Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



12.10.2021 Obecné

Dobrý den, mohli by jste mi prosím, doporučit ubytování pro paraplegika v Luhačovicích? Na vozejkmap jsem našla jen dvě. Děkuji. Na shledanou Bundilová 

13.10.2021

Dobrý den paní Bundilová,

co se týká dalších možností bezbariérového bydlení v Luhačovicích, oslovila jsem kolegu z VozejkMap - p. Aleše Zeleného, jestli by nějaké další možnosti nezmapoval. Bohužel přímo v Luhačovicích možností bezbariérového ubytování moc není. Nicméně jedno další ubytování natipoval - jedná se o Villu Marion. Pokud by se nám podařilo vytipovat další bezbariérové ubytování, vložíme je do aplikace Vozejkmap.

Je na zvážení, zda se po bezbariérovém ubytování nepodívat i v bližším okolí - například v Uherském Hradišti jsou pěkná bezbariérová ubytování.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, můj syn je tetraplegik a má problém ohledně epicystostomie. Vždy když ho přesuneme na vozíček, moč do sběrného sáčku přestane odtékat. Zkoušeli jsme i jiné druhy epiků, ale je to pořád stejné. Hodně ho to omezuje. Rád by někam jel na vozíčku i na delší čas, jen má obavy ohledně odtékání moči do sáčku. Vyšetření na urologii i na sonu byli v pořádku. Mohl by nám někdo poradit, jak to vyřešit, aby mohl syn bez obav cestovat a nemít strach, že bude mít přeplněný močový měchýř.  Děkuji

24.9.2021

Dobrý den,

vliv na odvádění moči prostřednictvím epicystomie, může mít i pozice sedu. Pro posouzení bych potřebovala zaslat fotografie, kdy syn sedí na vozíku. V případě zájmu o individuální konzultaci mě neváhejte kontaktovat (kontakt uvádím níže).

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501 .

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

 

Dobrý den,

obracíme se na Vás s prosbou o radu v následující kauze.  V bytě handicapované osoby,  byly instalovány  zdravotní pomůcky, jedná se o závěsné zařízení  GH 1F a zvedací plošina Delta.

Opatrovník (otec) handicapované osoby zemřel, matka se ze zdravotních důvodů nemůže o syna starat, proto byl umístěn do zařízení soc. služeb, takže nebude zdravotní pomůcku využívat a byt, kde je pomůcka instalovaná bude vrácen majiteli,  městu. Matce byl přidělen byt v domě s pečovatelskou službou.

Nyní město,  opatrovník,  řeší  jak hospodárně naložit s pomůckami. Firma, která pomůcky instalovala (cca 450 tis. Kč), nabídla jejich  demontáž,  odvoz,  ale pomůcky neodkoupí.

Obracíme se na Vás s prosbou o radu, jak vhodně  naložit s pomůckami, mohly by ještě někomu posloužit.

Budeme vděčni za jakoukoli radu. 

 

S pozdravem

 

Drahomíra Lukšová, město Bystřice nad Pernštejnem, tel. 566 590 342, e-mail: drahomira.luksova@bystřicenp.cz

 

17.9.2021

Vážená paní Lukšová,
k Vašemu dotazu si dovolím navrhnout, aby byly pomůcky v městském bytě zachovány a byt byl nadále nabízen k užívání potřebným občanům se zdravotním postižením/seniorům k řešení jejich bytové situace. Tato cílová skupina v případě potřeby individuálně žádá na Úřadu práce o státní příspěvky pro zdravotně postižené, aby takovými pomůckami vybavili své domácnosti, mnoho takových klientů hledá přizpůsobené byty a marně řeší bytovou situaci... Sociální a bytové odbory obcí by mohly také občany evidovat.

Pokud vysloveně chcete pomůcky nabídnout (darovat/prodat?), domníváme se, že je vhodné nejprve nabídnout lokálním poskytovatelům sociálních služeb (domovy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory/osoby se zdravotním postižením, denní stacionáře atp.), kteří by mohli mít zájem o využití; organizacím zdravotně postižených, které by mohly vědět o potřebných klientech.

Inzerát s nabídkou pak navrhuji distribuovat na příslušné krajské pobočky ÚP (nepojistné sociální dávky/dávky pro OZP, kde se o takové pomůcky podávají žádosti), sociální odbory přilehlých obcí, dále např. Informační portál Helpnet či na Vozejkov.cz. 

Pokud byste měla zájem Vaši nabídku diskutovat, můžete nás kontaktovat přímo - sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý večer, v rozhovoru pro ČSOB paní Jančíková říkala o onemocnění míchy - mrtvička, otok ... kdy lidé zůstanou na vozíčku. Toto se stalo i mně, jsem pojištěná u ČS Flexi nyní Kooperativa a tato pojišťovna mi neuznala onemocnění, že tuto diagnózu nemají v kódech (já říkám, že jsem mimo jejich tabulky) a nedala mi žádnou pojistnou platbu. Mají pouze prý mozkovou cévní příhodu ne míšní. Po docela dlouhé výměnné korespondenci, dokládání lékařských zpráv, odvolávání se, mi poslali částku ne za onemocnění, ale cituji "z morálního hlediska". Myslíte, že je potřeba se dál odvolávat nebo jak dokázat oprávněnost? Víc nemůže být důkazem než vozíček :(. Děkuji. Jitka K.

24.8.2021

Vážená paní Jitko,
Váš dotaz jsem postoupila do spolupracující advokátní kanceláře JUDr. Zuzany Špitálské. Paní doktorka se prostřednictvím kolegyně JUDr. Radky Hofmanové vyjádřila následovně:

"JUDr. Špitálská mě požádala o reakci na Váš dotaz, resp. na připojený dotaz paní Jitky K. Ve věci musím předně uvést, že na takto obecně formulovaný dotaz nelze podat jednoznačnou odpověď. Tu je třeba vždy hledat v uzavřené pojistné smlouvě a souvisejících pojistných podmínkách, kde je konkrétně vymezena pojistná událost, pro kterou je pojištění sjednáno, a další podrobnosti o trvání pojištění, výlukách z pojištění, způsobu určení rozsahu pojistného plnění apod. Bez možnosti seznámení se s obsahem konkrétní smlouvy a pojistných podmínek se nelze ve věci blíže vyjádřit. Paní Jitce můžete zprostředkovat telefonický kontakt na advokátní kancelář JUDr. Špitálské /257 322 674 ,724 759 173/ v případě zájmu konzultace věci."

Pokud máte zájem o bližší konzultaci, můžete advokátní kancelář JUDr. Zuzany Špitálské kontaktovat na výše uvedených telefonech. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
18.8.2021 Zdravotní

Dobrý den, přítelkyně 22let měla před 6 týdny nehodu při které utrpěla neúplné přerušení míchy. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s léčbou kmenovými buňkami ? Jestli je možnost nějakého zlepšení ?Jestli hrozí nějaké riziko ? 

19.8.2021

Dobrý den,
v minulých letech někteří klienti s poraněním míchy podstoupili aplikaci kmenových buněk. Ve výsledku ale tato léčba u úplných míšní lézí nepřinesla žádný pokrok, u neúplných míšní lézí pokrok těžko identifikovatelný. Rizika aplikace kmenových buněk neevidujeme.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc., uznávaný neurochirurg, v článku z roku 2015 k tématu uvádí: "Ano, běží pokusy u poranění míchy, roztroušené sklerózy či amyotrofické laterální sklerózy, ale výsledek je zatím nulový. Nikde není randomizovaná studie a nikde není jasně prokázáno, že za zlepšení u těch, kteří kmenové buňky dostávají, jsou zodpovědné právě ony. Nejsem si ani jist, zda proklamované zlepšení je opravdu objektivní změna. Jakmile jde o pacienta s neúplným poraněním míchy, už důkaz začíná být hodně na vodě. Ti se zlepší i spontánně a rozhodující je rehabilitace. Ještě jsem neviděl pacienta s prokázaným úplným přerušením míchy, u kterého by se pod místem poranění objevila jakákoliv, byť i zcela minimální funkce. Ani jsem o něm neslyšel. Takže kmenové buňky mohou nanejvýš vylepšit stav sekundárního poškození u neúplné léze. I to by bylo cenné, ale na druhou stranu, to umíme i bez nich."

Pokud bychom Vás a Vaši přítelkyni mohli podpořit některou ze služeb asociace CZEPA, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás podpořit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA, sixtova@czepa.cz
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.

12.8.2021

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku. 

Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:

Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)

 

To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce). 

 

Návrh postupu:

  1. vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
  2. dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
  3. Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
    1. vyčkat schválení reklamace

                                                    i.     buď oprava

                                                   ii.     nebo odstoupení od smlouvy

  1. vyčkat na zamítnutí reklamace

                                                    i.     udělat znalecký posudek, obrátit se na prodejce znovu

                                                   ii.     se znaleckým posudkem se obrátit na ČOI –  mimosoudní řešení sporů

                                                  iii.     pokud to nepomůže, sepsat žalobu.
 

 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, potřebovala bych pro svého syna( 30 let)  bydlištem v okrese Hodonín, který je po úrazu c4 kvadruplegikem, asistenta na celodenní péči. Kde a jak takového asistenta můžeme zařídit?

10.8.2021

Dobrý den,
základní informace o dostupných sociálních službách čerpám z webové stránky Města Hodonín, sekce katalogu sociálních služeb. Zde jsou uvedeny společnosti: Pečovatelská služba a Osobní asistence Homediss (www.homediss.cz) a Osobní asistence Centra pro rodinu a sociální péči (https://cprhodonin.cz/). Případné další organizace by měl evidovat i Odbor sociálních věcí (a školství) MÚ Hodonín (http://www.socialnisluzby-hodonin.cz/detail/mestsky_urad_hodonin___odbor_socialnich_veci_a_skolstvi-144/).  Dále jsem našla Charitní pečovatelskou službu Hodonínsko (https://hodonin.charita.cz/adresar-pro-verejnost/?targetGroup=postizeni&situation=7&showType=list). Sociální služby jsou hrazeny z příspěvku na péči, změna osoby poskytující péči musí být na ÚP v termínu ohlášena.

Úkony spojené se zajištěním vyměšování močového měchýře a střev  (obvykle cévkování, zavádění čípků do rekta) jsou považovány za zdravotní úkony, které zajišťuje "domácí zdravotní péče" (home care), kterou dle předpisu praktického lékaře hradí zdravotní pojišťovna.

Případné další související dotazy doporučuji konzultovat individuálně (sixtova@czepa.cz).
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3. stupně a přitom si přivydělávám na poloviční úvazek. Mám nárok na dovolenou? Pokud ano, na kolik dní? Děkuji moc za odpověď.

5.8.2021

Dobrý den,

ve Vašem případě je důležité, jaký pracovní poměr máte uzavřen.

Dohoda o provedení činnosti, Dohoda o provedení práce

Pokud pracujete na Dohodu o pracovní činnosti či Dohodu o provedení práce, pak Vám nárok na dovolenou nevzniká!

Klasický pracovní úvazek (plný pracovní úvazek či částečný/zkrácený pracovní úvazek)

Od 1. ledna 2021 platí, že se dovolená stanovuje podle počtu odpracovaných hodin a ne již za odpracované dny jako doposud. Novela zákona č. 285/2020 Sb. sice zahrnuje dosavadní výměru dovolené v týdnech, ale její výše se již stanovuje od týdenní pracovní doby zaměstnance určené v hodinách.

Pokud máte uzavřený klasický pracovní poměr, pak u polovičního úvazku (20 hodin týdně) činí minimální nárok na dovolenou 80 hodin / rok (10 dnů u 8hodinové pracovní doby, 20 dnů u 4hodinové pracovní doby). Při výpočtu je důležité, kolik Vám zaměstnavatel poskytuje dovolené (20 dnů?, 25 dnů? / rok - od tohoto čísla se odvíjí výpočet).

ZDE najdete Kalkulačku nároku na dovolenou 2021.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den 

Molinek

Zajímá mě ohledně vyměřování, MUDr napíše poukaz na digital vy.. 

A já se obrátím na koho? Které pracoviště nebo sestra se semnou spojí a domluví se? 

Jakým způsobem to probíhá 

Děkuji za odpověď 

23.7.2021

Vážený pane Molinku,
předpokládám, že váš dotaz se týká digitálního vybavení stolice, které je považováno za zdravotnický úkon a spadá tak do kompetence zdravotních sester domácí zdravotní péče. Po předpisu lékařem péči hradí zdravotní pojišťovna.

Domácí zdravotní péči (někdy také pod názvem Home care) předepisuje praktický lékař. Ten by mohl mít kontakty na agentury domácí zdravotní péče, se kterými při zajištění zdravotní péče o "své" pacienty spolupracuje. Nebo můžete poskytovatele domácí zdravotní péče vyhledat a oslovit Vy (na internetu nebo na sociálně-zdravotním odboru místního úřadu či u své zdravotní pojišťovny) a další postup domluvit s nimi. V praxi jsme např. zažili situaci, kdy klient nejprve oslovil poskytovatele domácí zdravotní péče (domluvil se, jakou službu by potřeboval, zjistil, zda mají kapacitu k poskytování péče) a následně se s praktickým lékařem klienta na předepsání poukazu domluvila přímo domácí zdravotní péče.

S pozdravem 
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den 

 

Mám takovou zvláštní ne příliš jednoduchá věc a nevím zda se tím zabýváte 

Já qudro po úraz páteř C6 klasika voda. 

De o digital vybavovani stolice. 

Do teď to dělali rodinní příslušníci, ale ti už jsou stáří. 

Zajímá zda prakticky MUDr má možnost napsat na dotyčná nemocnice která digital vyprazovani dělají žádanku a ti se o vše postarali ??

 

Nebo na nějakou organizací která SE Tim zabývá nebo nějaká jiná ráda? 

 

Děkuji 

Molinek

13.7.2021

Dobrý den pane Molinku,

digitální vybavení stolice spadá do kategorie zdravotních úkonů - v domácím prostředí poskytují tuto péči kvalifikované zdravotní sestry (jedná se o tzv. Domácí zdravotní péči).

Domácí zdravotní péči Vám může indikovat Váš praktický lékař a v tomto případě je poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Domácí zdravotní péče je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu - tedy NEPŘETRŽITĚ. 

Lékař musí na příslušném poukazu přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence.

S pozdravem

Monika Kupková, sociální pracovnice a Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, mám velice vzácnou neurosvalovou nemoc, jejíž diagnostika zabere i desetiletí. Moje otázka se však týká vyřízení invalidního důchodu. Kolem sebe vidím mnoho svobodných jedinců, kteří mají i plný důchod, ale nemají tak hrozné potíže jako já. Přitom jsem měla veliký problém získat aspoň první stupeň invalidity (4.400kč) a bojuji dál za plný důchod, nemohu již pracovat. Využiji i ombudsmana. Manžel má trošku nadprůměrný příjem a my to vnímáme jako důvod, proč OSSZ se tak "cuká" v mém případě. Pokud vím, oficiálně se rozhodnutí OSSZ o výši invalidního důchodu nesmí odrážet od výše příjmu partnera, ale od zdravotního stavu. Můžete mi, prosím, v této záležitosti uvést zákon nebo jiné zdroje, kterými se mohu  proti OSSZ bránit? Děkuji!! M.Fleková

13.7.2021

Dobrý den paní Fleková,

Nárok na invalidní důchod má osoba, která je uznána invalidní a zároveň získala potřebnou dobu pojištění. 
Pravidla pro invalidní důchod upravuje zákon o důchodovém pojištění - zákon č. 155/1995 Sb., řízení o důchodech zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení - zákon č. 582/1991 Sb. a správní řád - zákon č. 500/2004 Sb.. Náležitosti posudku o invaliditě a procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanoví vyhláška o posuzování invalidity - vyhláška č. 359/2009 Sb..

Příjem Vašeho manžela nemůže mít vliv na přiznání invalidity.

Pokud Vaše zdravotní postižení není přímo uvedeno v příloze vyhlášky č. 359/2009 Sb. o posuzování invalidity, určí se míra poklesu pracovní schopnosti podle postižení, jehož funkční dopady jsou nejpodobnější Vašemu postižení. Je tedy důležité mít kvalitní lékařské zprávy, do kterých by měl lékař zapracovat objektivní projevy nemoci.

ZDE můžete shlédnout i zpracované dokumenty ohledně Invalidních důchodů zpracované Veřejným ochráncem práv.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem paraplegik. Roky jsem užíval léky na neurogenní moč. měchýř, než se objevily vedlejší účinky léků. Poroto jsme začali aplikovat Botox.

 

Před 2 měcíci jsem podstoupil 3. aplikaci Botoxu. Od té doby mám problémy se stolicí – stolice zůstane v konečníku a nejde ven. Nikdy jsem tyto problémy neměl, ani jsem nepoužívál žádné preparáty k vyprázdnění. Stravu, ani léky jsem nezměnil.

 

Myslíte, že to může být způsobené Botoxem? Vrátí se to zase do normálu? Měl bych o tom informovat svého urologa? Děkuji za radu.

28.6.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou - odpověď zasílám níže.

To, zda má aplikace Botulotoxinu do stěn močového měchýře vliv na vyprazdňování stolice, Vám musí sdělit urolog. Myslím si, že pokud po prvních dvou aplikacích k problémům se stolicí nedocházelo, zřejmě je problém v něčem jiném, spojeném se spastickým typem střeva. Zkuste podpořit vyprázdnění manuální stimulací konečníku. Jak na to se můžete podívat na našem DVD - Péče o spinálního pacienta v domácím prostředí (kapitola Péče o vyprazdňování střeva) na youtube kanále CZEPA.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka CZEPA a Kupková Monika, sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png