Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Dobrý den,

Jsem 5 let po havárii na motorce kdy jsem utrpěl otok mozku s následky ochrnutí  levé ruky a nohy. Z důvodu nepříznivé sociální situace až doteď pobývám po různých LDN a Centrech soc. péče.  Jsem držitelem průkazu ZTP/P. Výhledově ovšem plánuji samostatné bydlení v dotovaném městkém bytě, který by mi mohl být přidělen v horizontu měsíců. Rád bych se proto zeptal na co všechno mám jako inv. důchodce 3. st. nárok. Příspěvek na automobil, komp. pomůcku, mech. inv. vozík (stávající jsem dostal po úraze darem)… poukaz na matraci či podsedák do vozíku?

Velmi děkuji za odpověď,

Lukáš.

21.4.2022

Dobrý den pane Lukáši,

Váš dotaz nelze jednoznačně zodpovědět. Jednotlivé sociální dávky se posuzují dle různých kritérií a odvíjí se od zdravotního postižení žadatele. Například na příspěvek na zvláštní pomůcku - příspěvek na motorové vozidlo - mají nárok pouze zákonem dané zdravotní stavy. Zdravotnické prostředky (tj. mechanický invalidní vozík, podsedák či matraci) mají ve své kompetenci lékaři, kteří na základě zdravotního stavu vypisují žádanku / poukaz. Předepsání pomůcky musí být řádně odůvodněné, protože prochází schválením revizního lékaře pojišťovny - pokud je pomůcka schválena, pak je hrazena ze zdravotního pojištění (úhrada zdravotní pojišťovnou však nemusí pokrýt veškeré náklady - pokud nemáte dostatek finančních prostředků, můžete si zažádat o finanční příspěvek NADACE).

Z Vašeho dotazu dovozujeme, že máte hemiparetické ochrnutí (ochrnutí jedné strany těla), jako následek poškození mozku. Pro odborné poradenství můžeme doporučit organizaci Ergoaktiv, která podporuje klienty s poškozením mozku a je odborníkem v této problematice.

Kontakt na sociální pracovnici Ergoaktiv

Naše organizace podporuje především klienty po poškození míchy, proto i nabídka odborného poradenství organizace Ergoaktiv. I my jsme připraveni Vás podpořit v rámci individuální konzultace (je však třeba od Vás získat další informace, na základě kterých s Vámi můžeme řešit nárok na jednotlivé dávky, pomůcky, atd.). Pokud nám zašlete Váš e-mail, můžeme Vám na něj zaslat tzv. Mapu pomoci, ze které se dozvíte základní informace o sociálním systému a získáte přehled kde, o co a koho požádat o pomoc.

Kontakt na odborné poradenství CZEPA:

  • Monika Kupková, e-mail kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952
  • Hana Sixtová, e-mail sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331

Pokud jste hospitalizován ve zdravotnickém zařízení či sociálním zařízení, pak by Vám zde měla být k dispozici sociální pracovnice, která by s Vámi Vaši situaci měla aktivně řešit.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Zdravím, ráda bych se zeptala, zda nevíte o nějaké posilovně pro vozíčkáře, ale ne po úrazu. Díky.

7.4.2022

Dobrý den,
neuvádíte svou lokalitu, ale i tak mám jenom jeden tip: Integrační fitness club v Pardubicích - http://www.ifclub.cz/.

Pokud lokalitou nevyhovuje, zkuste u nich konzultovat, zda mají tipy na jiné posilovny, případně konzultujte u sportovních terapeutů Centra Paraple (kde je posilovna pro lidi s poraněním míchy) - https://www.paraple.cz/sluzby/ambulantni-rehabilitace-a-posilovna/ nebo u Centra aplikovaných pohybových aktivit při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci - https://apa.upol.cz/novinky-apa.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobry den. Byla jsem ♿️ AUTOBUSEM busem v ceske lipe.

Kdyz jsem se vracela do noveho boru, rekl mi ridic, ze kdyz mam ztp/p, musim mit s sebou pruvodce,  jinak pry me priste nevezme.

Pokud vim, na dopovod se vztahuje sleva na jizdnem, ale to ze bych mela byt povinna mit doprovod jsem slysela prvne.

Divala jsem se vyhody spojene s drzenim prukazu ztp/p, nic takoveho se tam nepise. Cim se muzu branit, pokud by me priste opravdu kvuli tomu nechtel nalozit?

 

4.4.2022

Dobrý den,
průkaz ZTP/P neznamená, že doprovod obecně MUSÍTE mít. V případě přepravy je třeba se podívat na přepravní podmínky/řád konkrétního přepravce. 

Někteří provozovatelé dopravy mají v přepravním řádu uvedeno, že osoba s omezenou schopností pohybu, na vozíku, má povinnost sama si zajistit osobu, která asistuje s naložením/vyložením (řidič má obvykle povinnost vyklopit plošinu, ale nemá povinnost cestujícímu asistovat s nástupem/výstupem). Přepravní společnosti se tak mohou preventivně bránit kolizím, že by řidič ZTP cestujícího "vyklopil" či poškodil vozík či poškodil vlastní zdraví.

Pro individuální poradenství můžete napsat na můj email: sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,
nevím, jestli tomu správně rozumím, a tak bych se ráda zeptala

Proč se do čistého příjmu započítávají i PnP, (jejichž smysl je zajištění základních životních potřeb, na které beztak většinou nestačí takže  aby člověk přežil, musí  doplňovat -ze svého ID) ),  PnP  mu do ruky  ani nepřidjou, nesmí z nich hradit ani léky natož co jiného, přesto se přičítají k ID  jako čistý příjem a tak - jako v mém případě  - člověk pak nedosáhne na příspěvek na bydlení? 

Takže PnP se počítá jako příjem? Ale koho? Osoby pomáhající nebo závislé na pomoci? 

(Navíc- mám souběh ID 3 st a vdovského, celá léta jsem měla i 3 st PnP. Krátce před šedesátkou mi z neznámých důvodů PnP  snižili z 3. na 2., "natrvalo"  Dokud žil manžel, měla, jsem PnP 8.800 Kč, taktak to vystačilo na asist službu. PnP se mělo zvyšovat na cca 13 000 Kč, ale místo toho mi ho sebrali na 4.400Kč, Takže ted nemám ani na řádnou péči, ani manžela, energie i zálohy za byt se zvyšují, ale ani na ten na příspěvek na bydlení nedosáhnu. Není to trochu zvláštní? )

A kdybych nějakým zázrakem vydržela bez péče, tedy bez hygieny, přípravy jídla atd, a chtěla z těch 4.400 Kč hradit rostoucí energie a byt, seberou mi je s tím, že péši "nepotřebuji", protože "nevyužívám". Pak bych možná dostala sice příspvěke na bydlení, ale neměla zas z čeho hradit péčil 

Jen mě to zajímá. Děkuji za odpověd

 

1.4.2022

Dobrý den,
příspěvek na bydlení je dávkou, která je závislá na posouzení příjmů žadatele. Současně ale zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) v § 5 uvádí, jaké příjmy se do posouzení situace žadatele započítávají. Příspěvek na péči se do příjmu nepočítá. Pokud Vám příspěvek na bydlení nebyl přiznán, je otázkou, z jakých důvodů nebyly v posuzovaném čtvrtletí splněny podmínky (možná v posuzovaném období přišel přeplatek za energie/služby?). Takovou otázku by dokázala vysvětlit oprávněná pracovnice/pracovník ÚP, který Vaši žádost vyřizoval/a. Orientační kalkulačku příspěvku na bydlení můžete využít zde.

Příspěvek  na péči má daná pravidla posuzování podle potřeby každodenní pomoci v deseti základních životních potřebách v přímé souvislosti se zdravotním stavem. Pokud Vám byl PnP dlouhodobě vyplácen ve stupni III. a následně snížen na stupeň II., můžeme nabídnout individuální konzultace pro případnou budoucí žádost o zvýšení příspěvku na péči.

V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství se na nás můžete obrátit (sociální pracovnice: Bc. Hana Sixtová - sixtova@czepa.cz, Monika Kupková, DiS. - kupkova@czepa.cz).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, co znamená šetření trigona při aplikaci Botoxu do močového měchýře? Děkuji za odpověď.

1.4.2022

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala mojí kolegyni, spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou. Níže vkládám její odpověď.

Trigonum močového měchýře je část močového měchýře, která spojuje vyústění močovodů z ledvin a močové trubice, Je to místo, kam se botulotoxin nesmí píchat. 20 - 30 vpichů se aplikuje do zadní stěny močového měchýře. Trigonum a stěny měchýře se vyšetřují cystoskopem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková

Dobrý den, jsem z Prahy, slyšel jsem, že se od 1. dubna 2022 zavádí jízdné pro držitele ZTP/P. Je to pravda? Děkuji.

28.3.2022

Dobrý den,
od 1. dubna 2022 se sice obecně snižuje sleva pro děti, studenty a seniory ze 75% na 50%, ale změny se netýkají držitelů ZTP a ZTP/P. Viz. vyjádření Ministerstva dopravy:  "U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) zůstává zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.".

Ověřila jsem, že u pražské městské hromadné dopravy je to od 1. dubna 2022 tak, že v pásmu pouze na území hl. m. Prahy cestují držitelé ZTP a ZTP/P za 0 Kč. Na příměstských linkách se slevou 75% ceny jízdného.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, ráda bych se zeptala na péči o permanentní katetr. Interval výměny, proplachování a celkovou péči v domácím prostředí? Děkuji.

Zuzka

28.3.2022

Dobrý den,
permanentní katetr se mění v intervalu jednou za měsíc, průplach je vhodný každý druhý den, ze zdravotního pojištění je hrazeno 15 ks průplachů na měsíc.
Edukační video k různým způsobům péče o močový měchýř nabízíme zde: https://www.youtube.com/watch?v=TZv1Hul5KnE.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

jsem ve fázi vybírání si elektrického vozíku a hledám s tím trochu pomoc, měl jsem v oku vozík Quickie 700 sedeo ergo, kvůli systému elektrického polohování, který bych asi potřeboval, jelikož při delším sezením začínám mít bolesti a občasné "natáhnutí se" na něm by bylo více než vhodné. Problém je, že jsem zjistil, že tento systém stojí 77 tisíc bez žádného, ani částečného, proplácení pojišťovnou, což je trochu mimo mé finanční možnosti, zajímalo mě tedy, jestli někdo neví o jiném vozíku, který by měl tuto funkci, případně obecné doporučení nějakého vozíku, se kterým má někdo dobré zkušenosti jako člověk se svalovou dystrofií, kterou mám i já.

Předem děkuji za odpověď,

Honza.

21.3.2022

Dobrý den pane Honzo,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní, spinální specialistkou, Zdeňkou Faltýnkovou. Ta doporučuje oslovit firmu Pride - webový odkaz naleznete ZDE.

Co se týká financí, máme zkušenosti, že nadace potřebným žadatelům přispívají na zakoupení invalidního vozíku. Jen zdůrazňuji, že nadace přispívají na pomůcku, která nebyla uhrazena!!!

Zasílám Vám odkaz na seznam nadací a vzor žádosti, jak o finanční příspěvek u nadace můžete požádat. Seznam nadací je třeba si projít - u každé nadace je uvedena webová stránka. Z webových stránek zjistíte, jaké oblasti nadace podporují a na jaké pomůcky přispívají (každý rok se může měnit). Každá nadace má stanovený svůj postup - zase z webových stránek se dozvíte, jak žádost podat (zda např. přes elektronický formulář, který vyplníte na webových stránkách nadace nebo žádost budete muset sepsat písemně sám a tu poté do nadace zaslat) a kdy o zaslaných žádostech nadace rozhoduje (na webových stránkách jsou uvedeny vždy termíny, do kterých se žádost musí uplatnit a kdy se přijaté žádosti budou projednávat). Pokud budete žádost podávat, pak je dobré připojit i např. osobní příběh. Pokud Vám nadace příspěvek přiznají, pak s Vámi sepíší "smlouvu", ve které jsou definovány i mimo jiné povinnosti žadatele (tj. např. doručení vyúčtování).

Máme zkušenosti, že na invalidní vozík přispívají např. Konto BariéryAgrofertJustVýbor dobré vůle, AgelAnděl na kolech (jednotlivé názvy nadací jsou prolinkované s jejich webovými stránky - snažila jsem se Vám dohledat přímo stránku, kde najdete podmínky podání + žádost k vyplnění).

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Prosím radu, kde dobře půjčit schodolez na cca 150 kg včetně vozíku. Jsme na Pze-východ.

JT

14.3.2022

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které mají v nabídce zápůjčku schodolezů.

Většina půjčoven má v nabídce schodolezy avšak s maximální nosností 130 kg. Schodolez, který má nosnost cca 150 kg je náročný na obsluhu (druhou osobou). Níže Vám zasílám kontakty na půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které se nabídly s Vámi Vaši situaci řešit.

Schodolez EU (jedná se o největší půjčovnu schodolezů v ČR) 

Firma má sídlo v Ostravě, nicméně schodolez jsou schopni dodat po celé ČR.

Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Náhlík, tel. 736 535 743, e-mail: info@schodolez.eu

Webový odkaz: https://schodolez.eu/

AVZ servis, s.r.o. 

Kontaktní údaje: tel. 737 342 974, 775 633 031, e-mail: info@avzservis.cz

Webový odkaz: https://www.avzservis.cz/produkty-pujcovna-kompenzacnich-pomucek-detail-8

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Naše organizace má pro zápůjčky k dispozici 1 schodolez, nicméně nosnost je max. 130 kg. 

Kontaktní osoba: Anna Kupková, tel. 776 070 756, e-mail: czepa@czepa.cz

Webový odkaz: https://czepa.cz/schodolez/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den. Prosím o radu ohledně prodeje vozidla z důvodu změny mého zdravotního stavu. Na nákup vozidla jsem použil příspěvek a vozidlo mám již 8 rokem. Chci jsi pořídit jiné s najezdovou rampou a požádat o nový příspěvek. Bohužel jsem v exekuci a tímto jsi nejsem jistý prodejem vozidla. Děkuji za odpověď. 

10.2.2022

Dobrý den,
příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo byste měl užívat 84 měsíců, tj. 7 let. Pokud máte automobil již 8 let, můžete s ním disponovat podle vlastního uvážení, třeba ho i prodat. Po 7 letech (ode dne vyplacení příspěvku) máte možnost podat novou žádost. Pokud splníte kritéria zdravotního stavu a příjmy Vás a vašich společně posuzovaných osob nepřesáhnout 16násobek životního minima, měl by Vám ÚP dát nový příspěvek ve výši 200 000 Kč.

Pokud starý automobil prodáte, budete tak mít zisk, který - předpokládám - bude uplatněn v rámci exekuce. S poradenstvím v oblasti řešení exekucí má zkušenosti např. organizace Člověk v tísni (https://www.clovekvtisni.cz/potrebuji-pomoci).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

firmy na českém trhy mi nejsou schopny upravit automobil přesně dle mých potřeb, proto se ptám, je možné příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku - ruční řízení a úprava automobilu uplatnit i v Německu? Pokud se na dané téma vztahuje i nějaký paragraf, budu rád za informace. 

Předem velmi děkuji, vážím si Vaší práce. 

27.1.2022

Dobrý den,
podobnou situaci jsme řešili na jaře 2021, kdy chtěl klient s českým příspěvkem na zvláštní pomůcku koupit automobil z Německa. V této souvislosti jsem dotazovala u odborných pracovnic Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, které nám poskytly písemné vyjádření, ze kterého níže cituji. Upozorňuji, že "koupit auto" a "koupit ruční řízení" je z pohledu zákona záležitost jednoho typu příspěvku, a to "příspěvku na zvláštní pomůcky".

Citace vyjádření z GŘ ÚP ČR:

"Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDOZP“), neukládá oprávněné osobě povinnost použít příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení (zakoupení) zvláštní pomůcky obecně, ani konkrétně motorového vozidla, výhradně v ČR.

Oprávněná osoba (klient) ovšem má v návaznosti na ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) ZDOZP povinnost příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR doložit použití poskytnutého příspěvku na zvláštní pomůcku ve lhůtě stanovené zákonem (3 měsíce ode dne vyplacení příspěvku), příp. v jiné lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce ČR. Použití poskytnutého příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky a též vlastnické právo k ní dokládá oprávněná osoba kupní smlouvou, fakturou, příjmovým dokladem nebo dokladem o bankovním převodu.  

K Vašemu dotazu dále doplňujeme, že v souladu s § 16 odst. 1 a 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, je třeba, aby oprávněná osoba výše uvedené písemnosti, pokud budou vyhotoveny v cizím jazyce, vedle originálního znění předložila současně v úředně ověřeném překladu do českého jazyka."

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
sixtova@czepa.cz

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý večer, prosím pěkně je stále v jednání či malinko se změnil zákon ? Jak se říká "neznalost zákona neomlouvá" - zlomila jsem si oboustranně v 01/2021 kotník, operačně, 3,5měs.léčba, kdy jsem nesměla našlápnout na tu nohu, a pak mi přišlo, že je ukončena nemocenská, vyčerpaná ... od té doby od poloviny 05/2021 se po nástupu zpět do zaměstnání bojím mít problém být opět nemocná, nyní je už 2022, takže nyní v čase minulém -  bála jsem se a šetřila si dovolenou, kdyby ...  Děkuji. Jitka K.

4.1.2022

Vážená paní Jitko,

bohužel v oblasti nemocenských dávek pro poživatele invalidního důchodu ve stupni III., k žádným změnám prozatím nedošlo.

Dle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění - konkrétně § 28, odst. 1 - se nemocenské poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání, jde-li o zaměstnance, popřípadě skončilo pojištění, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou nebo o zahraničního zaměstnance.... Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu uvedenou ve větě první. Byla-li podpůrčí doba .... vyčerpána v jednom kalendářním roce, nevzniká nárok na výplatu nemocenského od 1. ledna následujícího kalendářního roku, pokračuje-li dočasná pracovní neschopnost nebo karanténa v tomto následujícím kalendářním roce. 

CZEPA toto ustanovení považuje za diskriminační. Cílem legislativní změny je zrušit § 28 uvedeného zákona, který pro pracující poživatele invalidního důchodu ve III. stupni a starobního důchodu stanovuje zkrácenou dobu výplaty nemocenské. 

V průběhu minulého roku jsme o této problematice jednali na půdě senátu. Dále jsme v předvolebním období o této problematice jednali i s kandidáty do poslanecké sněmovny (a od některých máme příslib, že se této záležitosti budou věnovat).

Je naší prioritou tuto záležitost změnit, proto se i nadále budeme tomuto tématu intenzivně věnovat.

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková
| 1 | .. | 6 | 7 | | 9 | | .. | 27 |
banner-handy.jpg
banner-vdv-podcast-550x160