Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se opatrovnictví. Mám syna se svalovou dystrofií Duchenne, kterému bude v září 18 let. Mentálně je zcela v pořádku, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen se dostavit na jakýkoliv úřad ani není schopen podpisu. Rozhodujeme se mezi zastoupením členem domácnosti a opatrovnictví bez omezení svéprávnosti a nevíme, co by bylo vhodnější. Také jsem se v jedné publikací o opatrovnictví dočetla, že je dobré uzavřít se synem dohodu o péči, protože příspěvek na péči chodí na můj účet a ne synovi, ale bohužel bližší podrobnosti už jsem nedohledala, takže nevím, jaké by tato dohoda měla mít náležitosti. Mockrát děkuji za případnou odpověď. Čutková
Vážená paní Čutková,
vzhledem k tomu, že naše Odborné sociální poradenství nemá zkušenosti z oblasti položeného dotazu a nedokázaly bychom Vám relevantně odpovědět, požádaly jsme o zodpovězení Vašeho dotazu naší externí právničku Mgr. Radku Pešlovou.
Odpověď Mgr. Radky Pešlové:
Dobrý den, paní Čutková,
tady je velmi otázkou, co zvolit...
Pokud je syn duševně schopný, rovnou můžeme vyloučit opatrovnictví s omezením svéprávnosti (nepotřebujete mít na seznamu /omezení/ deklarováno, čemu všemu syn nerozumí, abyste pak lehčeji dokazovala podvodníkům, pokud by ho chtěli zneužít).
Dále je ale vhodnější:
Plná moc formou notářského zápisu, tzv. generální na dobu neurčitou. Syn si rozhoduje, může dělat vše. Vám bude dávat pokyny, co mu máte pomoci vyřídit. Můžete pak být disponentem na účtu, vyřizovat sociální dávky, dá se vyřídit průkaz zmocněnce na poště...
Institut zastoupení členem domácnosti je pro duševně nemocné, kdy zastupující (tedy Vy) synovi oznámíte, že ho budete zastupovat a pak jen v běžných věcech jednáte za něj. Je to taková otočená plná moc, kdy už ten, kdo zplnomocňuje není schopen plně dávat pokyny a současně má rodinu, která kolem něj mnoho zajistí. Jenže zástupce nesmí nakládat třeba s prostředky na účtu ve vyšší výši než je životní minimum osoby (tj. 4 860 Kč), není v našem systému ještě tak zažitý a má velmi omezené možnosti (často musí být třeba ještě určen procesním opatrovníkem pro vyřizování sociálních dávek, zvláštním příjemcem dávek a banky si s tímto institutem mnohdy neví rady).
Další možnost – opatrovnictví pro správu jmění nebo opatrovník bez omezení svéprávnosti syna.
Syn má možnost si určit opatrovníka pro správu jmění, opatrovník rozhoduje s ním, ale to neřeší třeba vyřízení osobních dokladů.
Opatrovnictví bez omezení svéprávnosti by zde dávalo možnost a poměrně širokou. Jen se očekává, že se opatrovník zpovídá soudu a vždy do 30.6. dává zprávu (vyúčtování) majetku opatrovanému soudu. Na větší věci se nejde ptát na souhlas opatrovaného, ale soudu. Vychází se zde z předpokladu, že opatrovaný je slabý, potřebuje chránit a někdo místo něj musí opatrovníka kontrolovat.
Nejčastěji se opatrovnictví využívá pro duševně/mentálně postižené, které si samy už svojí aktivitou neuškodí (nejspíš nikdo nezneužije jejich podpisu), ale je potřeba za ně vše vyřizovat.
To, co píšete o dohodě o péči, tak najdete podrobněji zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit. A je tam i odkaz na dohodu (vzor). Nicméně – to je případ, když vše ovládá opatrovník (ve Vašem případě to bude spíše zmocněnec). Jako zmocněnec nemusíte řešit kolizní opatrovnictví na soudu.
U Vás syn musí vyřešit za sebe podepsání. Nejsem si jistá, zda by zvládl podpis třeba pusou. Anebo by zmocnil k podpisu někoho jiného než Vás, to ale přijde draho – mít notářským zápisem plnou moc pro Vás a pak pro druhou osobu – to by do budoucna řešilo hodně kolizních věcí. Např. až by ve Váš prospěch chtěl něco převádět, zastoupil by ho druhý člověk (třeba tatínek).
To, co vadí, je na jednom papíře dvakrát podepsaná tatáž osoba – v jednom případě sama za sebe a ve druhém jako zástupce syna. To je vadný doklad.
Je to takto srozumitelné? Usnadní Vám to výběr?
Mgr. Radka Pešlová
Monika Kupková