
Diskuse

Dobrý den,
odpověď začnu tématem příspěvku na péči, ve kterém máte ohlašovací povinnost oznamovat změny na ÚP ve lhůtě do 8 dnů. Ve formuláři žádosti o příspěvek na péči uvádíte adresu trvalého bydliště, skutečného pobytu a adresy pro doručování. Formálně byste měl/měla změny v těchto údajích (včetně např. změny pečující osoby či hospitalizace) úřadu práce ohlásit.
Invalidní důchod je možné vyplácet do ciziny. Dle sdělení České správy sociálního zabezpečení nejprve zašlete na ČSSZ čestné prohlášení o pobytu v zahraničí po dobu více než 270 dnů (není vystaven formulář, může být sdělení ve smyslu: "Čestně prohlašuji, že od data ... budu více než 270 dnů žít v zahraničí na adrese ........... Invalidní důchod zasílejte na číslo účtu...." - uveďte včetně zahraničních kódů účtu).
Čestné prohlášení však nestačí. Při pobytu v zahraničí je důchod vyplácen zpětně a to v takovém intervalu, v jakém dodáváte na ČSSZ v ČR formulář Potvrzení o žití - pokud chci důchod vyplácet zpětně za každý měsíc, musím Potvrzení o žití zasílat každý měsíc, pokud chci výplatu za půl roku zpětně, stačí formulář vyplnit jednou za půl roku. Tento formulář je na webu ČSSZ vystaven v několika jazycích - volíte ten, který je pro zvolenou zemi vhodný. Formulář musí být Vámi podepsaný a Váš podpis musí být úředně ověřený (místním úřadem, notářem, zastupitelským úřadem aj.).
Obecné informace k zasílání důchodu do zahraničí najdete také na webu ČSSZ či na klientské telefonní lince ČSSZ 257 062 860.
S podzravem
Bc. Hana Sixtová
sociální pracovnice