Dobrý den,
na základě Vašeho dotazu jsme obecným dotazem obeslali nadace a nadační fondy (Konto Bariéry, Agrofert, J&T, KB Jistota, Agel a další). Většina nadací odpověděla, že na (protonovou) léčbu nepřispívá. Zajímavou informaci ale poskytl Nadační fond Muži proti rakovině - text emailu otiskuji:
Děkujeme za dotaz, ale s protonovou léčbou to není tak jednoduché. Správně by se měl pacient obrátit na KOC (Komplexní onkologické centrum) a tam mu poradí /rozhodnou, zda je jeho léčba protony pro něho vhodná. V případě, že experti z KOC rozhodnou že ano a k protonové léčbě je pacient indikován, pojišťovna ji normálně uhradí; v plné výši. Nicméně SROBF vydal doporučení, pro které diagnózy je léčba protony vhodná a rakovina prostaty v doporučení není bohužel uvedena. Obdobný názor má i Česká urologická společnost, která neseznává, že by tento typ léčby byl lepší, nežli jiné způsoby. K léčbě prostaty je užíváno i jiných metod nežli je klasická operace (viz informační materiály o typech léčby ke stažení na http://rakovinaprostaty.cz/lecba).
Je těžké radit na dálku, nicméně, pokud se pacient rozhodne k záření, doc. Mudr Roman Zachoval, předseda správní rady našeho fondu, by doporučil nejspíš Cyber Nife v Ostravě, protože tam je nejmenší počet frakcí/záření.
S přáním hezkého dne
Jitka Soukupová
členka správní radu NF MPR
Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA