Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den 

 

Mám takovou zvláštní ne příliš jednoduchá věc a nevím zda se tím zabýváte 

Já qudro po úraz páteř C6 klasika voda. 

De o digital vybavovani stolice. 

Do teď to dělali rodinní příslušníci, ale ti už jsou stáří. 

Zajímá zda prakticky MUDr má možnost napsat na dotyčná nemocnice která digital vyprazovani dělají žádanku a ti se o vše postarali ??

 

Nebo na nějakou organizací která SE Tim zabývá nebo nějaká jiná ráda? 

 

Děkuji 

Molinek

13.7.2021

Dobrý den pane Molinku,

digitální vybavení stolice spadá do kategorie zdravotních úkonů - v domácím prostředí poskytují tuto péči kvalifikované zdravotní sestry (jedná se o tzv. Domácí zdravotní péči).

Domácí zdravotní péči Vám může indikovat Váš praktický lékař a v tomto případě je poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Domácí zdravotní péče je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu - tedy NEPŘETRŽITĚ. 

Lékař musí na příslušném poukazu přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence.

S pozdravem

Monika Kupková, sociální pracovnice a Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, mám velice vzácnou neurosvalovou nemoc, jejíž diagnostika zabere i desetiletí. Moje otázka se však týká vyřízení invalidního důchodu. Kolem sebe vidím mnoho svobodných jedinců, kteří mají i plný důchod, ale nemají tak hrozné potíže jako já. Přitom jsem měla veliký problém získat aspoň první stupeň invalidity (4.400kč) a bojuji dál za plný důchod, nemohu již pracovat. Využiji i ombudsmana. Manžel má trošku nadprůměrný příjem a my to vnímáme jako důvod, proč OSSZ se tak "cuká" v mém případě. Pokud vím, oficiálně se rozhodnutí OSSZ o výši invalidního důchodu nesmí odrážet od výše příjmu partnera, ale od zdravotního stavu. Můžete mi, prosím, v této záležitosti uvést zákon nebo jiné zdroje, kterými se mohu  proti OSSZ bránit? Děkuji!! M.Fleková

13.7.2021

Dobrý den paní Fleková,

Nárok na invalidní důchod má osoba, která je uznána invalidní a zároveň získala potřebnou dobu pojištění. 
Pravidla pro invalidní důchod upravuje zákon o důchodovém pojištění - zákon č. 155/1995 Sb., řízení o důchodech zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení - zákon č. 582/1991 Sb. a správní řád - zákon č. 500/2004 Sb.. Náležitosti posudku o invaliditě a procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanoví vyhláška o posuzování invalidity - vyhláška č. 359/2009 Sb..

Příjem Vašeho manžela nemůže mít vliv na přiznání invalidity.

Pokud Vaše zdravotní postižení není přímo uvedeno v příloze vyhlášky č. 359/2009 Sb. o posuzování invalidity, určí se míra poklesu pracovní schopnosti podle postižení, jehož funkční dopady jsou nejpodobnější Vašemu postižení. Je tedy důležité mít kvalitní lékařské zprávy, do kterých by měl lékař zapracovat objektivní projevy nemoci.

ZDE můžete shlédnout i zpracované dokumenty ohledně Invalidních důchodů zpracované Veřejným ochráncem práv.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem paraplegik. Roky jsem užíval léky na neurogenní moč. měchýř, než se objevily vedlejší účinky léků. Poroto jsme začali aplikovat Botox.

 

Před 2 měcíci jsem podstoupil 3. aplikaci Botoxu. Od té doby mám problémy se stolicí – stolice zůstane v konečníku a nejde ven. Nikdy jsem tyto problémy neměl, ani jsem nepoužívál žádné preparáty k vyprázdnění. Stravu, ani léky jsem nezměnil.

 

Myslíte, že to může být způsobené Botoxem? Vrátí se to zase do normálu? Měl bych o tom informovat svého urologa? Děkuji za radu.

28.6.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou - odpověď zasílám níže.

To, zda má aplikace Botulotoxinu do stěn močového měchýře vliv na vyprazdňování stolice, Vám musí sdělit urolog. Myslím si, že pokud po prvních dvou aplikacích k problémům se stolicí nedocházelo, zřejmě je problém v něčem jiném, spojeném se spastickým typem střeva. Zkuste podpořit vyprázdnění manuální stimulací konečníku. Jak na to se můžete podívat na našem DVD - Péče o spinálního pacienta v domácím prostředí (kapitola Péče o vyprazdňování střeva) na youtube kanále CZEPA.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka CZEPA a Kupková Monika, sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

před pár měsíci mi ZP půjčila mechanický invalidní vozík. Můj zdravotní stav se ovšem rychle zhoršil a potřebovala bych, abych přes neurologa dostala elektrický. Je to problém? Bydlím v domku se vstupním vchody. Blíží se doba, kdy nebudu schopna je vystoupat. Jaké zařízení pořídit a proplácí/půjčuje ho pojišťovna?

 

Děkuji a přeji kouzelné dny! Marta Fleková

23.6.2021

Dobrý den paní Fleková,

Váš dotaz si dovolím rozdělit na 2 části.

Elektrický invalidní vozík

Elektrický invalidní vozík patří do kategorie zdravotnických prostředků. Zdravotnické prostředky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění v rozsahu stanoveném zákonem. Pokud se Vám zhoršil zdravotní stav natolik, že potřebujete indikovat elektrický invalidní vozík, pak je toto zajisté možné. Elektrický invalidní vozík může indikovat lékař s odborností pro rehabilitaci, ortopedii, neurologii nebo vnitřní lékařství (internista) - žádost o elektrický invalidní vozík musí být tímto specialistou řádně zdůvodněna. Přidělení schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud Vám bude schválen elektrický invalidní vozík, počítejte s tím, že budete pravděpodobně vyzvána zdravotní pojišťovnou k vrácení mechanického vozíku, který nyní používáte.

Bezbariérové úpravy

Co se týká bezbariérových úprav, nemůžeme Vám adekvátně na Váš dotaz odpovědět. Abychom Vám mohli poradit, jakou bezbariérovou úpravu Ve Vašem případě provést (rampa, schodišťová plošina...), je třeba vidět stávající stav. V případě zájmu můžete využít poradenství týkající se bezbariérových úprav, které poskytuje moje kolegyně p. Zdeňka Faltýnková.

Kontakt - p. Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Financování bezbariérové úpravy

Dle zákona č. 329/2011 Sb.(zákon o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením), můžete na zákonem dané druhy a typy zvláštních pomůcek žádat tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku. Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Zdravotní postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou uvedeny v příloze k zákonu č. 329/2011 SbVe vyhlášce č. 388/2011 Sb. je pak uveden seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí.

Výše jsem Vám stručně odpověděla na Váš dotaz. Pokud budete potřebovat upřesňující informace, kontaktujte mě na e-mail kupkova@czepa.cz.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Hezky den, zvýšili mi na odvolání příspěvek  na péči na treti stupeň , co se bude dit dál prosim? 

9.6.2021

Dobrý den,

po nabytí právní moci rozhodnutí, bude odvolacím orgánem (MPSV) vrácen spis zpět na krajskou pobočku Úřadu práce. Pro krajskou pobočku Úřadu práce je vydané rozhodnutí odvolacím orgánem závazné. Můžete očekávat, že Vám bude doplacen vzniklý rozdíl mezi částkou již vyplacenou a částkou náležející po zvýšení, a to od měsíce, ve kterém toto řízení bylo zahájeno (tj. od data, kdy byla žádost o zvýšení Příspěvku na péči podána). Dále můžete očekávat, že Vám bude krajskou pobočkou Úřadu práce vyplácen Příspěvek na péči ve výši, odpovídající třetímu stupni - tj. 12.800,- Kč / měsíčně.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,je už schválen zákon el.voziku z 6km na vyšší.Posledni zprávy zprávy jsou že to podepsal prezident a dál už nic.

Děkuji

 

23.4.2021

Dobrý den,

Dle zákona č. 56/2001 Sb. (§3, písm. e)), o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích byl limit rychlosti elektrických vozíků zvýšen na 15 km/h. Tato změna však nebyla provedena v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který určuje podmínky úhrady zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění (tedy i el. vozíků). V příloze č. 3 pod kódem 07.01.02 je stále uvedeno, že elektrický vozík má stanovenou maximální rychlost 6 km/h..

Výše uvedené znamená, že pokud máte el. vozík hrazen přes zdravotní pojišťovnu, pak jeho maximální rychlost může být nastavena na 6 km/h.. Pokud si však zakoupíte elektrický vozík ze svých finančních prostředků, pak zákon o provozu pozemních komunikacích umožňuje jízdu až o rychlosti 15 km/h..

Dle zástupců zdravotních pojišťoven, s kterými jednala kolegyně Zdeňka Faltýnková, vyplývá názor, že elektrický vozík, který je indikovaný jako zdravotnický prostředek, který kompenzuje neschopnost chůze, má mít rychlost přiměřenou lidské chůzi. Ta je v průměru o rychlosti 4 km/h.. Zdravotní pojišťovny vnímají současnou rychlost 6 km/h ve vztahu k chůzi jako dostatečnou a bezpečnou. Dle asociace CZEPA je jízda o rychlosti až 15 km/h nebezpečná.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, 

budu v brzké době pořizovat el. vozík, k čemuž se vztahují psychotesty. Pokud bych dopadl špatně, mohu přijít o řidičský průkaz?

Děkuji předem za odpověď.

20.4.2021

Dobrý den,

v rámci psychologického vyšetření musí psycholog zhodnotit, zda Váš zdravotní stav Vás opravňuje k nároku na elektrický vozík - tj. zda jste způsobilý/á jej bezpečně ovládat v silničním provozu. V případě, že nebudete shledán způsobilým/ou - avšak vyšetřující lékař se Vás při vyšetření přímo nedotáže na vlastnictví řidičského průkazu, pak by k jeho odebrání nemělo dojít (může však nastat situace, kdy se psycholog na tuto skutečnost dotáže a poté by mohl na tuto skutečnost upozornit Vašeho ošetřujícího lékaře).

Pokud si nejste jist/a svým zdravotním stavem a řídíte automobil, doporučujeme Vám toto konzultovat s Vaším praktickým lékařem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v současnosti začínám vybírání elektrického vozíku, nicméně jsem zjistil že bych i do vyřízení rád vyjel někam na výlet. Bohužel nemám v současnosti finance na pořízení nějaké z různých elektrických pohonů pro mechanický vozík (hurt-e atp.) a zajímalo mě, jestli je někde možné si takový pohon třeba na 2-3 dny půjčit? Sám jsem nebyl schopný nic najít, budu tedy rád za případné rady a předem děkuji za odpovědi.

Milan.

14.4.2021

Dobrý den pane Milane,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny kompenzačních pomůcek, které by elektrické pohony mohli mít v nabídce a bohužel musím konstatovat, že pro Vás nemám žádný tip.

S kolegyní jsme Váš dotaz konzultovali přímo s firmou Hurt a následně i s firmou Ortoservis. Bylo nám sděleno, že zápůjčky elektrických pohonů nemají v nabídce a ani po této službě neměli poptávku. Problémem by při zápůjčce byl fakt, že k uchycení elektrického pohonu je třeba individuální nástavec. Obě firmy jsou schopny Vám pomůcku přijet ukázat a nechat vyzkoušet, zápůjčky však nerealizují.

Omlouváme se, ale bohužel Vám nejsme schopni poradit.

S pozdravem

Kupková Monika, sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
29.3.2021 Zdravotní

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Bratr je 11 let na vozíku.. Začal mít bolesti hýždí, vnitřních stran stehen a občas bolesti v řitním otvoru. Jak si sedl začalo  ho to bolet tak, že si musel  lehnout., pak  bolesti přestaly.. Byl u lékaře, ten mu zjistil zvětšenou prostatu. Bral ATB  a bolesti ustaly. Nyní po měsíci má opět bolesti již výše uvedené. Na koho se může obrátit? Děkuji za Váš čas.

 

 

 

30.3.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou.

Domníváme se, že se léčený infekt mohl znovu objevit. Doporučujeme se tedy opětovně obrátit na urologa, který infekt léčil.

Pokud byste potřebovali individuální konzultaci, obraťte se na p. Faltýnkovou přímo. 

Kontakt: p. Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
20.3.2021 Rehabilitace

Dobrý den, mám maminku po úrazu páteře s poškozením míchy, po operaci, pobytu na spinální jednotce v Motole a rehabilitačním pobytu v Kladrubech se nyní vrátila domů. Ráda bych ji zajistila fyzioterapeuta, který by s maminkou dál pracoval, aby se její stav ideálně dále zlepšoval nebo alespoň nezhoršoval, maminka je bojovník, ale alespoň částečná soběstačnost je pro ni psychicky velmi důležitá. Mamince je 78 let a před úrazem byla velmi vitální, vše nese obdivuhodně statečně a chce na sobě pracovat. Mamince pomáháme, jak můžeme, ale bez odborné a pravidelní rehabilitace se neobejdeme. Máte, prosím nějaké kontakty na fyzioterapeuty v Praze, kteří se na tento typ pomoci zaměřují a mají v tomto směru zkušenosti.

Moc děkuji

Eva

23.3.2021

Dobrý den paní Evo,

v zastoupení mojí kolegyně p. Zdeňky Faltýnkové Vám zasílám tipy na možnou fyzioterapii v domácím prostředí.

Naděje komplexní domácí péče

Organizace poskytující ošetřovatelskou a rehabilitační péči v domácím prostředí pacienta. Péče je poskytována na základě ordinace praktického lékaře - je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Kontakt: vedoucí sestra - Bc. Petra Součková, tel. 777 588 883, e-mail: praha@kdpnadeje.cz

Více informací najdete zde.

Asociace studentů fyzioterapie

Můžete se obrátit i na Asociaci studentů fyzioterapie a zjistit jejich možnosti. 

Kontakt: e-mail: radaasf@gmail.com

Více informací najdete zde.

Služba ergoterapeutky

Dále Vám můžeme nabídnout kontakt na služby ergoterapeutky ohledně zdokonalování soběstačnosti.

Kontakt: Veronika Liďáková, tel. 721 963 284, e-mail: ergo.iram@gmail.com

Více informací najdete zde.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S podzravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, 

žádal jsem ÚP o zvýšení příspěvku na péči ze III. na IV. stupeň. V prvním rozhodnutí mi byl zamítnut. Po odvolání také. Nicméně v rozhodnutí ÚP vycházel z informací, kde je mnoho faktických chyb. Mohu nějakým způsobem v řízení postupovat nebo co byste mi poradili? 

Předem moc děkuji za odpověď. 

PS: uvědomuji si, že jsem hraniční. Kvadruplegie C5-C6

24.3.2021

Dobrý den,

Po zamítnutí odvolání, máte možnost využít mimořádné opravné prostředky. Mezi mimořádné opravné prostředky patří:

  • správní žaloba - ta musí být podána do 2 měsíců ode dne zamítnutí odvolání
  • „přezkumné řízení“ pro porušení zákona – podání do 1 roku od právní moci zamítnutí odvolání (je zde pochybnost, že rozhodnutí nebylo vydáno v souladu s právními předpisy)
  • odstranění tvrdosti zákona (případy vhodné zvláštního zřetele) - pravomoc rozhodovat o odstranění tvrdostí má ministr (ve Vašem případě Ministryně práce a sociálních věcí).

Vzhledem k tomu, že ve Vašem dotazu nejsou sděleny konkrétní chyby (na které poukazujete), na základě kterých Úřad práce vydal rozhodnutí (předpokládáme, že se jedná o zdravotní posudek lékařské posudkové služby), neznáme Váš zdravotní stav, nevíme, zda jste využil možnosti námitek v průběhu řízení, zda doložené lékařské zprávy, z kterých posudkový lékař vycházel jsou kvalitní, atd., nejsme schopni Vám adekvátně odpovědět / poradit, jak dále postupovat. 

Pokud máte zájem o individuální konzultaci, pak se můžete obrátit na naše odborné sociální poradenství - e-mail: kupkova@czepa.cz, sixtova@czepa.cz; telefon - 775 980 952, 608 043 331.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Potřeboval bych poradit s elektrickou zvedací plošinou, která by se musela zakotvit do chodníku. Jedná se o překonání jednoho schodu do nemovitosti. Chodník je veřejný, patří městu. Nevím zda je to technicky možné, nebo zda nemáte někdo kontakt na firmu, která se touto problematikou zabývá.

16.3.2021

Dobrý den,
ohledně technického řešení překonání bariér - schodu ve vstupu do nemovitosti - bych doporučovala konzultovat u firem, které nabízejí různá technická řešení (rampy, plošiny atp.). Můžete konzultovat např. u firem: Altech, Vecom, Horizont Nare, Manus aj. 

Pokud bude navrženo technické řešení, které zasahuje do veřejného chodníku v majetku města, bude třeba kontaktovat zástupce městského úřadu a projednat souhlas s řešením.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png