
Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.
Diskuse

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku.
Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:
Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)
To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce).
Návrh postupu:
- vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
- dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
- Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
- vyčkat schválení reklamace
- vyčkat na zamítnutí reklamace
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA