Dobrý den,
prosím vás o tipy na literaturu, která se zabývá polohováním a prevencí dekubitů. Děkuji za pomoc a přeji fajn den. Tomáš
12.11.2012
Zdravím Tomáši, v roce 2008 vyšla v nakladatelství Grada publikace Mgr. Jana Mikuly s názvem"Prevence dekubitů". Myslím, že je tam vše důležité včetně základních informací o léčbě. Také jsem psala o prevenci dekubitů do bulletinu Centra Paraple pětidílný seriál právě o preventivních opatřeních a rizikových faktorech vzniku dekubitů především u lidí s poškozením míchy. Ve Vozíčkáři publikovala seriál o dekubitech také MUDr. Lia Vašíčková. Také jsme natočili edukační film o prevenci a léčbě dekubitů, který lze shlédnout na vimeu - http://vimeo.com/channels/czepatv#/channels/czepatv/35361770. Kdyby cokoli, stačí napsat.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
můžu se zeptat jakým způsobem řeší inkontinenci a stolici vozíčkáři? Děkuji
12.11.2012
Dobrý den, vozíčkáři, kteří se dostali na vozík z důvodů poškození míchy, se učí zvládat poruchu močení a vyměšování stolice na spinální jednotce v rámci celkové rehabilitace. Mluvíme o programu rehabilitace střev a močového měchýře, kdy se každý spinální pacient učí způsobu, který odpovídá poruše podle výšky a rozsahu poškození míchy. V obecném měřítku lze říci, že velká většina pacientů zvládne mít močení a stolici pod kontrolou, avšak občasné nehody se mohou vyskytnout. Také existuje spoustu pomůcek pro inkontinenci, které vozíčkáři využívají a kombinují podle svých individuelních potřeb. Močení řeší převážně cévkováním ať už samostatným nebo s asistencí. Stolici musí natrénovat v pravidelných intervalech co do dnů (denně, obden, maximálně každý třetí den) a také co do hodiny (např. každý den v 7.00 ráno). K podpoře stolice se využívají čípky a také manuální dráždění konečníku, které podpoří posun stolice do konečníku. Dále je možné používat vložné pleny, plenkové kalhotky a další pomůcky.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
je mi 22let, jsem vozíčkář a trpím inkontinencí.Užívám Vesicare 5 mg 1x denně a 4-5x denně se cévkuji, ale mezi cevkováním dochází k úniku moči. Můj lékař mi při mé poslední návštěvě říkal něco o nějaké aplikaci botulinumtoxinu do močového měchýře. Zatím jsme vůbec neprobírali žádné podrobnosti. A já by jsem se Vás tímto rád zeptal o co se jedná. Jak takový zákrok probíhá? Je nutná nějaká příprava a jestli je nutné po aplikaci dodržovat nějaký speciální režim? A jaká jsou rizika? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
18.9.2012
Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Léčba hyperaktivního močového měchýře botulotoxinem má víc jak desetiletou tradici a výsledky jsou velmi uspokojivé. Řada našich klientů tuto léčbu inkontinence podstoupila. Jde o aplikaci injekcí botoxu prostřednictvím cystoskopu do cca 30 míst vnitřní stěny měchýře. Tak je potlačeno dráždění a hyperaktivita měchýře a jeho stěna se uvolní pro větší kapacitu moče. Účinek přetrvává cca 6 měsíců a pak lze aplikaci opakovat. Obecně lze říci, že je lidmi po míšní lézi botulotoxin dobře snášen i po opakovaných aplikacích, pokud se dá správný počet jednotek botulotoxinu. Radila bych Vám obrátit se proto na pracoviště, kde mají letité zkušenosti i s pacienty po míšní lézi. Např. na urologické klinice v Thomayerově nemocnici v Praze doc. MUDr.Roman Zachoval . Žádná zásadní opatření před ani po aplikaci není nutné provádět.Více si můžete přečíst na internetu, když zadáte – hyperaktivní močový měchýř .

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem paraplegička a bohužel se mi objevil puchýř z bot o velikosti 5x2 cm, který mi po nasazení bot prasknul. Netuším, zda-li je lepší odumřelou kůži co nejdříve odstranit nebo co nejdéle ponechat na poraněném místě. Vzhledem k tomu, že se mi na nohou tyto defekty špatně hojí, nechci udělat chybu hned na počátku.
29.8.2012
Dobrý den, pokud vám puchýř praskl, jedná se již o otevřenou ránu, která je náchylná k infikování a bude se hojit zánětlivou reakcí. Tam, kde kůže přilne ke spodině, tam ji neodstraňujte. Avšak tu odumřelou část kůže opatrně odstřimněte, ránu desinfikujte Betadine. Následně je vhodné přiložit krytí Inadine a přikládat tak dlouho, dokud nezůstane bez zbělání, to znamená v původní barvě. Inadine zabrání vstupu infekce. Následně je vhodný Mepilex nebo tenké krytí ve formě filmu např. Hydrofilm či Tegaderm ke krytí hojící se rány.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
na vnějšku chodidla levé nohy se mi udělal malý dekubit cca. 1x1cm, rána je čistá a puchýř, který tam byl, již praskl. Poraďte mi prosím, jak v léčbě postupovat, resp. čím to mazat a chránit.
Děkuji, J
29.8.2012
Dobrý den, u vás se jedná zřejmě o první až druhý stupeň dekubitu. Zašlete mi, prosím, fotku rány ke zhodnocení aktuální situace.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
Jsem na vozíku, věk 31, chabá paraplegie, dost hubené nohy a hýždě. Na sedacích kostech mám dekubity. Fialová místa 5x5cm s propadlinkou uprostřed asi 5x5mm, kůže ale neporušená. Dodržuji výživu a sed jen v nejnutnějších úkonech. vůbec se to nelepší. Podkoží bude dost poškozené.. Nemělo by se to řešit chirurgicky,nebo plastikou.? Vím že je to velký problém. Moc prosím o jakoukoli radu, nebo doporučení pracoviště na to specializované. Je to hrůza jen ležet.. Děkuji
16.7.2012
Dobrý den, při Vašich problémech je zatím pozitivní to, že není porušen kožní kryt. Kromě zdravé výživy a dostatečného příjmu tekutin (aspoň 2l denně) je nezbytně nutné dodržovat pohybový režim včetně odlehčovacích technik - nadzvedávat hýždě od podložky aspoň každou půlhodinu, při problémech častěji. Pak záleží na Vaší pozici sedu a zatížení sedacích hrbolů. Pokud máte antidekubitní sedací polštář a není rozložený tlak i na stehnech, pak se mohou objevit takovéto otlaky - první stupeň dekubitu. První pomoc je zlepšení rozložení tlaku na sedací partie nastavením vozíku nebo změnou sedáku. Jinak je třeba postižená místa mazat ochrannými a výživnými krémy ( Menalind...) a samozřejmě co nejméně zatěžovat. Pokud chcete, pošlete mi svůj kontakt na mail: faltynkova@czepa.cz, domluvíme se na dalším řešení.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem paraplegik už 15 let a trpím otlaky, ze kterých se někdy vyvinou pěkné dekubity. Hojím je pak několik dlouhých měsíců. Nejvíc mi vadí, že nemůžu dlouho sedět a věnovat se jiným aktivitám a musím jen ležet doma a čučet na televizi. Můžete mi poradit nějaký dobrý antidekubitní polštář, který by působil preventivně proti vzniku dekubitů? Jsou nějaké osvědčené triky, jak dekubitům předcházet?
Děkuju za odpověď. Zdeněk
10.7.2012
Pane Zdeňku, zřejmě budete typ člověka, jehož organismus a především jeho kůže je více náchylná ke vzniku otlaků - prosezenin. Základem prevence je, kromě dobrého sedacího polštáře, i dobrá nutrice - výživa těla a s tou Vám, po odběrech krve, poradí lékař. To považuji za důležitou informaci.
Jako významnou prevenci při dlouhodobějším sezení je nutné v pravidelných časových intervalech provádět odlehčovací techniky - nadzvedávat pánev na vozíku na několik vteřin a to alespoň každou půlhodinu. Můžete se tělem položit na stůl a odlehčit ho nebo se bokem v sedě na vozíku položit na postel. Další technikou je i tzv. sklápěčka, vsedě na vozíku se překlopíte do křesla nebo na gauč, je důležité podložení hlavy a trupu pro pohodlné ležení.
Co se týká sedacích polštářů - dobré a dlouholeté zkušenosti jsou se vzduchovými sedáky ROHO, kterých je mnoho typů. Jsou i typy s pevnou základnou, na kterých se dá korigovat i eventuální sešikmení pánve (nesymetrické zatěžování sedacích hrbolů). Podívejte se na webové stránky www.roho.cz

Zdeňka Faltýnková
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11
baner-skoda-neridit_550x160_4.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg