Dobrý den, přítelkyně 22let měla před 6 týdny nehodu při které utrpěla neúplné přerušení míchy. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s léčbou kmenovými buňkami ? Jestli je možnost nějakého zlepšení ?Jestli hrozí nějaké riziko ?
Dobrý den,
v minulých letech někteří klienti s poraněním míchy podstoupili aplikaci kmenových buněk. Ve výsledku ale tato léčba u úplných míšní lézí nepřinesla žádný pokrok, u neúplných míšní lézí pokrok těžko identifikovatelný. Rizika aplikace kmenových buněk neevidujeme.
Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc., uznávaný neurochirurg, v článku z roku 2015 k tématu uvádí: "Ano, běží pokusy u poranění míchy, roztroušené sklerózy či amyotrofické laterální sklerózy, ale výsledek je zatím nulový. Nikde není randomizovaná studie a nikde není jasně prokázáno, že za zlepšení u těch, kteří kmenové buňky dostávají, jsou zodpovědné právě ony. Nejsem si ani jist, zda proklamované zlepšení je opravdu objektivní změna. Jakmile jde o pacienta s neúplným poraněním míchy, už důkaz začíná být hodně na vodě. Ti se zlepší i spontánně a rozhodující je rehabilitace. Ještě jsem neviděl pacienta s prokázaným úplným přerušením míchy, u kterého by se pod místem poranění objevila jakákoliv, byť i zcela minimální funkce. Ani jsem o něm neslyšel. Takže kmenové buňky mohou nanejvýš vylepšit stav sekundárního poškození u neúplné léze. I to by bylo cenné, ale na druhou stranu, to umíme i bez nich."
Pokud bychom Vás a Vaši přítelkyni mohli podpořit některou ze služeb asociace CZEPA, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás podpořit.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA, sixtova@czepa.cz
Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA