v bídě, kterou si dnes už nikdo nepředstaví, snad jen že dnes se už šetřit na spotřebě nedá, největší objemy  stojí obsluha možnosti spotřebovávat, a vnucované další a další zbytečné vychytávky, ktere nikdo nechce a nepotřebuje, ale  protože se musíme se mit lépe v ramci nekonečneho rustu, musime platit. Vzdyt ja proboha nic nechci, ani po státu, po nikom, uplně by mi stačilo, aby věci davaly smysl, měli logiku a do toho robotického světa se aspon občas vešel člověk.

Nevíte prosím někdo, jestli to má řešení? Proč jim vlastně  k ověření nestačí třeba  bankovní identita? Je málo spolehlivá? To je tedy přiznání za milion. Nebo když "druhý doklad" musí mit fotku, proč nestačí  ZTP/P ? Nebo už je povinnost mít auto? 
Děkuj.

16.1.2024

Dobrý den,
Váš dotaz se týká klientského přístupu konkrétní bankovní společnosti, proto jsme se obrátili s žádostí o konzultaci přímo na ombudsmana společnosti Raiffeisenbank. Naše žádost o konzultaci byla přijata, řeší se v rámci bankovní společnosti, odpověď čekáme. Prosím proto i Vás o strpení v očekávání odpovědi, která může trvat v řádu dnů.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem

 

Aktualizace odpovědi 23. 1. 2024, Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA - vkládáme vyjádření ombudsmana Raiffeisenbank. Doporučujeme Vám pana Mrzenu individuálně kontaktovat, aby mohl účelně hledat možnosti pomoci.

Vážená paní Sixtová,

dovoluji si Vám odpovědět na dotaz tazatelky z Poradny webu Vozekov.cz

Raiffeisenbank a.s. při reaktivaci internetového/mobilního bankovnictví na dálku využívá ověření klienta prostřednictvím dvou dokladů totožnosti, za druhý z dokladů totožnosti však banka nepovažuje průkaz osoby se zdravotním postižením a to z bezpečnostních důvodů. Rád bych Vás požádal, zda byste klientce banky předala moje kontakty, klientce banka nabídne individuální řešení. Ondřej Mrzena, Ombudsman Raiffeisenbank a.s., email: ombudsman@rb.cz, telefon: +420 734 528 712.

S pozdravem

Ondřej Mrzena

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
10.1.2024

Má někdo tip na posilovnu v Praze pro vozíčkáře?

11.1.2024

Dobrý den, 
bezbariérovou posilovnu pro osoby s tělesným postižením (nejen s poraněním míchy) nabízí Centrum Paraple. Více info zde: https://www.paraple.cz/sluzby/ambulantni-rehabilitace-a-posilovna/.

S pozdravem 

 

P.S. s podporou kolegy redaktora Vozejkov.cz jsme Váš dotaz zveřejnili i v rámci FB. Dodatečně uvádíme reakce některých uživatelů-vozíčkářů (cituji):

Sokolovna Průhonice - je zde BB toaleta, parkoviště, restaurace, tělocvična. Jezdím sem pravidelně 2x týdně (ne do posilovny, ale do tělocvičny). Za mě naprostá spokojenost. Jsem paraplegička.

Pokud se dokáže vypořádat s tím, že skoro nikde nejsou bezbar toalety... Olympia Hostivař i Opatov jsou za mě to nejlepší.

To vše včetně BB toalety bylo v rehabilitační části v 1. patře bazénu v Podolí... a nejsem cílovka, ale něco jako posilovnu jsem tam snad zahlédla taky. V jiné části.

Tam (reakce na Podolí) je to lehce komplikovaný - výtah atd. A zrovna posilovna na Podolí je příliš velkej oldschool s mizerným vybavením. Jako nouzovka, nebo když tam trénuješ na bazéně, tak dobrý. Ale Olympia je vybavená a zvyklá - nejen na mě.

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jsem 25leta žena co se ze zdravotních důvodů dostala na tělesnou váhu přez 200kg. Mám manžela, ale je po opraci nohy a oba jsme v invalidnim důchodu. Samotná chůze je pro mě hrozně náročná a používám k  ní invalidní vozík co se tlačí před sebou, ale ten mám jen vypůjčený a není přizpůsobený na mou váhu a bohužel si na něj nemohu ani sednout aby jsem jsem si při chůzi mohla odpočinout. Ten co bych potřebovala tak mi komise bohužel zamítla. Proto se chci zeptat jestli by jste mi neporadili jak postupovat nebo na koho se obrátit? Předem děkuji za odpověď a rady.

2.1.2024

Dobrý den,

o zodpovězení dotazu jsem požádala kolegyni, spinální specialistku, Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Pokud jste schopná chůze s oporou a nutností odpočinku, doporučovala bych kolečkové chodítko se sedátkem a s košíkem, které lze předepsat lékařem ze zdravotní indikace. S nosností 200kg má toto chodítko například firma Ortoservis pod kódem pojišťovny 20952, skupina 07. Kolečková chodítka mají různí distributoři za přímou platbu okolo 6 000 Kč (tj. můžete si je zakoupit jako samoplátce).

Pokud byste si pomůcku musela zakoupit jako samoplátce a nemáte dostatek financí, zkuste požádat o finanční příspěvek některou z nadací. 

Níže Vám zasílám odkaz na seznam nadací, které podporují osoby se zdravotním postižením. Každá nadace má stanovený svůj postup - z webových stránek jednotlivých nadací se dozvíte, jak žádost podat (zda např. přes elektronický formulář, který vyplníte na webových stránkách nadace nebo žádost budete muset sepsat písemně sám a tu poté do nadace zaslat) a kdy o zaslaných žádostech nadace rozhoduje (na webových stránkách jsou uvedeny vždy termíny, do kterých se žádost musí uplatnit a kdy se přijaté žádosti budou projednávat). Pokud Vám nadace finanční příspěvek přiznají, pak s Vámi sepíší "smlouvu", ve které jsou definovány i mimo jiné povinnosti žadatele (tj. např. doručení vyúčtování).

Jen zdůrazňuji, že nadace přispívají na pomůcku, která nebyla uhrazena (tj. pokud pomůcku uhradíte, nadace Vám již nepřispějí!!!)

Seznam nadací  najdete ZDE.

Pokud byste měla doplňující dotazy, kontaktujte nás individuálně - níže zasílám kontakty.

Kupková Monika, sociální pracovnice, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501

S pozdravem


Monika Kupková
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg