Dobrý den,
co znamená, že močový měchýř má zesílenou stěnu? Jde s tím něco dělat? Děkuji.
11.5.2015

Dobrý den, 

zesílenou stěnu má obvykle hyperaktivní močový měchýř, který se příliš často snaží vypudit moč. Tímto "posilováním" svalová stěna močového měchýře nabyde na tloušťce. Je třeba spojit se s Vaším urologem, provést urodynamické vyšetření a podle výsledků Vám lékař může nasadit léky nebo zvolit jinou léčbu, např. aplikaci botulotoxinu.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den-syn je po autonehodě na vozíku-momentálně v RU Kladruby-po dvou mněsících od nehody zvládal stolici i močení,ale ted se objevil problém.Začal se pomočovat-nestíhá dojet na záchod a neudrží moč jako před pár dny.Prosím co to muže znamenat-stydí se to říct sestrám-bojí se cévkování.
25.2.2015

Dobrý den,
postupné ochabování svěračů, bohužel, patří mezi následky poškození míchy. Vyprazdňování močového měchýře jednorázovým cévkováním je standardní postup. Doporučujeme, aby se Váš syn neostýchal o vývoji svého stavu komunikovat se svými lékaři a terapeuty, i v RÚ Kladruby jsou dostupné urologické konzultace odborníků v oboru.

 

Kolegyně Zdeňka Faltýková, specialistka na zdravotní problematiku České asociace paraplegiků - CZEPA, bude od příštího týdne dostupná na emailu faltynkova@czepa.cz (tento týden čerpá dovolenou). Zatím Vám můžeme doporučit publikace k tématu poškození míchy, které naše asociace v průběhu let vydala a jsou dostupné i v elektronické podobě.

K tématu péče o močový měchýř a vyprazdňování střev je věnováno i několik článků na síti Vozejkov - např. Desatero moudrého vozíčkáře 3/10 nebo seriál Strava a vyměšování lidí s poškozenou míchou.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Jsem po poranění míchy na vozíku a nově mám zjištěnou rakovinu prostaty. Zvažuji možnost protonové léčby, ale moje pojišťovna nemá s protonovým centrem smlouvu a já bych asi celou léčbu nemohl zaplatit. Nevíte, jestli mi můžou přispět nadace?
25.2.2015

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsme obecným dotazem obeslali nadace a nadační fondy (Konto Bariéry, Agrofert, J&T, KB Jistota, Agel a další). Většina nadací odpověděla, že na (protonovou) léčbu nepřispívá. Zajímavou informaci ale poskytl Nadační fond Muži proti rakovině - text emailu otiskuji:

 

Děkujeme za dotaz, ale s protonovou léčbou to není tak jednoduché. Správně by se měl  pacient obrátit na  KOC (Komplexní onkologické centrum) a tam mu poradí /rozhodnou, zda je jeho léčba  protony pro něho vhodná. V případě, že experti z KOC rozhodnou že ano a k protonové  léčbě je  pacient indikován, pojišťovna ji normálně uhradí; v plné výši.  Nicméně SROBF vydal doporučení, pro které  diagnózy je léčba  protony vhodná a rakovina prostaty v doporučení  není  bohužel  uvedena.  Obdobný názor má i Česká urologická společnost, která neseznává, že by tento typ léčby byl lepší, nežli jiné způsoby.  K léčbě prostaty je užíváno  i jiných metod nežli je klasická operace (viz informační materiály o typech léčby ke stažení  na http://rakovinaprostaty.cz/lecba). 

 

Je těžké radit na dálku, nicméně, pokud se pacient rozhodne k záření, doc. Mudr Roman  Zachoval,  předseda správní rady našeho fondu,  by doporučil nejspíš Cyber Nife v Ostravě, protože tam je nejmenší počet frakcí/záření.

 

S přáním hezkého dne 

Jitka Soukupová

členka správní radu NF MPR


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám několik měsíců epicystostomii a v tom otvoru do břicha mi kůže na povrchu mokvá. Existuje nějaký prostředek, čím bych to vyhojil nebo co tam i preventivně dávat?
28.12.2014

Dobrý den, v tomto případě doporučuji vyhledat odborného lékaře, který Vám vstup epicystostomie ošetří.


Hana Jirků
« | 1 | 2 | 3
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png