Dobrý den, již několikrát jsem byl na videourodynamice. Nyní jsem objednaný zase a navíc jsem dostal od sestřičky s sebou domů Batex - klysma salinické, 135 ml a mám si to udělat večer před vyšetřením.

Proč jsem teď toto dostal a v minulosti nikdy? Víte jak dlouho trvá než začne účinkovat jak jak dlouho trvá než se úplně vyprázním? Děkuji za odpověď.
1.11.2017

Dobrý den,

jménem kolegyně Zdeňky Faltýnkové, specialistky na spinální problematiku, se vyjadřujeme k Vašemu dotazu:

 

Orgány v dutině břišní jsou umístěny v těsné blízkosti a je možné, že naplněná střeva mohou ovlivňovat zobrazení Vašeho močového měchýře, možná z tohoto důvodu Vám bylo doporučeno klysma. Na Vaše otázky, bohužel, nemůžeme dát jasnou odpověď, protože Vás neznáme a každý člověk a jeho tělo reaguje jinak. Doporučujeme, abyste se neostýchal a se svými dotazy se obrátil na pracovníky dané ordinace.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám dotaz. Brat měl před půl rokem úraz s poraněním míchy. Je na vozíku. Svěřil se mi, že má šasté stopoření. Když se ale štipne nebo sáhne penis necítí. Je to normální? Je to pro jeho sexuální život dobré nebo špatné ? Dosud nezkoušel sex a to zda dokáže dosáhnout orgasmu myslíte, že by to bylo v jeho případě kdy je po poranění hrudních obratlů? Cítí vše do podbříška poté již jen občas kolena a boli ho prosezeniny které má na zadku takže zřejmě i zadek. Kdyz ho silně zmáčknu na noze cítí jen občas.¨


Předem díky, Hezký den
21.8.2017

Dobrý den, častější erekce u Vašeho bratra je pozitivní jev a pro zachování zdravé tkáně penisu je zásadní. U lidí po poranění míchy se obvykle vyvine porucha erekce neboli erektilní dysfunkce. Jak je tato porucha závažná, záleží na výšce a rozsahu poškození míchy. 

Erekce penisu je poměrně složitý komplexní neurovaskulární děj, který zahrnuje provázanou spolupráci nervového systému ( mozek, mícha i periferní nervy) a hladkého svalstva penisu a jeho možnosti prokrvení - ochablý či překrvený penis při erekci. Tyto děje jsou v těle muže řízeny ze dvou segmentových úrovní míchy. Horní centrum v oblasti Th 12 - L1 je zodpovědné za psychogenní řízení erekce ( např. vzrušení při pohledu na nahou ženu či jiné erotické vjemy) a dolní centrum v oblasti S2 - S4 zprostředkovává reflexní erekci, závislou na nějakém zevním dráždění ( dotykem přikrývky, ruční stimulací...) a tuto erekci muž necítí. To je pravděpodobně i u Vašeho bratra. Doporučuji tuto reflexní erekci pravidelně stimulovat vzhledem k možným vazivovým změnám ve tkáních penisu.

Co se týká orgasmu, někteří muži s míšním poškozením jsou schopni dosáhnout orgasmu skrze orgasmus partnerky, ale samozřejmě je to individuální a po půl roce po míšním poškození se vše bude ještě vyvíjet. Doporučuji poradit se na spádové spinální jednotce ( SJ Motol, SJ Ostrava, SJ Liberec, SJ Brno).


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den.

Prosím poradit, který multivitamínový přípravek se u našinců osvědčil pro posílení imunity,
abych si jej mohl zakoupit.
Zeleninu a ovoce konzumuji ve velkém, ale nezabírá to.
Děkuji.
29.5.2017
Dobrý den,
pro dlouhodobější užívání můžeme doporučit přípravky Befungin (koncentrovaný extrakt z Čagy) a EPA rybí olej
Pro posílení imunity stravou doporučujeme zakysané mléčné výrobky bez příchuti (jogurty Hollandia nebo ve skle, acidofilní mléko, kefír). Ovoce a marmelády jsou lepší z domácích zdrojů, kdy předpokládáme zpracování bez konzervantů. Wobenzym je vhodné používat spíše nárazově.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková
specialistka na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Jsem po operacích páteře a trpím urgentní inkontinencí. Vyzkoušela jsem postupně 4 druhy léků, které byly bez účinku - jedině strašné sucho v ústech. Pak jsem brala 3 roky Betmigu, která báječně fungovala. Nyní ji pojišťovna přestala hradit /důchod 8000 Kč/ a já si ji nemohu dovolit platit. Nevím, co mám dělat. Když požádám pojišťovnu o schválení úhrady, tak mi již neschválí rehabilitaci v Kladrubech, kterou nutně potřebuji. Zástupný lék za Betmigu není. Nevím si rady. Míla
15.5.2017

Vážená paní Mílo, jste jedna z několika desítek našich klientů, kteří mají stejný problém. Proto jsme jako zástupci pacientské organizace CZEPA iniciovali opakovná jednání na MZČR i se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale bohužel, zatím se navýšit úhradu léku Betmiga nepodařilo. Ve spolupráci s Českou urologickou společností pokračujeme v jednáních.

V tuto chvíli bych Vám radila požádat revizního lékaře o zvýšení úhrady Betmigy, na kterou je teď Vaše tělo zvyklé. Pokud Vám revizní lékař navýšení úhrady zamítne, doporučuji zkusit požádat nadace o poskytnutí finančního příspěvku. Rádi Vám následně sdělíme kontaktní adresy nadací.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobry den ,mam pritele na voziku je ZTP/P a chceme spolu miminko musime na umnele oplodneni na IVF chtele jsem se zeptat jestli mu to nehradi pojistovna kdyz je ZTP/P dekuji za odpoved
7.9.2016

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou pojištěncům hrazeny 3 cykly IVF oplodnění, bez ohledu na přiznání průkazu ZTP/P. Obecné informace k tématu najdete např. na webu VZP, poradenství Vám poskytnou jistě i pracovníci reprodukčních center. 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den potřebuju poradit zhlediska intimniho problému Mám cholesterol vyšší tlak Mám dětskou mozkovou obrnu Je mi 38 a nejde mi erekce a zkusil jsem už pomalu všecko co by mohlo pomoct na tu erekci Nic nepomáhá a cholesterol je ucpání cev Tedˇmě se stavá že nemužu mluvit Můj problém je že když vypiju víc tekutiny čaje kafe štavy tak mě tam naroste tlak v hlavě a ten tlak uvolním masturbaci která mi ale nejde vubec sotva stěží Ucpavaji se mě cevy Tedˇještě dva problemy Odmocnim se jednou a to je takovej odpočívací system Odmocnim se podruhý a řeč a mozek mužu reagova a su chvilku v normalu pak se to zas ucpe v hlavičce semi utvoří tlak a zas to musím dostat ven onanii a mám poruchy spanku přibral jsem na váze těžko hybu nemáte někoho kdo mi muže poradit co stím děkuji Podepíšu se jako Terminator To je přezdivka nezlobte se Tedˇeště mám jaksi rozhopanou psychiku a dyž si nevemu prášek tak do sebe pomalu nic nedostanu a zvracel jsem stal se mi smutný příběh Mužete mi poradit?díky Už jsem vyzkošel pomalu na tu erekci všecko a nic moc nezabíra co pomuže?Nevite díky za odpovědˇMoc děkuju Terminator
5.8.2016

Tento i navazující dotazy uživatele "Terminátor" individuálně zodpověděla specialistka na zdravotní problematiku Zdeňka Faltýnková.

 

Lidé s dětskou mozkovou obrnou se mohou obrátit například na Sdružení pro komplextní péči při dětské mozkové obrně SDMO, které nabízí odborné poradenství, včetně zdravotního a psychologického.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, dočetl jsem se, že bazální metabolismus je u vozíčkáře až o 64% nižší. Dá se celkově říci, jak nižší je u vozíčkáře s míšní lézí c6/c7?
12.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u lidí s poškozením míchy s následky ochrnutí v podobě paraplegie či tetraplegie nižší než u běžné chodící populace. Vlivem ochrnutí dochází ke změnám tělesného složení a především ke snížením množství aktivní (tukuprosté) svalové hmoty. U lidí s poškozením míchy v oblasti horní hrudní a krční páteře je navíc porušena regulace autonomního nervového systému také s určitým vlivem na bazální metabolismus. Nejvíce však může ovlivnit hodnotu bazálního (klidového) metabolismu úroveň a rozsah míšní léze a s tím spojená spasticita. Její intenzita pak může být rozhodujícím faktorem pro hodnotu energetického výdeje bazálního metabolismu. V odborné literatuře je uváděno snížení hodnot bazálního metabolismu u osob s poškozením míchy o 14 – 54 %Změření složení těla a zjištění Vašeho bazálního metabolismu včetně doporučení složení jídelníčku Vám mohu zajistit.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
11.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u osob s poškozením míchy nižší oproti tzv. zdravým chodícím jedincům. Po poškození míchy se rozvíjí změny v tělesném složení, mění se množství aktivní tukuprosté svalové hmoty v závislosti na výšce a rozsahu poškození míchy. Také se u každého jedince vyskytuje různě silná spasticita, která může významně podpořit zachování svalové hmoty a tím i hodnoty bazálního metabolismu blížící se normě. Výzkumy navíc ukazujíi na vliv poruchy autonomních funkcí. Proto nelze jednoznačně říci, o kolik procent je nižší bazální metabolismuc u tetraplegika s lézí C6/C7. Uvádí se snížení bazálního/klidového metabolismu od 14 - 54% u spinálních pacientů.

Doporučuji Vám udělat si bioimpedanci, zjistit složení Vašeho těla i hodnoty bazálního metabolismu. S tím Vám mohu pomoci.

 

Zdeňka Faltýnková

 

Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, prý se aplikace botulinumtoxinu do močového měchýře již nemusí provádět v celkové narkóze, je to pravda? Pokud ano, provádí se v nějaké anestezii? Děkuju.
11.10.2015

Dobrý den, je pravda, že někteří lékaři aplikují botulotoxin do stěny močového měchýře bez celkové anestézie. Avšak u lidí s míšní lézí od Th6 výše, tedy poškození míchy od šestého hrudního segmetu směrem ke krčnímu úseku míchy, vzniká vlivem dráždění při aplikaci botulotoxinu nebezpečí náhlého vzniku tzv. autonomní dysreflexie. Tato reakce porušeného autonomního systému může ohrozit člověka s vysokou paraplegií či s tetraplegií na životě. Proto např. Spinální jednotka v Motole prosazuje jednodenní hospitalizaci při provedeném výkonu v celkové anestezii a ohlídání reakcí organismu odborníky.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
co znamená, že močový měchýř má zesílenou stěnu? Jde s tím něco dělat? Děkuji.
11.5.2015

Dobrý den, 

zesílenou stěnu má obvykle hyperaktivní močový měchýř, který se příliš často snaží vypudit moč. Tímto "posilováním" svalová stěna močového měchýře nabyde na tloušťce. Je třeba spojit se s Vaším urologem, provést urodynamické vyšetření a podle výsledků Vám lékař může nasadit léky nebo zvolit jinou léčbu, např. aplikaci botulotoxinu.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den-syn je po autonehodě na vozíku-momentálně v RU Kladruby-po dvou mněsících od nehody zvládal stolici i močení,ale ted se objevil problém.Začal se pomočovat-nestíhá dojet na záchod a neudrží moč jako před pár dny.Prosím co to muže znamenat-stydí se to říct sestrám-bojí se cévkování.
25.2.2015

Dobrý den,
postupné ochabování svěračů, bohužel, patří mezi následky poškození míchy. Vyprazdňování močového měchýře jednorázovým cévkováním je standardní postup. Doporučujeme, aby se Váš syn neostýchal o vývoji svého stavu komunikovat se svými lékaři a terapeuty, i v RÚ Kladruby jsou dostupné urologické konzultace odborníků v oboru.

 

Kolegyně Zdeňka Faltýková, specialistka na zdravotní problematiku České asociace paraplegiků - CZEPA, bude od příštího týdne dostupná na emailu faltynkova@czepa.cz (tento týden čerpá dovolenou). Zatím Vám můžeme doporučit publikace k tématu poškození míchy, které naše asociace v průběhu let vydala a jsou dostupné i v elektronické podobě.

K tématu péče o močový měchýř a vyprazdňování střev je věnováno i několik článků na síti Vozejkov - např. Desatero moudrého vozíčkáře 3/10 nebo seriál Strava a vyměšování lidí s poškozenou míchou.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Jsem po poranění míchy na vozíku a nově mám zjištěnou rakovinu prostaty. Zvažuji možnost protonové léčby, ale moje pojišťovna nemá s protonovým centrem smlouvu a já bych asi celou léčbu nemohl zaplatit. Nevíte, jestli mi můžou přispět nadace?
25.2.2015

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsme obecným dotazem obeslali nadace a nadační fondy (Konto Bariéry, Agrofert, J&T, KB Jistota, Agel a další). Většina nadací odpověděla, že na (protonovou) léčbu nepřispívá. Zajímavou informaci ale poskytl Nadační fond Muži proti rakovině - text emailu otiskuji:

 

Děkujeme za dotaz, ale s protonovou léčbou to není tak jednoduché. Správně by se měl  pacient obrátit na  KOC (Komplexní onkologické centrum) a tam mu poradí /rozhodnou, zda je jeho léčba  protony pro něho vhodná. V případě, že experti z KOC rozhodnou že ano a k protonové  léčbě je  pacient indikován, pojišťovna ji normálně uhradí; v plné výši.  Nicméně SROBF vydal doporučení, pro které  diagnózy je léčba  protony vhodná a rakovina prostaty v doporučení  není  bohužel  uvedena.  Obdobný názor má i Česká urologická společnost, která neseznává, že by tento typ léčby byl lepší, nežli jiné způsoby.  K léčbě prostaty je užíváno  i jiných metod nežli je klasická operace (viz informační materiály o typech léčby ke stažení  na http://rakovinaprostaty.cz/lecba). 

 

Je těžké radit na dálku, nicméně, pokud se pacient rozhodne k záření, doc. Mudr Roman  Zachoval,  předseda správní rady našeho fondu,  by doporučil nejspíš Cyber Nife v Ostravě, protože tam je nejmenší počet frakcí/záření.

 

S přáním hezkého dne 

Jitka Soukupová

členka správní radu NF MPR


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám několik měsíců epicystostomii a v tom otvoru do břicha mi kůže na povrchu mokvá. Existuje nějaký prostředek, čím bych to vyhojil nebo co tam i preventivně dávat?
28.12.2014

Dobrý den, v tomto případě doporučuji vyhledat odborného lékaře, který Vám vstup epicystostomie ošetří.


Hana Jirků
« | 1 | 2 | 3 | »
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png