Marně hledám nezávislý srovnávací web osobních automobilů, vhodných pro přepravu na vozíku. Víte o nějakém? 
Také nemohu najít žádné srovnávací testy invalidních vozíků - jak mechanických, tak elektrických. Chápu, že není jednoduché nalézt a stanovit srovnatelné veličiny, ale slyšel jsem, že třeba v Německu srovnání dělá např. TÜV a dokonce vícekrát ročně.
Díky

Leoš Fučík, Brno

GSM 606 161 620

 

18.6.2020

Vážený pane Fučíku,

nevíme o tom, že by existoval srovnávací web automobilů. Jsme přesvědčeni, že výběr vhodného automobilu je vysoce individuální záležitostí, s ohledem na zdravotní postižení uživatele, jeho schopnosti, fyzickou konstituci, typ užívaného vozíku (mechanický - pevný rám, skládací, rozměr, hmotnost; , elektrický a jeho parametry atd.), místo pro vozík (vedle sebe, za sebe, do zavazadlového prostoru) a další parametry.

Stejně tak i výběr vozíku má řadu individuálních specifik, které uživatel zohledňuje a podle kterých vybírá. Nevíme o tom, že by srovnávací testy vozíků byly k dispozici.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem vozíčkář a pobírám invalidní důchod 3. stupně, příspěvek na péči a mobilitu. V současné době uvažuji o vyzkoušení prvního samostatného bydlení, tzn. mimo rodinu, s vlastním zajištěním případné potřebné asistence. Jelikož nemohu toto specifikum nikde přesně najít, ptám se zde, zda-li s tímto nemá někdo zkušenosti. Může člověk s uznaným 3. stupněm invalidního důchodu bydlet samostatně, bez trvalé přítomnosti další osoby v bytě, nebo je toto důvodem pro snížení stupně důchodu na druhý stupeň? Děkuji. 

12.6.2020

Dobrý den,

v principu se invalidní důchod přiznává osobám, kterým poklesla PRACOVNÍ schopnost. Příspěvek na péči je určen na zajištění úhrady péče (ať už rodinou, registrovaným poskytovatelem sociálních služeb či asistentem sociální péče - obvykle kamarád, soused atp.). Příspěvek na mobilitu je určen na úhradu nákladů spojených s přepravou bezbariérovým způsobem.

Pokud chcete zkusit samostatné bydlení od rodiny (CZEPA aktuálně tuto možnost nabízí, tedy nabízíme i konzultace s tím spojené), pobírání invalidního důchodu to neohrozí (neboť stále trvá fakt, že máte sníženou schopnost vykonávat práci, kterou jste vykonával před změnou zdravotního stavu).

Otázka k diskuzi je přiznaný příspěvek na péči a zajištění poskytovatele. Pokud potřebujete externí zajištění péče, je třeba co nejdříve kontaktovat možné poskytovatele (podle našich zkušeností jsou kapacity obsazené na řadu měsíců dopředu) a u všech kontaktovaných se zaregistrovat (pokud Vás nezapíší mezi zájemce, nemohou Vás kontaktovat v průběhu volné kapacity, ani nemohou poskytovatelům dotací dokladovat, že je víc zájemců, než mohou uspokojit). Pokud máte do začátku známé/kamarády, kteří by Vám pomohli v prvních měsících (než bude kapacita registrovaných služeb), byla by to výhoda. 

Závěrem - samostatné bydlení na výši invalidního důchodu vliv nemá (maximálně na výši příspěvku na péči). Pokud svůj plán osamostatnění chcete konzultovat osobně, můžete nás kontaktovat na tel.: 775 980 952.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice, sixtova@czepa.cz

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den vážená redakce, chci se zeptat zda v České republice je nějaká střední škola která nabízí dálkové studium s tím že se dá dostat do školy bezbariérovo nebo studovat z domova. Děkuji za Vaši odpověď. 

5.5.2020

Dobrý den,
můžeme Vám nabídnout informace a kontakty k tématu studia na středních školách, které máme k dispozici:

- Obchodní akademie Janské Lázně (bezbariérová střední škola s internátem) https://www.oajl.cz/skola/
- Jedličkův ústav Praha (bezbariérová střední škola s internátem) http://www.jus.cz/typy-skol?p=4
- SOA Soukromá obchodní akademie v Žatci (dálkové studium) http://www.soazatec.cz/nabidka-studia/dalkove-studium.html
- Střední škola Spektrum (dálkové studium https://www.skolaspektrum.cz/.

Případně navrhuji podle místa Vašeho bydliště (ev. zvoleného dostupného kraje) vyhledat webové stránky krajského úřadu, kde by měla být uvedena i sekce "školství", ideálně se seznamem škol, které jsou v kraji dostupné. Případně by takovou informaci mohli poskytnout např. telefonicky pracovníci školského odboru krajského úřadu. Získal/a byste tak kontakty na místní střední školy a mohl/a se blíže seznámit s jejich programem, ev. dotazovat přístupnost.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

jsem držitelem průkazu ZTP/P a pobírám III. stupeň invalidního důchodu. Můžete mi prosím říct, u kterých věcí/zboží/produktů atd. mohu požadovat vrácení DPH?

Děkuji 

22.4.2020

Dobrý den,
zákon o dani z přidané hodnoty (č. 235/2004 Sb.) má § 85 s názvem "Vrácení daně osobám se zdravotním postižením". Tento paragraf ale hovoří výhradně o vrácení DPH u motorového vozidla ("Osoba se zdravotním postižením má nárok na vrácení zaplacené daně u motorového vozidla této osobě dodaného."). 

Pokud máte na mysli nějaké konkrétní zboží/produkty, na které se mohou vztahovat případné slevy pro držitele ZTP, jsou takové slevy poskytovány obvykle z vůle a rozhodnutí dodavatele. Pokud chcete svůj dotaz upřesnit, můžete zde v poradně zadat nový dotaz nebo napsat email na sixtova@czepa.cz.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den. Mám problém se svým dosavadním obvodním lékařem. Změnil budovu své ordinace, která už není bezbariérová. Snažil jsem se sehnat nového v místní nemocnici kde je vše bez bariér, ale všichni mne odmítli. Většina před důchodem, ostatní z důvodu vytížení. Je nějaký jiný postup? Děkuji, Josef.

23.3.2020

Například VZP je schopna poskytnout přehled praktických lékařů, kteří ještě nemají naplněnou kapacitu, i dle místa vašeho bydliště. Bezbariérovou přístupnost bohužel neeviduje.


redakce VOZEJKOV
17.3.2020

Dobrý den pane Josefe,

bohužel osobní zkušenosti s tímto problémem nemáme, nicméně Vám doporučujeme, obrátit se na Vaši zdravotní pojišťovnu, která by si měla vést přehled praktických lékařů, kteří nemají naplněnou kapacitu a přijímají nové klienty do své péče. Je však otázkou, zda si u těchto lékařů vedou i evidenci týkající se bezbariérového přístupu (a to jak do domu, tak do ordinace). Je možné, že Vám poskytnou seznam lékařů a Vy si je budete muset sám obvolat a na toto se dotázat. Dle mého názoru, pokud byste neuspěl, pak Vám zdravotní pojišťovna musí sama vyhledat praktického lékaře.

Další možností, kterou můžete zkusit, je kontaktování zdravotního odboru (většinou je sociální a zdravotní odbor spojen v jeden) ve Vašem kraji (krajský úřad). Tam by Vám mohli poskytnout informace, podporu, pomoc a adekvátně by Vás nasměřovali.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jedná se o mého blízkého přítele. Před cca 8 měsícem dostal klistovou encefalitidu. Byl několik dní v umělém spánku. V současné době stále na částečné ventilaci a leží. Zatím bez většího pohybu všech končetin. Jelikož již velmi dobře komunikuje a vnímá, rádi bychom mu nějak zpestřili program. Ráda bych se zeptala, zda jsou nějaké přístroje například na čtení ovládané očima či hlasem. Nevím, kam se obrátit. Koukání na TV už ho opravdu nebaví, stále je zatím na spinální jednotce. Za každý tip budu ráda. Gabriela

24.2.2020

Dobrý den paní Gabrielo,

níže Vám zasílám kontakt na organizaci Spektra, která se na tyto pomůcky specializuje (nabízí podporu v oblasti výběru vhodné pomůcky, vyzkoušení pomůcky, financování, doručení a následné podpory - servis).

Kontakt: Spektra, Zátišská 1914/1, Praha 4 - Modřany

               telefon: 241 763 416, 241 774 675, e-mail: info@spektra.eu

               webové stránky: https://spektra.eu/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co můžu dělat když jsem ve Svazu tělesně postižených a předsedkyně  mi již víc jak 3 roky slibuje vyplacení peněz z charity - nevím z jaké, která měla přispívat mi i mojí dceři . Mi za práci a dceři na studium a ubytování.na střední škole pedagogické. Předsedkyně se stále vymlouvá na právníka ale nechce mi dát na něj kontakt abych se mohla přesvědčit jestli to je pravda nebo ne , jen mi dala kontakt na nějakou paní Modrou která má mě a mou dceru údajně na starost jenže táto paní měla podle @ co jsem si psala s předsedkyni již před 2 lety skončit. Takže nevím čemu mám věřit a ráda bych peníze které mám dostat za mou prací a za dceru dostala , jelikož potřebuji peníze na opravu střechy. Mám po 5 CMP- cévní mozková příhoda a další přidružené nemoci + operace krční páteře a jsem na invalidním vozíku proto jsem se obrátila na Vás jelikož opravdu už nevím kde a na koho se mám obrátit.

Děkuji za odpověď                     Kupková Pavla

30.1.2020

Vážená paní Kupková,
z Vašeho dotazu rozumím, že jste dostala příslib vyplacení financí, které měly být za Vaši odvedenou práci či jako dar na potřeby Vaší dcery. Bohužel už neuvádíte konkrétní podrobnosti -  o kterou pobočku STP jde, která osoba předsedkyně s Vámi jedná, zda Vaše práce byla provedena na základě pracovní smlouvy, zda "peníze z charity" byly sbírkou či oficiální žádostí o dar na Vaši podporu, zda příslib výplaty peněz můžete nějak dokladovat (smlouva, dopisy, emaily - písemný příslib výplaty peněz). Pro případné další poradenství bych potřebovala vědět více informací, proto prosím, abyste mě kontaktovala přímo na můj email sixtova@czepa.cz či na telefon 775 980 952. Děkuji.

S pozdravem
Hana Sixtová, sociální pracovnice  


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, chci zeptat, zda až si půjdu nechat dát udělat nový ŘP z důvodu zapsání harmonizacniiho kódu (již 20 let jsem na vozíku a ještě ho v řidičáku nemám),, tak zda budu muset dokládat nějaké potvrzení z autoškoly o kondičních jízdách? Mám v autě pouze pod  volantem páku na brzdu. Cca před dvaceti lety jsem v Kladrubech dělal nějaké kondiční jízdy na ruční řízení, ale potvrzení o tom žádné nemám. Nevíte tedy zda po mě budou na úřadě kde vydávají ŘP, chtít nějaké potvrzení a v případě, že ano, tak kde bych ho co nejrychleji získal? Bohužel ta autoškola, kde jsem absolvoval kondiční jízdy už zanikla. Předem děkuji moc za odpověď David Polák.

13.12.2019

Dobrý den pane Poláku,

dle našeho názoru nikde v zákoně není uvedena nutnost absolvování kondičních jízd. Vzhledem k tomu, že jste již 20 let po změně zdravotního stavu a pravděpodobně jste aktivním řidičem, pak by kondiční jízdy byly ve Vašem případě zbytečností.

Následující postup:

1. Navštívit praktického lékaře s vyplněným formulářem "Prohlášení posuzované osoby ke své zdravotní způsobilosti

2. Na základě tohoto prohlášení a na základě zdravotního stavu vyplní Váš praktický lékař "Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel", kde uvede (specifikuje) harmonizační kódy. Než půjdete k lékaři, můžete nahlédnout do seznamu harmonizačních kódů, které aktualizuje Ministerstvo dopravy ČR (upravené brzdové systémy se nacházejí pod skupinou 20). Pokud si harmonizačním kódem nebudete jist, můžete jej konzultovat u firem zabývajících se úpravou vozidel pro hendikepované (IROA (Bahyl), HURT, API CZ, JPSERVIS, CanoCar) nebo jej můžete konzultovat i s autoškolou.

3. S vyplněním Lékařským posudkem o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel se dostavte na Dopravní inspektorát či odbor dopravy dle místa Vašeho trvalého pobytu. Tam Vám vydají nový řidičský průkaz, kde budou zaznamenány specifikované harmonizační kódy.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, bydlím v bytě zvláštního určení pronajatém od MHMP jako držitel průkazu ZTP/P a začínám si domácnost uzpůsobovat na chytré ovládání, tzv. smarthome. Je možné na tuto úpravu požádat i částečný příspěvek?

3.12.2019

Dobrý den, 
Váš dotaz má několik částí, které vyžadují bližší informace, více rozvedu níže. Legislativně se jedná o příspěvek na zvláštní pomůcku podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (zák. č. 329/2011 Sb.) a související vyhlášky č. 388/2011 Sb.

1) Zdravotní indikace - průkaz ZTP/P ani přiznání bezbariérového bytu není určující. Příloha k zákonu č. 329/2011 Sb. uvádí "Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání", tedy seznam konkrétních zdravotních stavů, kterým je možné příspěvek na zvláštní pomůcku poskytnout (např. část I., bod I., písmeno B = "funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí").   

2) Zvláštní pomůcky - co konkrétně se považuje za zvláštní pomůcky je uvedeno v příloze č. 1 k vyhlášce 388/2011 Sb. U každé zvláštní pomůcky je současně uvedena specifikace, pro které zdravotní stavy (viz. výše) je daná pomůcka určena. Je tedy třeba sledovat i seznam zvláštních pomůcek i indikované zdravotní stavy. Obecně se mezi zvláštní pomůcky uvádí: motorové vozidlo, úprava motorového vozidla, stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a wc, speciální komponenty osobního počítače, stavební práce s pojené s rozšířením dveří, schodišťová sedačka, lyžiny, rampa, plošina, zvedací systém, schodolez.

3) Chytrá domácnost - nedokáži posoudit, jaké konkrétní úpravy pod tímto pojmem myslíte. Zásadní otázka je, zda odpovídají zvláštním pomůckám uvedeným v příloze č. 1 vyhlášky (viz. výše). Je ale dobré vědět, že zákon v § 9 "Podmínky nároku na příspěvek na zvláštní pomůcku" v odstavci 13 uvádí: "Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek ... na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek, stanoví prováděcí právní předpis.", dále se v odstavci 14 uvádí: "Při rozhodování o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku, která není uvedena v seznamu podle odstavce 13, se posuzuje, zda je tato konkrétní zvláštní pomůcka z hlediska využití srovnatelná s druhy a typy zvláštních pomůcek uvedenými v seznamu podle odstavce 13.". (Ovšem podle mé dřívější zkušenosti s konzultací s metodičkou úřadu práce ohledně srovnatelnosti prvků "chytré domácnosti" se stanovenými zvláštními pomůckami, nebyla požadovaná pomůcka za srovnatelnou akceptována.).

Pokud budete potřebovat informace blíže ujasnit, můžete mě kontaktovat na emailu sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jak od 1.1.2020 platí ochranný limit u invalidů, znamená to, že pokud bude můj doplatek za léky měsíčně více než 500 Kč, tak částku nad 500 Kč dostanu zpět? Ale pokud za léky nedoplácím každý měsíc, ale např. 1x za 3 měsíce, tak se mě ochranný limit netýká? Děkuji za opdověď.

18.11.2019

Dobrý den,

abyste byla u Vaší zdravotní pojišťovny evidována jako pojištěnec se sníženým lékovým limitem, je třeba do konce tohoto roku - tj. do konce r. 2019 - dodat Vaší zdravotní pojišťovně obyčejnou kopii rozhodnutí o přiznání invalidity - doporučeně poštou, pokud to pojišťovna umožňuje, tak i elektronicky, či osobně na podatelně zdravotní pojišťovny.Vždy je vhodné si ověřit, zda Vás pojišťovna eviduje jako pojištěnce se sníženým lékovým limitem.

Nadlimitní úhrady by pojišťovny měly vracet po uplynutí čtvrtletí (4 x do roka) a to formou poštovní poukázky nebo jinou formou, kterou si zvolí pojištěnec, pokud je to možné. Nadlimitní úhrady by se měly vrátit do 60 kalendářních dnů po ukončení čtvrtletí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím uvedla k tématu vrácení nadlimitních úhrad tento materiál. Zde se odkazuje také na výklad započitatelných doplatků. 

Konkrétní informace o doplatcích Vámi užívaných léků žádejte u Vaší zdravotní pojišťovny.

Naše kolegyně v tuto chvíli zjišťuje u jednotlivých zdravotních pojišťoven informace, které v nejbližších dnech zpracuje do informačního článku na webových stránkách VOZEJKOV.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Zdravím, má tady někdo zkušenosti se zařizováním papírů do Dignitas? Díky.

29.8.2019

Dobrý den,
předpokládám, že se ptáte na zařízení Dignitas, které ve Švýcarsku poskytuje asistované ukončení života. Možná Vás zajímají názory či zkušenosti přímo od osob ochrnutých po poškození míchy, sekci  "poradna" však odpovídají pracovníci asociace CZEPA či externí spolupracovníci - specialisté. S "vyřizováním papírů do Dignitas" zkušenost nemáme.

Z Vašeho dotazu chápu, že jste ve složité životní situaci, ze které těžko hledáte východisko. Zabývám se otázkou, zda Vám můžeme být nápomocni při řešení Vašich záležitostí a starostí. Pokud byste měl/měla zájem, napište mi na email sixtova@czepa.cz, v jakých oblastech byste potřeboval/a pomoc (či využijte opět této anonymní poradny). Pomoc nabízíme v mnoha rovinách všem klientům bez rozdílu, tedy i těm s nejtěžší formou postižení či v závažných životních situacích. Společně bychom snad mohli hledat jiné možnosti řešení...

Hodně sil!
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, loni jsem koupil auto s příspěvkem úřadu práce a finanční úřad mi vrátil DPH. Měl jsem ale nehodu, jde o totální škodu, z auta je vrak. Vím, že musím nahlásit změnu na úřad práce, vrátit poměrnou část příspěvku a pak můžu znovu požádat o nový příspěvek. Jak je to s finančním úřadem a vrácením DPH? Děkuji.

29.8.2019

Dobrý den,
správně uvádíte, že pokud přestanete automobil s poskytnutým příspěvkem užívat či přestanete být jeho vlastníkem, musíte na Úřadu práce ohlásit změny a vypočítanou poměrnou část příspěvku vrátit. Pak máte možnost podat novou žádost na automobil.

Finanční úřad řeší vrácení DPH podle § 85 zákona č. 235/2004 Sb., kde se uvádí (volně tlumočím, přesné znění zákona najdete v odkazu): (1) DPH se vrací na automobil, na který Úřad práce poskytl příspěvek na zvláštní pomůcku. (2) DPH se vrací podle zákona jednou za 5 let, to ale neplatí, pokud ÚP poskytne nový příspěvek na zvláštní pomůcku. (3) V případě, že osoba se zdravotním postižením během 60 měsíců (5 let) vlastnické právo převede nebo vozidlo pronajme, je povinna vrátit vyplacenou částku nebo její poměrnou část Finančnímu úřadu. 

Jak jsem telefonicky konzultovala na Finančním úřadě, v případě zničení či zcizení se poměrná část vyplacené částky vracet nemusí. Bude-li od ÚP přiznán nový příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo, budete moci opět požádat o vrácení DPH.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 14 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png