Jsem po poranění míchy na vozíku a nově mám zjištěnou rakovinu prostaty. Zvažuji možnost protonové léčby, ale moje pojišťovna nemá s protonovým centrem smlouvu a já bych asi celou léčbu nemohl zaplatit. Nevíte, jestli mi můžou přispět nadace?
25.2.2015

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsme obecným dotazem obeslali nadace a nadační fondy (Konto Bariéry, Agrofert, J&T, KB Jistota, Agel a další). Většina nadací odpověděla, že na (protonovou) léčbu nepřispívá. Zajímavou informaci ale poskytl Nadační fond Muži proti rakovině - text emailu otiskuji:

 

Děkujeme za dotaz, ale s protonovou léčbou to není tak jednoduché. Správně by se měl  pacient obrátit na  KOC (Komplexní onkologické centrum) a tam mu poradí /rozhodnou, zda je jeho léčba  protony pro něho vhodná. V případě, že experti z KOC rozhodnou že ano a k protonové  léčbě je  pacient indikován, pojišťovna ji normálně uhradí; v plné výši.  Nicméně SROBF vydal doporučení, pro které  diagnózy je léčba  protony vhodná a rakovina prostaty v doporučení  není  bohužel  uvedena.  Obdobný názor má i Česká urologická společnost, která neseznává, že by tento typ léčby byl lepší, nežli jiné způsoby.  K léčbě prostaty je užíváno  i jiných metod nežli je klasická operace (viz informační materiály o typech léčby ke stažení  na http://rakovinaprostaty.cz/lecba). 

 

Je těžké radit na dálku, nicméně, pokud se pacient rozhodne k záření, doc. Mudr Roman  Zachoval,  předseda správní rady našeho fondu,  by doporučil nejspíš Cyber Nife v Ostravě, protože tam je nejmenší počet frakcí/záření.

 

S přáním hezkého dne 

Jitka Soukupová

členka správní radu NF MPR


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám několik měsíců epicystostomii a v tom otvoru do břicha mi kůže na povrchu mokvá. Existuje nějaký prostředek, čím bych to vyhojil nebo co tam i preventivně dávat?
28.12.2014

Dobrý den, v tomto případě doporučuji vyhledat odborného lékaře, který Vám vstup epicystostomie ošetří.


Hana Jirků
Dobrý den,
pravidelně docházím na kontroly na Urologii a Neurologii. Musím předávat ambulantní zprávy, které obdržím praktickému lékaři?
Děkuji za odpověď.
25.3.2014

Dobrý den,
doporučujeme veškeré zprávy dávat svému praktickému lékaři, aby měl ucelené informace o Vašem zdravotním stavu a mohl Vás adekvátně léčit.

Pokud by došlo např. k přezkoumání Vašeho zdravotního stavu v souvislosti s Vaším aktuálním stupněm závislosti (příspěvek na péči), praktický lékař v této souvislosti sepisuje lékařskou zprávu pro posudkového lékaře OSSZ, a to na podkladě všech lékařských zpráv, které má k dispozici.

Zároveň doporučujeme, abyste si z každé lékařské zprávy pořizoval svoji vlastní kopii.

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

již několik let jsem v péči urologa pro neurogenní poruchu močového měchýře, na režimu čisté intermitentní katetrizace. Vzhledem k tomu, že mně byla prokázána medikamentózně nedostatečně tlumená hyperreflexie, byla mně navržena podslizniční aplikace botulintoxinu.

Musí se před operací podstoupit nějaká vyšetření, případně jaká (kromě před operačního) a má aplikace nějaká rizika? Můj urolog mně řekl, že aplikace má účinky max. 1 rok a pak se musí opakovat. Je nutné po aplikaci jít na nějaké vyšetření. Zajímá mně jestli případné opakované aplikace botulintoxinu mají jiná či větší rizika než 1. aplikace a pokud aplikace podstoupím opakovaně budu moci mít v budoucnu děti?

Děkuji Vám za odpověď.
21.2.2014

Dobrý den,

na Váš dotaz může adekvátně odpovědět pouze urolog, který má k dispozici výsledky vyšetření funkce Vašeho neurogenního močového měchýře, včetně urodynamiky. Tito zkušení lékaři (urologové) spolupracují v České republice se spinálními jednotkami. Proto bych Vám doporučovala, abyste se obrátil na svou spádovou spinální jednotku (Praha, Brno, Liberec nebo Ostrava). 

Jediné na co Vám mohu odpovědět, že tento výkon nesouvisí s plodností, tzn. tento výkon nemá vliv na možnost mít své vlastní děti.

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková

Zdravotní specialistka


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

pracuji s klienty po míšní lézi a v poslední době poměrně dost často řešíme problém s limitním počtem cévek na den. Pokud se nepletu mají nárok na 5 cévek na 1 den. Ale často se stává, že tento počet nestačí, takže ke konci měsíce pak cévky chybí...Dá se řešit tento problém jinak, než aby byl člověk nucen použít stejnou cévku vícekrát?
Předem děkuji za odpověď
Zdraví Petr Vostřel
21.8.2013

Dobrý den,

po konzultaci s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou na Váš dotaz sděluji: Výše úhrady cévek záleží na zdravotním stavu klienta/pacienta. Pokud odborný lékař (urolog) zdůvodní reviznímu lékaři PROČ daný klient/pacient potřebuje vyšší (nadstandardní) úhradu katetrů, může revizní lékař nadlimitní počet schválit. Např. při úpravě medikace je třeba cévkování v častějším režimu než 5x/den... Pokud chcete problematiku probrat konkrétněji, napište kolegyni na email faltynkova@czepa.cz. Děkujeme.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
na spinální jednotce jsem ležel v roce 1999 a nácvik pravidelné stolice mě neučili. Existuje způsob, kterým se naučím mít pravidelnou stolici každý den ráno? Co je to manuální dráždění konečníku? Děkuji
16.11.2012
Dobrý den, podle letopočtu jste ležel na spinální jednotce v Brně a její zakladatel a vedoucí lékař - dnes profesor Wendsche - velmi dbal na tzv. bowel program, trénink stolice. Je mi divné, že byste tímto tréninkem neprošel. Ten vypadá rámcově tak, že pacient dostává v pravidelných intervalech co do dne i denní hodiny laxantivum, nejčastěji bisacodylový čípek k vyprovokování střevní peristaltiky a tudíž odchodu stolice. Manuálním podrážděním konečníku, tedy krouživými pohyby prstem samozřejmě v rukavici, se jednak uvolní svěrač konečníku a zároveň podpoří posun stolice. Proto se tohoto dráždění využívá až ke konci celého aktu a to i několikrát, aby nedošlo k následnému úniku zbytku obvykle řídké stolice.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
můžu se zeptat jakým způsobem řeší inkontinenci a stolici vozíčkáři? Děkuji
12.11.2012
Dobrý den, vozíčkáři, kteří se dostali na vozík z důvodů poškození míchy, se učí zvládat poruchu močení a vyměšování stolice na spinální jednotce v rámci celkové rehabilitace. Mluvíme o programu rehabilitace střev a močového měchýře, kdy se každý spinální pacient učí způsobu, který odpovídá poruše podle výšky a rozsahu poškození míchy. V obecném měřítku lze říci, že velká většina pacientů zvládne mít močení a stolici pod kontrolou, avšak občasné nehody se mohou vyskytnout. Také existuje spoustu pomůcek pro inkontinenci, které vozíčkáři využívají a kombinují podle svých individuelních potřeb. Močení řeší převážně cévkováním ať už samostatným nebo s asistencí. Stolici musí natrénovat v pravidelných intervalech co do dnů (denně, obden, maximálně každý třetí den) a také co do hodiny (např. každý den v 7.00 ráno). K podpoře stolice se využívají čípky a také manuální dráždění konečníku, které podpoří posun stolice do konečníku. Dále je možné používat vložné pleny, plenkové kalhotky a další pomůcky.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
je mi 22let, jsem vozíčkář a trpím inkontinencí.Užívám Vesicare 5 mg 1x denně a 4-5x denně se cévkuji, ale mezi cevkováním dochází k úniku moči. Můj lékař mi při mé poslední návštěvě říkal něco o nějaké aplikaci botulinumtoxinu do močového měchýře. Zatím jsme vůbec neprobírali žádné podrobnosti. A já by jsem se Vás tímto rád zeptal o co se jedná. Jak takový zákrok probíhá? Je nutná nějaká příprava a jestli je nutné po aplikaci dodržovat nějaký speciální režim? A jaká jsou rizika? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
18.9.2012
Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Léčba hyperaktivního močového měchýře botulotoxinem má víc jak desetiletou tradici a výsledky jsou velmi uspokojivé. Řada našich klientů tuto léčbu inkontinence podstoupila. Jde o aplikaci injekcí botoxu prostřednictvím cystoskopu do cca 30 míst vnitřní stěny měchýře. Tak je potlačeno dráždění a hyperaktivita měchýře a jeho stěna se uvolní pro větší kapacitu moče. Účinek přetrvává cca 6 měsíců a pak lze aplikaci opakovat. Obecně lze říci, že je lidmi po míšní lézi botulotoxin dobře snášen i po opakovaných aplikacích, pokud se dá správný počet jednotek botulotoxinu. Radila bych Vám obrátit se proto na pracoviště, kde mají letité zkušenosti i s pacienty po míšní lézi. Např. na urologické klinice v Thomayerově nemocnici v Praze doc. MUDr.Roman Zachoval . Žádná zásadní opatření před ani po aplikaci není nutné provádět.Více si můžete přečíst na internetu, když zadáte – hyperaktivní močový měchýř .

Zdeňka Faltýnková
« | 1 | 2 | 3
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png