Proč je člověk s poškozením míchy ohrožen vznikem dekubitů?

U klientů po vzniku poškození míchy dochází kromě ztráty volního pohybu k poruchám čití a vegetativních funkcí, jejímž důsledkem je také porucha vazomotoriky (řízení stahování a rozšiřování cév). Tyto vazomotorické poruchy pod místem léze, kdy je trofika tkání a odolnost organismu snížena zvláště v akutním stádiu onemocnění, vedou bez preventivních opatření velmi rychle ke vzniku otlaků a následně dekubitů. V dalších stádiích vývoje zdravotního stavu a v průběhu života je odolnost tkání každého klienta individuální. Je důležité poznamenat, že v případě jakéhokoliv onemocnění, zvláště je – li doprovázeno teplotou, je kůže mnohem náchylnější. Preventivní opatření je pak nutné zpřísnit.

Jak se chránit před vznikem dekubitů?

Dekubitem je označována proleženina či prosezenina (u vozíčkářú) a jde o poškození kůže a měkkých tkání nejčastěji následkem dlouhodobého ležení či sezení, tedy působení tlaku na kostní výběžky, které jsou blízko pod kůží. Dekubit se může rozvinout během několika hodin, začíná tmavším zabarvením kůže. Když do 5 minut zarudnutí kůže nezmizí, bez okamžitého odlehčení tlaku vznikne puchýř a následuje rozvoj dekubitálního vředu. Jestliže se do vředu dostane infekce, může být napadena i kost a při nesprávné léčbě hrozí člověku smrt.

Vzhledem k porušenému čití člověk s míšní lézí obvykle nevnímá první signály bolesti od vznikajícího dekubitu. Proto musí provádět řadu preventivních opatření a vyvarovat se rizikovým situacím.

 

Rady pro každý den

Víš jak se vyhnout dekubitům?

 

Když ležíš na lůžku:

 • nezapomeň pravidelně měnit svou  polohu alespoň každé 4 hodiny
 • vyber si takovou antidekubitní  matraci, která vyhovuje tvému riziku vzniku dekubitu a zároveň tě neomezuje v samostatnosti (např. se otočit, posadit...)
 • používej bavlněné prostěradlo, které udržuj vypnuté bez záhybů
 • kontroluj při každé změně polohy, zda ležíš v suchu a na rovné podložce
 • nezapomeň, že jako prevence otlaků ti může posloužit Dekuba (podložka s chlupem, zamezující i třecím silám, absorbuje vlhkost a udržuje teplo)
 • manipuluj při změně polohy se svými končetinami opatrně (pozor na udeření  či odření se)
 • používej měkké polohovací pomůcky k odlehčení tlaku na kostní výběžky a k udržení fyziologické polohy v kloubech ochrnutých končetin.

Když sedíš ve vozíku: 

 • používej vždy antidekubitní sedák, který ti vyhovuje jak z hlediska prevence otlaků, tak ti pomáhá držet dobře pánev a páteř ve vzpřímené poloze
 • kontroluj, zda netlačí bočnice vozíku na tvé boky (měl bys volně vložit své prsty mezi nejširší  část pánve a bočnice)
 • prováděj  minimálně každou půlhodinu některou z odlehčovacích technik ( vzepření o natažené paže, úklon či předklon a opření se o pevnou podložku - stůl. lůžko...nebo se sklop na vozíku do křesla)
 • dej pozor na otlaky lýtek o trubky rámu vozíku
 • neopírej se dlouhodobě nahými zády o textil zádové opěrky, dej si za záda třeba ručník
 • věnuj průběžně pozornost své správné vzpřímené pozici sedu.

Když se přesouváš:

 • dávej pozor na dostatečné nadlehčení pánve od podložky
 • překryj kolo vozíku a brzdovou páku třeba složeným ručníkem, pokud si nejsi jistý bezpečným nadzvednutím zadku
 • používej raději skluznou desku, pokud ti hrozí odření zadku o vozík
 • požádej o pomoc v případě rizikové situace

 Když používáš koupelnu a WC:

 • dej pozor na pořádně zabržděný vozík při přesunech
 • neseď dlouho na tvrdé sedačce do sprchy či vany, použij raději měkkou pěnovou či nafukovací podložku pod zadek
 • neseď dlouho na tvrdém toaletním sedátku, používej měkký návlek
 • kontroluj rukou teplotu vody, kterou si pouštíš na necitlivá místa těla
 • otři a osuš se vždy důkladně před přesunem a sezením ve vozíku
 • zkontroluj si zrcátkem zadek před oblečením kalhot
 • ošetři zatěžovanou kůži zadku ochranným krémem

Když cestuješ:

 • dávej si před delší cestou pod zadek vždy antidekubitní podložku (minimálně Dekubu)
 • dávej si raději na cestu do neznámého prostředí Dekubu či měkkou krycí podložku přes matraci
 • vezmi si špalky ( 7 -10 cm vysoké) pod nohy lůžka, pokud neznáš výšku lůžka  v neznámém prostředí   a máš potíže při přesunu, kdy nejsou plochy lůžka a vozíku ve stejné úrovni.

Nejdůležitější rady pro prevenci:

 • kontroluj minimálně 2X denně své zatěžované sedací partie, záda (otlaky na trnech obratlů, na žebrech) a nohy uzavřené v botách
 • odstraň ihned tlak, pokud objevíš začervenalé místo na kůži
 • nemasíruj nikdy začervenalé místo
 • prováděj pravidelné odlehčovací techniky
 • kontroluj pravidelně svůj sedací polštář
 • vyvaruj se situacím, které tě ohrožují popálením , opařením, omrznutím(nevoz horké tekutiny na klíně bez podložního stolku...)
 • udržuj svou kůži čistou a suchou, nenech působit moč ani stolici
 • jez plnohodnotnou stravu, pij minimálně 2 litry tekutin denně, nekuř a vyvaruj se konzumaci alkoholu
 • nenos těsné oblečení
 • pořizuj si boty o jedno číslo větší
 • navštiv ihned lékaře, pokud se objeví počínající dekubit

Více:

- Publikace “Jak na to doma“, „Vše okolo tetraplegie“, časopis Vozíčkář 2010, Svět s Parapletem 2011

Kůže – přítel nebo rizikový faktor

Proč jsou dekubity celoživotní hrozbou každého člověka s ochrnutím

Co znamená zdravé sezení na vozíku


Potřeboval bych poradit s jakousi vyrážkou v tříslech, která se mi šíří po vnitřní straně stehna. Jsou to malé puchýřky, ty potom prasknou a tak to postupuje. Už jsem to měl, ale nemohu si vzpomenout na název takové tmavé vodičky z lékárny. Děkuji za odpověď.
28.12.2014

Dobrý den, nevím  co máte přesně na mysli, ale jsou dvě možnosti. Návštěva kožního lékaře  nebo se poraďte v lékárně, protože si myslím, že se jedná o mykózu a dnes je na trhu několik vhodných přípravků ( např. Batrafen, Canesten, Lamisil ), které jsou ve formě krémů nebo roztoků. Jen upozorňuji, že je nutná pravidelná péče o postižené místo a pokud se chcete tohoto problému opravdu zbavit, tak je vhodné v péči pokračovat ještě týden po vymizení příznaků.


Hana Jirků
Dobrý den, potřebovala bych poradit, co mám dávat na velké štípance v místech, kde se kůže potí nebo trochu tře při spasmech nebo přesunech např. v tříslech, pod náplastí se mi to taky potí. Existuje nějaká „tekutá náplast „? Díky
28.12.2014

Dobrý den, těžko rozhodnou o co se jedná, pokud problém nevidím. Pokud se jedná o opruzeninu, pak mohu doporučit Sudo krém nebo Pityol, ale pokud se jedná o mykózu je potřeba navštívit kožního lékaře. Postižená místa je vhodné po umytí dobře osušit a nechat větrat, po ošetření  krémem je dobré proložit čtverečkem, nebo nějakou látkou, aby poškozená kůže neležela na sobě.


Hana Jirků
Zdravím, chtěla bych poradit, co si mám dávat na tmavou kůži, kterou mám pod pravou půlkou zadku. Je to nahnědlé místo, kde mám i tvrdší kůži. Bojím se hrozně dekubitů, tak mám strach, abych něco nezanedbala.
10.12.2014

Dobrý den, je dobré, že sledujete velmi zatěžovaná místa, mohu doporučit, pravidelně odlehčovat, zkontrolovat sedák, zda nepotřebuje vyměnit, kontaktujte paní Zdeňku Faltýnkovou z České asociace paraplegiků - Czepa, která Vám může zajistit tlakové mapování sezení. Jinak doporučuji promazávat jakýmkoli mastným krémem a stále provádějte důslednou kontrolu, při zhoršení vyhledejte lékaře. 


Hana Jirků
Dobrý den, poraďte mi prosím co mám dělat, otlačila se mi zespoda pata tak, že mám pod kůží něco černého velikosti pětikoruny, ale kůže na patě je celá. Děkuji.
10.12.2014

Dobrý den, v tomto případě doporučuji, především odstranit tlak na patu a kůži hlavně nesundávat, protože Vám poslouží jako ideální krytí. Patu můžete sprchovat a bylo by vhodné postižené místo zasušit, vhodný je Betadine roztok a nebo Menalind pasta.


Hana Jirků
Potřeboval bych poradit s boulí na kostrči, bojím se, že bych mohl mít dekubit, který jsem ještě nikdy neměl. Zřejmě jsem se otlačil, spali jsme na dovolené v autě. Jak mám prosím postupovat ?. Děkuji
10.12.2014

Dobrý den, je třeba ihned místo odlehčit a v žádném případě nesedět. Jen tak je naděje, že Vám z otlaku nevznikne pořádný dekubit. Jinak co nejdříve navštivte chirurgickou ambulanci.


Hana Jirků
Můžete mi poradit, co mám dávat na takovou malou tenkou rankou, kterou mám mezi hýžděmi. Nikdy jsem to neměla, zatím to mažu Menalindem. Děkuji za odpověď
1.12.2014

Dobrý den, jak mi ránu popisujete, myslím, že se jedná o ragádu na sacru, mohu doporučit mazat mastí Betadine, nechat co nejvíce na vzduchu, pokud možná nezatěžovat a být velice opatrná při přesunech, pokud se Vám rána nezhojí, tak navštivte lékaře


Hana Jirků
Dobrý den, hojím dekubit na zadku a čato ležím na břiše opřený o lokty. Už na nich mám trochu odřenou kůži a nerad bych si je úplně rozedřel. Můžete mi poradit, co na to? Určitě nejsem jediný a to ležím na chlupatině – dekubě. Díky za odpověď
1.12.2014

Dobrý den, rada, že je dobré lokty šetřit v tomto případě není asi nejlepší, ale i tak bych se za to přimlouvala, mohu doporučit lokty promazávat masti Betadine a preventivně nalepit Mepilex, také mohu doporučit chrániče na lokty, které lze koupit ve zdravotnických potřebách.


Hana Jirků
Dobrý den, hojím poměrně už malý dekubit na sedacím hrbolu (cca velikosti dvoukoruny) a najednou mi to místo docela hodně nateklo a zčervenalo, že mám jednu půlku zadku o mnoho větší než druhou. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji.
1.12.2014

Dobrý den, zde mohu doporučit pouze návštěvu lékaře, který Vám jistě zařídí sonografické vyšetření, aby se vyloučil absces v podkoží. Návštěvu lékaře neodkládejte!


Hana Jirků
Dobrý den, měl jsem na kostrči dekubit, který se mi sice zahojil, ale na tomto místě se mi stále obnovuje poměrně vysoký strup, který mě pak tlačí, vnímám nepříjemné pocity a tak jej vždy opatrně strhnu. Je pod ním kůže a za čas zase jakýsi strup vznikne. Zatím to místo mažu Indulonou nebo Menalindem. Poraďte mi, prosím, jestli existuje nějaký způsob, jak se tohoto strupu zbavit. Děkuju.
1.12.2014

Dobrý den, toto je častý problém vozíčkářů, kůže je v těchto místech velmi namáhaná a tak jde o jakýsi mozol. Mohu doporučit kromě různých mastných krémů i gel  Aloe Vera nebo Thee Tree olej či Linovera olej.


Hana Jirků
Dobrý den, opařila jsem si stehno, když jsem převážela talíř, s jídlem ohřátým v mikrovlnce, na útěrce v klíně. Dělám to takto řadu let a nikdy nic. Zjistila jsem to, když mi začaly skákat nohy, kdy zřejmě reagovaly spasmama na bolest. Už mám malé puchýře a chtěla bych poradit, zda je propíchnout nebo jak dál postupovat i třeba pro příště. Děkuji za odpověď.
1.12.2014

Dobrý den, tak nejdříve rada pro příště, pokud by se Vám něco takového přihodilo, tak je dobré opaření místo chladit alespoň dvě hodiny a to přerušovaně, ale led je potřeba obalit, třeba ručníkem, aby jste si nezpůsobila ještě omrzliny. Pokud chlazení budete provádět důsledně, nemusí se puchýře vůbec objevit. V tuto chvíli je již kůže poškozená a je potřeba se k ní chovat co nejšetrněji. Puchýře můžete propíchnout, ale až po řádné dezinfekci a sterilní jehlou a poškozené místo je vhodné krýt sterilním čtverečkem, ideální je použít Inadin. Kůži puchýře nesundávejte, je to nejlepší možné krytí a nechte ji zaschnout, poté se odloučí sama a Vy budete mít na ráně již kůži novou, která je tenká a křehká, pro se o ni dobře starejte a promazávejte mastným krémem. Pokud by v průběhu hojení nastaly jakékoli komplikace navštivte svého lékaře.


Hana Jirků
« | 1 | 2
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg