Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!
Od roku 2004 trpím spastickou kvadruparézou. Od roku 2006 jsem trvale na invalidním vozíku, na kterém se neuvezu a neschopna trvalého pracovního zatížení. Snadno se unavím a potřebuji pomoci s úkony sebeobsluhy, mobility.  

Více jak deset let jsem opakovaně podávala žádost o invalidní důchod, který mi byl přiznán až v roce 2019 ve 3. stupni, bohužel ne se zpětnou platností, tím pádem pobírám měsíčně pouze 4 600,-.  Byl mi přiznán díky tomu, že mi se žádostí o něj pomohla MUDr. Jana Süsová z Jedličkova ústavu, kde jsem bydlela během studia. V současné době bydlím s rodiči a snažím se dodělat školu. Můj tehdejší neurolog MUDr. Jiří Kára mi vždy když jsem ho prosila o zprávu ohledně invalidního důchodu nebo průkazu ZTP řekl, že je to jen o penězích a pokud rodiče mají málo, tak ať si najdou jinou práci a že toto nebudu potřebovat, když budou mít více peněz.  Poslední kapka, proč jsem od něj odešla byla ta, že jsem si opět žádala o zpětné uznání a on mi zavolal, že pokud se k němu nedostavím, tak o důchod přijdu úplně. Bohužel v té době vypukla coronakrize a tím pádem jsem se k němu nedostala a loni v květnu bylo rozhodnuto o nepřiznání v mé nepřítomnosti a bez možnosti dodat nové zprávy.  Odvolala jsem tedy k soudu, který proběhl 7.6.2021 a bylo rozhodnuto, že se žaloba zamítá. Bohužel mám lékařské zprávy až od roku 2005. Moje dnes již bývalá praktická lékařka MUDr. Milena Staňková, které byla podle sdělení Krajského soudu v Českých Budějovicích odejmuta lékařská licence moje lékařské zprávy neodevzdala krajskému úřadu Jihočeského kraje ani novému lékaři.  Soudce se vůbec nezabýval tím, že v lékařské zprávě je uvedeno, že jsem od roku 2006 na vozíku. Posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí mi navíc změnila stupeň invalidity ze 70% na dolní hranici druhého stupně, přitom se můj stav nezlepšil. Argumentovali tím, že studuji normálně a vůbec nehleděli na to, že bakalářské studium dělám už 6 let a mám individuální studijní plán, nestíhám si psát zápisy, protože píšu pouze dvěma prsty a pouze na počítači, využívám studijní asistenci a mám povolené vyšší absence i příležitostnou individuální výuku.  Našla jsem si novou neuroložku místo doktora Káry a MUDr. Jana Motičková ve svých zprávách jasně uvádí, že mám spastickou kvadruparézu od roku 2004 a od roku 2006 jsem na vozíku. Nemoc se skokově zhoršuje, beru silné léky na bolest zad, nevydržím dlouho sedět. Naštěstí se mi podařilo vrátit zpět 3. stupeň, ale opět bez zpětné platnosti. 
Finančně mě musí hodně podporovat rodiče se kterými bydlím, protože jinak bych se sama neuživila. Otec je ve starobním důchodu a máma je už rok na nemocenské po dvou mozkových mrtvicích, na rok má přiznaný invalidní důchod. Ani před onemocněním neměla moc vysoký plat. Kvůli nedostatku příjmů jsme se již několikrát dostali do finančních potíží.
Tímto Vás prosím o pomoc se zpětným uznáním invalidity od roku 2006 kdy jsem na vozíku.


děkuji
Monik Tvrzníková

11.11.2021

Dobrý den paní Tvrzníková,

z výše uvedených informací jsme usoudili, že Váš dotaz je na individuální konzultaci. Je třeba, abyste nám poskytla více podkladů, rozhodnutí, atd. na základě kterých bychom si vytvořili přehled o Vaši celkové situaci (jak minulé, tak aktuální). Máme možnost zapojit do konzultace i naši externí právničku Mgr. Pešlovou.

Pokud budete mít zájem o individuální konzultaci, kontaktujte nás na níže uvedených kontaktech.

Kupková Monika, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz; Sixtová Hana, tel. 608 043 331, e-mail: sixtova@czepa.cz

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
12.10.2021 Obecné

Dobrý den, mohli by jste mi prosím, doporučit ubytování pro paraplegika v Luhačovicích? Na vozejkmap jsem našla jen dvě. Děkuji. Na shledanou Bundilová 

13.10.2021

Dobrý den paní Bundilová,

co se týká dalších možností bezbariérového bydlení v Luhačovicích, oslovila jsem kolegu z VozejkMap - p. Aleše Zeleného, jestli by nějaké další možnosti nezmapoval. Bohužel přímo v Luhačovicích možností bezbariérového ubytování moc není. Nicméně jedno další ubytování natipoval - jedná se o Villu Marion. Pokud by se nám podařilo vytipovat další bezbariérové ubytování, vložíme je do aplikace Vozejkmap.

Je na zvážení, zda se po bezbariérovém ubytování nepodívat i v bližším okolí - například v Uherském Hradišti jsou pěkná bezbariérová ubytování.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, můj syn je tetraplegik a má problém ohledně epicystostomie. Vždy když ho přesuneme na vozíček, moč do sběrného sáčku přestane odtékat. Zkoušeli jsme i jiné druhy epiků, ale je to pořád stejné. Hodně ho to omezuje. Rád by někam jel na vozíčku i na delší čas, jen má obavy ohledně odtékání moči do sáčku. Vyšetření na urologii i na sonu byli v pořádku. Mohl by nám někdo poradit, jak to vyřešit, aby mohl syn bez obav cestovat a nemít strach, že bude mít přeplněný močový měchýř.  Děkuji

24.9.2021

Dobrý den,

vliv na odvádění moči prostřednictvím epicystomie, může mít i pozice sedu. Pro posouzení bych potřebovala zaslat fotografie, kdy syn sedí na vozíku. V případě zájmu o individuální konzultaci mě neváhejte kontaktovat (kontakt uvádím níže).

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501 .

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

 

Dobrý den,

obracíme se na Vás s prosbou o radu v následující kauze.  V bytě handicapované osoby,  byly instalovány  zdravotní pomůcky, jedná se o závěsné zařízení  GH 1F a zvedací plošina Delta.

Opatrovník (otec) handicapované osoby zemřel, matka se ze zdravotních důvodů nemůže o syna starat, proto byl umístěn do zařízení soc. služeb, takže nebude zdravotní pomůcku využívat a byt, kde je pomůcka instalovaná bude vrácen majiteli,  městu. Matce byl přidělen byt v domě s pečovatelskou službou.

Nyní město,  opatrovník,  řeší  jak hospodárně naložit s pomůckami. Firma, která pomůcky instalovala (cca 450 tis. Kč), nabídla jejich  demontáž,  odvoz,  ale pomůcky neodkoupí.

Obracíme se na Vás s prosbou o radu, jak vhodně  naložit s pomůckami, mohly by ještě někomu posloužit.

Budeme vděčni za jakoukoli radu. 

 

S pozdravem

 

Drahomíra Lukšová, město Bystřice nad Pernštejnem, tel. 566 590 342, e-mail: drahomira.luksova@bystřicenp.cz

 

17.9.2021

Vážená paní Lukšová,
k Vašemu dotazu si dovolím navrhnout, aby byly pomůcky v městském bytě zachovány a byt byl nadále nabízen k užívání potřebným občanům se zdravotním postižením/seniorům k řešení jejich bytové situace. Tato cílová skupina v případě potřeby individuálně žádá na Úřadu práce o státní příspěvky pro zdravotně postižené, aby takovými pomůckami vybavili své domácnosti, mnoho takových klientů hledá přizpůsobené byty a marně řeší bytovou situaci... Sociální a bytové odbory obcí by mohly také občany evidovat.

Pokud vysloveně chcete pomůcky nabídnout (darovat/prodat?), domníváme se, že je vhodné nejprve nabídnout lokálním poskytovatelům sociálních služeb (domovy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory/osoby se zdravotním postižením, denní stacionáře atp.), kteří by mohli mít zájem o využití; organizacím zdravotně postižených, které by mohly vědět o potřebných klientech.

Inzerát s nabídkou pak navrhuji distribuovat na příslušné krajské pobočky ÚP (nepojistné sociální dávky/dávky pro OZP, kde se o takové pomůcky podávají žádosti), sociální odbory přilehlých obcí, dále např. Informační portál Helpnet či na Vozejkov.cz. 

Pokud byste měla zájem Vaši nabídku diskutovat, můžete nás kontaktovat přímo - sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den.
Ráda bych se zeptala, jsem už 35 let od úrazu páteře, mám mechanický vozík, je mi 60 let. Jsem v ID 3 st, pobírala jsem i PnP ve 3 st., což bylo 8.800 Kč. 
Jajko vždy, když se někde zvyšuje, je logické, že se na to musí někomu sebrat. Není to zklušenost jediná, a především zdaleka ne  jen moje.

A tak když v r 2018 měly zvyšovat částky pro 3. a 4 st PnP, asi že jsem měla po tradičních čtyřech letech zrovna přezkum, 3 st tPnP  mi byl nevysvětlitelně snížen, tentopkrát s dovětkem "s trvalou platností". Takže nejenže nedošlo k přislíbenému  zvýšení na 12.800 Kč, ale sebrali mi i původních 8.400 Kč, takže pobírám už čtvrtým rokem 4.400 Kč. Nárok na el vozík nemám, protože zmáčknu míček na testu mám "dostatečnou sílu v rukou", ale jelikož mi praskají žíly, v prstech mívám křeče a v ramenou bolesti, - a bolest se nepočítá, je "subjektivní" a "přejde", nemám třeba na doprovody a tak jsem přestala vycházet ven.

Vzápětí, rok na to jsem ovdověla, nemám děti, přátele, nikoho. Matlku, která bydlí 200 km daleko. Našla jsem si soukromou asistenci, původní organizaci jsem zrušilla, neuplatila bych ji,

ID mám dost nízký, důchody které  byly přiznány před 89 nikdy neprošly zásadní změnou vůči novým poměrům, takže číslice  zůstala, hodnota klesla. Po všech valorizacích během těch 35 let jsem dosáhla na 9.000 Kč. Teď pobírám důchod vdovský, pročež mi ID pokrátili na 3000 Kč. Ale to je v pořádku. Dohromady to dá na platby za byt, energie, internet i mobilní paušal, jím skromně  a čím, dál tim meně, nechutná mi, ale dokud nejsem pod 40 kg, snad nevadí. Nic nepotřebuji, ale nesmí se nic porouchat. Byla jsem vždy skromná, nebo prostě bez potřeb, číst je pořád co, a taky jsem se vrátila ke kreslení. Přesto každý měsíc sahám do úspor, ktere zanechal manžel, moje celoživotní padly na jeho pohřeb a řdědické řízení., notář.  Až úspory  dojdou... nevím, co bude.


Ale hlavně se chci zeptat. Když přidali tehdy do usnesení dovětek "s trvaou platností", znamená to, že už s tím nic neudělám, že? Ani nemohu pořádat případně o zvýšení? Kontroly mi budou choditt domů  nadále, nebo už ne?

Poslední otázka, už mě všechno přerůstá a z těchto úředeníků mám strach. Nemám ráda ta ponižující šetření, prolézání bytu, zkušení jak si převážím hrnek atd...nerada na svuj hendikep myslím, spotřebovávám veškerou energii na zvládání bolestí, ale jelkož chci taky ještě žít, číst, poslouchat Bacha, Chopina, Mahlera nebo Orlanda Lassa, musím to rozdělit. Naučila jsem se chovat "jakoby nic", aby se o tom nemluvilo.  Když se ale mě vyptávají, stresuje mě to.
Ptám se, dalo by se, a stálo by to zasto s tím něco dělat? Odvolat se? Podat žádost? 
A stálo by mi to zato? Za ten stres zase ...
A pokud ano, Bylo by  možné se někde na někoho obrátit kdo by to mohl to sepsat, případně  byl při šetření tady se mnou, ebo se mám na to vykašlat uplně?

Děkuji za radu


 

30.8.2021

Dobrý den,

níže Vám zasílám stručnou odpověď na Váš dotaz. Vzhledem k tomu, že neznáme Váš zdravotní stav a nevíme, v jakých životních potřebách potřebujete každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby, nemůžeme Vám plnohodnotně odpovědět. V případě zájmu Vám nabízíme individuální konzultaci, kde můžeme Vaši aktuální situaci probrat (v závěru odpovědi Vám zasílám kontakty).

Pokud pobíráte příspěvek na péči a zdravotní posudek má trvalou platnost, pak byste již neměla absolvovat přehodnocení Vašeho zdravotního stavu (pokud tedy nebudete žádat o zvýšení příspěvku na péči, pak byste měla pobírat PnP ve II. stupni).

Změna výše příspěvku na péči

Pokud se změnil Váš zdravotní stav (došlo k jeho zhoršení) či potřebujete každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby v 7 a více základních životních potřebách a tato skutečnost nebyla zohledněna při posledním přehodnocení Vašeho zdravotního stavu (nezvládání 7 či 8 život. potřeb odpovídá stupni III., nezvládání 9 či 10 život. potřeb stupni IV.), pak můžete zažádat o změnu výše příspěvku na péči. Návrh se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce. Příslušnost se určuje dle místa trvalého pobytu žadatele o příspěvek. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí návrhu na změnu výše přiznaného příspěvku na péči. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odkaz na formulář a více informací naleznete ZDE.

V případě, že se rozhodnete zažádat o změnu výše příspěvku na péči, je třeba mít dobré zdravotní zprávy (podklady). 

Pokud tedy máte zájem o individuální konzultaci, neváhejte se na nás obrátit.

Kontakty: Kupková Monika - kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952; Sixtová Hana - sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den.
Mám naléhavý dotaz. Vím, že sehnat        ZUBAŘE  Z zjm v Praze, je náročné. Pro vozíčkáře, kterého limituje ještě plno dalších nesnází, čímž se zvyšují nároky, se asi podařit nemůže. Moje zubařka před rokem zmizela i s chorobopisy a sestrou beze stopy, poté jsem sice jakousi zubařku našla, ale ta mě postavila před volbu: na všech zbývajících 28 chce nasadit korunky, cena za kus min. 8.000 Kč, odhad  celé práce 225.000 Kč - a pokud nemám, vyrve vše a dá mi komplet protézu zdarma. Zakončila tím, že jednu stolička vyžaduje extrakci, a tak si prý mám najít někoho, kdo mi ho vytrhne. Nějak se mi to nezdá, znám příběhy, kdy zubař  něco určí, indikuje, člověk si to ověřit nemůže, a přijde o úspory. 
Zuby mě nebolí, ale dva se mi začaly lámat, mírně občas zabolí, a byla jsem zvyklá chodit na preventivky po půl roce, a tak nevím, jestli někoho hledat, nebo čekat až se to začne všechno kazit, a řešit to přes pohotovost. Je mi šedesát

Přesto  se zeptám: nevěděl by někdo o zubaři ???
který 
- bere nové pacienty
- je na pojišťovnu 
- má bezbarierově přístupnou ordinaci, (s pomocí pár kroků ujdu, stačí aby byl vstup a výtah)
ordinuje v okolí Hůrky, nebo na metru B, poblíž stanic s výtahem (nejlépe aby cesta trvala maximálně půl hodiny)
- spíše empatického "údržbáře", než někoho, kdo mi měl potřebu mi  na sklonku života chrup dokonale a komplet opravit

Děkuji za případnou radu, celkem spěchá, ráda bych před zimou, kdy už nebudu moci vycházet. 

JAK ZUBAŘE ŘEŠÍTE VY? 

30.8.2021

Dobrý den,
tématem zubního lékaře jsme se zabývali před pár lety - podívejte se na článek: Zubař s bezbariérovým přístupem. V článku a navazujících komentářích s doporučeními je pro území Prahy k dispozici asi 14 zubních ordinací, mj. i na Poliklinice Lípa - Nové Butovice. 

V době tvorby článku jsme poptávali informace o bezbariérovém přístupu. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami pravděpodobně najdete na webech ordinací, příjem nových pacientů musíte ověřit telefonicky.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý večer, v rozhovoru pro ČSOB paní Jančíková říkala o onemocnění míchy - mrtvička, otok ... kdy lidé zůstanou na vozíčku. Toto se stalo i mně, jsem pojištěná u ČS Flexi nyní Kooperativa a tato pojišťovna mi neuznala onemocnění, že tuto diagnózu nemají v kódech (já říkám, že jsem mimo jejich tabulky) a nedala mi žádnou pojistnou platbu. Mají pouze prý mozkovou cévní příhodu ne míšní. Po docela dlouhé výměnné korespondenci, dokládání lékařských zpráv, odvolávání se, mi poslali částku ne za onemocnění, ale cituji "z morálního hlediska". Myslíte, že je potřeba se dál odvolávat nebo jak dokázat oprávněnost? Víc nemůže být důkazem než vozíček :(. Děkuji. Jitka K.

24.8.2021

Vážená paní Jitko,
Váš dotaz jsem postoupila do spolupracující advokátní kanceláře JUDr. Zuzany Špitálské. Paní doktorka se prostřednictvím kolegyně JUDr. Radky Hofmanové vyjádřila následovně:

"JUDr. Špitálská mě požádala o reakci na Váš dotaz, resp. na připojený dotaz paní Jitky K. Ve věci musím předně uvést, že na takto obecně formulovaný dotaz nelze podat jednoznačnou odpověď. Tu je třeba vždy hledat v uzavřené pojistné smlouvě a souvisejících pojistných podmínkách, kde je konkrétně vymezena pojistná událost, pro kterou je pojištění sjednáno, a další podrobnosti o trvání pojištění, výlukách z pojištění, způsobu určení rozsahu pojistného plnění apod. Bez možnosti seznámení se s obsahem konkrétní smlouvy a pojistných podmínek se nelze ve věci blíže vyjádřit. Paní Jitce můžete zprostředkovat telefonický kontakt na advokátní kancelář JUDr. Špitálské /257 322 674 ,724 759 173/ v případě zájmu konzultace věci."

Pokud máte zájem o bližší konzultaci, můžete advokátní kancelář JUDr. Zuzany Špitálské kontaktovat na výše uvedených telefonech. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
18.8.2021 Zdravotní

Dobrý den, přítelkyně 22let měla před 6 týdny nehodu při které utrpěla neúplné přerušení míchy. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s léčbou kmenovými buňkami ? Jestli je možnost nějakého zlepšení ?Jestli hrozí nějaké riziko ? 

19.8.2021

Dobrý den,
v minulých letech někteří klienti s poraněním míchy podstoupili aplikaci kmenových buněk. Ve výsledku ale tato léčba u úplných míšní lézí nepřinesla žádný pokrok, u neúplných míšní lézí pokrok těžko identifikovatelný. Rizika aplikace kmenových buněk neevidujeme.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc., uznávaný neurochirurg, v článku z roku 2015 k tématu uvádí: "Ano, běží pokusy u poranění míchy, roztroušené sklerózy či amyotrofické laterální sklerózy, ale výsledek je zatím nulový. Nikde není randomizovaná studie a nikde není jasně prokázáno, že za zlepšení u těch, kteří kmenové buňky dostávají, jsou zodpovědné právě ony. Nejsem si ani jist, zda proklamované zlepšení je opravdu objektivní změna. Jakmile jde o pacienta s neúplným poraněním míchy, už důkaz začíná být hodně na vodě. Ti se zlepší i spontánně a rozhodující je rehabilitace. Ještě jsem neviděl pacienta s prokázaným úplným přerušením míchy, u kterého by se pod místem poranění objevila jakákoliv, byť i zcela minimální funkce. Ani jsem o něm neslyšel. Takže kmenové buňky mohou nanejvýš vylepšit stav sekundárního poškození u neúplné léze. I to by bylo cenné, ale na druhou stranu, to umíme i bez nich."

Pokud bychom Vás a Vaši přítelkyni mohli podpořit některou ze služeb asociace CZEPA, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás podpořit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA, sixtova@czepa.cz
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.

12.8.2021

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku. 

Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:

Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)

 

To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce). 

 

Návrh postupu:

  1. vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
  2. dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
  3. Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
    1. vyčkat schválení reklamace

                                                    i.     buď oprava

                                                   ii.     nebo odstoupení od smlouvy

  1. vyčkat na zamítnutí reklamace

                                                    i.     udělat znalecký posudek, obrátit se na prodejce znovu

                                                   ii.     se znaleckým posudkem se obrátit na ČOI –  mimosoudní řešení sporů

                                                  iii.     pokud to nepomůže, sepsat žalobu.
 

 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, potřebovala bych pro svého syna( 30 let)  bydlištem v okrese Hodonín, který je po úrazu c4 kvadruplegikem, asistenta na celodenní péči. Kde a jak takového asistenta můžeme zařídit?

10.8.2021

Dobrý den,
základní informace o dostupných sociálních službách čerpám z webové stránky Města Hodonín, sekce katalogu sociálních služeb. Zde jsou uvedeny společnosti: Pečovatelská služba a Osobní asistence Homediss (www.homediss.cz) a Osobní asistence Centra pro rodinu a sociální péči (https://cprhodonin.cz/). Případné další organizace by měl evidovat i Odbor sociálních věcí (a školství) MÚ Hodonín (http://www.socialnisluzby-hodonin.cz/detail/mestsky_urad_hodonin___odbor_socialnich_veci_a_skolstvi-144/).  Dále jsem našla Charitní pečovatelskou službu Hodonínsko (https://hodonin.charita.cz/adresar-pro-verejnost/?targetGroup=postizeni&situation=7&showType=list). Sociální služby jsou hrazeny z příspěvku na péči, změna osoby poskytující péči musí být na ÚP v termínu ohlášena.

Úkony spojené se zajištěním vyměšování močového měchýře a střev  (obvykle cévkování, zavádění čípků do rekta) jsou považovány za zdravotní úkony, které zajišťuje "domácí zdravotní péče" (home care), kterou dle předpisu praktického lékaře hradí zdravotní pojišťovna.

Případné další související dotazy doporučuji konzultovat individuálně (sixtova@czepa.cz).
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3. stupně a přitom si přivydělávám na poloviční úvazek. Mám nárok na dovolenou? Pokud ano, na kolik dní? Děkuji moc za odpověď.

5.8.2021

Dobrý den,

ve Vašem případě je důležité, jaký pracovní poměr máte uzavřen.

Dohoda o provedení činnosti, Dohoda o provedení práce

Pokud pracujete na Dohodu o pracovní činnosti či Dohodu o provedení práce, pak Vám nárok na dovolenou nevzniká!

Klasický pracovní úvazek (plný pracovní úvazek či částečný/zkrácený pracovní úvazek)

Od 1. ledna 2021 platí, že se dovolená stanovuje podle počtu odpracovaných hodin a ne již za odpracované dny jako doposud. Novela zákona č. 285/2020 Sb. sice zahrnuje dosavadní výměru dovolené v týdnech, ale její výše se již stanovuje od týdenní pracovní doby zaměstnance určené v hodinách.

Pokud máte uzavřený klasický pracovní poměr, pak u polovičního úvazku (20 hodin týdně) činí minimální nárok na dovolenou 80 hodin / rok (10 dnů u 8hodinové pracovní doby, 20 dnů u 4hodinové pracovní doby). Při výpočtu je důležité, kolik Vám zaměstnavatel poskytuje dovolené (20 dnů?, 25 dnů? / rok - od tohoto čísla se odvíjí výpočet).

ZDE najdete Kalkulačku nároku na dovolenou 2021.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den 

Molinek

Zajímá mě ohledně vyměřování, MUDr napíše poukaz na digital vy.. 

A já se obrátím na koho? Které pracoviště nebo sestra se semnou spojí a domluví se? 

Jakým způsobem to probíhá 

Děkuji za odpověď 

23.7.2021

Vážený pane Molinku,
předpokládám, že váš dotaz se týká digitálního vybavení stolice, které je považováno za zdravotnický úkon a spadá tak do kompetence zdravotních sester domácí zdravotní péče. Po předpisu lékařem péči hradí zdravotní pojišťovna.

Domácí zdravotní péči (někdy také pod názvem Home care) předepisuje praktický lékař. Ten by mohl mít kontakty na agentury domácí zdravotní péče, se kterými při zajištění zdravotní péče o "své" pacienty spolupracuje. Nebo můžete poskytovatele domácí zdravotní péče vyhledat a oslovit Vy (na internetu nebo na sociálně-zdravotním odboru místního úřadu či u své zdravotní pojišťovny) a další postup domluvit s nimi. V praxi jsme např. zažili situaci, kdy klient nejprve oslovil poskytovatele domácí zdravotní péče (domluvil se, jakou službu by potřeboval, zjistil, zda mají kapacitu k poskytování péče) a následně se s praktickým lékařem klienta na předepsání poukazu domluvila přímo domácí zdravotní péče.

S pozdravem 
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 39 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png