Dobrý den,
Jsem 5 let po havárii na motorce kdy jsem utrpěl otok mozku s následky ochrnutí levé ruky a nohy. Z důvodu nepříznivé sociální situace až doteď pobývám po různých LDN a Centrech soc. péče. Jsem držitelem průkazu ZTP/P. Výhledově ovšem plánuji samostatné bydlení v dotovaném městkém bytě, který by mi mohl být přidělen v horizontu měsíců. Rád bych se proto zeptal na co všechno mám jako inv. důchodce 3. st. nárok. Příspěvek na automobil, komp. pomůcku, mech. inv. vozík (stávající jsem dostal po úraze darem)… poukaz na matraci či podsedák do vozíku?
Velmi děkuji za odpověď,
Lukáš.
Dobrý den pane Lukáši,
Váš dotaz nelze jednoznačně zodpovědět. Jednotlivé sociální dávky se posuzují dle různých kritérií a odvíjí se od zdravotního postižení žadatele. Například na příspěvek na zvláštní pomůcku - příspěvek na motorové vozidlo - mají nárok pouze zákonem dané zdravotní stavy. Zdravotnické prostředky (tj. mechanický invalidní vozík, podsedák či matraci) mají ve své kompetenci lékaři, kteří na základě zdravotního stavu vypisují žádanku / poukaz. Předepsání pomůcky musí být řádně odůvodněné, protože prochází schválením revizního lékaře pojišťovny - pokud je pomůcka schválena, pak je hrazena ze zdravotního pojištění (úhrada zdravotní pojišťovnou však nemusí pokrýt veškeré náklady - pokud nemáte dostatek finančních prostředků, můžete si zažádat o finanční příspěvek NADACE).
Z Vašeho dotazu dovozujeme, že máte hemiparetické ochrnutí (ochrnutí jedné strany těla), jako následek poškození mozku. Pro odborné poradenství můžeme doporučit organizaci Ergoaktiv, která podporuje klienty s poškozením mozku a je odborníkem v této problematice.
Kontakt na sociální pracovnici Ergoaktiv
- Kateřina Lachmanová, DiS., e-mail: katerina.lachmanova@ergoaktiv.cz , webový odkaz na Ergoaktiv ZDE.
Naše organizace podporuje především klienty po poškození míchy, proto i nabídka odborného poradenství organizace Ergoaktiv. I my jsme připraveni Vás podpořit v rámci individuální konzultace (je však třeba od Vás získat další informace, na základě kterých s Vámi můžeme řešit nárok na jednotlivé dávky, pomůcky, atd.). Pokud nám zašlete Váš e-mail, můžeme Vám na něj zaslat tzv. Mapu pomoci, ze které se dozvíte základní informace o sociálním systému a získáte přehled kde, o co a koho požádat o pomoc.
Kontakt na odborné poradenství CZEPA:
- Monika Kupková, e-mail kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952
- Hana Sixtová, e-mail sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331
Pokud jste hospitalizován ve zdravotnickém zařízení či sociálním zařízení, pak by Vám zde měla být k dispozici sociální pracovnice, která by s Vámi Vaši situaci měla aktivně řešit.
S pozdravem
Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice
