Dobrý den,manžel má cukrovku a špatně chodí,proto jsme koupili el.invalidní vozík.
Zajímalo by mne,zda jde pojistit .
30.8.2018

Dobrý den,

ano, pojištění elektrického vozíku jakožto kompenzační pomůcky je možné. Jistě můžete poptat pojištění kompenzační pomůcky u jakékoli pojišťovny, které dáte důvěru. Pokud byste váhala, koho oslovit, můžete konzultovat například u společnosti CarClub, která pojištění pomůcek může zprostředkovat. Více zde: https://www.carclub.cz/pojisteni/unikatni-pojisteni.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
Když je přiznán invalidní důchod, ale za rok 2018 od ledna byl příjem 0 Kč. Takže je schválen jen pouze základ 3470Kč. Bylo by možné po čerstvě získaní zaměstnání tenhle důchod navýšit? Nebo to hlásit až na další rok kde se to nejak vypočíta? Děkuji.
21.8.2018

Dobrý den, pokud dobře rozumím Vaší otázce, ptáte se na možnost zvýšení invalidního důchodu na základě Vaší případné výdělečné činnosti. 

 

V případě starobních důchodců lze požádat o přepočet starobního důchodu již po odpracovaných 360 dnech - viz. informace České správy sociálního zabezpečení.

 

V případě pracujících invalidních důchodců výše uvedené neplatí. Výše invalidního důchodu pro pracujícího invalidního důchodce se přepočítává až při přechodu na starobní důchod. Pokud to shrnu - můžete mnoho let pobírat svůj invalidní důchod a přivydělat si neomezenou výši platu, ale Vaše výdělečná činnost se do výše důchodu promítne teprve tehdy, až půjdete do starobního důchodu.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, řeším zajištění péče o sebe - potřebuji osobní asistenci i zdravotní služby. Kde můžu získat adresáře? Děkuji.
3.8.2018

Dobrý den,

evidence (registrace) sociálních i zdravotních služeb náleží do kompetence krajských úřadů. Na jejich sociálních či zdravotních odborech můžete poptávat, zda vydávají adresáře. Obávám se však, že v dnešní době Vás odkáží hlavně na elektronickou verzi adresářů - tzv. registry.

 

Pro sociální služby je určený Registr poskytovatelů sociálních služeb, který je dostupný na internetovém odkazu: http://iregistr.mpsv.cz/. V tomto registru je možné vyhlávat služby v jednoduchém i rozšířeném formuláři, který umožňuje filtraci podle druhu služby, její formy (ambulantní/terénní/pobytová), cílové skupiny (např. osoby s tělesným postižením), věkové kategorie klienta a podle kraje. Registr vyfiltruje služby podle zadaných požadavků, zobrazí jejich kontakty, adresy, telefony, webové stránky, informace je možné si vytisknout.

 

Obdobně funguje Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb na internetové adrese: http://nrpzs.uzis.cz/. V sekci "pro veřejnost" máte možnost vyhledat poskytovatele zdravotních služeb, opět máte možnost využít formu rozšířeného vyhledávání podle různých odborností a kategorií. Zobrazené informace lze exportovat do excelové tabulky, kterou je možné si vytisknout.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
nevíte prosím, jestli jsou nějaké nadace nebo nějaká jiná finanční pomoc při řešení bezbariérové kuchyně?
22.5.2018

Dobrý den,

bohužel, bezbariérová úprava kuchyně nespadá do úprav, které jsou hrazeny prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcky. Je tedy třeba hledat jiné finanční zajištění - sponzorský dar, nadační dar.

 

V obecném pohledu si každá nadace/nadační fond určuje komu, na co, za jakých podmínek a v jaké výši poskytuje příspěvek - a tyto údaje se mohou v průběhu času měnit.  CZEPA proto na svém webu nabízí seznam nadací, u nichž se na aktuální možnosti podpory můžete informovat (např. prostřednictvím webových stránek).

 

Bezbariérové úpravy v bydlištích osob se zdravotním postižením jsou jedním z okruhů, které podporuje např. Konto Bariéry . U dalších nadací Vám doporučuji využít náš inspirativní seznam a aktuální formy podpory si prověřit. Pokud byste měl/a možnost vyjednat si individuální sponzorský dar, je možné požádat Konto Bariéry o vytvoření "sponzorského podúčtu" (sponzor dává dar transparentní nadaci, dostává potvrzení o daru; smlouvou mezi KB a Vámi je ošetřeno, že daná částka je připsána Vám a Vy ji využijete ke schválenému záměru).

 

S pozdravem

Hana Sixtová, sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den. Po dopravní nehodě v roce 2012 mam ID druhého stupně. Pojišťovna viníka mi již vše odskodnila,ale mam dotaz. Před měsícem jsem podstoupila další operaci poškozeného kolene. Je možné znovu žádat bolestné za tuto operaci? Děkuj
10.4.2018

Dobrý den,

 

 

pokud je operace v příčinné souvislosti s dopravní nehodou a jejími následky, jedná se o nový nárok bolestné, který lze uplatnit u pojišťovny, která vyplácela odškodnění. Hodnocení bolestného z operace zpracuje buď lékař v nemocnici, kde byla operace prováděna, případně může zpracovat hodnocení i praktický lékař nebo znalec dle přiložené lékařské zprávy a operačního protokolu. Nárok na odškodnění nároků z titulu náhrady škody na zdraví trvá i do budoucna, lze uplatňovat různé náklady spojené  s léčením, či nové bolestné, ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Vše musí být v příčinné souvislosti s následky úrazu. Lhůta k uplatnění je 4 roky od vzniku nároku (u bolestného je dnem vzniku nároku den operace), poté jsou nároky promlčeny.

 

S pozdravem,

 

Zuzana Špitálská

 

Advokátní kancelář

Plzeňská 4, 150 00 Praha 5

tel./fax: 257322674, mobil: 602309320

e-mail: zuzana.spitalska@akandel.cz

www: www.akspitalska.cz


JUDr. Zuzana Špitálská
Dobrý den, zřizuji si vyhrazené parkovací místo před domem. Už je osazená svislá značka (cedule s mojí SPZ), ale z důvodu nepřízně počasí (sníh) zatím nejsou vykreslené čáry na zemi (horizontální značení). Na místě mi někdo parkuje, co můžu dělat? Děkuji.
20.3.2018

Dobrý den,

považuji za rozhodující, že je o vyhrazení parkovacího místa rozhodnuto a je osazena svislá dopravní značka (cedule) s uvedením Vaší SPZ. Proto se neostýchejte obrátit na příslušnou městskou policii. 

 

Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, § 125 c (Přestupky fyzických osob), bodu 1, písmena F, bodu 11: "Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích při řízení vozidla neoprávněně stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo v rozporu s § 67 odst. 4 neoprávněně použije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě.".

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám dotaz ohledně chráněné dílny.Je pravda že od 1.ledna 2018 se zaměstnavatelům kteří provozují chráněné dílny se zvyšuje příspěvek na zaměstnance na 12000 Kč.? Pracuji pro chráněnou dílnu, ale práci vykonávám doma. Zaměstnavatel mi řekl, že pracuji doma tak mám nárok jen na 10 000 Kč. Je to pravda a nebo má nárok dostávat na mě 12000Kč.?
Děkuji Vám za odpověď a jsem s pozdravem.
Pavel Hašler
Plzeň.
16.3.2018

Dobrý den,

příspěvek 12 000,- Kč od úřadu práce tvoří pouze 75% skutečné mzdy daného zaměstnance. Aby zaměstnavatel dosáhl na tuto částku, musí k výše uvedeným 12 000,- Kč přidat "ze svého"  zbývajících 25% prostředků na mzdu daného zaměstnavatele.

 

Pokud pracujete u zaměstnavatele na plný pracovní úvazek, který odpovídá 40 hodinové týdenní pracovní době, měla by Vám být vyplacena minimální mzda ve výši 12 200,-Kč (tj. 73,20,- Kč na hodinu). V případě, že pracujete na částečný pracovní úvazek, je logické, že Vaše mzda bude nižší. 

 

Dle mého názoru by na výši mzdy nemělo mít vliv to, zda pracujete z domova nebo v sídle zaměstnavatele.

 

Pokud máte nějaké další dotazy v souvislosti s touto problematikou, obraťte se na mě prosím na e-mailové adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den, mám prosím ještě jeden dotaz jak se bude počítat vrácení poměrné části příspěvku. Vozidlo jsem zakoupil 8.července 2013 . Bude trvat minimálně 3 až 4 měsíce než se vše vyřídí a já nebudu mít vozidlo na ruční ovládání. Dále se čeká po obědnání vozidla cca. 3 měsíce. Takže, když vše dobře půjde, budu mít nové a v něm ruční ovládání někdy v listopadu 2018. Ty čtyři měsíce se nebudou počítat do vrácení poměrné části a nebo budou.
Děkuji Vám za odpověd.P.S. Mohu auto prodat 9.července 2018 a nebo až následující měsíc. Rozhodnutí o příspěvku nabylo právní moci 4.července 2013

Pavel Hašler
Plzeň
9.3.2018

Dobrý den,

pokud rozhodnutí nabylo moci 4. července 2013, lhůta 84 kalendářních měsíců (tzn. 7 let) se počítá od 1. srpna 2013. Na řádný příspěvek máte tedy nárok až po 1. srpnu 2020.

 

Pokud jste dostal příspěvek např. ve výši 200 000,- Kč (lhůta 7 let se počítá od 1. srpna 2013) a stávající auto prodáte 1. srpna 2018 (přesně 5 let od počátku lhůty), budete muset vracet cca. 57 000,- Kč.  Přesnou výši příspěvku Vám vypočítá až úřad práce. 

 

Výše poměrné části, kterou budete muset vrátit, se počítá ke dni, kdy jste přestal být majitelem vozidla. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že čím později dojde k prodeji Vašeho vozidla, bude Vám úřadem práce vyměřena nižší poměrná část. 

 

S ohledem na současnou situaci lékařské posudkové služby se může stát, že řízení o příspěvku na nákup a úpravu motorového vozidla může trvat déle než 4 měsíce.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli by jste mi mohli poradit ohledně schodišťové plošiny? Na co se při výběru zaměřit? Kde shánět? A nejlépe nějaké zkušenosti s něčím?
Předem děkuji za odpověď.
22.2.2018

Dobrý den,

můžeme Vám poskytnout tipy na firmy, které se zabývají nabídkou a montáží schodišťových plošin a případně Vám poskytnout poradenství ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku od Úřadu práce. Co se týče konkrétního poradentsví ve výběru, záleží jistě na typu stavby, schodiště a dalších parametrech a požadavcích. Můžete poptat u více společností, pro případnou žádost o příspěvek u ÚP je třeba předkládat dvě nabídky. Také můžete poptat zkušenosti jiných uživatelů prostřednictvím diskuze na tomto portále, diskuzi na toto téma vyvolat.

 

Tipy na společnosti:

- Altech - https://www.altech.cz/ 

- Manus - http://www.manuspv.cz/

- Vecom - http://www.vecom.cz/

- Horizont Nare - https://www.horizont-nare.com/

- Erilens - http://www.erilens.cz/

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
DOBRÝ DEN KOLIK A KDY SE BUDE VYPLACET PŘISPĚVEK ZA BEZMOCNOST 4.STUPNĚ? POŘAD DOSTAVÁM 13.200 BUDE TO ZVYŠENÉ? DĚKUJI
19.2.2018

Dobrý den,

částka příspěvku na péči ve IV. stupni ve výši 13.200,- Kč je podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, stále platná.

 

Aktuálně Senát projednává návrh novely tohoto zákona, evidovaný pod číslem (senátní tisk) 208. Poslední odsouhlasený postup ze dne 15. 2. 2018 je takový, že návrh zákona bude projednáván v senátních výborech (1) pro zdravotnictví a sociální politiku a (2) ústavně-právním výboru. 

 

Podle veřejně dostupného stenozáznamu z uvedeného jednání je možné, že se k návrhu novely zákona ještě budou vyjadřovat ministerstva, proto není možné odhadovat možný termín změny. 

 

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý večer,
zajímalo by mně kolik můžu hodin denně dělat když mám plný invalidní důchod a pobírám příspěvek na péči v 3 stupni.
Prosím o odpověď a děkuji
16.1.2018

Dobrý den,

v ČR není žádným zákonem souběh práce a pobírání ID omezen. Nikdo tedy nereguluje, kolik hodin můžete pracovat, záleží na Vaší domluvě se zaměstnavatelem.

 

Příspěvek na péči s výkonem práce vůbec nemá souvislost, protože je to dávka určená na to, abyste si mohl/a zaplatit nezbytné služby asistence, které potřebujete v souvislosti s Vaším zdravotním stavem a stanovenou potřebou pomoci druhé osoby.

 

Protože ID ve III. stupni se přiznává osobě, u které poklesla schopnost výdělečné činnosti o 70% a více, doporučujeme částečný pracovní úvazek. Je to vhodné i proto, aby Vám zůstal čas na jistě potřebnou "udržovací" rehabilitaci či zachování Vaší zdravotní kondice.

 

V souvislosti se zaměstnáváním si dovoluji upozornit, že pro poživatele ID ve III. stupni platí zákonem stanovená kratší podpůrčí doba nemocenské - 70 dní v jednom kalendářním roce.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den.
Hradí soc. odbor také jiné úpravy automobilu než úpravy na ruční řízení? Konkrétně bych potřeboval
do budoucího automobilu napevno nainstalovat skládací rampu pro nájezd el. vozíku, dále úchyty pro přikurtování el. vozíku a vysouvací sedačku pro snadné přesednutí z el. vozíku.
16.1.2018

Dobrý den,

úpravy automobilu patří mezi tzv. "příspěvek na zvláštní pomůcky", který je stanovený zákonem č. 329/2011 Sb.
V souvislosti s tímto zákonem platí vyhláška č. 388/2011 Sb., která v příloze č. 1 uvádí "Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku".

 

V souvislosti s úpravou motorového vozidla z vyhlášky cituji:

"1. Osobám se zdravotním postižením, které je uvedeno v části I bodě 1 přílohy k zákonu, jsou určeny tyto zvláštní pomůcky:

a) dodatečná úprava motorového vozidla; jedná se o úpravy vyžadující montáž, například ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku,...".

 

Vyhláška svým textem umožňuje poskytnutí příspěvku na pomůcky/úpravy, které jsou DODATEČNÉ, vyžadující montáž. Vzhledem k tomu, že Vámi zmiňované pomůcky tento požadavek splňují a umožní Vám usnadněné nastupování, předpokládám, že Vám bude Úřadem práce příspěvek poskytnut.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
| 1 | .. | 6 | | 8 | | 10 | .. | 13 |
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg