Dobrý den, 

budu v brzké době pořizovat el. vozík, k čemuž se vztahují psychotesty. Pokud bych dopadl špatně, mohu přijít o řidičský průkaz?

Děkuji předem za odpověď.

20.4.2021

Dobrý den,

v rámci psychologického vyšetření musí psycholog zhodnotit, zda Váš zdravotní stav Vás opravňuje k nároku na elektrický vozík - tj. zda jste způsobilý/á jej bezpečně ovládat v silničním provozu. V případě, že nebudete shledán způsobilým/ou - avšak vyšetřující lékař se Vás při vyšetření přímo nedotáže na vlastnictví řidičského průkazu, pak by k jeho odebrání nemělo dojít (může však nastat situace, kdy se psycholog na tuto skutečnost dotáže a poté by mohl na tuto skutečnost upozornit Vašeho ošetřujícího lékaře).

Pokud si nejste jist/a svým zdravotním stavem a řídíte automobil, doporučujeme Vám toto konzultovat s Vaším praktickým lékařem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v současnosti začínám vybírání elektrického vozíku, nicméně jsem zjistil že bych i do vyřízení rád vyjel někam na výlet. Bohužel nemám v současnosti finance na pořízení nějaké z různých elektrických pohonů pro mechanický vozík (hurt-e atp.) a zajímalo mě, jestli je někde možné si takový pohon třeba na 2-3 dny půjčit? Sám jsem nebyl schopný nic najít, budu tedy rád za případné rady a předem děkuji za odpovědi.

Milan.

14.4.2021

Dobrý den pane Milane,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny kompenzačních pomůcek, které by elektrické pohony mohli mít v nabídce a bohužel musím konstatovat, že pro Vás nemám žádný tip.

S kolegyní jsme Váš dotaz konzultovali přímo s firmou Hurt a následně i s firmou Ortoservis. Bylo nám sděleno, že zápůjčky elektrických pohonů nemají v nabídce a ani po této službě neměli poptávku. Problémem by při zápůjčce byl fakt, že k uchycení elektrického pohonu je třeba individuální nástavec. Obě firmy jsou schopny Vám pomůcku přijet ukázat a nechat vyzkoušet, zápůjčky však nerealizují.

Omlouváme se, ale bohužel Vám nejsme schopni poradit.

S pozdravem

Kupková Monika, sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, 

žádal jsem ÚP o zvýšení příspěvku na péči ze III. na IV. stupeň. V prvním rozhodnutí mi byl zamítnut. Po odvolání také. Nicméně v rozhodnutí ÚP vycházel z informací, kde je mnoho faktických chyb. Mohu nějakým způsobem v řízení postupovat nebo co byste mi poradili? 

Předem moc děkuji za odpověď. 

PS: uvědomuji si, že jsem hraniční. Kvadruplegie C5-C6

24.3.2021

Dobrý den,

Po zamítnutí odvolání, máte možnost využít mimořádné opravné prostředky. Mezi mimořádné opravné prostředky patří:

  • správní žaloba - ta musí být podána do 2 měsíců ode dne zamítnutí odvolání
  • „přezkumné řízení“ pro porušení zákona – podání do 1 roku od právní moci zamítnutí odvolání (je zde pochybnost, že rozhodnutí nebylo vydáno v souladu s právními předpisy)
  • odstranění tvrdosti zákona (případy vhodné zvláštního zřetele) - pravomoc rozhodovat o odstranění tvrdostí má ministr (ve Vašem případě Ministryně práce a sociálních věcí).

Vzhledem k tomu, že ve Vašem dotazu nejsou sděleny konkrétní chyby (na které poukazujete), na základě kterých Úřad práce vydal rozhodnutí (předpokládáme, že se jedná o zdravotní posudek lékařské posudkové služby), neznáme Váš zdravotní stav, nevíme, zda jste využil možnosti námitek v průběhu řízení, zda doložené lékařské zprávy, z kterých posudkový lékař vycházel jsou kvalitní, atd., nejsme schopni Vám adekvátně odpovědět / poradit, jak dále postupovat. 

Pokud máte zájem o individuální konzultaci, pak se můžete obrátit na naše odborné sociální poradenství - e-mail: kupkova@czepa.cz, sixtova@czepa.cz; telefon - 775 980 952, 608 043 331.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

        Dobrý den.

    Při žádosti o příspěvek na koupi vozidla, musím prodat stávající vozidlo ? A pokud ano, započítává se částka za tento prodej do mých příjmů ?

                   Děkuji. ZZ.

24.2.2021

Dobrý den,
podle aktuálně platné legislativy se v současné chvíli posuzuje jen zdravotní stav žadatele a příjmy žadatele a společně posuzovaných osob. V minulosti vyžadované "sociální a majetkové poměry žadatele" se již nezkoumají. Nikdy by tedy neměl vyvíjet tlak na prodej stávajícího vozu. V případě neočekávaného postupu Úřadu práce se na mě můžete obrátit (sixtova@czepa.cz).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den. Můj syn, 18 let, je po poranění páteře a míchy na voziku, diagnóza spasticka tetraplegie. Byl mu přiznán invalidní důchod 3.stupne. Chci se zeptat, jak je to s daňovým bonusem na nej. Manžel si ho již vloni v červenci, kdy dosáhl syn plnoletosti, zrušil, protože prý sice u vyzivovaneho dítěte s ZTP/P je bonus dvojnásobný, ale zároveň když má invalidní důchod 3.stupne, tak už ho nelze jako vyzivovane dítě brát. Je to tak, prosím, správně? Nějak se nemohu dopatrat úplně přesné odpovědi. 
Moc děkuji za odpověď. 
Kostadinova. 

4.2.2021

Vážená paní Kostadinová,
v okamžiku, kdy Váš syn dosáhl zletilosti, je dospělým, a když začal pobírat výplatu invalidního důchodu, přestal být "nezaopatřeným" dítětem, protože důchod je jeho příjem.

Z článku k daňové problematice cituji: "U dítěte, které má status zdravotně postižené osoby ZTP/P, je daňové zvýhodnění vyšší, jedná se konkrétně o dvojnásobek původní částky. .... Slevu na dítě je možné uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi sdílí společnou domácnost. Podle zákona o daních z příjmů se za vyživované dítě považuje nezletilá osoba (dítě ve věku do 18 let), ale také zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, pokud mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně." Více zde.

Uvítám, když Váš dotaz budete ještě konzultovat se specialisty na daňová přiznání.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, 

prosím Vás chtěl bych se zeptat, zda mi příspěvek na péči můžou započítat do příjmů, jedná se o zvýšení alimentů.

Děkuji Marek 

9.12.2020

Dobrý den pane Marku,

dle zákona č. 110/2006 Sb., §7, odst. 5, o životním a existenčním minimu, se příspěvek na péči nepovažuje za příjem (beru z pohledu osoby zdrav. postižené - tj. z pohledu žadatele / příjemce příspěvku na péči). Dle tohoto odstavce se za příjem nepovažuje ani příspěvek na mobilitu či příspěvek na zvláštní pomůcku.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Přeji krásný den,

prosím o info ohledně vrácení příspěvku na vozidlo, které jsem používal. potřeboval bych vozidlo prodat.

Nepoužívám ho. Jak se dá spočítat kolik mám vrátit.

Děkuji Maceček

r.macek2@seznam.cz

30.9.2020

Vážený pane Macečku,
zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, hovoří v § 12 ("Povinnost vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku") jen obecně: odst. 1 "Oprávněná osoba je povinna tento příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátit, jestliže ....(d) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat". Odstavec 3: "Povinnost vrátit poměrnou část příspěvku podle odstavce 1 nevzniká, jestliže tato částka nepřesahuje 100 Kč.". Odstavec 4: "Krajská pobočka Úřadu práce může z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část podle odstavce 1."

Předpokládám, že by orientační výpočet mohl být ve smyslu "celková výše vyplaceného/poskytnutého příspěvku" děleno "84 kalendářních měsíců" (tj. lhůta pro užívání zvláštní pomůcky - motorového vozidla od vyplacení příspěvku) rovná se "částka na měsíc užívání zvláštní pomůcky". Spočítejte pak  počet měsíců od vyplacení příspěvku, které jste automobil užíval (až do plánovaného ohlášení na Úřad práce) a kolik měsíců ještě bude trvat do uplynutí lhůty 84 měsíců od výplaty příspěvku. Tak byste mohl získat velmi orientační výpočet. Přesnou částku Vám pak vypočítají na ÚP v souvislosti s ohlášením změny (že automobil už neužíváte). Upozorňuji, že jste s žádostí o příspěvek podepsal, že jste informován o povinnosti hlásit do 8 dnů změny, mezi které změna v užívání pomůcky patří.

Pokud jste v souvislosti s dříve přiznaným příspěvkem na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo žádal o vrácení DPH, platí podle zákona o dani z přidané hodnoty 235/2004 Sb., § 85 "Vracení daně osobám se zdravotním postižením" také povinnost dle odstavců 11 a 12: "V případě, že osoba se zdravotním postižením, které byla vrácena daň podle odstavce 8, ve lhůtě 60 měsíců od vrácení daně vlastnické právo k motorovému vozidlu převede nebo motorové vozidlo pronajme, je povinna vrátit vyplacenou částku, nebo její poměrnou část na účet příslušného správce daně, a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy k této skutečnosti došlo. Ve stejné lhůtě osoba se zdravotním postižením správci daně oznámí, že tuto částku nebo její poměrnou část vrací. ....Pro výpočet poměrné části vyplacené částky podle odstavce 11 se vychází z počtu měsíců, který zahrnuje měsíc, ve kterém osoba se zdravotním postižením vlastnické právo k motorovému vozidlu převedla nebo motorové vozidlo pronajala, do uplynutí lhůty podle odstavce 11."

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý deň, 

priateľovi bol priznaný prípevok na péči v IV. stupni. Po prepustení z rehabilitačného ústavu sa budem oňho starať.  Chcela som sa spýtať ako to bude so zdravotným poistením a náhradnou dobou poistenia na důchod, na ktorý mám mať nárok, keď nie som občanom Českej republiky a nemám v nej ani trvalý pobyt. Ďakujem za odpoveď

8.9.2020

Dobrý den,
podmínky pro pečující občany ČR jsou zřejmé, podmínky pro občany jiných států jsme připraveni konzultovat na příslušných institucích (zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení). Otázka je, v jakém cizineckém režimu na území ČR jste? Platíte si zdravotní/sociální pojištění jako samoplátce? Jste na území ČR zaměstnaná, odvádí odvody na pojistném zaměstnavatel?

Budu ráda, když bližší okolnosti sdělíte na emailovou adresu sixtova@czepa.cz, abychom pro Vás mohli bližší informace zjistit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Ahoj,

Lze u jednoho zaměstnavatele mít 2 dohody DPČ, pokud každá je vedena na jinou pracovní pozici. A taky každá z dohod je termínově jinak nastavena? Např. Jedna je uzavřena na celý rok a druhá třeba jen na 4 měsíce? Nebo existuje nějaká výjimka - podmínka, za které lze mít dvě dohody DPČ? (stále pod jedním zaměstnavatelem).

Děkuji moc za Váš čas pro odpověď

30.6.2020

Dobrý den,

Váš dotaz není předmětem odborného sociálního poradenství pro osoby se zdravotním postižením, tudíž nejsme schopni Vám relevantně odpovědět.

Domníváme se, že uzavření dle Vašeho popisu možné je, je však důležité si tuto skutečnost ověřit buď u zaměstnavatele, s kterým by měla být Dohoda o provedení činnosti uzavřena či u právníka, který se specializuje na oblast pracovního práva.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

nevíte prosím o nějaké organizaci, která by přepravila paní na elektrickém vozíku z Ostrova nad Ohří do Karlových Varů a zpět ?

Z důvodu výluky na trati jí není umožněno cestovat vlakem. Děkuji za odpověď

J. Večeřová (asistent)

29.6.2020

Dobrý den,

zkuste speciální přepravu osob se zdravotním postižením, kterou provozuje Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje, o.p.s.. Tato organizace má k dispozici speciálně upravený vůz - odkaz na službu zde. Pokud tuto službu budete chtít využit, je třeba vše předem naplánovat a domluvit. Organizace je schopna zařídit i asistenci, pokud je třeba - je však znovu na osobní domluvě a možnostech organizace.

Kontakt na odpovědnou osobu:

Brigita Fišerová, tel.: 353 234 666, mob.: 602 340 549.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,můj syn, 17let,v únoru utrpěl úraz při tělocviku a nyní je na vozíku a rehabilituje v Kladrubech. Posudkovym lékařem OSSZ mu byl přiznán inv. důchod 3.stupne a to od 7.5.2020. Bude mít nárok na výplatu invalidního důchodu? Nyní je studentem 2.rocniku střední školy,zatím bez přerušení studia, a plnoletosti dosáhne letos v červenci. Děkuji moc za odpověď. 

25.6.2020

Dobrý den,
pokud, jak uvádíte, byl Váš syn studentem a úraz se mu stal v době studia před dosažením 18 let věku, předpokládám, že mu byl přiznán invalidních důchod tzv. "v mimořádných případech". Zákon o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) specifikuje přiznání důchodu v mimořádných případech v § 42, aplikuje se např. právě v případech, kdy invalidita vznikla během studia před dosažením zletilosti. V takových případech se invalidní důchod vyplácí. 

Pokud máte doplňující dotazy, obraťte se na nás prosím emailem (sixtova@czepa.cz či kupkova@czepa.cz), k případné další konzultaci bychom potřebovaly vidět rozhodnutí o invalidním důchodu, které syn obdržel. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda datum 7. 5. 2020 znamená i stanovené datum vzniku invalidity (když se úraz stal v únoru) a zda Váš dotaz má znamenat, že výplatu důchodu syn dosud nedostává (ale proces výplaty bývá časově delší a je běžné, že je pak ID vyplacen zpětně). 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová a Monika Kupková, DiS. - sociální pracovnice asociace CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Marně hledám nezávislý srovnávací web osobních automobilů, vhodných pro přepravu na vozíku. Víte o nějakém? 
Také nemohu najít žádné srovnávací testy invalidních vozíků - jak mechanických, tak elektrických. Chápu, že není jednoduché nalézt a stanovit srovnatelné veličiny, ale slyšel jsem, že třeba v Německu srovnání dělá např. TÜV a dokonce vícekrát ročně.
Díky

Leoš Fučík, Brno

GSM 606 161 620

 

18.6.2020

Vážený pane Fučíku,

nevíme o tom, že by existoval srovnávací web automobilů. Jsme přesvědčeni, že výběr vhodného automobilu je vysoce individuální záležitostí, s ohledem na zdravotní postižení uživatele, jeho schopnosti, fyzickou konstituci, typ užívaného vozíku (mechanický - pevný rám, skládací, rozměr, hmotnost; , elektrický a jeho parametry atd.), místo pro vozík (vedle sebe, za sebe, do zavazadlového prostoru) a další parametry.

Stejně tak i výběr vozíku má řadu individuálních specifik, které uživatel zohledňuje a podle kterých vybírá. Nevíme o tom, že by srovnávací testy vozíků byly k dispozici.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 14 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png