Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!1.11.2023

Dobrý den,koukal jsem na Vaše instruktážní video o vyprázdňování střeva, kde je zmíněna pomůcka Peristeen®. Posledních pár měsíců přemýšlím o jeho pořízení. Chtěl bych se ale zeptat, jestli máte zkušenosti s dlouhodobým užíváním. Na stolici chodím 2x týdně po apikaci čípků, obsahujících baclofen. Poslední dobou mě trápí zácpa, užívám lactulozu, ale nemá příliž velký účinek, takže bych chtěl zkusit toto, ale obávám se, aby Peristeen® při dlouhodobém užívání problém nezhoršil.

2.11.2023

Dobrý den,
s ohledem na to, že Peristeen na výplach střev není do ČR distribuován, klientů, kteří si ho pořídili v zahraničí evidujeme málo. O sdílení zkušenosti jsme požádali klientku CZEPA, která vůči Vašemu dotazu uvádí vyjádření: "Peristeen používám už 5 let a jsem s ním max. spokojená. Na stolici chodím denně (užívám denně Lactulózu), nebo obden na dovolené. Tělo je natolik navyknuté, že jakmile usednu na WC, začnou střeva vypouštět plyny, občas dojde i k odcházení stolice ještě před použitím."

Klientka asociace CZEPA s uvedenou zkušeností je ochotna poskytnout Vám individuální konzultace a případnou podporu při pořízení Peristeenu. Pro zprostředkování kontaktu se ozvěte individuálně na náš email sixtova@czepa.cz či  kupkova@czepa.cz.

S pozdravem


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
31.10.2023

Dobrý den,

sháním čtyřkolový el. skútr, bohužel na dostupných portálech nemohu najít takový, který by vyhovoval mým potřebám. Dokázali byste mě, prosím, nakontaktovat na výrobce/distributora, který by dokázal sehnat, popř. upravit daný výrobek tak, aby odpovídal mým potřebám?

Děkuji za odpověď.

Veronika E.

31.10.2023

Vážená paní Veroniko,
asociace CZEPA jako pacientská organizace lidí ochrnutých po poškození míchy má jen malé zkušenosti se skútry (naši klienti obvykle tuto pomůcku nevyužívají). Na portálu Vozejkov.cz ale opakovaně nabízel služby pan Petr Korbelář, který se distribucí skútrů zabývá - https://vozejkov.cz/cz/videa/video/elektricke-skutry-pro-seniory-a-ztp-2. Pokud jste již konzultovala bez úspěchu, bohužel nemůžeme více pomoci.

S pozdravem


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
26.10.2023
19.10.2023

Dobrý den.  Chtěl bych se zeptat  do jaké  skupiny postižení patřím. Po krvácení do mozku jsem  ochrnul na levou nohu a částečně  na pravou ruku. Děkuji moc  Dalibor 

19.10.2023

Vážený pane Dalibore,
v obecné rovině jste osobou s tělesným postižením, osobou s poškozením mozku. 

Předpokládám, že Váš dotaz myslíte jinak, možná v souvislosti s některou konkrétní sociální podporou pro osoby se zdravotním postižením. Jiná legislativní pravidla posuzování zdravotního stavu jsou z pohledu posudku invalidity pro invalidní důchod, jiná pro přiznání průkazu TP, ZTP či ZTP/P; jiná pro řízení o Příspěvku na zvláštní pomůcku (např. bezbariérové úpravy bydlení či příspěvek na koupi a úpravu automobilu), jiná s Příspěvkem na péči. 

Abychom Vám mohli co nejlépe poradit a nasměrovat Vás, pokud máte zájem, spojte se s námi prosím individuálně. Pište na email sixtova@czepa.cz či volejte číslo 608 043 331.

S pozdravem


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, potřebuji řadu, kdo opravuje ( lepí) sedáky Roho. 
Dekuji

15.9.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni - spinální specialistku, p. Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Sedáky ROHO opravuje distributor - tj. ROHO CZ. TECH Čelákovice, a.s..

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, děkuji za přesné informace o plánovaném povinném ručení pro elektrokoloběžky a vozíky. Možná jsem dotaz špatně formulovala, máte informace o tom, zda budou mít invalidní vozíky, které jedou rychleji, než 14 km/hod výjimku? A co třeba plně elektrické přídavné pohony pro invalidní vozíky, které také jezdí více, než 14 km/hod ? V soupravě s vozíkem budou jistě těžší, než 25 kg a podle návrhu tak spadají do kategorie motorových vozidel. Děkuji

Dana

25.8.2023

Vážená paní Dano,

děkujeme za Váš podnět. Váš dotaz nezapadá do oblastí, kterými se zabývá Odborné sociální poradenství, nicméně zašleme na Ministerstvo financí oficiální dotaz, kterým budeme dotazovat doplňující informace.

V současném vládním návrhu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je uvedeno (§2, odst 3), že za vozidlo se pro účely tohoto zákona nepovažuje vozík pro invalidity - upřesňující informace zde nejsou. 

Pokud zjistíme více informací k této problematice, doplníme je k Vašemu dotazu následně po zjištění.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

 

Dobrý den, včera jsem si četla o povinném ručení pro elektrokoloběžky a segway, zahradní traktůrky atd. V článku nic neříkali o tom, že by měli mít elektrické vozíky výjimku, víte o tom bližší informace? Já mám Genny - tedy Segway pro vozíčkáře a tím pádem by se mi to asi týkalo, proto se zajímám. Děkuji Dana

24.8.2023

Vážená paní Dano,

na Váš podnět jsme dohledaly, že včera byl schválen vládou ČR návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Návrh zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nově se vymezuje provoz vozidla – tím se nyní rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu. Návrh také rozšiřuje výjimky z povinnosti pojištění odpovědnosti včetně alternativního pojištění odpovědnosti při motoristických závodech nebo soutěžích. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele, tzn., že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.

Návrh zákona bude teprve předložen Poslanecké sněmovně.

Účinnost zákona je stanovena na 23. prosince 2023. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely by měly být realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období k 1. červenci 2024.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu naleznete na stránkách Ministerstva financí.

Bližší informace k Vámi položenému dotazu nemáme. Doporučujeme Vám kontaktovat distributora pomůcky. 

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
14.8.2023

Dobrý den,

je nutné, aby si doprovod k vozíčkáři hradil zvlášť lístek na přepravu vlakem při mezinárodní dopravě? Michal

15.8.2023

Vážený Michale,
na území ČR můžeme očekávat, že člověk na vozíku má přiznaný některý z průkazů osoby se zdravotním postižením - (TP), ZTP či ZTP/P.

K průkazům ZTP jsou podle zákona (č. 329/2011 Sb.) vázány výhody:
- vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky,
- přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních,
bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),
slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Osoba s průkazem ZTP/P má ke všem výše uvedeným výhodám navíc nárok na:
bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě,
- bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Z uvedené citace zákona vyplývá, že doprovod osoby s průkazem ZTP/P má bezplatnou jízdu pouze v rámci vnitrostátní dopravy. 

Výhody doprovodu na mezinárodní úrovni pak doporučuji zjišťovat u zahraničního poskytovatele dopravy.

S pozdravem

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, nedávno jsem dostal, pojišťovnou hrazený, elektrický vozík a přijde mi, že bych ho měl radši nechat pojistit proti odcizení/poškození (zatím zůstává při nepoužívání mimo být ve sdílených prostorech v paneláku), ale je to vůbec možné, když ho technicky nevlastním? Co by se pak dělo, kdyby mi ho někdo ukradl, nebo poškodil?

A ještě druhý dotaz, je potřeba uzavírat nějaké povinné ručení, nebo tak něco?

Děkuji za odpovědi, Milan.

18.7.2023

Dobrý den pane Milane,

Váš dotaz jsme konzultovali s revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Ten sdělil, že doporučuje elektrický vozík pojistit. Při uzavírání pojištění, je však třeba pomůcku pojistit ve prospěch vlastníka pomůcky (tj. ve prospěch Vaší zdravotní pojišťovny). 

Pokud by došlo k odcizení pomůcky a Vy jste ji neměl pojištěnou, pak po Vás zdravotní pojišťovna může vymáhat zaplacení elektrického vozíku.

Pro více informací kontaktujte Vaši zdravotní pojišťovnu a poté vybranou pojišťovnu, u které si budete chtít nechat pomůcku pojistit - ta Vám sdělí pojistné podmínky.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, rozbil se mi můj mechanický vozík a nelze opravit. Jak probíhá pořízení nového? Je to stále takto: 1, výběr a zaměření vozíku, 2. schválení pojišťovnou, 3. výroba vozíku, 4. předání vozíku? Děkuji za odpověď.

10.7.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni, spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Nejdříve musí být technikem firmy, od které máte stávající vozík, neopravitelný vozík odepsán. Mezi tím si můžete nový vozík nechat zaměřit, nechat vypsat poukazy se zdůvodněním lékařem, ten pošle poukaz ke schválení zdravotní pojišťovnou a pak vozík firma objedná.

V případě doplňujících dotazů můžete kontaktovat přímo paní Faltýnkovou, níže zasílám kontakt.

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, tel. 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,  jsem 7let po úrazu míchy c6. Hledám odpověď : kdybych chtěla do domova, doplatí mi stát to co pochybi? PNP 4.stupen a duchod 3.stupen přes 5000kc. Moc děkuji za odpověď 

10.7.2023

Dobrý den,

problematiku úhrad za poskytování služeb v domovech pro osoby se zdravotním postižením či v domovech pro seniory nám upravuje zákon o sociálních službách, č. 108/2006 Sb., konkrétně pak § 73.

Klient v rámci pobytových služeb hradí za ubytování, stravu a za péči poskytovanou ve sjednaném rozsahu.

Poskytnutou péči klient hradí příspěvkem na péči - dle výše uvedeného zákona pak celý přiznaný příspěvek na péči náleží pobytovému zařízení (viz § 73, odst. 4, písm. a).

Ubytování a strava by měla být hrazena z příjmů klienta (tj. např. z invalidního či starobního důchodu). Zákon č. 108/2006 Sb., § 73, odst. 3 nám říká: „Maximální výši úhrady za ubytování a stravu stanoví prováděcí právní předpis. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v týdenních stacionářích musí osobě zůstat alespoň 25 % jejího příjmu, a při poskytování pobytových služeb uvedených v odstavci 1 písm. b) až e) musí osobě zůstat alespoň 15 % jejího příjmu. (pozn.: domovy pro osoby se zdravotním postižením jsou v zákoně v § 73 pod písm. b, domovy pro seniory jsou v zákoně v § 73 pod písm. c. Vztahuje se na ně tedy povinnost ponechat kapesné ve výši 15 % příjmu).

Vaši situaci jsem ověřovala přímo u poskytovatelů pobytových soc. služeb neb s tímto nemáme praktické zkušenosti. Ti mi sdělili, že Váš příjem (pro přijetí) není směrodatný. Pokud tedy máte příjem ve výši 5 000 Kč, pak Vám z této částky musí zůstat dle zákona 15%, zbylá částka pak půjde na pokrytí ubytování a stravy. Zařízení může po dohodě s Vámi žádat na Vaši osobu různé příspěvky - např. příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Ve hře je i možná spoluúčast rodiny (nemělo by být však podmínkou). U svého zřizovatele pak pobytová služba může na zbývající částku (která chybí k pokrytí nákladů) žádat kompenzaci. 

Doporučuji Vám kontaktovat sociální pracovnici ve vybraných zařízení, kam byste si chtěla podat žádost a Vaši situaci a možnost přijetí s nimi probrat. Sociální pracovnice Vám sdělí podmínky pro přijetí, orientační čekací lhůty a další důležité informace. 

Pokud byste měla doplňující dotazy, neváhejte mě kontaktovat v rámci individuální konzultace.

Kontakt: Monika Kupková, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

S pozdravem

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, co je to neopravitelná závada vozíku? Děkuji za odpověď.

19.6.2023

Dobrý den,

bez konkrétní specifikace nelze Váš dotaz zodpovědět.

V případě zájmu využijte individuální konzultace, pro kterou kontaktujte spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou - níže zasílám kontakt.

Zdeňka Faltýnková, tel. 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png